معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

مشخصات مقاله

معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

معرفی بهترین ابزارهای گوگل در زمینه بازاریابی

Helpful Google Marketing Tools

معرفی بهترین ابزارهای گوگل در زمینه بازاریابی

17 ابزار مفید و کاربردی گوگل در حوزه بازاریابی یا مارکتینگ

زمینه های فعالیت گوگل:

در موتور جستجوی گوگل روزانه 3 و نیم میلیارد جستجو انجام می شود! اما گوگل چیزی بسیار فراتر از یک موتور جستجو می باشد. در واقع گوگل علاوه بر موتور جستجو، ابزارهای مختلفی در زمینه بازاریابی (مارکتینگ: Marketing) دارد که می تواند برای فعالان در این زمینه بسیار مفید باشند.

بنابراین ما تصمیم داریم در این مقاله، 17 ابزار کاربردی و مفید در زمینه بازاریابی دیجیتال را به شما معرفی کنیم:

1- Google My Business:

توسط سرویس گوگل مای بیزینس (Google-My-Business) می توانید اطلاعات کسب و کار خود را بصورت رایگان در گوگل تبلیغ کنید. پس از اینکه بیزینس خود را در Google My Business Listing معرفی کردید، مشخصات کسب و کارتان در سرچ گوگل بصورت ویژه نمایش خواهد یافت (مطابق تصویر زیر)

Google My Business

اگر تابحال کسب و کار خود را به گوگل معرفی نکرده اید، کافیست مقاله تبلیغات رایگان در گوگل Google را مطالعه نمائید.

به خاطر داشته باشید: هنگامی که در حال ثبت مشخصات شغلی خود در سرویس GMB هستید، یک حساب Google Plus+ نیز ایجاد خواهید کرد که موضوع ابزار دوم است.

2- صفحه تجاری گوگل‌پلاس (Google+ Business Page):

با مراجعه به این لینک می توانید یک حساب کاربری در سرویس گوگل+ ایجاد کنید. اگر کاربران سایت تان اکانت گوگل پلاس دارند، می توانید با افزودن دکمه Google +1 در مطالب سایت تان، احتمال کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجوی گوگل را برای آن مطلب خواهید داشت.

صفحه تجاری گوگل‌پلاس

» برای یادگیری عمیق تر تنظیمات گوگل پلاس، کتاب الکترونیکی Google Plus For Business را بصورت رایگان دانلود کنید.

» برای یادگیری نحوه افزودن دکمه Google+1 (و سایر شبکه های اجتماعی) در صفحات سایت خود، این مقاله را مطالعه نمائید.

3- گوگل وبمستر تولز یا کنسول جستجوی گوگل (Google Webmaster Tools یا Google Search Console):

برای آنالیز دقیق تر وب سایت خود از دید گوگل، نیاز به یک اکانت در سرویس گوگل وبمستر تولز خواهید داشت. با مراجعه به Google Webmaster Tools Account یک حساب کاربری در این سرویس بسازید. سرویس وبمستر تولز که اخیرا نام آن به کنسول جستجوی گوگل تغییر یافته، تمام مواردی را که مانع نمایش لینک یک وب سایت در نتایج سرچ گوگل می شود را به مدیران آن سایت ها اعلام می کند. کاربرد عمده دیگر این سرویس گوگل اینست که مدیر سایت می تواند ترافیک بازدیدکنندگان فعلی سایت خود را مشاهده و آنالیز کند.

گوگل وبمستر تولز یا کنسول جستجوی گوگل

4- گوگل سوئیت (Google Suite: Docs, Sheets, Slides, form):

اگر بصورت گروهی در حوزه بازاریابی آنلاین فعال هستید (Team Work)، ابزار گوگل سوئیت می تواند بسیار مفید و کمک دهنده باشد. شما می توانید برای تعامل با همکارانتان بجای استفاده از نرم افزارهای معمولی سیستم خود، از ابزارهای گوگل بهره ببرید:

 

گوگل سوئیت (Google Suite: Docs, Sheets, Slides, form)

از ابزارهایی که گوگل سوئیت (G Suite) در اختیارتان قرار می دهد برای به اشتراک گذاری اسلایدهای ارائه (presentation slides)، آنالیز داده های مارکتینگ و غیره استفاده کنید. پروژه ها بصورت اتوماتیک ذخیره می شوند و می توان آنها را براحتی و حتی در دستگاه های موبایل دانلود کرد و به آنها دسترسی داشت.

» با مراجعه به این لینک، نحوه استفاده از گوگل سوئیت (Google Suite) برای راه اندازی کمپین دیجیتال را یاد بگیرید.

 

گوگل سوئیت

5- گوگل ادوردز (Google AdWords):

اگر می خواهید رتبه وب سایت تان در نتایج سرچ گوگل بهبود یابد و در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید، می توانید از سرویس گوگل ادوردز (AdWords) که بصورت PPC (Pay Per Click) می باشد استفاده کنید.

نحوه کار بدین شکل است که شما تبلیغی ایجاد می کنید که کلمات کلیدی مورد نظرتان را شامل شود. سپس لینک وب سایت شما در بالا و یا سمت راست نتایج جستجوی گوگل نمایش  خواهد یافت. البته برای کاربرانی که کلمات کلیدی مورد هدف کسب و کار شما را سرچ کرده باشند تبلیغات شما نمایش خواهد یافت. تصویر زیر را ملاحظه نمائید:

گوگل ادوردز (Google AdWords)

هزینه این تبلیغات در نتایج سرچ گوگل به میزان رقابت بر سر کلمات کلیدی مورد نظر شما بستگی دارد. البته در نظر داشته باشید که این هزینه تنها وقتی محاسبه می شود که کاربران بر روی لینک سایت شما کلیک کنند. یعنی صرف نمایش لینک سایت شما، هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

تبلیغاتی که در سرویس گوگل ادوردز انجام می دهید، هزینه بر و سریع می باشد. بدین معنی که پس از انجام تنظیمات لازم در AdWords لینک سایت شما بلافاصله در نتایج گوگل نمایش خواهد یافت اما نمایش لینک سایت شما از طریق سئو و بهینه سازی (Organic Search) رایگان و زمانبر است. یعنی ممکن است روزها و حتی هفته ها طول بکشد تا لینک سایت شما در نتایج سرچ گوگل مشاهده شود.

با تست کردن چند کلمه کلیدی می توانید متوجه شوید که کدامیک از این کلمات کلیدی می تواند ترافیک باکیفیت تری را روانه وب سایت شما کند.

» مطالعه مقاله آموزش مقدماتی سئو برای مبتدیان

» مطالعه مقاله نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

6- Google AdWords Keyword Planner:

اگر شما می خواهید سئوی ارگانیک سایت خود را افزایش دهید مسلما نیاز به انجام تحقیقات درباره کلمات کلیدی کسب و کار خود دارید تا بتوانید در مقالات و صفحات سایت خود از آنها استفاده کنید. در اینصورت وب سایت شما توسط کاربران واقعی و باکیفیت تری دیده خواهد شد.

توسط سرویس Google AdWords Keyword Planner قادر خواهید بود کمپین های ادوردز موردنظر خود را برنامه ریزی کنید. این سرویس همچنین می تواند کلمات کلیدی مرتبط را به ما پیشنهاد بدهد که در استراتژی سئوی سایت موثر خواهد بود. دقت داشته باشید که برای استفاده از این ابزار حتما باید یک اکانت ادوردز تهیه کرده باشید و تنظیمات آنرا انجام داده باشید. اما نیازی نیست حتما یک تبلیغ AdWords بسازید.

Google AdWords Keyword Planner

7- DoubleClick Search By Google:

اگر سرویس گوگل ادوردز به شما در انتخاب کلمات کلیدی مناسب کمک می کند، سرویس DoubleClick Search نیز برای تکمیل فرآیند بازاریابی موتور جستجو (SEM: Search Engine Marketing) به کمک شما خواهد آمد.

ابزار DoubleClick شامل مجموعه ای از ابزارهای گوگل می باشد که به شما در ایجاد و ارزیابی تبلیغات کمک می کند و باعث می شود تبلیغات و لینک های سایت شما در محل های مناسبی نمایش یابند. کار اساسی آن ایجاد ارتباط منطقی بین “جستجو و نمایش:Search and Display” می باشد.

8- Google Trends:

علاوه بر سرویس Google AdWords Keyword Planner، سرویس رایگان Google Trends نیز می تواند در انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی کسب و کار شما مفید واقع شود. گوگل ترندز به شما کمک می کند میزان محبوبیت کلمات کلیدی را ارزیابی کنید. این ارزیابی می تواند بر اساس کشورها و مناطق مختلف، زبان، دوره تاریخی و… دسته بندی شود. توسط این سرویس می توانید دو یا چند کلمه کلیدی را از لحاظ محبوبیت و تعداد سرچ با هم مقایسه کنید. همچنین این ابزار کلمات کلیدی مشابه و مرتبط را نیز به شما پیشنهاد خواهد داد.

Google Trends

9- گوگل درایو (Google Drive):

Google Drive سرویس ذخیره سازی رایگان گوگل می باشد. برای کاربران امکان استفاده از فضای 15 گیگابایتی را بصورت رایگان فراهم می کند. کاربران می توانند فایل ها، تصاویر، ویدئوها و غیره را در فضای ابری (Cloud) ذخیره کنند. بعنوان مثال اگر می خواهید یک فایل حجیم را با سایر هم گروهی های خود به اشتراک بگذارید، براحتی می توانید از سرویس گوگل درایو بهره ببرید. برای تعامل هر چه بیشتر با همکارانتان می توانید از گوگل درایو استفاده کنید بجای ارسال ایمیل های متعدد و گیج کننده !

گوگل درایو (Google Drive)

10- Google Alert:

Google Alerts ابزاریست که وب را برای عبارات و کلمات کلیدی خاص مانیتور می کند. پس از انجام تنظیمات موردنیاز این سرویس، به محض استفاده شدن از این کلمات خاص در وب، این سرویس شما را از طریق ایمیل یا RSS باخبر می کند. بعنوان مثال شما می توانید این سرویس را طوری تنظیم کنید که هرگاه کاربری به نام شرکت، محصول یا غیره در وب اشاره کرد این سرویس به شما اطلاع رسانی کند.

Google Alert

11- Google News:

از سرویس خبری گوگل (Google News) برای جستجو و شناسایی اخبار مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و نحوه استفاده از اخبار گوگل برای بهبود مارکتینگ بیزینس خود، مقاله Complete Guide To NewsJacking را مطالعه نمائید.

12- Google Voice:

در روزگاری که اکثر کاربران بوسیله موبایل خود در اینترنت سرچ می کنند و وب سایت ها را مشاهده می کنند، داشتن یک ابزار برای مدیریت مکالمات تلفن همراه یک نیاز به نظر می رسد. البته شایان ذکر است که سرویس Google Voice فعلا تنها در کشور آمریکا قابل استفاده و بهره برداری می باشد. توسط این سرویس قادر خواهید بود مکالمات چند خط موبایل را مدیریت کنید، پیام های صوتی را بر اساس نام مخاطب دسته بندی کنید، پیام های صوتی را بصورت نوشتاری مشاهده کنید و…

سرویس Google Voice همچنین می تواند ارزش و اهمیت یک شماره موبایل را در وب سایت شما اعلام کند. بعنوان مثال اگر شما این شماره همراه را در صفحه تماس با ما درج کرده باشید، می توانید رفتار و تعامل کاربر را در قبال سایت خود آنالیز کنید.

13- تقویم گوگل (Google Calendar):

منظم بودن یکی از رازهای یک بازاریاب خوب می باشد. سرویس Google Calendar یک تقویم آنلاین است که می توانید در آن برنامه های روزانه خود را مشخص کنید و حتی آنرا با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید. اگر شما از Google Apps برای کار استفاده می کنید، سرویس Calendar  موثرتر نیز خواهد بود. شما و همکارانتان قادر خواهند بود از این طریق، اتاق جلسات و کنفرانس رزرو کنند یا از جلسات یکدیگر مطلع شوند.

وقتی وارد مبحث مارکتینگ می شویم، تقویم گوگل می تواند بعنوان یک Editorial Calendar عمل کند و برای مرتب سازی و برنامه ریزی بلاگ ها و سایر انواع محتوا در وب سایت بکار خواهد رفت و می توان این محتواها را با سایر همکاران به اشتراک گذاشت.

برای یادگیری نحوه تنظیمات تقویم Editorial و نیز ایده گرفتن، مقاله Blog Editorial Calendar Template را مطالعه نمائید.

تقویم گوگل (Google Calendar)

14- گوگل آنالیتیکس (Google Analytics):

آیا می دانید چه درصدی از بازدیدکنندگان وب سایت شما کاربران جدید هستند و چند درصد از آنها کاربران بازگشتی (Returning Users) می باشند؟ کاربران بطور میانگین چند دقیقه را در وب سایت شما سپری می کنند؟ مقدار نرخ پرش (Bounce Rate) کاربران چقدر می باشد.

تمام این سوالان می تواند توسط سرویس گوگل آنالیتیکس پاسخ داده شوند. Google Analytics سرویسی رایگان از شرکت گوگل است برای آنالیز وب سایت. گوگل آنالیتیک به شما کمک می کند تا تحلیل دقیق تر و جامع تری نسبت به ترافیک سایت خود داشته باشید و متوجه شوید که کاربران چطور در وب سایت شما حرکت می کنند و صفحات آنرا مشاهده می کنند.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

دقت کنید که آنالیز وب سایت نمی تواند جایگزین آنالیز مارکتینگ شود. شما همچنان نیاز دارید که از ابزارهای آنالیز بازاریابی (Marketing Analytics) استفاده کنید. این ابزارها کمک می کنند تا قیف بازاریابی (Marketing Funnel) را آنالیز کنید و نحوه تبدیل بازدیدکنندگان وب سایت را به Customer و سپس Lead را بررسی کنید.

15- Google Feed Burner:

اگر می خواهید در مارکتینگ وب سایت خود رشد کنید، توصیه می شود برای کاربران خود امکان اشتراک (Subscription) فراهم کنید. بخصوص برای بخش بلاگ های سایت تان. با ایجاد یک حساب کاربری در سرویس Google FeedBurner و انجام تنظیمات آن، کاربران می توانند بصورت مرتب آپدیت های سایت شما را از روش های RSS، ایمیل یا مرورگر خود دریافت کنند.

16- یوتیوب (YouTube):

یوتیوب از سال 2006 یکی از محصولات شرکت گوگل شده است. این حقیقت را در نظر داشته باشید که روزانه بیش از یک میلیارد کاربر از ویدئوهای YouTube بازدید می کنند و این ویدئوها در طی یک روز میلیاردها بار بازدید می شوند. فردی که بازاریاب ویدئویی می باشد با اهمیت استفاده از این پتانسیل فوق العاده خبر دارد. بناربراین اگر هنوز اکانتی برای کسب و کار خود در یوتیوب نساخته اید، هم اکنون اقدام به ثبت نام کنید.

17- Google AdSence:

اگر شما یک کانال یوتیوب را مدیریت می کنید، سرویس Google AdSence را فراموش نکنید. AdSence ابزاری کامل برای بازیاب های آنلاین است که در اینترنت محتوایی را تولید و مدیریت می کنند. اما نمی دانند چطور می توان از محتوای خود پول بدست آورند. سرویس گوگل ادسنس وب سایت شما را به افرادی که می خواهند در سطح اینترنت تبلیغ کنند، متصل می کند. بنابراین اگر شما یک وب سایت یا وبلاگ دارید و یا یک کانال به اشتراک گذاری ویدئو، سرویس AdSence تبلیغات خود را در سایت شما به نمایش در می آورد و بابت میزبانی شما پول پرداخت می کند.

مسلما تمام سرویس هایی که در این مقاله معرفی کردیم برای همه افراد مناسب و لازم نمی باشد. بلکه با توجه به نوع کسب و کار هر فرد می تواند متفاوت باشد. اگر از سرویس های گوگل بدرستی استفاده شود، می توانند به کسب و کار شما بسیار کمک کننده باشد.

منبع: https://blog.hubspot.com/marketing/google-business-tools-for-marketers

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

دیدگاه کاربران درباره

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

دیدگاهی وجود ندارد