راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

مشخصات مقاله

راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

How to Do A/B Testing in WordPress using Google Optimize

راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

 

آیا می خواهید با انجام تست A/B نرخ تبدیل (Conversion-Rate) کاربران خود را افزایش دهید؟ تست A/B یا A/B Testing به شما اعلام می کند که یک تغییر کوچک در محتوای سایت تا چه حد می تواند در رفتار کاربران در سایت تاثیر بگذارد.

در این مقاله قصد داریم نحوه اجرای تست A/B را در وردپرس، به زبان ساده و قدم به قدم آموزش دهیم.

 

تست A/B چیست؟

A/B Split Testing به مدیران سایت ها اجازه می دهد دو ورژن از محتوای یک صفحه را با یکدیگر مقایسه کنند. بنابراین مدیران قادر خواهند بود بر اساس آمار بدست آمده از تست A/B تصمیم بگیرند که کدامیک از دو نوع A یا B بازخورد بهتری از طرف کاربران سایت داشته است.

بازاریاب های دیجیتال یا مدیران سایت ها از تست A/B در صفحات فرود یا لندینگ پیج های سایت استفاده می کنند تا متوجه شوند کدام نسخه از لندینگ، نرخ کلیک و نرخ تبدیل بالاتری دارد.

تست A/B می تواند روی تصاویر، متن، عنوان، دکمه کال تو اکشن یا … اعمال شود.

 

تست A/B چگونه کار می کند؟

روش کار در تست A-B بدین صورت است که دو نوع مختلف محتوا به کاربر نمایش داده می شود تا بازخورد کاربران و نرخ تبدیل آنها آنالیز شود که در نهایت مشخص شود کدام ورژن محتوا بهینه تر است.

 

پیش نیازهای لازم جهت انجام تست A/B:

پیش از اینکه به ادامه مطالعه مقاله پرداخته شود نیاز است به چند مورد توجه شود:

ابتدا باید پلاگین Monsterinsights را روی وردپرس خود نصب کنید. پلاگین Monster-Insights بهترین پلاگین برای گوگل آنالیتیکس در وردپرس است که تا کنون بیش از دو میلیون نصب فعال دارد.

برای اینکه بتوانید از قابلیت تست A/B این افزونه بهره ببرید باید نسخه حرفه ای یا Pro پلاگین MonsterInsights را خریداری کنید تا بتوانید افزودنی یا addon موردنیاز این تست یعنی Google Optimize را فعال کنید.

پس از اینکه پلاگین Monster Insights را نصب و فعال کردید، باید افزودنی رایگان Google Optimize را در این پلاگین فعال کنید تا قادر باشید تست A/B را روی سایت وردپرسی خود پیاده سازی کنید.

 

تنظیمات Google Optimize در وردپرس:

ابتدا باید به وب سایت Google Optimize مراجعه کنید و یک حساب کاربری در آن بسازید:

تنظیمات Google Optimize در وردپرس

 

طبق دستورالعمل نمایش داده شده عمل کنید تا به داشبورد اکانت خود دسترسی پیدا کنید. Google-Optimize بطور اتوماتیک یک اکانت و یک Container ایجاد می کند.

در مرحله بعد شما باید Google Optimize را به Property حساب گوگل آنالیتیکس خود متصل کنید. در ستون سمت راست روی “Link to Google Analytics” کلیک کنید.

Link to Google Analytics

 

با کلیک روی دکمه، لیست property های گوگل آنالیتیکس نمایش داده می شود. شما باید وب سایت موردنظر خود را از این لیست انتخاب کنید.

سپس برای ادامه روی دکمه “Link” کلیک کنید.

با انجام اینکارها، Google Optimize به property گوگل آنالیتیکس شما متصل خواهد شد. برقراری اتصال بین این دو پلتفرم باعث می شود تا داده ها بین آنها تبادل شود و در گزارشی که Google Optimize ارائه می دهد قابل استفاده باشد.

اکنون نوبت آنست که اولین تجربه خود را ایجاد کنید. روی “Create Experience” کلیک کنید.

Create Experience

در مرحله بعد از شما خواسته می شود که یک نام برای Experience خود تعریف کنید و URL صفحه موردنظر جهت اجرای تست A/B را نیز وارد کنید.

Experience

همچنین باید نوع Experience را تعیین کنید. مطابق تصویر بالا، گزینه “A/B test”  را انتخاب کنید و برای ادامه مراحل، روی “Create” کلیک کنید.

ابزار Google Optimize در این مرحله، Experience شما را ایجاد می کند و به صفحه آن ریدایرکت خواهید شد.

شما باید روی Create Variant کلیک کنید و یک متغیر جدید بسازید. سپس Google Optimize از شما می خواهد یک اسم برای variation ایجاد شده تعریف کنید. سعی کنید نامی که برای Variant انتخاب می کنید مرتبط با تست a/b موردنظر شما باشد.

variation

برای ادامه روی دکمه DONE کلیک کنید.

ابزار Optimize نام variant تعریف شده را در صفحه Experience ها نمایش خواهد داد. مانند تصویر زیر، برای ویرایش variant روی لینک قرمز رنگ “0 changes” کلیک کنید.

سپس Google Optimize صفحه را باز می کند که شما بتوانید تست A/B را توسط یک ویرایشگر قدرتمند انجام دهید. در صفحه ای که ظاهر می شود، می توانید تغییرات خود را با قابلیت “کشیدن و رها کردن” یا “Drag & Drop” اعمال کنید.

ویرایشگر قدرتمند

شما براحتی می توانید روی المان دلخواه خود کلیک کرده و آنرا ویرایش کنید. ما در این مقاله می خواهیم رنگ دکمه “فراخوانی به عمل” یا CTA: Call-To-Action را تغییر دهیم.

پس از اینکه المان موردنظر خود را تغییر دادید، کافیست روی DONE کلیک کنید.

اکنون در لیست Variant ها (مطابق تصویر زیر) مشاهده می شود که عبارت 1 change در مقابل نام variant درج شده است:

لیست Variant ها

شما می توانید کارهای بالا را ادامه دهید و یک variant جدید بسازید. مثلا متن دکمه کال تو اکشن را نیز تغییر دهید. در مرحله بعد شما باید هدف یا objective را مشخص کنید. درست در پایین لیست variant ها می توانید objective را تعیین کنید.

Add Experiment Objective

با کلیک روی لینک “Add Experiment Objective” گزارش های سرویس گوگل آنالیتیکس باز خواهد شد.

اگر در اکانت آنالیتیکس خود هدف (Goal)، رویداد (Event) یا رهگیری eCommerce تعریف کرده اید، در این قسمت لیست خواهد شد.

پس از اینکه اهداف یا objectives خود را تعیین کردید، می توانید فرضیات خود درباره تست  A/B و انتظاراتتان را وارد کنید.

Experiment شما آماده است اما ابتدا باید Google Optimize را به افزونه MonsterInsights متصل کنید.

 

اتصال Google Optimize به پلاگین MonsterInsights:

افزونه Monster Insights امکان اتصال وردپرس به Google Optimize را بسادگی فراهم کرده است. ابتدا باید به مسیر Insights » Addons در داشبورد مدیریت وردپرس خود مراجعه کنید. در این بخش شما باید افزودنی Google Optimize را نصب و فعال کنید.

اتصال Google Optimize به پلاگین MonsterInsights

پس از فعالسازی افزودنی Optimize ، به منوی Insights » Settings رفته و تب Tracking را فعال کنید. سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید و روی لینک “Google Optimize” کلیک کنید.

تب Tracking

شما باید container ID را برای Google Optimize ارائه دهید. شما می توانید این داده ها را با مراجعه به ستون سمت راست و کلیک روی “Container Setup” بدست آورید.

container ID

مقدار container ID را از بخش بالا کپی کنید و در تنظیمات Google Optimize پیست کنید. در نهایت روی دکمه “Save changes” کلیک کنید.

اکنون شما با موفقیت توانسته اید ابزار Google Optimize را روی وردپرس خود فعال کنید و آماده اجرای تست های A/B هستید.

 

زمان‌بندی و اجرای تست A/B:

اکنون که همه موارد را تنظیم کرده اید نوبت آنست که تست A/B خود را آغاز کنید.

به داشبورد Google Optimize مراجعه کرده و Experience خود را باز کنید. روی “Run Experiment” کلیک کنید تا بطور دستی، تست A-B را اجرا کنید.

زمان‌بندی و اجرای تست A/B

همچنین شما می توانید با کلیک روی “Create Schedule” نحوه اجرای تست A/B را زمان بندی کنید. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را برای جمع آوری داده ها و بازدید کاربران در نظر گرفته باشید.

 

مشاهده گزارشات تست A/B در Google Optimize:

از این به بعد، ابزار Google Optimize شروع به نمایش نسخه های مختلف وب سایت به کاربران مختلف می کند و پس از طی مدتی می توانید داده های جمع آوری شده توسط این ابزار را در تب Reporting مشاهده کنید:

مشاهده گزارشات تست A/B در Google Optimize

در بخش گزارشات Optimize می توان میزان کارآمدی هر یک از انواع یا variant ها را بر اساس اهداف تعیین شده یا objective (مانند Goal های گوگل آنالیتیکس یا Event ها) مشاهده کنید.

ما در این آموزش، نحوه پیاده سازی تست A/B را در سیستم مدیریت محتوای WordPress توسط Google Analytics Google Optimize آموزش دادیم.

کاربران گرامی؛ اگر سوال یا پیشنهادی درباره تست A/B دارید یا تجربه ای در این زمینه دارید می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه برای ما و سایر کاربران محتوابان ارسال کنید.

 

منبع: https://www.wpbeginner.com/

1/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای انجام تست A/B در وردپرس توسط گوگل آنالیتیکس

فرم ارسال دیدگاه درباره

افزودن چت آنلاین در وردپرس با چند قدم ساده

دیدگاه کاربران درباره

افزودن چت آنلاین در وردپرس با چند قدم ساده

دیدگاهی وجود ندارد