آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

مشخصات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

 بخش اول: تنظیم کردن اهداف در گوگل آنالیتیک (Set up Goals) 

در مقاله قبل، چگونگی درج کد رهگیری (Tracking Code) گوگل آنالیتیکس را در انواع وب سایت ها (وردپرس، تامبلر، html و…) بررسی نمودیم. در این بخش می خواهیم با نحوه تنظیم کردن اهداف (Goals Setup) در اکانت گوگل آنالیتیک آشنا شویم.

مشاهده اهداف (goals) در آنالیتیکس:

پس از درج موفقیت آمیز کد رهگیری گوگل آنالیتیک، وقت آن رسیده است که تنظیمات کوچک اما مفیدی در پروفایل گوگل آنالیتیک خود انجام دهید و آن تنظیم کردن اهداف می باشد. با مراجعه و کلیک روی لینک admin در بالای پروفایل گوگل آنالیتیک، و سپس کلیک روی لینک Goals از بخش VIEW ، می توانید وارد بخش اهداف (Goals) شوید. لطفا تصویر زیر را مشاهده کنید:

تنظیم کردن اهداف (Set up Goals)

کاربرد goal در گوگل آنالیتیکس:

اهداف (goals) به گوگل آنالیتیک می گوید هنگامی که یک عملیات مهم در وب سایت رخ داد، چکاری انجام دهد. بعنوان مثال، ممکن است شما بخواهید هنگامی که کاربران یک فرم تماس با ما را پر میکنند و به سمت سرور ارسال می کنند، یک پیام تشکر به کاربر نمایش داده شود. و یا اگر یک وب سایت فروشگاهی دارید، بعد از اینکه فرآیند خرید کاربر تکمیل شد، یک پیام نهایی تشکر و یا تائید محصولات سبدخرید به کاربر نشان داده شود.

آدرس صفحه تشکر می تواند به یکی از اشکال زیر باشد:

  • http://123business.com/thank-you
  • http://123business.com/thank-you/
  • http://123business.com/thank-you.html

 

برای تعیین اهداف در گوگل آنالیتیک، مطابق تصویر زیر، روی دکمه قرمزرنگ NEW GOAL کلیک کنید:

 

تعیین اهداف در گوگل آنالیتیک

 

تعریف template برای goal:

سپس در تصویر زیر، در صورتی که هیچیک از گزینه های Template متناسب با هدف شما نیست، روی گزینه (radio button) Custom کلیک کنید و دکمه آبی رنگ Next Step را بزنید:

تنظیم کردن هدف در گوگل آنالیتیکس

تعریف نام برای goal:

در مرحله بعد، یک نام برای هدف خود تعریف کنید که بتوانید بخاطر بسپارید. و از گزینه های Type گزینه Destination را انتخاب کرده و مجددا دکمه Next Step را بزنید:

تعریف نام و توضیحات برای اهداف

پایان تعریف goal:

در مرحله بعد، آدرس صفحه تشکر (thank you) و یا تائید (confirmation) را در فیلد ظاهر شده در بخش Goal Detail وارد نمائید و از لیست بازشو (مطابق تصویر زیر) Begins With را انتخاب کنید:

تعریف جزئیات اهداف در GA

و گزینه های بعدی یعنی Value و funnel را که اختیاری می باشند را خاموش رها کنید و در نهایت روی دکمه آبی رنگ Create Goal کلیک کنید.

انواع مختلف goal در آنالیتیکس و لزوم استفاده از آنها:

اگر شما اهداف مشابه و مشخص دیگری دارید، می توانید با طی کردن همین فرآیند، آنها را نیز در پروفایل گوگل آنالیتیک خود تعریف کنید. شما می توانید تا 20 هدف را در یک وب سایت تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که اهدافی که تعریف کرده اید حتما برای تجارت شما مفید باشند. بطور معمول، این اهداف برای بیزینس های مختلف می تواند شامل ارسال فرم های ثبت نام و یا تماس با ما و یا تائید و یا تشکر بابت خرید کاربران از فروشگاه ها باشد. انواع هدف به نوع وب سایت و تجارت شما بستگی دارد.

قابل ذکر است که روند فوق برای تعیین اهداف، یکی از ساده ترین روش ها می باشد و برای یادگیری بیشتر در این زمینه و تنظیمات حرفه‌ای تر، می توانید به بلاگ گوگل مراجعه کنید.

 بخش دوم: تنظیمات جستجوی سایت در آنالیتیک (Set up site search) 

 

در بخش قبل، نحوه تنظیم و ست کردن اهداف (Goals) را در اکانت گوگل آنالیتیکس تشریح کردیم. در این بخش، می خواهیم تنظیمات جستجو را در گوگل آنالیتیکس انجام دهیم.

 

نحوه تعریف جستجوی سایت در آنالیتیکس:

مورد دیگری را که می توانید راحت و سریع آنرا در اکانت گوگل آنالیتیک وب سایت خود فعال و تنظیم کنید، جستجوی سایت (Site Search) می باشد. البته در صورتی که وب سایت تان دارای باکس جستجو می باشد (مانند جستجوی واقع در هدر وب سایت moz):

تنظیمات جستجوی سایت در گوگل آنالیتیکس

فرمت url بهنگام جستجو در سایت:

مرحله اول اینست که یک جستجو در سایت خود انجام دهید . شما به آدرس صفحه جستجو نیاز خواهید داشت (که در تصویر زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده است) :

آدرس صفحه جستجو در وب سایت

سپس با ورود به پروفایل آنالیتیک خود و کلیک روی لینک Admin وارد محیط مدیریت آن شوید. سپس در بخش VIEW گزینه View Setting را انتخاب کنید:

تنظیمات view در گوگل آنالیتیکس

مطابق تصویر زیر ، تا رسیدن به گزینه Site Search Setting اسکرول کنید و آنرا روشن (On) کنید:

Site Search Setting in GA

 

به صفحه جستجوی وب سایت خود بازگردید و متغیری را که در url صفحه وجود دارد را کپی کرده (در مثال ما متغیر برابر حرف q می باشد) و در بخش Query Parameter وارد کنید. مطابق تصویر زیر:

تعریف پارامتر جستجو در گوگل آنالیتیکس

با انجام اینکار، از این پس، گوگل آنالیتیک تمام جستجوهای انجام شده در وب سایت شما را رهگیری (track) می کند و می توانید با مراجعه به آمار بدست آمده، بفهمید که کاربران کدام عبارت و یا صفحات را بیشتر جستجو کرده اند.

افزودن اکانت جدید در آنالیتیکس:

اگر شما بخواهید یک اکانت دیگر در گوگل آنالیتیک ایجاد کنید، براحتی می توانید با مراجعه به منوی Admin و ستون اول از سمت چپ یعنی Account ، روی لیست بازشوی آن کلیک کرده و Create new account را بزنید. مطابق تصویر زیر:

تعریف اکانت جدید در گوگل آنالیتیکس

ایجاد property در گوگل آنالیتیکس:

به همین صورت اگر بخواهید یک وب سایت جدید به اکانت خود اضافه کنید، با مراجعه به ستون PROPERTY و بازکردن Dropdown آن، دکمه Create new property را انتخاب کنید. مطابق تصویر زیر:

تعریف PROPERTY در گوگل آنالیتیکس

سپس وارد مراحلی خواهید شد که در مقالات قبل، آنها را بیان کرده ایم.

وقتی که کد رهگیری (tracking id) را روی صفحات وب سایت خود قرار دادید و مراحل تعیین اهداف و تنظیمات مربوط به جستجوی سایت را انجام دادید، 24 ساعت زمان می برد تا گوگل داده ها را از سایت شما دریافت کند و شما بعد از 24 ساعت می توانید آمار و داده ها را ملاحظه کنید.

 بخش سوم: مشاهده داده ها و گزارشات گوگل آنالیتیک 

در بخش قبل، با نحوه تنظیم بخش جستجوی سایت در گوگل آنالیتیکس آشنا شدیم و در پایان بخش، یاد گرفتیم که چگونه می توان یک اکانت جدید و یک property به گوگل آنالیتیک اضافه کنیم.

در این بخش، می خواهیم چگونگی مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس و نیز گزارش گیری از این داده ها را بررسی کنیم.

 

مشاهده آمار کلی بازدیدکنندگان در آنالیتیک:

هنگامی که به مرحله مشاهده داده های وب سایت تان رسیدید، می توانید از ترافیک بازدیدکنندگان وب سایت مطالب زیادی را یاد بگیرید. هر بار که وارد پروفایل آنالیتیک خود می شوید، بطور پیش فرض وارد منوی Audience > Overview خواهید شد. در صورتی که چندین وب سایت را در اکانت گوگل آنالیتک خود تعریف کرده باشید، در ابتدای لاگین به پروفایل، پیامی مبنی بر انتخاب وب سایت را مشاهده می کنید و سپس وارد بخش audience overview آن وب سایت می شوید. این بخش، یکی از ده ها بخش گوگل آنالیتیک می باشد که گزارش های آماری در مورد وب سایت شما ارائه می دهند. شما همچنین می توانید برای میانبر زدن به این گزارش ها، مطابق تصویر زیر، به لینک Reporting در بالای صفحه مراجعه نمائید:

مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس

ویژگی های گزارش استاندارد (Standard report features):

اکثر گزارشات استانداردی که توسط گوگل آنالیتیک ارائه می شود دارای فرمت زیر می باشد. در قسمت بالا و سمت راست گوگل آنالیتیکس، و در مقابل نام وب سایت خود، با زدن دکمه فلش به سمت پایین (drop-down arrow) مطابق تصویر زیر، می توانید وب سایت های دیگر را در صورت وجود مشاهده و انتخاب نمائید:

ویژگی های گزارش استاندارد

مشاهده گزارش یک بازه تاریخی مشخص:

در بخش گزارشات (Reporting) و در قسمت بالا و سمت راست این صفحه، می توانید مطابق تصویر زیر، محدوده تاریخ موردنظر را انتخاب کنید و گزارش های مربوط به آن دوره را مشاهده کنید:

تنظیم تاریخ گزارشات گوگل آنالیتیکس

دریافت اطلاعات تکمیلی در بخش Audience Overview:

با بردن ماوس روی هر قسمت از گزارشات گوگل آنالیتیک، اطلاعات مربوط به معرفی آن بخش بصورت tooltip (مطابق تصویر زیر) نمایش داده می شود. بعنوان مثال، اگر در بخش audience overview ماوس را روی خطوط ببریم، تعداد جلسات (sessions) مربوط به آن روز خاص را بصورت tooltip مشاهده خواهیم نمود. اگر با توجه به تصویر زیر، ماوس را روی هر یک از مقیاس های (metrics) زیر نمودار قرار دهیم، گوگل به ما می گوید که هر بخش به چه معناست:

مشاهده معیارهای Audience Overview

در بخش پایین نمودارهای تصویر فوق، 10 کشور، شهر، زبان، مرورگر، سیستم‌عامل و رزولوشن مانیتور بازدیدکنندگان وب سایت شما نمایش داده می شود:

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس معیارهای مختلف

بعنوان مثال، همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید، هر یک از ده کشور، بصورت لینک می باشند که مثلا با کلیک روی کشور آمریکا، می توان آمار مربوط به آن کشور را بصورت دقیق تر مشاهده کرد. به تصویر زیر دقت کنید:

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس کشور

با بردن ماوس (hover) روی هر ایالت یا استان آمریکا، می توان تعداد بازدیدکنندگان آن ایالت را بصورت مجزا مشاهده کرد:

تعداد بازدیدکنندگان بر اساس هر ایالت

همچنین می توانید به منظور مشاهده آمار هر ایالت روی آن کلیک کنید (چون مطابق تصویر فوق، هر ایالت نیز لینک می باشد) بطور کلی هر جا که لینک دیدید و یا علامت سوال مقابل یک عبارتی دیدید، با کلیک روی آن، می توانید اطلاعات بیشتری درباره آن عبارت دریافت کنید. هر چه بیشتر وارد جزئیات گوگل آنالیتیک می شوید، آمار جذاب تر و جالب تری دریافت خواهید کرد.

در مقاله بعد، بخش سوم از سری آموزشی گوگل آنالیتیکس برای مبتدیان را با هم خواهیم دید.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

دیدگاه کاربران درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۱

دیدگاهی وجود ندارد