آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

مشخصات مقاله

آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

ترفندهای جستجوی حرفه‌ای در گوگل

Advanced Google Search Tips

آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل

 

احتمالا شما هم مثل من در طول روز چندین بار از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنید. در صورتی که شما به روش قدیمی و سنتی در گوگل سرچ می کنید، یعنی اینکه عبارات موردنظرتان را در گوگل سرچ می کنید و آنرا تغییر می دهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید، بهتر است با مطالعه این مقاله، تغییر نگرشی در روش جستجوی خود در گوگل انجام دهید. یادگیری ترفندهای جستجو در گوگل سخت نیست. فقط کافیست به مواردی که در این مقاله ذکر می کنیم دقت کنید و آن را به صورت عملی اجرا کنید.

حتی اگر شما در دنیای تکنولوژی و اینترنت حرفه ای باشید، توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه کنید زیرا مطمئنا مواردی را مشاهده خواهید کرد که تاکنون بلد نبودید.

آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل:

در این بخش، به معرفی مهم ترین ترفندهای جستجو در گوگل خواهیم پرداخت. با مطالعه و اجرای موارد زیر، شما یک جستجوگر حرفه ای در گوگل خواهید شد!

1- عبارات صریح (Explicit Phrase):

فرض کنید شما می خواهید عبارت بازاریابی دیجیتال را در گوگل جستجو کنید، بجای اینکه عبارت مذکور را مانند همیشه در گوگل سرچ کنیم، بهتر است آنرا داخل دابل کوتیشن (double quotes) یعنی بصورت بازاریابی دیجیتال مورد جستجو قرار دهیم.

2- خارج کردن کلمات (Exclude Words): 

بیایید فرض کنیم مجددا می خواهیم عبارت بازاریابی دیجیتال یا Digital marketing را در گوگل سرچ کنیم ولی اینبار می خواهیم نتایج جستجو را به وب سایت هایی محدود کنیم که از عبارت advertising در آنها استفاده نشده باشد. برای انجام اینکار فقط کافیست قبل از کلمه موردنظر از علامت – استفاده کنیم. برای مثال:

Digital Marketing –advertising

3- این یا آن (This or That):

بطور پیش فرض معمولا شما یک عبارت یا کلمه را در گوگل سرچ می کنید و گوگل نتایج متناسب با آن عبارت را به شما نمایش می دهد. اما در صورتی که بخواهید دو یا چند کلمه یا عبارت را در گوگل سرچ کنید می توانید از کلمه OR بین دو عبارت استفاده کنید. دقت کنید که کلمه OR باید حتما با حروف بزرگ نوشته شود. برای مثال:

Digital Marketing

OR

 Advertising

4- جستجوی کلمات در متن (Words in the Text):

اگر می خواهید عبارتی را در گوگل مورد جستجو قرار دهید که لزوما نیاز نیست تمام کلمات آن در کنار هم در متن آن صفحه قرار داشته باشند، باید از کلمه allintext: در قبل از عبارت مورد نظرمان استفاده کنیم. برای مثال:

Allintext:digital marketing in asia pacific

5-  جستجوی کلمات در متن، عنوان، آدرس صفحه و غیره (Words in the text, title, url ,…):

اگر می خواهید عبارتی چند کلمه ای را در گوگل سرچ کنید و مثلا کلمه ای از آن در متن صفحه موجود باشد و کلمه دیگری در سایر بخش های وب سایت مثلا در عنوان و یا آدرس سایت قرار داشته باشد، از عبارت intext: قبل از عبارت موردنظر استفاده نمائید. برای مثال: neil diamond intext:red sox

جستجوی کلمات در متن

6- جستجوی کلمات در عنوان (Words in the Title):

هنگامیکه بخواهید یک صفحه وبی که در عنوان آن از کلمه یا عبارت خاصی استفاده شده است را پیدا کنید (اما نه لزوما کلمات در کنارهم) از عبارت allintitle: بلافاصله قبل از کلمه یا عبارت موردنظرتان استفاده کنید. بعنوان مثال:

allintitle:google seo

7- جستجوی کلمات در عنوان، متن، آدرس و… (Words in the title, text, url, …):

در صورتی که می خواهید یک عبارت چندکلمه ای را در گوگل سرچ کنید که یک کلمه در عنوان و کلمه دیگر در متن و یا هر جای دیگر از صفحه وب بکار رفته باشد، باید قبل از عبارت موردنظر، کلمه کلیدی مربوطه را بنویسیم. بعنوان مثال، می خواهیم در عبارت Digital Marketing Course کلمه Marketing حتما در عنوان صفحه وب بکار رفته باشد، پس رشته جستجو را بصورت زیر تعریف می کنیم:

Digital intitle:Marketing Course

 

8- جستجوی کلمات در آدرس وب سایت (Words in the URL):

در مواقعی که می خواهید عبارت موردنظرتان در آدرس صفحه وب (URL) وجود داشته باشد، از عبارت allinurl: بلافاصله قبل از عبارت موردنظرتان استفاده کنید. برای مثال می خواهیم عبارت Digital Marketing حتما در URL وب سایت وجود داشته باشد. باید بصورت روبرو عبارت جستجو را تعریف کنیم:

allinurl:digital marketing

9- نحوه جستجو در یک وب سایت خاص (Search Within a Website):

گاهی پیش می آید که باید در یک وب سایت خاص (مانند Mohtavaban.com) عبارت موردنظر خود را جستجو کنید. حتی اگر در آن وب سایت قابلیت جستجو (built-in search feature) تعریف نشده باشد، گوگل می تواند جستجوی عبارات را در آن وب سایت انجام دهد. بدین منظور کافیست عبارت site:mohtavaban.com را نوشته و سپس عبارت موردنظرمان جهت جستجو را بهمراه دابل کوتیشن تعریف کنیم. بصورت زیر:

site:mohtavaban.com "SEO"

10- جستجوی وب سایت مرتبط (Related Website):

در مواقعی که می خواهیم وب سایت های مشابه و مرتبط با یک وب سایت خاص را پیدا کنیم، از عبارت related: بلافاصله قبل از آدرس وب سایت موردنظر استفاده می کنیم. برای مثال، برای یافتن وب سایت های خبری مشابه CNN اگر عبارت جستجو را بصورت related:cnn.com تعریف کنیم، نتیجه جستجوی گوگل وب سایت های foxnews و cbsnews و غیره خواهد بود.

جستجوی وب سایت مرتبط (Related Website)

11- جستجوی سایت هایی که به یک سایت خاص لینک داده اند:

فرض کنید شما می خواهید لیست وب سایت هایی که به وب سایت رسمی ایرانسل لینک داده اند را مشاهده کنید. در این مواقع فقط کافیست عبارت link: را بلافاصله قبل از نام وب سایت موردنظر بنویسید. برای مثال: link:irancell

12- جستجوی کلمات مشابه و مترادف (Similar Words & Synonyms):

در زمانی که می خواهیم عبارت و یا کلمه ای را در گوگل سرچ کنیم و نیز کلمات مشابه و مترادف آنرا نیز جستجو کنیم، باید از علامت مد (~) در مقابل عبارت موردنظر استفاده کنیم. بعنوان مثال:

“digital marketing” ~

13- جستجوی معنی کلمات (Words Definition):

در مواقعی که می خواهید معنی لغات را به سرعت پیدا کنید، کافیست عبارت define: را قبل از کلمه موردنظرمان تایپ کنیم. بعنوان مثال برای جستجوی معنی لغت marketing عبارت جستجوی زیر را در گوگل سرچ می کنیم: define:marketing

جستجوی معنی کلمات (Words Definition)

14- کلمات فراموش شده (Missing Words):

حتما تابحال برای شما نیز اتفاق افتاده است که یک کلمه از عبارتی را فراموش کرده باشید و بخواهید آن عبارت را سرچ کنید. به این منظور، کافیست بجای آن کلمه گمشده، از * استفاده کنید. برای مثال:

the * man movie

15- جستجوی اخبار در موقعیت جغرافیایی خاص (News in a specific location):

در مواقعی که می خواهید اخبار و اطلاعات مربوط به یک منطقه خاص جغرافیایی کسب کنید، کافیست از عبارت location: بلافاصله قبل از مکان موردنظر استفاده نمائید. برای مثال:

latest news location:Tehran

 

16- جستجوی داکیومنت ها با فرمت خاص (Specific document types):

گاهی اوقات نیاز است که فرمت فایل موردنظرمان را جهت جستجو مشخص کنیم، مثلا بدنبال فایلهای پاورپوینت در زمینه بازاریابی دیجیتال بگردیم. بدین صورت جستجو می کنیم:

“digital marketing” filetype:ppt

17- ترجمه لغات یا عبارات (Translation of words or phrase):

در صورتی که نیاز دارید یک کلمه یا عبارت چند کلمه ای را به زبان دیگری ترجمه کنید، نیازی نیست وارد وب سایت های ترجمه مانند translate.google.com شوید. فقط کافیست از فرمت زیر استفاده نمائید:

Translate [word] to [language]

بعنوان مثال:

Translate سلام to english

 

18- لیست مخاطبان تلفن (Phone Listing):

فرض کنید یک نفر با شما تماس گرفته است اما شماره او در گوشی شما ذخیره نشده و او را نمی شناسید. اگر تمام چیزی که در اختیار دارید یک شماره تلفن است، شما می توانید از ویژگی phonebook گوگل استفاده کنید. فقط کافیست از عبارت phonebook: در قبل از شماره تلفن موردنظر استفاده نمائید. بعنوان مثال:

phonebook:617-555-1212

19- جستجوی کد منطقه (Area code lookup):

اگر یک فرد با شما تماس گرفته است و می خواهید بدانید پیش شماره و یا area code آن مربوط به کدام منطقه جغرافیایی می باشد، کافیست کد منطقه را در گوگل سرچ کنید تا متوجه شوید مربوط به کدام منطقه است. بعنوان مثال: 617

20- جستجوی کد پستی (Zip code lookup):

اگر می خواهید کد پستی (zip code) یک آدرس خاص را بدست آورید، باید آن آدرس را تا جای ممکن بصورت کامل وارد کنید و گوگل در صورت یافتن نتیجه کد پستی، آنرا نمایش خواهد داد.

21- جستجو در یک بازه عددی (Search in numeric range):

از این تکنیک شاید بندرت استفاده شود اما بسیار کاربردی می باشد. فرض کنید شما می خواهید جستجوی خود را به یک بازه عددی (مانند سال) محدود کنید. فرض کنید می خواهید بدانید در بین سال های 1990 تا 2000 چه افرادی رئیس جمهور آمریکا بوده اند. عبارت جستجو به این صورت خواهد بود: president 1990.. 2000 پس کافیست از .. بین دو عدد استفاده شود.

22- ماشین حساب (Calculator):

دفعه بعد که نیاز به محاسبه اعمال ریاضی داشتید، بجای استفاده از ماشین حساب و یا نرم افزار گوشی، می توانید عبارت محاسباتی خود را در گوگل سرچ کنید و نتیجه آن را مشاهده کنید. برای مثال 48512 * 1.02

ماشین حساب (Calculator)

23- Tip Calculator:

علاوه بر ماشین حساب معمولی، گوگل یک ماشین حساب دیگر را دسترس کاربران قرار داده بنام Tip Calculator . فرض کنید با دوستان خود به یک رستوران رفته اید و می خواهید هزینه های انجام شده را به ازای هر نفر محاسبه کنید. فقط کافیست عبارت tip calculator را در گوگل سرچ کنید و هزینه کل (bill) و درصد tip و تعداد نفرات را (مطابق تصویر زیر) وارد کنید:

Tip Calculator

24- تایمر (Timer):

در مواقعی که نیاز به یک تایمر دارید و فقط به اینترنت دسترسی دارید، کافیست عبارت timer را به همراه زمان موردنظر در گوگل سرچ کنید تا تایمر آن فعال شود. برای مثال عبارت timer 20 minutes به اندازه 20 دقیقه شمارش معکوس انجام می دهد.

تایمر (Timer)

همچنین می توانید عبارت تایمر را بصورت 20 min timer در گوگل سرچ کنید.

25- کورنومتر (Stopwatch):

برای داشتن یک کورنومتر آنلاین، می توانید کلمه stopwatch را در گوگل سرچ کنید. Stopwatch دقیقا بر خلاف تایمر عمل می کند، بدین صورت که زمان مورد نظر را از ابتدا شروع به شمارش می کند (در حالیکه تایمر شمارش معکوس انجام می دهد).

26- آب و هوا (Weather):

در مواقعی که نیاز دارید اطلاعاتی راجع به پیش بینی آب و هوای یک منطقه خاص داشته باشید، فقط کافیست از عبارت weather قبل از نام آن منطقه یا شهر استفاده کنید. بعنوان مثال: weather Tehran  (به همین راحتی!)

آب و هوا (Weather) در گوگل

27- زمان طلوع و غروب آفتاب (Sunrise & Sunset Time):

اگر می خواهید زمان دقیق طلوع و غروب آفتاب را برای یک شهر خاص بدست آورید، می بایست عبارت جستجوی خود را بصورت روبرو تعریف کنید: sunrise Tehran و یا sunset Tehran . تصویرهای زیر را مشاهده کنید:

زمان طلوع و غروب آفتاب (Sunrise & Sunset Time)

زمان طلوع و غروب آفتاب (Sunrise & Sunset Time)

28- وضعیت پروازها (Flight Status):

اگر نام ایرلاین را بهمراه شماره آن در گوگل سرچ کنید، گوگل وضعیت آن پرواز را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای مثال می خواهید وضعیت پرواز BA (British Airline) شماره 181 را بدانید. کافیست سرچ کنید:

BA 181 و یا  Lufthansa 331

وضعیت پروازها (Flight Status)

29- نتایج مسابقات ورزشی و زمانبندی آنها (Sports Scores & Schedules):

اگر می خواهید نتایج مسابقات ورزشی اخیر را مشاهده کنید و یا اینکه برنامه زمانبندی مسابقات تیم محبوب خود را بدانید، کافیست نام تیم محبوب خود (مثلا پرسپولیس!) را در گوگل سرچ کنید. Perspolis . پرسپولیس در بازی اول فصل 96-97 لیگ برتر در مقابل تیم فولاد، به پیروزی 2 بر صفر دست یافته است:

نتایج مسابقات ورزشی و زمانبندی آنها (Sports Scores & Schedules)

30- مقایسه غذاها (Comparing Foods):

شاید باورتان نشود، اما شما می توانید بین دو غذا از لحاظ پروتئین، ویتامین، کالری و … مقایسه انجام دهید. مانند sandwich vs pizza

» مطالعه مقاله “نحوه ثبت وب سایت در گوگل

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)
فهرست مطالب پنهان
1 آموزش جستجوی پیشرفته در گوگل:

اطلاعات مقاله

آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

دیدگاه کاربران درباره

آموزش ترفندهای جستجوی پیشرفته در گوگل

دیدگاهی وجود ندارد