راهنمای انتخاب دامین مناسب برای وب سایت

راهنمای انتخاب دامین مناسب برای وب سایت

مشخصات مقاله

راهنمای انتخاب دامین مناسب برای وب سایت

راهنمای انتخاب بهترین نام دامنه برای وب سایت

How to Choose the Best Domain Name

نام دامنه یا Domain Name چیست؟

نام دامنه یا Domain Name در واقع همان آدرس سایت شماست که در مرورگر تایپ می کنید. مانند: YourSite.com

دامین های بی شماری وجود دارند و هر روز در حال افزایش هستند. همچنین پسوند یا extension های زیادی نیز برای انتخاب در دسترس هستند. مانند: com و edu و me و…

درست است که خرید هر یک از این دامین ها آسان است، اما به این معنی نیست که انتخاب نام دامین و پسوند آن کار بزرگ و مهمی نیست! توصیه می کنیم قدم های زیر را به منظور انتخاب یک نام دامین مناسب انجام دهید.

تفاوت دامین با URL چیست؟

دو واژه “URL” و “Domain Name” معمولا به جای یکدیگر استفاده می شوند و برخی تصور می کنند مترادف هستند. در صورتیکه URL به آدرس کامل سایت گفته می شود مانند: https://mohtavaban.com/ در صورتیکه نام دامنه یا Domain Name در این مثال برابر mohtavaban.com می باشد. این نکته را باید قبل از شروع مقاله بیان می کردیم تا این قضیه شفاف شود.

آیا ابتدای راه هستید؟

اگر بتازگی می خواهید یک وب سایت را راه اندازی کنید، فرصت انجام تحقیقات راجع به چشم انداز برندینگ یا Branding Perspective را نیز دارید. از لحاظ سئو (SEO: Search-Engine-Optimization) نام دامنه یک سایت اولین المانی است که موتورجستجو بهنگام رسیدن به یک سایت مشاهده و بررسی می کند. به همین دلیل است که شما باید در انتخاب نام دامین سایت خود دقت کنید. در بخش زیر، پنج گزینه برای انتخاب نوع کسب و کار و دامین را بیان کرده ایم:

  • بلاگ شخصی (Personal Blog):

مانند بلاگ MattCutts.com . القا کننده حس اعتماد (Trust)، قدرت (Authority) و اعتبار (Credibility).

  • برندینگ های عمومی و توصیفی (Generic & Descriptive):

مانند OnlineBusiness.com . تولید یک مفهوم سریع از هدف شرکت

  • برندینگ پیشنهادی (Suggestive Branding):

مرتبط با هدف شرکت به یک روش انتزاعی (Abstract)

  • برندینگ های دلخواه و خیالی (Arbitrary & Fanciful):

مانند: سایت StarBucks.com ارتباط مستقیمی با هدف شرکت ندارد.

  • برندینگ ترکیبی (Hybrid):

شامل نام شرکت و هدف آن

Domain Name

آیا الان نام دامنه دارید؟

نام دامین سایت باید حداقل شامل نام شرکت تان باشد. در اینصورت، برند شرکت شما راحت تر و سریع تر می تواند در اینترنت شناخته شود و در آینده توسط کاربران مورد جستجو قرار بگیرد. کاربران معمولا با تایپ نام شرکت موردنظر در نوار آدرس (address bar) مرورگر خود، بعنوان URL دنبال آن می گردند.

نکته سئو: طبق اعلام موتورهای جستجوی گوگل و بینگ، نام دامین برای آنها اهمیت دارد. پس توصیه می شود در هر زمینه ای که کسب و کار دارید، کلمه مرتبط با آن را در دامین سایت خود درج کنید. بعنوان مثال اگر حرفه شما عکاسی است، دامین SmithPhotography.com بهتر از Smith.com می باشد.

انتخاب پسوند (Extension) مناسب برای دامین سایت:

وقتی صحبت از پسوند دامین می شود، منظور “.com” ، “.net” ، “.info” یا … می باشد. همه ما می دانیم که معروفترین پسوندها، دات کام یا .com می باشد اما دلایل زیادی وجود دارد که توصیه می شود از پسوندهای دیگر نیز استفاده کنید. اگر نام دامنه موردنظرتان قبلا توسط فرد دیگری رزرو شده است، نگران نباشید. زیرا می توانید از پسوند های دیگر آن نام دامنه استفاده کنید. مانند استفاده از پسوند .me برای نمایش رزومه خود و .photography برای به نمایش گذاشتن گالری تصاویر خود، یا از پسوند شهرها مانند .london یا .tokyo برای کسب و کار محلی (Local Business) استفاده کنید.

انتخاب پسوند (Extension) مناسب برای دامین سایت

سعی کنید دامنه را ساده درنظر بگیرید:

توصیه ما در نظر گرفتن حداکثر سه کلمه برای نام دامین می باشد و آدرس صفحات سایت (URL) را تا حد ممکن کوتاه تعریف کنید. کلماتی که در آدرس سایت و دامین استفاده می کنید مختصر و جذاب باشند. ممکن است کاربران نتوانند دامین های طولانی را خوب بخاطر بسپارند.

نکته دیگر اینست که نباید در نام دامین سایت خود از عبارات اختصاری و رمزی استفاده کنید. مثلا اگر کسب و کار شما در زمینه املاک است، دامین UrHome4Ever.com مناسب نمی باشد بلکه YourHomeForever.com بهتر است.

لازم به ذکر است که می توانید در دامین خود از خط تیره (Hyphen) استفاده کنید اما اگر کلمات را همانگونه که خوانده می شوند در دامین قرار بگیرند و از – در دامین استفاده نشود بهتر است.

قبل از انتخاب نام دامین، بخوبی بررسی کنید:

ضروری است که نام دامین را بصورت قطعی و نهایی انتخاب کنید. بدین معنی که قبل از انتخاب و خرید دامین، بخوبی روی آن فکر کرده باشید سپس اقدام به انجام مراحل بعدی کنید. زیرا درست نیست که پس از اینکه کاربران یکبار دامین شما را بخاطر سپردند و با آن آشنا شدند، مجددا دامین سایت خود را تغییر دهید و آنها را با چالش مواجه کنید. پس صرف زمان کافی برای انتخاب نام دامنه مناسب کسب و کار شما الزامی می باشد.

اجتناب از مشکلات قانونی:

انجام تحقیقات کامل قبل از انتخاب و خرید دامین، هم برای جلوگیری از گیج شدن کاربران و هم برای پیشگیری از مسائل حقوقی و قانونی (Legal Issues) ضروری می باشد. بنابراین قبل از نهایی کردن تصمیم خود برای خرید یک دامین، حتما مراقب مشکلات حقوقی احتمالی آن دامنه باشید و آنرا در پورتال Trademark Database چک کنید.

اقدام به خرید دامین:

اکنون که لیست دامنه هایی که می توانید برای وب سایت کسب و کار خود انتخاب کنید را آماده کرده اید. نوبت آنست که آزاد بودن دامنه یا دامنه های انتخابی خود را بررسی کنید. بدین منظور به وب سایت Whois مراجعه کرده و دامین موردنظر را در آن چک کنید و در صورت رزرو نبودن، اقدام به خریداری آن کنید.

منبع: Wix.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای انتخاب دامین مناسب برای وب سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای مقدماتی دامنه وب‌سایت و ساختار آن

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای مقدماتی دامنه وب‌سایت و ساختار آن

دیدگاهی وجود ندارد