تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

مشخصات مقاله

تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

What is a canonical tag?

تگ Canonical چیست و چه کاربردی دارد؟

معرفی تگ کنونیکال (Canonical Tag)

یک تگ Canonical یا به اصطلاح rel Canonical ، روشی برای اعلام این موضوع به موتور جستجو است که آن URL خاص، نسخه اصلی و اورجینال آن صفحه از وب سایت است (Master copy of a page). استفاده از تگ کنونیکال (Canonical tag) باعث می شود تا مشکل محتوای تکراری (Duplicate Content) در چند URL مختلف برطرف شود. اگر بخواهیم بطور فنی و تخصصی تری صحبت کنیم، توسط تگ canonical می توانیم به مرورگر اعلام کنیم که کدامیک از URL های یک صفحه وب، نسخه اصلی آن صفحه می باشد که می خواهیم در نتایج موتورهای جستجو (SERP) نمایش داده شود.

نمونه کد تگ Canonical:

<link rel="canonical" href="https://mohtavaban.com/" />

 

چرا استفاده از تگ canonical مهم است؟

محتوای تکراری (Duplicate Content) در صفحات وب موضوع پیچیده ای می باشد. هنگامی که خزنده موتورجستجو تعدادی URL را با محتوای تکراری و عین هم و یا با کمی تغییرات پیمایش می کند، این قضیه می تواند منجر به بروز مشکلاتی در زمینه سئوی آن سایت شود. اول اینکه: اگر خزنده های موتورجستجو چندین صفحه را با محتوای تکراری پیمایش کند، ممکن است بخشی از محتوای یکتا (Unique Content) را در این بین از دست بدهد. دوم اینکه: اگر تکراری بودن محتوای صفحات در مقیاس بزرگی باشد، می تواند باعث پایین آمدن رتبه وب سایت در نتایج جستجوی گوگل شود. و در نهایت: حتی اگر رتبه سایت شما دچار افت نشود، احتمال دارد موتورهای جستجو، URL اشتباهی را بعنوان URL اصلی درنظر بگیرد. استفاده از تگ Canonical این امکان را به شما می دهد تا محتوای تکراری را در چند url کنترل کنید.

مشکل با URL ها:

ممکن است این سوال پیش بیاید که “چرا اصلا باید صفحه تکراری داشته باشیم؟” و گاها این تصور غلط وجود دارد که استفاده از تگ کنونیکال (Canonicalization) چیزی نیست که نگرانش باشیم. مشکل اینجاست که ما “بعنوان یک انسان” صفحات وب را بصورت مفهومی (Concept) می بینیم مانند صفحه اصلی (Home Page). اما از دید موتورهای جستجو، هر URL یکتا و منحصربفرد، یک صفحه مجزا محسوب می شود.

URL های صفحه اصلی سایت:

بعنوان مثال، خزنده های موتورهای جستجو از روش های زیر به سایت نمونه example.com دست پیدا کنند:

http://www.example.com
https://www.example.com
http://example.com
http://example.com/index.php
http://example.com/index.php?refer=twitter

 

از دید یک انسان، تمام URL های فوق بیانگر یک صفحه واحد می باشند. اما یک موتور جستجو مانند گوگل، هر کدام از این URL های بالا را یک صفحه مجزا در نظر می گیرد. در همین مثال کوچک و جزئی مشاهده می کنید که 5 نسخه از صفحه اصلی سایت EXAMPLE وجود دارد که دارای محتوای تکراری می باشند.

سیستم های مدیریت محتوای پیشرفته (CMS) و همچنین وب سایت هایی که url داینامیک تولید می کنند، مشکل مذکور را بیشتر احساس می کنند. بسیاری از اینگونه سایت ها، از تگ ها در url استفاده می کنند و نیز ممکن است گاها چندین آدرس و URL به یک صفحه از وب سایت اشاره کنند. ممکن است شما تعداد زیادی از url های تکراری در سایت تان داشته باشید که تا حالا اصلا متوجه آن نشده اید.

استفاده درست از تگ Canonical:

در این بخش مواردی را مطرح می کنیم که می تواند شما را در استفاده صحیح از تگ کنونیکال (Canonical tag) کمک کند:

1- تگ های canonical می توانند خود-ارجاع (Self-Referential) باشند:

اگر تگ canonical به خود همان صفحه اشاره کند، مشکلی نیست و کار درستی انجام شده است. بعنوان مثال فرض کنید سه آدرس X, Y, Z به یک صفحه وب اشاره دارند و مسلما دارای محتوای تکراری می باشند و آدرس X بعنوان آدرس اورجینال این صفحه انتخاب شده است. اگر در همین آدرس یعنی X تگ کنونیکال را تعریف کنیم مشکلی ندارد و بقول معروف اوکیه!

2- در صفحه اصلی سایت تان از تگ canonical استفاده کنید:

تکراری بودن محتوا در url های مختلف صفحه اصلی سایت ها مرسوم می باشد. کاربران ممکن است به روش های گوناگونی به صفحه اصلی سایت شما لینک بدهند که خارج از کنترل شما باشد. تعریف تگ canonical در این صفحه می تواند از مشکلات احتمالی پیشگیری کند.

در صفحه اصلی سایت تان از تگ canonical استفاده کنید

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، در صفحه اصلی وب سایت MOZ از تگ canonical بصورت خود-ارجاع (self-referential) استفاده شده است.

3- تگ های canonical داینامیک را بررسی کنید:

کدنویسی ناقص و اشتباه باعث می شود تا تگ های canonical بدرستی تعریف نشوند. بخصوص در cms ها و نیز در فروشگاه های آنلاین. مثلا ممکن است برای هر url از یک صفحه، آدرس های متفاوتی در تگ canonical تعریف شود که کاملا با فلسفه تگ کنونیکال در تضاد است. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، تمام تگ های canonical تعریف شده در صفحات وب سایت تان را چک کنید.

تگ های canonical داینامیک را بررسی کنید

4- از ارسال سیگنال های متناقض اجتناب کنید:

در صورتی که سیگنال های متضاد و متناقض از تگ canonical ارسال شود، موتورهای جستجو ممکن است نتواند این تگ را بدرستی تفسیر کند و یا دچار مشکل شود. بعنوان مثال، اگر در تگ کنونیکال Page A  به Page B و از Page B به Page A اشاره شود، سیگنال های متضاد را به سمت موتورجستجو ارسال کرده ایم. و همچنین این تگ را بصورت زنجیره ای تعریف نکنید. بعنوان مثال Page A à Page B, Page B à Page C, Page C à Page D . بنابراین تا جای ممکن سعی کنید سیگنال های ساده و واضحی را به سمت موتورجستجو ارسال کنید. وگرنه موتورجستجو تصمیم می گیرد چکاری انجام دهد!

5- به هنگام تعریف تگ canonical در صفحات کاملا مشابه دقت کنید:

وقتی صحبت استفاده از تگ های canonical در صفحات با محتوای تکراری (Duplicate Content) می شود، اکثر مردم تصور می کنند حتما باید محتوای آن صفحات عینا یکی باشد. در حالیکه توصیه می شود برای دو یا چند صفحه که محتوای آنها تا حد بسیار زیادی شبیه هم می باشد نیز از تگ canonical استفاده شود. مانند صفحات یک فروشگاه اینترنتی که مثلا فقط در قیمت و یا تعداد موجود در انبار باهم تفاوت دارند پیشنهاد می شود تگ کنونیکال تعریف شود.

به هنگام تعریف تگ canonical در صفحات کاملا شبیه هم دقت کنید

6- در صفحات تکراری بین دامین (Cross-Domain) از canonical استفاده کنید:

اگر مدیر چند سایت هستید که در چند دامین مختلف میزبانی می شوند و قصد دارید یک یا چند صفحه از این سایت ها دقیقا مانند هم باشد و مقالات یکسانی را در همه آنها منتشر کنید، یک دامین را بعنوان دامین اصلی و اورجینال در نظر بگیرید و آدرس آن صفحه را بعنوان canonical برای سایت های دیگر تعریف کنید. با اینکار موتورهای جستجو فقط صفحات تکراری واقع در سایت اورجینال را ایندکس می کنند و در نتیجه در نتایج جستجوی خود نمایش می دهند. و سایر دامین ها که صفحات تکراری دارند، در نتایج جستجو هیچ رتبه را کسب نمی کنند.

مقایسه تگ Canonical با 301 Redirects:

این بخش را با یک مثال شرح می دهیم. فرض کنید دو صفحه بنام های A و B دارید. اگر شما A را به B ریدایرکت 301 کنید، کاربران بطور اتوماتیک از صفحه A به B هدایت می شوند و اصلا صفحه A را مشاهده نمی کنند.

مقایسه تگ Canonical با 301 Redirects

اما اگر در صفحه A تگ canonical تعریف شود که به صفحه B اشاره کند، یعنی صفحه B صفحه اورجینال و اصلی باشد، موتورهای جستجو صفحه B را بعنوان صفحه Canonical درنظر می گیرد و کاربران هر دوی صفحات را می توانند ببینند.

مطالعه بیشتر:

 

منبع: https://moz.com

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

تگ کنونیکال چیست و چه کاربردی دارد؟

فرم ارسال دیدگاه درباره

معرفی ۱۰ اشتباه رایج در بهینه سازی سایت

دیدگاه کاربران درباره

معرفی ۱۰ اشتباه رایج در بهینه سازی سایت

دیدگاهی وجود ندارد