تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

مشخصات مقاله

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

Difference between UI and UX

درک تفاوت بین UI با UX می تواند گاها گیج‌کننده باشد زیرا این دو مفهوم به یکدیگر نزدیک می باشند. برای فهمیدن فرق رابط کاربری و تجربه کاربری، وب سایت یوتیوب (Youtube) را در نظر بگیرید:

وب سایت یوتیوب (Youtube)

در تصویر فوق، صفحه اصلی سایت یوتیوب را ملاحظه می کنید. تمام المان هایی که می بینید، اعم از: باکس جستجو، منوی سایدبار، بخش Subscriptions و ویدئوهای پیشنهادی (Recommended) و … توسط یک طراح رابط کاربری (UI Designer) انجام شده اند.

بعنوان یک تعریف پایه، رابط کاربری (UI: User Interface) نحوه ارائه (Presentation) و تعامل (Interactivity) یک محصول یا سرویس را مشخص می کند.

“لینک ثبت نام کجا قرار گرفته است؟ آیا دسترسی به آن آسان است؟ لوگوی سایت در چه موقعیتی درج شده است و اگر کاربر روی آن کلیک کند، به چه صفحه ای هدایت می شود؟”

اکنون تصور کنید سرعت لود ویدئوهای یوتیوب بسیار پائین باشد و یا اگر شما عبارت cat (گربه) را در سایت یوتیوب سرچ کنید هیچ نتیجه ای به شما نمایش داده نشود و یا اینکه نتوانید کاربران را با نام کاربری (username) آنها جستجو کنید.

اگر کاربران سایت تان با تجربه هایی مانند موارد بالا برخورد کنند، مطمئنا تجربه کاربری (UX: User Experience) خوبی را از محصولتان نخواهند داشت و این آن چیزی نیست که شما می خواهید. مسائل فوق جزء وظایف یک طراح تجربه کاربری (UX Designer) می باشد.

آقای Don Norman که اولین بار در دهه 1990 عبارت تجربه کاربری را بیان کرد و آقای Jakob Nielsen که از بنیانگذاران گروه Nielsen Norman می باشد، تفاوت بین UI و UX را بصورت زیر بیان می کنند:

تفاوت بین UI و UX

“وب سایتی را در نظر بگیرید که نظرسنجی فیلم (Movie Review) دارد. حتی اگر رابط کاربری یعنی UI مربوط به پیدا کردن یک فیلم بخوبی پیاده سازی شده باشد، اما در صورتیکه یک کاربر بخواهد درباره یک فیلم مستقل و کمتر شناخته شده اطلاعاتی بدست آورد دچار مشکل شود و این فیلم را نتواند پیدا کند، این سایت UX نامناسبی دارد.”

در این مثال، هر دو مفهوم UI و UX از اهمیت ویژه ای برای کاربران سایت برخوردار هستند. اما کاربر نمی تواند از رابط کاربری (UI) لذت کافی ببرد اگر آنچیزی را که دنبالش می گردد را نتواند در سایت پیدا کند.

تجربه کاربری (UX) چیست؟

تجربه کاربری (UX) یا User Experience به فرآیند تحقیقات (Research)، توسعه (Develop) و اصلاح (Refine) تمام جنبه های تعامل (Interaction) کاربر با یک شرکت می باشد تا اطمینان لازم کسب شود تمام نیازهای کاربران بخوبی پاسخ داده می شود. وظیفه طراح تجربه کاربری (UX Designer) اینست که مطمئن شود به اهداف و نیازهای کاربران در تعامل با سرویس یا محصول شرکت بدرستی پاسخ داده می شود.

تجربه کاربری (UX) چیست؟

طراح تجربه کاربری مسئول تمام جنبه های تعامل کاربران (user’s interaction) می باشد. این بدین معنیست که وظیفه طراح تجربه کاربری صرفا تکنولوژی استفاده شده در محصول نمی باشد. بلکه مسئول نحوه تعامل و رفتار کاربران در قبال آن محصول (به هر دو روش آفلاین و آنلاین) مانند: خدمات مشتریان (Customer Service) می باشد.

بطور کلی یک طراح تجربه کاربری باید به این سوال پاسخ دهد که:

“محصولات یا خدمات شرکت من چگونه می تواند نیازهای کاربران و مشتریان را برطرف سازد؟”

اکنون باید به این سوال پاسخ دهیم که: “وظیفه طراح رابط کاربری چیست؟”

رابط کاربری (UI) چیست؟

وظایف یک طراح رابط کاربری (User Interface Designer) نسبت به طراح تجربه کاربری از رنگ و لعاب بیشتری برخوردار است! طراح رابط کاربری مسئول ارائه (Presentation) سرویس یا محصول می باشد اما این بدین معنی نیست که یک طراح رابط کاربری در طی یک روز فقط با عکس و لوگو سر و کار دارد!

طراح رابط کاربری مسئول چیدمان المان های یک صفحه وب و تراز کردن آنها نسبت به هم می باشد. تمام المان هایی که بصورت ویژوال (بصری) در صفحات وب می بینید (مانند: دکمه، لینک، جدول و…) حاصل کار یک طراح UI می باشد.

آیا تا بحال شده وارد یک وب سایت شوید و با خودتان بگویید: “این شرکت چقدر خوب است و چه محصولات عالی و با کیفیتی دارد!” اما آنچیزی که در واقع ما را مجذوب خود کرده است، نحوه طراحی قالب آن وب سایت می باشد.

نحوه تعامل طراح رابط کاربری با طراح تجربه کاربری:

تا اینجای مقاله، وظایف طراح UI و طراح UX را بصورت مختصر و مجزا بیان کرده ایم. اکنون در این بخش می خواهیم چگونگی همکاری این دو نفر یا دو تیم را بررسی کنیم.

تصور کنید شرکت تان می خواهد سایت فعال خود را توسعه دهد و مدیرعامل یک نفر را بعنوان طراح تجربه کاربری (UX Designer) استخدام می کند. این فرد ابتدا تحقیقاتی راجع به وب سایت های رقیب فعال در بازار انجام می دهد و نقاط نامطلوب کاربران را پیدا می کند. با این اطلاعات، طراح UX، ویژگی ها و امکانات کلیدی وب سایت آن شرکت را لیست می کند و سپس شخصیت کاربران آن را بدست می آورد. به منظور ایجاد نقشه سایت و نیز طرح اولیه نمونه (Initial Prototype)

پس از انجام مراحل فوق، طراح تجربه کاربری اقدام به رسم وایرفریم (Wireframe) کرده و آنرا تست و اصلاح (test & refine) می کند و در نهایت این وایرفریم ها را به موکاپ (Mockup) خواهد کرد. طراح UX سپس محصول را آماده ورود به بازار (MARKET) می کند. در تمام این مراحل، طراح تجربه کاربری باید بررسی کند که آیا این محصول می تواند به نیازهای کاربران پاسخ دهد یا خیر؟

با حرکت به سمت انتهای مسیر توسعه محصول، طراح رابط کاربری (UI Designer) وارد عمل شده و وظایف خود را در راستای ظاهر محصول (سایت، اپلیکیشن و نرم افزار یا…) انجام خواهد داد مانند: طراحی تصاویر، دکمه ها، فرم ها و آیکون ها و…

تفاوت اصلی بین رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX):

همانطور که تا کنون متوجه شده اید، تفاوت اصلی بین رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) در اهداف آنهاست: تمرکز طراح UX بر روی تجربه کاربران (User’s Experience) می باشد مانند: چه چیزهایی باعث تشویق و جذب کاربران می شود و چه مسائلی باعث ناامید شدن آنها. چرا ممکن است مشتریان از محصول یا سرویس لذت نبرند و محصول (product) چه چیزی نیاز دارد تا بتواند هر چه بیشتر باعث لذت و رضایت کاربران شود؟

سپس محدودیت ها و تحقیقات فوق در اختیار طراحان رابط کاربری قرار می گیرد و به آنها گفته می شود که محصول باید چه چیزهایی را شامل شود و چه مواردی از آن حذف شود و این محصول قرار است به چه نحوی کار کند. طراح UI با استفاده از این محدودیت ها بعنوان یک راهنما و دستورالعمل رابط کاربری محصول را طوری طراحی می کند که باعث رضایت کاربران از آن شود.

معرفی محصول بدون طراح UI و UX:

شما نمی توانید محصولی را بدون استفاده از دو مفهوم UI و UX معرفی کنید. بدون تجربه کاربری (UX) و صرفا با بهره گیری از طراح رابط کاربری، سایت یوتیوب بسیار زیبا و جذاب خواهد بود اما برای کاربران کاملا غیر قابل استفاده می باشد. به همین ترتیب، اگر سایت YouTube بدون طراح UI و فقط توسط طراح UX ایجاد شود، از لحاظ تئوری ایده خوبی خواهد بود اما مسلما کاربران برای کار با این سایت دچار مشکلاتی خواهند شد.

منبع: https://blog.hubspot.com

4.5/5 (2 نظر)

اطلاعات مقاله

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

فرم ارسال دیدگاه درباره

قبل از رونمایی سایت جدید چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

دیدگاه کاربران درباره

قبل از رونمایی سایت جدید چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

دیدگاهی وجود ندارد