آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

مشخصات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

 بخش اول: انواع گزارشات گوگل آنالیتیک (Types of Google Analytics reports

در مقاله قبل، با نحوه مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس و نیز چگونگی گزارش گیری از آنها آشنا شدیم. در این مقاله می خواهیم با انواع گزارشات گوگل آنالیتیکس شما را آشنا کنیم.

در این قسمت، می خواهیم شما را با امکاناتی که هر گزارش استاندارد گوگل آنالیتیکس فراهم می کند (که در منوی سایدبار سمت چپ پروفایل گوگل آنالیتیک قابل مشاهده است) آشنا کنیم و هریک را بطور اجمالی توضیح دهیم. ابتدا تصویر زیر را مشاهده کنید:

انواع گزارشات گوگل آنالیتیک

1- گزارشات کاربران (Audience reports):

مشاهده کاربران بر اساس جنسیت، علایق، زبان و…

این قسمت، تمام اطلاعاتی را که شما درباره کاربران وب سایت تان می خواهید را ارائه می کند. در منوی> Demographics  Audience شما می توانید جنسیت و سن کاربران سایت خود را تشخیص دهید. در منوی Audience > Interests اطلاعاتی مبنی بر علایق کلی بازدیدکنندگان سایت تان موجود می باشد. اینکه هر کاربر در کدام منطقه جغرافیایی زندگی می کند را از منوی Audience > Geo > Location پیدا کنید. زبان محاوره هر کاربر را از طریق Geo > Language بدست آورید. از طریق Audience > Behavior می توانید ببینید کاربران شما چند وقت یکبار از سایت تان بازدید می کنند. در نهایت تکنولوژی و دستگاهی که کاربران از طریق آن وب سایت شما را مشاهده می کنند را می توانید با مراجعه به منوهای Technology  و Mobile بدست آورید. تصویر زیر را مشاهده کنید:

گزارشات کاربران (Audience reports)

2- گزارشات اکتسابی (Acquisition reports):

مشاهده کانال های ورودی وب‌سایت:

این قسمت، اطلاعات کاملی در مورد عوامل سوق دهنده کاربران به سمت وب سایت شما را ارائه می کند (منوی All traffic) که این منو به بخش های All traffic > Channels و All traffic > Source/Medium تقسیم می شود. با مراجعه به زیرمنوی Social می توانید اطلاعاتی درباره ترافیک بازدیدکنندگانی که از طریق شبکه های اجتماعی به وب سایت شما رسیده اند را مشاهده کنید. شما همچنین می توانید اکانت گوگا آنالیتیکس خود را به Google AdWords متصل (connect) کنید تا اطلاعات دقیق تری درباره Campaign PPC ها بدست آورید. و نیز با اتصال آنالیتیک به گوگل وب‌مسترتولز (Google Webmaster Tools) می توانید داده های مفیدی در زمینه سئو (SEO-Search Engine Optimization) کسب کنید. به تصویر زیر دقت کنید:

 گزارشات اکتسابی (Acquisition reports)

3- گزارشات رفتاری (Behavior reports):

ارائه اطلاعات دقیقی از صفحات و محتوای وب‌سایت:

 این دسته از گزارشات، اطلاعات دقیقی از صفحات و محتوای وب سایت تان ارائه می دهد. بطور مشخص، صفحات پربازدید و مهم سایت تان در منوی Site Content > All Pages قابل مشاهده است. صفحات ورودی وب سایت از طریق Site Content > Landing Page و صفحات خروجی از طریق منوی Site Content > Exit Pages قابل دسترسی و مشاهده می باشند. اگر قبلا قابلیت Site Search را فعال و تنظیم کرده باشید، با مراجعه به مسیر Site Search > Search Terms می توانید عباراتی را که کاربران سرچ کرده اند را مشاهده کنید. و همچنین صفحاتی که مورد جستجو قرار گرفته اند را توسط Site Search > Pages پیدا کنید. همچنین می توانید سرعت لود شدن وب سایت تان را از طریق Site Speed ببینید و در صورت نیاز به مشاهده پیشنهادهای گوگل در زمینه چگونگی افزایش سرعت وب سایت، به منوی Site Speed > Speed Suggestion مراجعه کنید.

گزارشات رفتاری (Behavior reports)

میانبرها و ایمیل‌ها (Shortcuts and Emails):

ایجاد میانبر به گزارشات دلخواه:

شما با اینکه به تمام گزارشات ارائه شده توسط گوگل آنالیتیک نیاز ندارید، پس از هر بار لاگین به اکانت خود، تمام گزارشات را مقابل چشم خود می بینید. برای اینکه بتوانید بخشی از گزارشات را بصورت مکرر و راحت تر ببینید، نیاز است تا یک میانبر برای آنها ایجاد کنید.

میانبرها و ایمیل‌ها (Shortcuts and Emails)

برای انجام اینکار، به لینک shortcut در بالای گزارش مراجعه کنید تا لینک آن گزارش به لیست میانبرهای واقع در سایدبار سمت چپ افزوده شود (مطابق تصویر فوق)

ارسال گزارشات از طریق ایمیل:

همچنین می توانیم گزارش مورد نظر را به خود و یا اعضای تیم مان ایمیل کنیم. برای اینکار، مطابق تصویر زیر، به لینک ایمیل مراجعه شود:

ارسال گزارش به ایمیل

بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید گزارشاتی را به ایمیل های اعضای تیم خود ارسال کنید، حتما چندوقت یکبار ستون VIEW و سپس Scheduled Emails را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که ایمیل های موجود در آن لیست از اعضای فعلی تیم شما باشند و داده های وب سایت خود را به ایمیل های اشتباهی نفرستید. به تصویر زیر نگاه کنید:

ارسال گزارشات گوگل آنالیتیکس

 بخش دوم: سوالات متداول گوگل آنالیتیکس (Google Analytics FAQ) 

در بخش قبل، سه نوع گزارش گوگل آنالیتیکس را مشاهده کردیم. در انتهای آن بخش نیز درباره میانبرها و ایمیلها صحبت کردیم.

در این بخش قصد داریم پرسش های پرتکراری که در زمینه گوگل آنالیتیکس وجود دارد را عنوان کرده و پاسخ هریک را بیان کنیم.

 

اگر هنوز سوالاتی در زمینه کار با گوگل آنالیتیک دارید، لطفا به سوال و جواب های زیر نگاهی بیاندازید. شاید سوال شما نیز بین آنها پاسخ داده شده باشد:

  • داده های گوگل آنالیتیکس خود را چگونه با دیگران به اشتراک بگذارم؟

برای انجام اینکار نیازی نیست اطلاعات اکانت Google Analytics خود (یوزرنیم-پسورد) را به فرد یا افراد موردنظر بدهید! فقط کافیست در بخش مدیریت (Admin) اکانت خود، در هر یک از سه بخش Account ، Property و یا View روی قسمت User management کلیک کنیم. مطابق تصویر زیر:

 

داده های گوگل آنالیتیکس خود را چگونه با دیگران به اشتراک بگذارم

    در این قسمت، شما می توانید آدرس ایمیل افرادی را که می خواهید اطلاعات آن بخش را با آنها به اشتراک بگذارید را وارد نمائید و نوع دسترسی به آن داده ها نیز حتما تعیین کنید (Edit , Read , …) تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

به اشتراک گذاری گزارشات گوگل آنالیتیکس

 

  • من علاقه ای به مشاهده گزارشات و آمار وب سایتم در گوگل آنالیتیکس ندارم! آیا کسی می تونه آنرا برای من خلاصه کند؟

بله! سرویس Quill Engage می تواند گزارشات موجود در گوگل آنالیتیکس را بگیرد و آنرا خلاصه و مرتب کند و به شما ارائه دهد.

نکته مهم و دلچسب آن هم اینست که این سرویس برای نهایتا 10 وب سایت (Property) رایگان می باشد!

 

گزارش ماه May وب سایت

 

  • من تعداد زیادی وب سایت دارم و نمی خواهم گزارشات گوگل آنالیتیک آنها را بصورت روزانه چک کنم. چکار کنم؟

شما دو گزینه در این سناریو دارید:

1- شما می توانید به صفحه اصلی گوگل آنالیتیک خود رفته و در آنجا لیستی از تمام وب سایت های خود بهمراه آمار کلی و جنرال آنها در مورد session ، bounce rate ، conversion rate و … را مشاهده کنید:

 

مشاهده لیست وب سایت ها در گوگل آنالیتیکس

2- شما می توانید از داشبوردهای تجاری مانند Cyfe نیز استفاده کنید. البته این روش دو حالت رایگان و پولی (premium) دارد که ماهیانه 19 دلار میپردازید (در صورتی که پرداخت شما سالانه باشد، ماهیانه 14 دلار هزینه برای شما خواهد داشت) در حالت حرفه ای (پولی) Cyfe ، شما می توانید به تعداد نامحدود داشبورد (dashboard) و بی شمار ویجت (widget) در اکانت خود داشته باشید. داده هایی مانند گزارشات گوگل آنالیتیکس، داده های شبکه های اجتماعی، keyword rankings ، Moz stats و غیره را می توانید در این داشبوردها داشته باشید. تصویر زیر مربوط به داشبوردهای Cyfe می باشد:

 

داشبورد تجاری Cyfe

 

استفاده از این داشبوردها، بطور چشمگیری زمان مصرفی برای مشاهده و آنالیز گزارشات گوگل آنالیتیکس وب سایت شما را کاهش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به بلاگ Cyfe مراجعه فرمائید.

 

  • گوگل آنالیتیکس می گوید بیشتر از 90 درصد کلمات کلیدی ارگانیک (organic) وب سایت شما در دسترس نیست (Not Provided). برای بدست آوردن تمام کلمات و عبارت کلیدی، باید چکار کنم؟

در دسترس نبودن (Not Provided) یکی از روش‌های گوگل می باشد که توسط آن از حریم خصوصی کاربران محافظت می کند و تمام کلمات کلیدی (keywords) را که کاربران توسط آنها به سایت شما رسیده اند را نمایش نمی دهد (به قول معروف لو نمی دهد!) برای یافتن این کلمات، می توانید از سرویس های دیگر گوگل مانند گوگل وب‌مستر تولز (Google webmaster tools) و یا همان کنسول جستجو (Search Console) که رایگان می باشد استفاده کنید. سرویس هایی مانند Authority Labs و Hit Tail نیز وجود دارند که توسط آنها می توانید کلمات کلیدی مخفی و کشف نشده را مشاهده کنید و نسخه های رایگان و پولی ((paid دارند. تصویر زیر مربوط به کنسول گوگل آنالیتیکس می باشد:

 

نمایش کلمات کلیدی مخفی در گوگل آنالیتیکس

 

سرویس های Hittail و Authoritylabs به داده های گوگل آنلیتیکس شما مانند Conversion و Session متصل نمی باشند اما حداقل می توانند کلمات کلیدی را که کاربران با آنها وارد سایت شما شده اند را بدست آورید.

 

  • چگونه از گزارشات سفارشی (Custom Reports) و داشبورد (Dashboard) و سگمنت (Segment) استفاده کنم؟

اگر آماده اید که به مرحله بعدی گوگل آنالیتیکس حرکت کنید و مراحل قبلی را خوب فراگرفته اید، یادگیری و استفاده از Custom Reports ، Dashboard ، Segment می تواند مفید باشد.

 

گزارش سفارشی (Custom Report):

گزارش سفارشی (Custom Report) که در زیر منوی Customization در بالای صفحه وجود دارد، به شما این امکان را می دهد که گزارشاتی شبیه گزارش های استاندارد گوگل انالیتیکس تولید کنید اما با معیارها و فاکتورهای خودتان.

 

داشبورد و سگمنت و گزارشات سفارشی

 

داشبوردها (Dashboards) در گوگل آنالیتیک:

داشبوردها (Dashboards) امکان مشاهده داده های گوگل آنالیتیکس را در فرمت داشبورد برای شما فراهم می کند. برای استفاده از آن می توانید به قسمت بالای سایدبار سمت چپ گوگل آنالیتیکس مراجعه کنید:

 

داشبورد گوگل آنالیتیکس

 

سگمنت ها (Segments) در گوگل آنالیتیک:

سگمنت ها (Segments) امکان مشاهده گزارشات گوگل آنالیتیکس را در حوزه و زمینه خاصی (Specific Dimension) برای شما فراهم می کند. بعنوان مثال گزارش آمار بازدیدکنندگان وب سایت که از کشور آمریکا می باشند. شما همچنین این امکان را خواهید داشت که تا 4 سگمنت را با هم مقایسه (Compare) کنید. مانند کاربران کشور آمریکا را با کاربران کشور انگلیس مقایسه کنید. یا کاربرانی که با موبایل وارد وب سایت شما شده اند با کاربرانی که با Desktop آنرا مشاهده کرده اند. یا کاربرانی که از طریق جستجوی طبیعی (organic) به سایت شما مراجعه کرده اند با کاربرانی که از طریق شبکه های اجتماعی سایت ما را پیدا کرده اند. شما می توانید به سگمنت ها در هر بخش از گزارش های گوگل آنالیتیک دسترسی داشته باشید و از آن استفاده کنید. به تصویر زیر توجه کنید:

 

استفاده از سگمنت در گزارشات گوگل آنالیتیکس

سگمنت در گزارش گوگل آنالیتیک

 

در این گالری، شما می توانید لیستی از Custom Reports ، Dashboards و Segments را مشاهده کنید و هر کدام که به نیاز شما نزدیکتر بود را در گوگل آنالیتیکس خود ایمپورت (Import) کرده و سپس آن را مطابق خواسته های خود ویرایش کنید.

 

ویرایش گزارشات سفارشی (Custom Reports):

دکمه ویرایش در قسمت بالا قرار دارد که در تصویر زیر با کادر قرمز رنگ مشخص شده است:

 

ویرایش گزارشات سفارشی

 

ویرایش داشبوردها (Dashboards):

توسط دکمه Add Widget در بخش بالای صفحه سمت چپ و نیز Customize Dashboard در بالای صفحه سمت راست می توانید داشبوردها را مطابق نظر خود ویرایش و سفارشی سازی کنید. در تصویر زیر، این دو دکمه با کادر قرمز مشخص شده اند:

 

ویرایش داشبوردها (Dashboards)

ویرایش سگمنت ها (Segments):

با استفاده از لیست بازشوی Action و انتخاب Edit ، می توانید هر سگمنت را ویرایش کنید. در تصویر زیر دکمه dropdown به وضوح مشخص است:

 

ویرایش سگمنت ها (Segments)

پس از اینکه چند بار بخش های گزارش سفارشی، سگمنت و داشبورد را سفارشی سازی (Customize) و ویرایش (Edit) کردید، و با آنها بیشتر آشنا شدید، می توانید خودتان هر یک از این سه بخش را از ابتدا ایجاد کنید.

ترجمه شده از مقاله وب سایت Moz

 

0/5 (0 نظر)
فهرست مطالب پنهان

اطلاعات مقاله

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۳

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

دیدگاه کاربران درباره

آموزش کاربردی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – بخش ۲

avatar پرویز شعبانی (2019-03-20 08:28:38)
واقعا متن عالی بودش خیلی ممنونم ازتون عکساش خیلی کاربردی هست
avatar Mohtava-Admin (2019-03-20 10:29:49)
سلام آقای شعبانی. ممنون از شما که مقالات محتوابان را پیگیری می کنید.