راهنمای کامل رتبه الکسا و روش های بهبود آن

راهنمای کامل رتبه الکسا و روش های بهبود آن

مشخصات مقاله

راهنمای کامل رتبه الکسا و روش های بهبود آن

الکسا در ماه آپریل سال 1996 توسط شرکت آمازون در ایالات متحده تاسیس شد.

ویژگی های الکسا:

 • بررسی وضعیت رتبه سایت و مقایسه آن با سایر رقبا
 • بر عکس گوگل رنک (Google Rank) است بدین معنی که هر چه رتبه الکسا پایین تر باشد بهتر است (رتبه 100 ایران از رتبه 1000 ایران بهتر است) و اما گوگل رنک هر چه بیشتر باشد بهتر خواهد بود.
 • مشاهده و بررسی وب سایت های برتر در هر کشور (یا کل دنیا) مثلا مشاهده 100 سایت برتر ایران
 • ابزاری مناسب برای سئو می باشد. البته تاثیر الکسا روی سئو بطور مستقیم نمی باشد بلکه بطور غیرمستقیم می توان از آمار و داده های الکسا برای بهبود وضعیت سئوی وب سایت استفاده کرد.

معایب الکسا:

 • نصب نبودن تولبار الکسا: نوار ابزار (Toolbar) الکسا ابزاری است که سرویس الکسا به کمک آن می تواند تعداد بازدیدکنندگان سایت ها را شمارش کند و طبق این آمار، رتبه الکسا را به آن سایت ارائه دهد. وقتی این تولبار روی مرورگر کاربران نصب نباشد الکسا تخمین می زند و از روش “مشت نمونه خروار است” استفاده می کند. بعنوان مثال فرض کنید در یک جامعه آماری کوچک اگر از هر 5 بازدیدکننده فقط یک نفر تولبار الکسا را روی سیستم خود نصب داشته باشد، پس در کل کشور ایران تعداد بازدیدکنندگان را ضرب در 5 می کند تا تعداد تخمینی بازدیدکنندگان را بدست آورد.
 • نداشتن سیستم ضد تقلب: وب سایت هایی که بصورت پاپ آپ نمایش داده می شوند می توانند سیستم الکسا را دچار اشتباه کنند و گویی کاربر یکبار از این سایت ها بازدید کرده است. الکسا نمی تواند تشخیص دهد این سایت بصورت تقلبی (پاپ آپ) باز شده است.
 • الکسای ساب دامین ها: عدم متمایز کردن رتبه الکسای زیردامنه ها یا ساب دامین ها با رتبه دامین اصلی. فرض کنید فردی بتازگی یک بلاگ را در سیستم persianblog راه اندازی کرده است. رتبه الکسای این بلاگ جدید با رتبه پرشین بلاگ برابر خواهد بود!

با مراجعه به آدرس www.alexa.com/topsites می توان لیست برترین وب سایت های دنیا را مشاهده کرد.

پلاگین های وردپرس برای کاهش رتبه الکسا

پلاگین های وردپرس برای کاهش رتبه الکسا:

در این بخش، 5 افزونه وردپرس برای بهبود رتبه الکسای وب سایت های وردپرسی معرفی می کنیم. البته این پلاگین ها می توانند بطور غیرمستقیم رتبه الکسا را کاهش دهند و هیچ پلاگینی وجود ندارد که نصب آن بتواند سریعا باعث بهبود رتبه الکسای وب سایت وردپرسی شود.

 • MyCRED: دادن امتیاز به ازای هر گونه فعالیت کاربران در سایت. مانند: کامنت گذاشتن، بازدید تعداد صفحات بیشتر در هر جلسه یا session ، به اشتراک گذاری مقاله و… در نهایت پلاگین MyCRED می تواند امتیازات کاربران را به بن تخفیف خرید از سایت تبدیل کند. این پلاگین بخوبی می تواند زمان سپری شده کاربران (Time on page) در سایت را افزایش دهد و نرخ پرش یا Bounce-Rate را کاهش دهد. تمام این موارد باعث بهبود رتبه الکسا خواهد شد.
 • Comments Like Dislike: امکان لایک کردن و Dislike کردن کامنت سایر کاربران فراهم می شود. باعث می شود کاربران زمان بیشتری را در سایت سپری کنند.
 • DW Reactions: امکان ارائه احساسات را توسط ایموجی ها یا شکلک ها را برای کاربران فراهم می کند. کاربران می توانند نسبت به کامنت های سایر کاربران سایت احساسات خود را با این شکلک ها ابراز کنند.
 • Primal for WordPress: البته این پلاگین برای وب سایت های فارسی کاربرد زیادی ندارد. روش کار Primal به این صورت است که توسط هوش مصنوعی می تواند موضوعات مورد پسند کاربران را تشخیص دهد و بر اساس آن هنگام مطالعه مقاله در سایت مقالات پیشنهادی و مورد علاقه کاربران را به او نمایش می دهد تا Time on page افزایش و نرخ خروج پرش یابد.
 • Inline Related Posts: نمایش نوشته های مرتبط با مطلب جاری در وردپرس. 4 نوع قالب برای نمایش به کاربران ارائه می دهد که وسط متنی که کاربر در حال مطالعه آن است مطالب مرتبط را نمایش می دهد و باعث می شود کاربر از صفحات بیشتری از سایت بازدید کند و بطور غیرمستقیم باعث افزایش رتبه الکسای سایت شود. کاربر اگر صفحات بیشتری از سایت را در هر جلسه یا session خود مشاهده کند از نظر گوگل هم برای آن سایت مفید خواهد بود. روش تشخیص مطالب مرتبط در افزونه Inline related posts در وردپرس بدین صورت است که یا بر اساس تگ های نوشته و یا از روی دسته بندی مطلب می تواند مطالب و مقالات مرتبط را نمایش دهد.

 کاهش رتبه الکسا

اصطلاحات آمار رتبه الکسا:

 • Upstream site: کاربر قبل از سایت ما در چه سایتی بوده است.
 • Downstream site: کاربر بعد از سایت ما وارد کدام سایت شده است. البته این آیتم در آمار الکسا با عنوان “Where do visitors go next?” بیان شده است.
 • Top sites linking in: چه سایت هایی به سایت شما لینک داده اند. تعداد کل سایت ها را به همراه 5 سایت اول نمایش می دهد. نکته: اگر یک سایت A در 20 تا از مطالب خود به سایت B لینک داده باشد فقط یک لینک حساب می شود (از هر دامین یک لینک) البته فقط تعداد لینک ها مهم نیست بلکه کیفیت (مانند DA یا رتبه الکسا یا…) سایت هایی که به سایت تان لینک داده اند مهم تر می باشد.
 • Similar websites: تعداد 5 سایت مرتبط با سایت شما را نمایش می دهد. برای مشاهده سایر وب سایت های مرتبط باید اکانت پولی الکسا را تهیه کنید.
 • How fast does domain.com load?: اعلام سرعت لود وب سایت. مثلا very slow یا fast یا…
 • More info about domain.com: برای دسترسی به تنظیمات این بخش باید اکانت پریمیوم الکسا را خریداری کنید تا امکان درج لود، تیتر و توضیحات و چند لینک نمونه را داشته باشید.
 • Who visits domain.com: این دیتا قبلا در اکانت رایگان الکسا وجود داشت اما الان صرفا با اکانت پولی الکسا در دسترس می باشد. با عنوان Audience Demographics شناخته می شود و البته سرویس گوگل آنالیتیکس این قابلیت را بطور رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد. داده هایی مانند: جنسیت کاربران، تحصیلات آنها و…

نکته: برای افزایش سرعت لود وب سایت های وردپرسی می توان از افزونه های مانند Lazy load یا WP Rocket استفاده کنید. Lazy load بدین صورت کار می کند که لود تصاویر را به تاخیر می اندازد و با توجه به اسکرول کاربران، تصاویر مربوط به هر بخش را لود می کند و نمایش می دهد.

نکته: برای افزایش معیار Top sites linking in باید کارهای off-page SEO را انجام دهید و در استراتژی سئوی سایت خود قرار دهید. اگر سایت شما آموزشی است و مقالات و دوره های آموزشی دارد می توانید برای لینک گذاشتن از شبکه های اجتماعی Linkedin و Twitter و Facebook و GooglePlus استفاده کنید. اگر محتوای سایت تان تصویری است (مثلا گالری تصاویر) باید از Pinterest و Instagram لینک بگیرید و در صورتی که محتوای سایت شما ویدئویی است باید از وب سایت های اشتراک ویدئو مانند aparat و youtube و tamasha و namasha و… استفاده کنید.

روش های بهبود رتبه الکسا:

 • تولبار الکسا: همانطور که قبلا بیان کردیم، الکسا بر اساس تولبار نصب شده به سایت ها رتبه می دهد. یعنی اگر درصد بیشتری از بازدیدکنندگان یک سایت تولبار الکسا را روی مرورگر سیستم خود نصب داشته باشند، احتمال کسب رتبه بهتر در الکسا وجود دارد. بعنوان در سایت های تخصصی IT و برنامه نویسی و توسعه وب، نسبت بیشتری از بازدیدکنندگان آنها Alexa Toolbar را روی مرورگر خود نصب دارند. پس رتبه الکسای بهتری نسبت به رقبای خود کسب خواهند کرد. پس توصیه می شود کاربران سایت خود را تشویق کنید که تولبار الکسا را نصب کنند و اولین قدم اینست که خودتان بعنوان مدیر یا طراح سایت تان این تولبار را نصب کنید. با هر مرورگری که وارد آدرس com/toolbar شویم افزونه تولبار الکسای مربوط به آن مرورگر نمایش داده می شود و می توان فقط با یک کلیک ساده آن را نصب کرد.
 • جذب مخاطب وبمستر: همانطور که گفتیم در بین افراد متخصص در زمینه طراحی و توسعه وب، درصد بیشتری از آنها تولبار الکسا را نصب کرده اند. پس اگر بتوانیم بازدیدکنندگان زیادی را از این جامعه آماری بدست آوریم، بسیار می تواند به بهبود رتبه الکسای سایت تان کمک کننده باشد. یک روش برای انجام اینکار استفاده از بازاریابی مشارکتی یا Affiliate Marketing می باشد. بازاریابی مشارکتی یعنی کسب و کارهای دیگر بتوانند تبلیغات و فروش خود را در سایت شما انجام دهند. مسلما این افراد تولبار الکسا را روی سیستم خود نصب دارند و با ورود به پنل فروش خود در سایت شما و مشاهده صفحات مختلف و سپری شدن زمان زیاد در سایت تان می توانند به بهبود رتبه الکسای شما کمک کنند.
 • اطلاع رسانی کاربران عادی درباره تولبار الکسا: برای تشویق کاربران عادی به نصب این تولبار می توان درصد بیشتری از جامعه آماری کاربران خود را به داشتن تولبار الکسا ترغیب کنید. مثلا می توان مقاله ای در زمینه رتبه الکسا و اهمیت تولبار آن در سایت خود منتشر کنید و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نحوه بهبود رتبه الکسا برای کاربران موبایل:

به این دلیل که مرورگرهای موبایل امکان این را ندارند که افزونه تولبار الکسا را روی خود نصب کنند باید از روش دیگری برای محاسبه بازدیدکنندگان موبایلی سایت خود استفاده کرد. و آن روش اینست که باید اکانت پولی الکسا را خریداری کنید. در این صورت، الکسا اسکریپتی در اختیار شما قرار می دهد تا شما با درج آن در سایت خود بتوانید کاربرانی که با موبایل وارد سایت تان می شوند را نیز در بهبود رتتبه الکسای خود سهیم کنید. نکته ای که وجود دارد اینست که بدلیل تحریم، امکان خریداری اکانت پریمیوم الکسا برای دامین های آی آر (.ir) وجود ندارد.

روش دیگری که در بهبود رتبه الکسا می تواند کمک کننده باشد اینست که سایت خود را از طریق پاپ آپ به کاربران نمایش دهید. اگرچه ما این روش را توصیه نمی کنیم اما روش کار آن بدین صورت است که وقتی کاربران در یک سایت پر بازدید (مثلا دانلود موزیک) روی لینک دانلود یا ادامه مطلب کلیک می کنند سایت شما هم بصورت اتوماتیک در پنجره popup نمایش یابد.

نحوه خریداری اکانت پولی الکسا:

با مراجعه به آدرس alexa.com/plans و کلیک روی تب Certified Alexa Rank می توانید پلن های مناسب کسب و کار خود را مشاهده کنید. پلن اول آن مناسب وب سایت هایی است که در یکماه حداکثر 10 میلیون بازدید (pageview) دارند. هزینه این پلن 19.99 دلار در ماه است.

نحوه خریداری اکانت پولی الکسا

برای مشاهده رتبه الکسای وب سایت های موردنظر خود می توانید در آدرس زیر، بجای آدرس mohtavaban.com نام دامنه دلخواه خود را قرار دهید:

https://www.alexa.com/siteinfo/mohtavaban.com

رتبه الکسای mohtavaban.com

»»» تصویر فوق نشان دهنده رتبه الکسای وب سایت “محتوابان” در تاریخ نگارش این مقاله (24 اردیبهشت 98) می باشد!

در نهایت اگر شما کاربران گرامی سوال یا پیشنهادی در زمینه رتبه الکسا و روش های کاهش آن دارید لطفا از طریق فرم ارسال دیدگاه پایین مقاله یا آدرس ایمیل [email protected] با ما در تماس باشید.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای کامل رتبه الکسا و روش های بهبود آن

فرم ارسال دیدگاه درباره

بهترین منابع آموزش سئوی وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

بهترین منابع آموزش سئوی وب‌سایت

دیدگاهی وجود ندارد