آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

مشخصات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

 بخش اول: معرفی سرویس گوگل آنالیتیک و دلیل اهمیت و نحوه نصب آن 

 

سرویس گوگل آنالیتیک چیست؟

اگر شما جزو افرادی هستید که نمی دانید گوگل آنالیتیکس چیست و یا اینکه آنرا روی وب سایت خود نصب و فعال نکرده اید و یا اینکه فعال کرده اید اما نمی دانید چطور داده های آن را تفسیر کنید و از آن استفاده کنید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

google analytics

شاید باورش سخت باشد که هنوز تعداد زیادی وب سایت وجود دارد که از سرویس google analytics بهره نمی برند و همچنین از ابزارهای دیگر نیز برای آنالیز کردن ترافیک وب سایت خود استفاده نمی کنند. این مقاله برای افرادی مناسب است که در این زمینه مبتدی هستند. در این سری از مقالات، بیان می کنیم که اصلا چرا شما به سرویس گوگل آنالیتیکس (google analytics) نیاز دارید و نحوه فعال کردن و کار کردن با آن را آموزش می دهیم.

دلایل اهمیت گوگل آنالیتیکس:

آیا شما یک بلاگ دارید؟ آیا شما مدیر یک وب سایت استاتیک هستید؟ اگر جوابتان بله است چه این وب سایت ها شخصی باشد و چه تجاری، به سرویس google analytics نیاز دارید. در لیست زیر، تعداد کمی از سوالاتی را بیان کرده ایم که می توانیم توسط ابزار گوگل آنالیتیکس به آنها پاسخ دهیم:

  • چه تعدادی از مردم از وب سایت من بازدید می کنند؟
  • بازدیدکنندگان وب سایت من در کدام منطقه جغرافیایی زندگی میکنند؟
  • آیا به وب سایت واکنش گرا و یا (mobile-friendly) نیاز دارم؟
  • کدام وب سایت ها به سمت وب سایت من ترافیک ارسال می کنند؟
  • کدام تاکتیک های بازاریابی (marketing) ترافیک بیشتری را روانه وب سایت من کرده اند؟
  • کدام یک از صفحات وب سایت من دارای محبوبیت بیشتری نزد کاربران است؟
  • چه تعداد از کاربران عادی وب سایت را توانسته ام به کاربران و مشتریان ثابت سایت و تجارتم تبدیل کنم؟
  • چگونه می توانم سرعت لود وب سایتم را افزایش دهم؟
  • کاربران و بازدیدکنندگان از کدام یک از مقالات بلاگم بیشتر خوششان آمده است؟

تعداد بسیار زیادی از سوالات دیگر وجود دارند که گوگل آنالیتیکس می تواند به آنها پاسخ دهد. اما ما در لیست بالا، تنها سوالاتی را ذکر کرده ایم که از دید صاحبین و مدیران وب سایت ها دارای اهمیت بیشتری می باشند. اکنون وقت آن رسیده است که یاد بگیریم چطور می توان این سرویس را روی وب سایت خود فعال کنیم.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس (Google Analytics):

برای استفاده از امکانات google analytics بر روی وب سایتتان، در ابتدا، داشتن یک حساب در گوگل آنالیتیکس ضروری است. برای داشتن این حساب، باید یک حساب کاربری در Google داشته باشید (مانند جی‌میل Gmail ، یوتیوب Youtube ، گوگل درایو Google Drive ، گوگل‌پلاس Google Plus) اگر از قبل، این اکانت را در گوگل برای خود ایجاد نکرده اید، باید آنرا بسازید.

رعایت نکات امنیتی در ایجاد اکانت:

نکته مهم: اگر شما مدیر وب سایت هستید، اجازه ندهید هیچیک از افراد تیم‌تان (مانند گرافیست، کارشناس سئو، برنامه‌نویس و …) تحت اکانت گوگل خود، برای وب سایت تان اکانت گوگل آنالیتیکس ایجاد کنند. زیرا از این پس براحتی می توانند آمار وب سایت شما را مشاهده و آنرا مدیریت کنند. بعنوان مثال اگر شما و آن فردی که اکانت گوگل آنالیتیکس را ساخته دچار مشکل شوید و بخواهید قطع همکاری کنید، تمام اطلاعات سایت تان تحت کنترل آن فرد است و این امر می تواند مشکل‌ساز شود.

بخش اول از آموزش سرویس گوگل آنالیتیکس در اینجا به پایان می رسد. در بخش دوم از آموزش گوگل آنالیتیک، با تنظیمات اکانت و property گوگل آنالیتیکس در خدمتتان خواهیم بود.

برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه یادگیری گوگل آنالیتیکس، می توانید به وب سایت Moz مراجعه نمائید.

برای مشاهده مقالاتی در مورد ابزارهای google analytics به وب سایت ماز (Moz) مراجعه نمائید.

 بخش دوم: نحوه تنظیمات اکانت گوگل آنالیتیکس 

با سلام. در بخش اول از آموزش گوگل آنالیتیک، این سرویس را معرفی کردیم و دلایل اهمیت آنرا بیان کردیم و در نهایت نحوه نصب و فعال سازی آنرا بر روی یک وب سایت شرح دادیم.

در این بخش می خواهیم نحوه تنظیمات اکانت گوگل آنالیتیکس را بیان کنیم.

 

تنظیمات اکانت و property گوگل آنالیتیکس:

در صورتی که یک اکانت گوگل از قبل داشته باشید، پس از ورود به صفحه google analytics ، با لاگین کردن به اکانت گوگل خود، با یک فرم سه مرحله ای بصورت تصویر زیر مواجه می شویم:

 

تنظیمات اکانت و property گوگل آنالیتیکس

پس از طی مراحل فوق، در مرحله بعد باید روی دکمه sign up کلیک کنیم. سپس مانند تصویر زیر باید در فرم ظاهر شده، اطلاعات وب سایت خود را وارد نمائید:

تنظیمات اکانت و property گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس، ساختار سلسله مراتبی (hierarchies) را برای مدیریت وب سایت ها به مدیران آنها پیشنهاد می دهد. شما می توانید تا 100 اکانت گوگل آنالیتیکس بر روی تنها یک اکانت گوگل ایجاد کنید. شما می توانید تا 50 عدد website property در هر اکانت گوگل اکانت داشته باشید و در نهایت می توانید تحت هر property تا 25 عدد view داشته باشید.

محاسبه تعداد اکانت و Property در حساب گوگل آنالیتیکس:

در این قسمت چند سناریو مطرح می شود:

سناریو 1- اگر شما یک وب سایت دارید، به یک اکانت گوگل آنالیتیکس و یک property نیاز خواهید داشت.

سناریو 2- فرضا اگر شما دو وب سایت (یکی شخصی و دیگری تجاری) دارید، نیاز به دو اکانت آنالیتیکس دارید مثلا با نام های Business و Personal . که با ورود به هریک می توانید تنظیمات آن وب سایت را بطور مجزا انجام دهید.

سناریو 3- اگر بیزینس های متعددی دارید که تعداد آنها کمتر از 50 است، تمام آنها را تحت همان اکانت Business مدیریت کنید و در صورتی که یک وب سایت شخصی دارید، برای آن یک اکانت Personal ایجاد کنید.

سناریو 4- اگر بیزینس های متعددی دارید که هر کدام بیش از 50 وب سایت دارد، بهتر است هر بیزینس را تحت یک اکانت مدیریت کنید (مانند Business123 و Business124)

هیچ روش صحیح و یا اشتباهی در زمینه تصمیم‌گیری برای تعداد اکانت های آنالیتیکس وجود ندارد. مساله فقط اینست که شما چطور می خواهید وب سایت های خود را مدیریت کنید. شما همیشه امکان تغییر نام اکانت و یا property های آن را دارید. بخاطر داشته باشید که شما نمی توانید یک property را از یک اکانت به اکانت دیگر آنالیتیکس منتقل کنید. بدین منظور باید تحت یک اکانت جدید آنالیتیکس، یک property جدید ایجاد کنید و تمام اطلاعات property قبلی را از دست خواهید داد.

برای اینکه این آموزش برای افراد مبتدی (Beginner) در نظر گرفته شده است، فرض ما اینست که شما یک وب سایت دارید. پس نیاز به یک view دارید. مانند تصویر زیر:

تنظیمات اکانت گوگل آنالیتیک

در پائین فرم تصویر فوق، با تنظیمات مربوط به اشتراک‌گذاری داده های اکانت گوگل آنالیتیکس خود مواجه خواهید شد.

اشتراک‌گذاری داده های اکانت گوگل آنالیتیکس

 

 بخش سوم: چگونگی استفاده از کد رهگیری گوگل آنالیتیکس 

 

در بخش قبل، نحوه تنظیمات اکانت و property گوگل آنالیتیک را بیان کردیم. در این بخش، چگونگی استفاده از کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را بررسی خواهیم کرد.

 

کد رهگیری گوگل آنالیتیکس (GA Tracking Code):

پس از اتمام مراحل فوق، روی دکمه آبی رنگ تصویر بالا (Get Tracking ID) کلیک کنید. با یک پیغام پاپ آپ روبرو می شوید که بیانگر شرایط و ضوابط استفاده از سرویس گوگل آنالیتیکس می باشد. باید با آن موافقت کنید! سپس کد رهگیری (Tracking ID) به شما ارائه می شود.

آموزش کد رهگیری گوگل آنالیتیکس

کد رهگیری مذکور به شکل یک اسکریپت (که در تصویر بالا با کادر قرمز رنگ مشخص شده است) می باشد. این کد باید در تمام صفحات وب سایت شما قرار داده شود. تعریف این کد در صفحات یک وب سایت به نوع آن وب سایت بستگی دارد. انواع وب سایت را می توان بطور کلی بصورت زیر دسته بندی کرد:

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در وردپرس:

1- اگر وب سایت شما توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس ایجاد شده باشد، می توانید در منوی ویرایشگر، فایل header.php را ویرایش کنید و اسکریپت فوق را در wp_head() تعریف کنید:

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در وردپرس

روش جایگزین در صورت استفاده از وردپرس، استفاده از پلاگین و یا افزونه یاست سئو (Yoast SEO) می باشد. با این روش، دیگر مهم نیست فریم ورک و قالب مورد استفاده در وردپرس چه باشد. براحتی می توانید در قسمت تعریف شده، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را در تمام صفحات وب سایت وردپرسی خود درج کنید.

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در فایل html:

2- اگر وب سایت شما بصورت فایلهای html می باشد، و از CMS خاصی استفاده نمی کنید، باید اسکریپت مربوط به گوگل آنالیتیکس را قبل از تگ بسته head یعنی </head> تعریف کنید (تصویر زیر را مشاهده کنید) برای انجام اینکار می توانید فایلهای وب سایت خود را توسط ادیتورهایی مانند Microsoft-Visual-Studio و یا حتی Notepad ویرایش کنید و توسط نرم افزار CuteFtp و یا FileZilla آپلود نمائید:

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در فروشگاه آنلاین Shopify:

3- اگر وب سایت شما یک فروشگاه آنلاین توسط Shopify می باشد، براحتی می توان با مراجعه به تنظیمات این CMS ، کد رهگیری را در محل مربوطه paste کنید (مطابق تصویر زیر)

تعریف کد رهگیری آنالیتیکس در فروشگاه shopify

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در بلاگ تامبلر (Tumblr):

4- اگر بلاگی روی تامبلر (Tumblr) دارید، با کلیک روی دکمه Edit Theme (که در قسمت بالا و سمت راست بلاگ شما قرار دارد) کد رهگیری google analytics خود را در محل مربوطه (Google Analytics ID) paste کنید (مطابق تصویر زیر)

تعریف کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در بلاگ تامبلر (Tumblr)

همانطور که مشاهده نمودید، درج کد رهگیری گوگل آنالیتیکس بسته به نوع وب سایت شما و اینکه از چه پلتفرمی استفاده می کنید (CMS ، Website Builder و …) به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد و شما بعنوان مدیر یک وب سایت می بایست راحت ترین و بهترین روش را برای درج کد مذکور در صفحات وب سایت خود پیدا کنید.

در مقاله بعد، با بخش دوم از آموزش گوگل آنالیتیکس در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

دیدگاه کاربران درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

avatar نوری (2018-10-29 02:46:13)
مقالات وترجمه هاتون عالی بود  لطفا مقالاتتون رو به روز کنید
avatar Ehsan Safari (2018-10-29 09:16:19)
کاربر گرامی سلام. ممنون از نظر مثبت تون بله، مقالات در اولین فرصت آپدیت خواهند شد.