درباره متا تگ توضیحات Description

درباره متا تگ توضیحات Description

مشخصات مقاله

درباره متا تگ توضیحات Description

نحوه تعریف بهینه متا تگ توضیحات Description

Description Meta Tag Tutorial

متا تگ توضیحات

متا تگ توضیحات (Description Meta Tag) چیست؟

یکی از متا تگ های مهم در صفحات وب، متا تگ توضیحات (Description Meta tag) می باشد.

متخصصین سئو در وب سایت مرجع Moz می گویند: متا تگ توضیحات یک تگ html است که توضیح مختصری درباره محتویات یک صفحه وب ارائه می کند.

متا تگ توضیحات (Description Meta Tag)

معرفی متا تگ Description:

تعریف متا تگ توضیحات بطور ملموس تر بدین صورت است که وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می کنیم، همانطور که در تصویر فوق مشخص شده است، به آن توضیح کوتاهی که بعد از لینک وب سایت و بعد از URL آن سایت آمده است متاتگ توضیحات (description meta tag) گفته می شود. به بیان دیگر، متا تگ توضیحات می تواند یک کاربر را متقاعد کند که روی لینک وب سایت ما کلیک کند یا خیر. کاربر می تواند با مطالعه شرح مختصر محتوای صفحه وب، تصمیم بگیرد که روی لینک سایت شما کلیک کند یا اینکه سایت دیگری را برای مطالعه انتخاب کند. در صورتی که متا تگ توضیحات شامل کلمات کلیدی که کاربر جستجو کرده است باشد، بسیار می تواند در متقاعد کردن کاربر برای کلیک روی لینک سایت شما کمک کننده باشد.

آیا تعریف متا تگ توضیحات ضروری است؟

اگر بخواهیم به سوال بالا یک پاسخ کوتاه بدهیم، باید بگوییم بله! و برای شرح دادن دلایل این سوال، به موارد زیر توجه کنید:

1- تعداد CTR (Click Through Rate) را افزایش دهید و تعداد بازدیدکنندگان وب سایت تان را از طریق جستجوی ارگانیک زیاد کنید.

هر اندازه که در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل، به پایان صفحه نزدیک تر می شویم، تعداد کلیک های وب سایت ها کاهش می یابد. زیرا وب سایت های پرطرفدارتر و نیز مرتبط به عبارت سرچ شده بترتیب در رده های بالای نتایج جستجوی گوگل قرار می گیرند.  یکی از روش های جذب کاربران برای کلیک کردن روی لینک وب سایت، داشتن توضیحات مختصر و مفید درباره محتویات آن صفحه وب می باشد. بنابراین هر اندازه متای توضیحات آن صفحه پربار تر و جذاب تر باشد، کاربران بیشتری روی لینک وب سایت شما کلیک خواهند کرد.

2- به کاربران واقعی اطلاعات درست را در زمان مناسب ارائه دهید.

هنگامی که کاربران از جستجوی پیشرفته (Advanced Search) برای یافتن اطلاعات موردنظر خود استفاده می کنند، گوگل از متاتگ توضیحات (Description Meta Tag) وب سایت ها برای نمایش وب سایت ها در نتایج خود استفاده خواهد کرد.

3- تعداد بازدیدکنندگان وب سایت خود را از طریق رسانه های اجتماعی افزایش دهید.

رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک، از متاتگ توضیحات (description meta tag) برای نمایش مطلب به اشتراک گذاشته شده استفاده می کند. بدون تعریف این متا تگ، این شبکه های اجتماعی احتمالا چند کلمه ابتدایی هر صفحه وب را بعنوان متا تگ توضیحات در نظر می گیرند. با توجه به جملات ابتدایی هر مقاله، نمایش آنها به کاربران شبکه های اجتماعی بعنوان خلاصه ای از آن صفحه وب نمی تواند تجربه کاربری خوبی بدنبال داشته باشد و نمی تواند کاربر را برای کلیک بر روی لینک آن وب سایت متقاعد کند.

تعداد بازدیدکنندگان وب سایت

4-  از متا تگ توضیحات برای ارائه و فروش محتوای وب سایت تان استفاده کنید.

اگرچه متا تگ توضیحات به طور مستقیم بر روی رتبه بندی نتایج گوگل تاثیر ندارد، اما عوارض جانبی تعریف این متا تگ می تواند رتبه های وب سایت ها را بطور غیرمستقیم جابجا کند. در صورتی که متا تگ توضیحات بدرستی (مختصر و مفید و مرتبط) تعریف شده باشد، می تواند CTR-Click Through Rate را افزایش دهد. بنابراین مسلما به مرور زمان می تواند بر الگوریتم های سرچ و رتبه بندی گوگل تاثیرگذار باشد.

چه چیزی باعث قدرتمند شدن متا تگ توضیحات می شود؟

برای تمام صفحات یک وبلاگ و یا وب سایت باید متا تگ توضیحات را بطور صحیح و بهینه تعریف کنیم، دلایل اهمیت تعریف متا تگ توضیحات را در بالا بیان کردیم. اکنون نوبت آنست که یاد بگیریم چگونه می توان متا تگ description را بصورت بهینه تعریف کرد.

1) محتوای متقاعدکننده برای متا تگ description درنظر بگیریم.

در جمله ای کوتاه و متقاعدکننده بیان کنید که چرا کاربر باید پست شما را بخواند. به کاربران فواید مطالعه پست تان را بطور صریح نمایش دهید. بنابراین بهتر است از این فرصت استفاده کنید و اطلاعات آگاهی دهنده و مفید را در قالب متا تگ توضیحات به کاربران ارائه دهید.

2) از یک یا دو کلمه کلیدی استفاده کنید.

تگ عنوان (title tag) و متا تگ توضیحات (description meta tag) باید شامل کلمات کلیدی مرتبط با محتوای صفحه وب باشند. تعریف تگ های مذکور به شکل مناسب، باعث می شود خزنده های موتورهای جستجو بفهمند وب سایت شما راجع به چه چیزی است و با کلمات کلیدی تعریف شده در آنها، وب سایت تان را ایندکس و شناسایی کند. متا تگ توضیحات باید پیرامون یک کلمه کلیدی که در محتوای آن صفحه خاص مهم است تعریف شود و نباید از کلمات کلیدی بصورت بیش از حد و غیر مرتبط در آن استفاده کرد.

3)  برای 320 کاراکتر هدف گذاری کنید.

در حقیقت گوگل طول تگ ها را با تعداد کاراکترشان اندازه نمی گیرد. بلکه با پیکسل اندازه گیری می کند. متا تگ توضیحات بعد از طول (width) مشخصی، بریده (cut) می شود. بنابراین توصیه می شود تعداد کاراکترهای توضیحات متا بین 300 تا 320 کاراکتر باشد.

نکته: حداکثر تعداد کاراکتر متای توضیحات تا قبل از تاریخ دسامبر 2017 مقدار 160 کاراکتر بود اما در آپدیتی که گوگل در سال 2018 ارائه کرده، این تعداد به 320 کاراکتر افزایش یافته است.

اما گوگل در اواسط ماه می سال ۲۰۱۸ مجددا طول متا تگ توصیحات را به 150 تا 160 کاراکتر کاهش داد! برای کسب اطلاعات بیشتر به انتهای همین مقاله مراجعه شود.

تکرار کلمات کلیدی

4) از تکرار کلمات کلیدی اجتناب کنید.

گاهی اوقات خوب است که در عنوان صفحه (title) از عبارات توصیفی (Descriptive Terms) استفاده شود اما تکرار آنها در متا تگ توضیحات نه تنها نمی تواند مفید باشد، بلکه ممکن است موجب اسپم شناخته شدن سایت تان از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو شود.

5) از کاراکترهای غیر الفبایی استفاده نکنید.

گوگل کاراکترهای AlphaNumeric را در متا تگ توضیحات بعنوان کدهای HTML در نظر می گیرد و در واقع اینگونه کاراکترها معنا و مفهومی برای گوگل ندارند. بنابراین توصیه می شود در تعریف متا تگ توضیحات تنها از متن ساده (plain text) استفاده شود. در صورتی که در متاتگ description صفحه وب سایت خود از کوتیشن (quotation marks) استفاده کنید، گوگل متا تگ توضیحات شما را قطع می کند و ناقص خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از بریده شدن متاتگ توضیحات، سعی کنید کاراکترهای non-alphanumeric را از متاتگ توضیحات حذف کنید.

تعداد حروف متا تگ توضیحات چقدر است؟

اگر خاطرتان باشد، در مقاله “درباره متای توضیحات” بیان کردیم که گوگل در ماه دسامبر سال 2017، طول متا تگ توضیحات را به 320 کاراکتر افزایش داده است. اما در اواسط ماه می سال 2018 میلادی، شرکت گوگل مجددا محدودیت متای توضیحات وب سایت ها را به 150 تا 160 کاراکتر کاهش داد.

سوال اساسی اینجاست که با اینهمه تغییرات الگوریتم های گوگل، چطور می توان متا تگ Description را تعریف کرد که مناسب و بهینه باشد؟ با ادامه مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را دریافت کنید.

طبق آنالیزی که وب سایت MOZ انجام داده، متا تگ Description مربوط به سایت های صفحه اول نتایج سرچ گوگل برای 10 هزار کلمه کلیدی مورد بررسی قرار گرفت. حداقل تعداد حروف متای توضیحات در این سایت ها، 6 کاراکتر و حداکثر 386 کاراکتر بود. مسلما این آمار نمی تواند کاربردی و مفید باشد. زیرا نمی توان پیشنهاد داد متای توضیحات را بین 6 تا 386 حرف در نظر بگیرید. همچنین، در این جامعه آماری، متای توضیحات برخی از سایت ها بسیار کوتاه یا بسیار بلند بودند. بعنوان مثال با سرچ عبارت “USMC” در گوگل، با نتیجه زیر روبرو خواهیم شد:

متای توضیحات بسیار کوتاه

از طرف دیگر، همانطور که عرض کردیم، وب سایت هایی در این آنالیز وجود داشتند که تعداد حروف متاتگ توضیحاتشان بیش از حد بود. بعنوان مثال، با سرچ عبارت Non-Compete Agreement در گوگل، به سایت ویکی پدیا خواهیم رسید (تصویر زیر). متا تگ توضیحات در این مثال، 386 کاراکتر دارد که مسلما بهینه نیست.

متای توضیحات بسیار طولانی

در مثال بعدی می خواهیم ثابت کنیم که متا تگ 320 کاراکتری هنوز وجود دارد و گوگل در معدودی از موارد، آنرا نمایش می دهد. با سرچ عبارت “The Hunger Games Book” در گوگل، با نتیجه زیر روبرو خواهیم شد که متا تگ توضیحات در آن، 370 کاراکتر دارد!

متا تگ توضیحات سایت ویکی پدیا

البته به این نکته دقت کنید که اکثر اینگونه استثناء ها در مورد سایت ویکی پدیا رخ می دهد. این وب سایت در بسیاری از قوانین سئو استثناء می باشد.

حالت اول:

در آنالیز انجام شده توسط شرکت MOZ ، با حذف نتایجی که متای توضیحات آنها طولانی بود و باعث میشد خود گوگل از سه نقطه (…) برای ادامه آن استفاده کند، حدود 42 هزار سایت باقی ماندند. در نمودار زیر، این سایت ها را در 15 دسته بندی نمایش داده ایم:

مشاهده می کنید که سایت هایی که طول متا تگ توضیحات آنها بین 150 تا 175 کاراکتر است بیشترین فراوانی را دارند.

حالت دوم:

مسلما سایت هایی که متای توضیحات آنها بین 120 تا 190 کاراکتر دارند جامعه آماری بالایی دارند. پس در این بخش می خواهیم در این بخش زوم کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

سایت هایی که متای توضیحات آنها بین 120 تا 190 کاراکتر دارند

همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، اکثر برش های Description بین تعداد حروف 145 تا 165 رخ می دهد. قبل از دسامبر 2017 ، سعی بر این بود که تعداد حروف متا تگ توضیحات زیر 155 عدد باشد. لازم به ذکر است که گوگل از فونت سایزهای نسبی استفاده می کند بنابراین نمی توان بطور دقیق محدودیت تعداد کاراکتر را برای متای توضیحات تعیین کرد. یا اینکه مقدار پیکسل مشخصی را برای طول متا دیسکریپشن تعریف کرد.

بالاخره محدودیت متای توضیحات چقدر است؟!

آیا باید به قانون قبل گوگل (یعنی محدودیت 155 کاراکتر) در زمینه طول متا دیسکریپشن بازگردیم؟ اگر در حال حاضر در سایت مان صفحاتی وجود دارد که طول متای توضیحات آنها بیش از 300 کاراکتر می باشد، باید آنها را کوتاه کنیم؟ پاسخ ساده اینست که هیچکدام دقیقا نمی دانیم گوگل هفته آینده چه قانونی در این زمینه وضع می کند! در بخش زیر، کارهایی را که می توان برای تعیین طول متا تگ Description انجام داد را بیان کرده ایم:

  • به گوگل اجازه دهیم خودش کنترل کند:

برخی از وب سایت ها، به هیچ عنوان متای توضیحات ندارند! سایت معتبر WikiPedia یکی از آنهاست و خود گوگل برای صفحات ویکی پدیا، متا تگ Description تعریف می کند. زیرا گوگل محتوا و ساختار سایت ویکی پدیا را بخوبی می شناسد. اگر شما قصد دارید برای صفحات سایت خود، متا تگ توضیحات تعریف نکنید یا آنرا خالی (blank) رها کنید یا یک متای توضیحات نامناسب تعریف کنید، توصیه ما اینست که هیچگونه متا تگ Description برای سایت خود تعریف نکنید و اجازه دهید گوگل تصمیم بگیرد دیسکریپشن سایت شما چه باشد.

  • اجازه دهیم سه نقطه (…) در انتهای متا دیسکریپشن قرار بگیرد:

شما می توانید طبق منطق و دلیل خود، متای توضیحات را با طول دلخواه تعریف کنید و به گوگل اجازه بدهید که اگر اندازه متای توضیحات بزرگتر از حد مجاز بود، انتهای آنرا به سه نقطه (…) ختم کند. اما آن بخشی از متا دیسکریپشن که نمایان است باید به قدری خوب باشد که بتواند کاربران را به خواندن ادامه مقاله ترغیب کند.

در تصویر فوق، طول متای توضیحات دو نتیجه اول سرچ مناسب هستند اما نتیجه سوم که مربوط به سایت آپارات می باشد، طولانی است و باعث شده سه نقطه در انتهای آن درج شود.

  • متای توضیحات را در محدوده 155 کاراکتر تعریف کنیم:

شما می توانید متا تگ توضیحات تمام صفحات سایت خود را به 155 کاراکتر محدود کنید و متای صفحاتی که از این محدودیت فراتر هستند را برش دهید. اما اینکار با ریسک همراه است. زیرا هم نیازمند صرف زمان است و هم ممکن است وضعیت شما در نتایج سرچ گوگل بدتر شود. اگر شما می خواهید متاتگ Description برخی از صفحات مهم سایت خود را آپدیت کنید و کوتاه تر و بهینه تر بنویسید، فکر خوبیست اما در نظر داشته باشید که هنوز گوگل متاتگ دیسکریپشن برخی از نتایج جستجو را بصورت طولانی (حدود 300 کاراکتری) نمایش می دهد و این روند تا تکامل آن، توسط گوگل ادامه خواهد یافت.

  • تعریف تطابقی متا تگ توضیحات:

آیا امکان دارد متا تگ توضیحات را به گونه ای بنویسیم که با هر دو قانون گوگل (155 کاراکتر و 320 کاراکتر) تطابق داشته باشد؟ بله، با برنامه ریزی و یک سری کارها می توان به این نتیجه رسید اما توصیه ما این نیست که لزوما باید برای تمام صفحات سایت خود اینکار را انجام دهید.

رویکرد 150/150 :

روش 150/150 یک متد ژورنالیستی است که به هرم برعکس (Inverted Pyramid) معروف است. بدین صورت که ابتدا بخش مهم مطلب بیان می شود و سپس جزئیات (details) و در نهایت متن (context). با اینکه این روش برای وب هم مناسب است، اما اصالت آن به پرینت صفحات برمی گردد. بدین صورت که فرد ویراستار با پیروی از این روش ابتدا مطالب مهم را بیان می کند تا اگر بدلیل کمبود فضای چاپ، مجبور به برش انتهای مقاله شدند، متن مهمی از دست نرود.

هرم برعکس (Inverted Pyramid)

استفاده از روش inverted pyramid برای تعریف متاتگ توضیحات:

بنابراین ما براحتی می توانیم از روش هرم برعکس برای نگارش متای توضیحات سایت خود بهره ببریم. بدین صورت که ابتدا بخش مهم متا دیسکریپشن با محدودیت 150 کاراکتر نوشته شود سپس بخش توضیحی و جزئیات آن در قالب 150 کاراکتر تعریف شود. بدین صورت اگر گوگل مجبور به حذف کلماتی از متای توضیحات شما شد، متن مهمی را از دست نداده باشید. البته 150 یک عدد جادویی نیست! بلکه شما می توانید بصورت 100/200 تعریف کنید یا 100/100 . اما نکته اینجاست که باید مطمئن باشید قبل از اینکه متای شما توسط گوگل کات شود، معنا و مفهوم آن صفحه وب را بدرستی به کاربر رسانده باشید.

در نهایت این بخش را با جملاتی از گوگل به پایان می رسانیم:

”  متا تگ توضیحات را با کیفیت تعریف کنید، مطمئن شوید که متا تگ توضیحات بصورت توصیفی (descriptive) تعریف شده باشد. متا تگ توضیحات (description meta tag) بطور مستقیم به کاربر نمایش داده نمی شود و تنها در نتایج جستجوی گوگل به کاربران ارائه می شود. بنابراین با داشتن یک متا تگ مناسب و توصیفی و مرتبط، می توانید ترافیک بازدیدکنندگان سایت خود را بطور غیرمستقیم افزایش دهید.  “

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

درباره متا تگ توضیحات Description

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

دیدگاه کاربران درباره

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

avatar حمید علوی فر (2019-05-12 12:18:20)
سلام خیلی خوب بود فقط اینکه آیا می تونیم از کاراکترهایی مثل پایپ لاین | هم استفاده کنیم یا نه ؟ و اینکه چرا گوگل جدیدا این کاراکتر رو در بخش توضیحات متا نشون نمیده
avatar احسان صفری (2019-05-14 09:32:52)
سلام کاربر گرامی :) خواهش می کنم. ممنون از شما که مقالات محتوابان را مطالعه می کنید. بهتره بجای پایپ لاین در متای توضیحات از خط فاصله (-) استفاده کنید. توصیه می شود از پایپ لاین در تگ عنوان یا Title Tag استفاده کنید.