معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

مشخصات مقاله

معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

با وجود اینکه امروزه بسیاری از مردم جهان از اینترنت استفاده می کنند، با این حال نرخ استفاده از اینترنت در بین مردم کماکان در حال افزایش است. بطوریکه طبق گزارش Pew Research طی 3 سال گذشته میزان استفاده افراد بزرگسال از اینترنت 5% افزایش یافته است.

بنابراین روش های خرید مردم تغییر کرده است و این بدین معنیست که بازاریابی سنتی و آفلاین سابق کاربرد چندانی ندارد. مفهوم مارکتینگ یا بازاریابی به طور کلی به برقراری ارتباط با مخاطبان تان در مکان و زمان مناسب گفته می شود. اما در سال های اخیر به معنای ارتباط با مخاطبان یک کسب و کار در جایی است که آنها بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنند. یعنی اینترنت!

ما در محتوابان تصمیم گرفتیم با توجه به رشد روزافزون دیجیتال مارکتینگ و تاثیر زیاد آن در زندگی افراد تمام جوامع، در یک مقاله کامل مفهوم دیجیتال مارکتینگ را شرح دهیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

1-دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به تمام فعالیت های بازاریابی گفته می شود که در بستر اینترنت یا دستگاه های دیجیتال انجام می شوند. توسط دیجیتال مارکتینگ، کسب و کارهای می توانند از طریق کانال های دیجیتال (مانند وب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل، موتورهای جستجو و سایر رسانه های دیجیتال) مشتریان خود را پیدا کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند.

ممکن است تصور کنید بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing با بازاریابی دیجیتال یکسان می باشد اما دقت کنید که تفاوت های کوچکی با هم دارند.

دیجیتال مارکتینگ چگونه در یک کسب و کار تعریف می شود؟

دیجیتال مارکتینگ بدین صورت تعریف می شود: استفاده از تاکتیک ها و کانال های ارتباطی با مشتریانی که بیشتر زمان خود را در اینترنت سپری می کنند. از وب سایت گرفته تا ابزارهای برندینگ آنلاین دیگر مانند: ایمیل مارکتینگ، تبلیغات دیجیتال، کاتالوگ های آنلاین و…

تمام موارد بالا در مفهومی بنام “دیجیتال مارکتینگ” خلاصه می شوند.

یک بازاریاب دیجیتال خوب (یا Digital Marketer) بینش دقیق و شفافی نسبت به کارایی و بازدهی کمپین های مختلف دیجیتال مارکتینگ دارد و می داند برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود کدام کمپین بازدهی بیشتری دارد. سپس از طریق کانال ها و ابزارهای متنوع دیجیتال مارکتینگ شروع به فعالیت می کند.

برای مثال یک دیجیتال مارکتر می تواند به منظور تولید سرنخ یا Lead ، مقالات مختلف و همچنین کتاب های الکترونیکی یا Ebook های کاربردی و مرتبط  تولید کند.

سپس بازاریاب شبکه های اجتماعی یا Social media marketer می تواند بلاگ های تولید شده در بخش بالا را از طریق شبکه های اجتماعی با کاربران به اشتراک بگذارد. احتمالا بازاریاب ایمیلی یا Email marketer در مرحله بعد به افرادی که کتاب الکترونیکی را دانلود کرده اند ایمیلی ارسال می کند و اطلاعات بیشتری در زمینه موضوع مقاله یا کتاب pdf در اختیار کاربران قرار می دهد.

2- تاکتیک‌های دیجیتال مارکتینگ:

digital-marketing-tactics

 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • تبلیغات پرداخت کلیکی یا PPC (Pay Per Click)
 • بازاریابی مشارکتی یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing)
 • تبلیغات همسان یا نیتیو (Native Advertising)
 • اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)
 • بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)
 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

در ادامه مهم ترین تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ را شرح خواهیم داد:

بهینه سازی سایت یا سئو (SEO)

به فرآیند بهینه سازی وب سایت برای کسب رتبه بالاتر درنتایج موتورهای جستجو (به ویژه گوگل) سئو می گویند که منجربه ترافیک ارگانیک یا طبیعی (Organic Traffic) برای وب سایت ها می شود.

روش های متعددی به منظور بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو یا سئو وجود دارد که به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

» سئوی داخلی یا On Page SEO:

این نوع سئو شامل بهینه سازی تمام مواردی می شود که در یک صفحه وب سایت وجود دارد. اگر سئوی داخلی بصورت اصولی و استداندارد انجام شده باشد، وقتی کاربری کلمه کلیدی هدف شما را در گوگل سرچ می کند وب سایت شما در نتایج بالای گوگل نمایش خواهد یافت و در نتیجه کلیک بیشتری کسب خواهد کرد.

» سئوی خارجی یا Off Page SEO:

به تمام روش ها و تکنیک های بهینه سازی سایت که خارج از صفحات وب انجام می شوند سئوی خارجی یا آف پیج سئو گفته می شود. شاید بپرسید چه فعالیتی خارج از چارچوب وب سایت ممکن است روی سئوی آن سایت تاثیر بگذارد؟ پاسخ سوال “بک لینک:backlink” است. تعداد ناشران و وب سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند و میزان اعتبار و قدرت دامین (Domain Authority) آنها در سئوی خارجی بسیار موثر است. بوسیله شبکه سازی با سایر تولیدکنندگان محتوا و نگارش پست مهمان در وب سایت آنها (و بک لینک دادن به سایت خود) قادر خواهید بود رتبه وب سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو (SERPs) ارتقا دهید.

» سئوی تکنیکال یا Technical SEO:

سئوی فنی یا تکنیکال به بعد برنامه نویسی یا بک اند (backend) وب سایت شما مربوط است و اینکه صفحات وب سایت تان به چه صورت کدنویسی شده اند. فشرده سازی تصویر، استفاده از داده های ساختارمند یا استراکچر دیتا، بهینه سازی فایل های css و js همگی از مواردی هستند که بشدت روی افزایش سرعت لود وب سایت ها تاثیرگذار هستند که فاکتور مهمی است از نظر موتورهای جستجو مانند گوگل برای بهبود جایگاه وب سایت ها در صفحه نتایج سرچ.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا به فرآیند تولید محتوا و ارتقاء آن گفته می شود که منجر به تولید سرنخ (Lead Generation)، افزایش آگاهی کاربران اینترنت از نام برند شما (Brand Awareness)، افزایش ترافیک ارگانیک سایت و در نهایت افزایش تعداد مشتریان کسب و کار خواهد شد.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

کانال هایی که می توان از آنها برای استراتژی بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید عبارتند از:

» پست های بلاگ (Blog Posts):

نوشتن مقالات مفید و مرتبط با کسب و کار و انتشار آن در بخش بلاگ وب سایت می توان منجر به افزایش ترافیک ارگانیک وب سایت تان شود. نگارش پست های بهینه برای بلاگ احتمال افزایش نرخ تبدیل کاربران سایت تان را افزایش خواهد داد و کاربران بیشتری ممکن است به مشتریان ثابت شما تبدیل شوند و از محصول/سرویس شما خرید کنند.

» کتاب الکترونیکی (Ebook):

تولید کتب الکترونیکی (مثلا با فرمت pdf) یا سایر فرمت های محتوای آموزشی می تواند به یادگیری هرچه بیشتر بازدیدکنندگان سایت تان کمک کند. همچنین می توان با تولید کتب الکترونیکی با کیفیت سرنخ های زیادی (اطلاعات تماس کاربران مانند آدرس ایمیل) را از بازدیدکنندگان سایت دریافت کرد و با تعریف کمپین های مختلف دیجیتال مارکتینگ، آنها را در مسیر خرید از سایت قرار داد.

» اینفوگرافیک:

بعضی اوقات بازدیدکنندگان از شما می خواهند مطالب را به آنها نگویید بلکه نشان دهید. تصاویر اینفوگرافیک نوعی از محتوای بصری (visual content) هستند که به شما کمک می کند مطالب آموزشی را بصورت بصری و ویژوال به کاربران سایت نمایش دهید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

در بازاریابی شبکه اجتماعی شما می توانید محتوا و نام برند خود را در شبکه های اجتماعی و کانال های مختلف آن به اشتراک بگذارید که هم منجر به افزایش بازدیدکنندگان ارگانیک سایت تان خواهد شد و هم باعث افزایش سطح آگاهی کاربران از نام برندتان (Brand Awareness) می شود.

کانال هایی که می توانید در روش بازاریابی شبکه های اجتماعی بکار بگیرید عبارتند از:

 • فیسبوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • آپارات
 • و…

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)

تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC)

تبلیغات کلیکی روشی برای افزایش ترافیک سایت است که با پرداخت هزینه به فرد/شرکت منتشرکننده تبلیغ به ازای هربار کلیک روی آن همراه می باشد. یکی از انواع رایج تبلیغات کلیدی سرویس گوگل ادز (Google Ads) می باشد. با درج تبلیغات سایت خود در گوگل ادز باعث می شوید لینک سایت تان در رتبه های بالای نتایج سرچ گوگل نمایش داده شود و به ازای هر کلیکی که کاربران روی لینک سایت شما داشته باشند هزینه ای از اکانت گوگل ادز شما کاسته خواهد شد و صرفا نمایش لینک سایت تان هزینه ای ندارد.

کانال های دیگری که می توانید از آنها برای انجام تبلیغات PPC بهره ببرید عبارتند از:

» تبلیغات پولی در فیسبوک:

توسط تبلیغات فیسبوک می توان ویدئو، تصویر یا اسلایدشوی دلخواه خود را طراحی کرد تا فیسبوک آنرا در معرض دید مخاطبان هدف کسب و کارتان قرار دهد.

» کمپین های تبلیغاتی توییتر:

توسط کمپین های توییتر، کاربران می توانند یک سری پست یا پروفایل دلخواه خود را به مخاطبان مشخصی نمایش دهند تا به اهداف استراتژی شان شوند. این اهداف می تواند انواه مختلفی داشته باشد. مانند: افزایش ترافیک وب سایت، افزایش تعداد فالوورهای اکانت Twitter یا حتی افزایش تعداد دانلود اپلیکیشن و…

» پیام های تبلیغاتی در لینکدین:

در این قسمت کاربران می توانند پیام های تبلیغاتی خود را به کاربران مشخص (با تخصص ها و بک گراندهای موردنظر) ارسال کنند.

بازاریابی مشارکتی یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing)

در بازاریابی مشارکتی یا همکاری در فروش، وب سایت تبلیغ کننده محصول، به ازای فروش هر محصول یا سرویس، حق کمیسیون مشخصی دریافت می کند.

تبلیغات همسان یا نیتیو (Native Advertising)

تبلیغات همسان یا Native Advertising نوعی از تبلیغات است که معمولا بصورت متنی می باشد که در سایر پلتفرم ها قرار داده می شود. طراحی این نوع از تبلیغات به گونه ای است که با سایر المان های پلتفرم تبلیغ کننده همسانی ظاهری دارد و کاربران در ابتدا نمی توانند بین تبلیغ همسان یا نیتیو و پست های اصلی سایت تبلیغ کننده تمایزی قائل شوند. اما بسیاری از مردم تبلیغات داخل فیسبوک و اینستاگرام را نیز نوعی از تبلیغات همسان می دانند.

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

اتوماسیون بازاریابی به سرویس هایی گفته می شود که باعث خودکارسازی یا اتوماتیک کردن فرآیند بازاریابی می شوند. بسیاری از کارهای روتینی که برای بازاریابی انجام می شود را می توان بصورت اتومات انجام داد. مانند:

» خبرنامه ایمیلی (Email Newsletter):

اتوماسیون ایمیلی نه تنها به شما امکان ارسال ایمیل های اتوماتیک به کاربران تان را می دهد بلکه می توان توسط سرویس های ارسال ایمیل (مانند Mailerlite) کاربران خود را بخش بندی کرده و خبرنامه های مشخصی را به هر یک از این بخش ها ارسال کنید.

» زمان بندی ارسال پست در شبکه های اجتماعی (Social media post scheduling):

اگر می خواهید حضور خود را در شبکه های اجتماعی پررنگ تر و فعال تر کنید نیاز است بطور پیوسته در آنها پست ارسال کنید. اما اگر بخواهید تمام این پست ها را بطور دستی در تمام شبکه های اجتماعی خود ارسال کنید کاری زمانبر و خسته کننده خواهد بود. سرویس های انتشار اتوماتیک پست در شبکه های اجتماعی می توانند بطور اتوماتیک پست های موردنظر شما را در زمان های دلخواه تان منتشر کنند و شما بتوانید زمان ارزشمند خود را برای تعیین استراتژی محتوایی کسب و کار خود صرف کنید.

» فرآیند بهبود نرخ تبدیل کاربران:

تولید سرنخ یا Lead و تبدیل آنها به مشتری می تواند فرآیند طولانی باشد. با استفاده از سرویس های خودکار سازی فرآیند تبدیل سرنخ به مشتری می توانید ایمیل های هدفمندی را بصورت اتوماتیک به کاربران خود ارسال کنید. همچنین می توانید شروط خاصی را برای انتخاب کاربران درنظر بگیرید. مانند اینکه ایمیل تنها به کاربرانی ارسال شود که کتاب الکترونیکی را دانلود کرده اند.

» رهگیری کمپین و گزارش گیری از آن:

کمپین های مارکتینگ می توانند شامل اطلاعات صدها کاربر، ایمیل، محتوا، شماره تماس و صفحات وب باشد. اتوماسیون مارکتینگ می تواند به مرتب سازی تمام این موارد کمک کند و در نهایت میزان کارایی کمپین بازاریابی را بر اساس معیارهای مشخص ارزیابی کند.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

شرکت ها از ایمیل مارکتینگ برای تعامل با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل ها معمولا برای معرفی یک مقاله یا محصول جدید، ارائه تخفیف یا معرفی یک رویداد خاص بکار می روند که در نهایت با یک دکمه CTA یا Call to action کاربران را به سمت وب سایت هدایت می کنند.

انواع ایمیلی که ممکن است در فرآیند ایمیل مارکتینگ مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

 • اعلام مقاله هایی که بتازگی در بلاگ منتشر شده بصورت ایمیل خبرنامه.
 • ایمیل های پیگیری بازدیدکنندگانی از وب سایت که قبلا چیزی را دانلود کرده اند.
 • ایمیل های خوش آمد گویی به کاربران جدید.
 • ارائه کد تخفیف محصولات/سرویس ها به اعضاء وفادار سایت.

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای به روشی از بازاریابی گفته می شود که در آن کاربران احساس می کنند خودشان به سمت کسب و کار شما آمده اند و شما به سمت آنها نرفته اید.

در بخش زیر مثال هایی را از بازاریابی درونگرا بیان کرده ایم:

 • مخاطب شما با جستجوی مطلب موردنظر خود در شبکه های اجتماعی به برند کسب و کار شما رسیده باشد.
 • مخاطب با سرچ سوال یا نیاز خود در گوگل به سایت شما برسد و احساس نکند شما او را وادار به بازدید از سایت تان کرده اید.

3- یک بازاریاب دیجیتال یا Digital Marketer چه کاری انجام می دهد؟

وظیفه اصلی یک بازاریاب دیجیتال (Digital Marketer) افزایش آگاهی از نام برند (Brand Awareness) و تولید سرنخ (Lead Generation) از طریق کانال های دیجیتال می باشد. این کانال ها می توانند پولی باشند یا رایگان که استفاده از آنها به میزان بودجه شرکت ها بستگی دارد. کانال های دیجیتال می توانند شامل این موارد باشند: شبکه های اجتماعی، وب سایت شرکت و جایگاه آن در نتایج موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات دیجیتال و بلاگ شرکت.

یک دیجیتال مارکتر بر اساس شاخص های کلیدی عملکرد یا KPI:Key Performance Indicator می تواند میزان کارایی و بازدهی شرکت را در هریک از کانال های مذکور ارزیابی کند. بعنوان مثال فردی که مسئول بخش سئوی وب سایت است میزان ترافیک ارگانیک سایت را بطور مرتب باید ارزیابی و آنالیز کند.

امروزه فرآیند دیجیتال مارکتینگ ممکن است در شرکت های مختلف توسط یک فرد یا یک تیم انجام شود. بنا بر مقیاس و اندازه شرکت و کسب و کار می تواند متغیر باشد. بعنوان مثال احتمالا در یک شرکت کوچک تمام کارهای دیجیتال مارکتینگ توسط یک نفر انجام شود ولی در شرکت های متوسط و بزرگ توسط یک تیم چند نفره صورت گیرد.

در بخش زیر، برخی از تخصص های دیجیتال مارکتینگ را معرفی کرده ایم:

» مدیر سئو (SEO Manager):

وظایف کلیدی (Main KPIs): افزایش ترافیک ارگانیک سایت

بطور مختصر می توان گفت مدیر سئو باعث می شود رتبه وب سایت در نتایج سرچ گوگل بهبود یابد. با توجه به انواع مختلف دستیابی به جایگاه برتر در گوگل، یک مدیر سئو باید با مسئول تولید محتوای شرکت ارتباط مستقیم داشته باشد تا مطمئن شود محتوای تولید شده از کیفیت لازم جهت کسب رضایت کاربران و نیز بدست آوردن رتبه های بالا در گوگل را دارد. حتی اگر این محتوا قرار باشد در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته شود.

متخصص بازاریابی محتوا

» متخصص بازاریابی محتوا (Content Marketing Specialist):

وظایف کلیدی: افزایش زمان حضور کاربران در صفحات سایت، افزایش ترافیک بازدیدکنندگان بلاگ

متخصص بازاریابی محتوا همان تولیدکنندگان محتوای دیجیتال می باشند. یک بازاریاب محتوی باید بطور مداوم و طبق تقویم بلاگ نویسی شرکت، استراتژی تولید محتوای موردنیاز را طراحی کند که ویدئو هم می تواند شامل این محتوا باشد.

بنابراین یک متخصص بازاریابی محتوا با سایر افراد در دپارتمان های مختلف شرکت تعامل دارد تا مطمئن شود کمپین های تبلیغاتی و محصولات موردنظر با یکدیگر هماهنگی لازم را دارند.

» مدیر شبکه های اجتماعی (Social Media Manager):

وظایف اصلی: افزایش هدفمند فالوور و تعداد اشتراک گذاری پست ها

یک مدیر شبکه اجتماعی همانطور که از نامش مشخص است وظیفه اش نظارت بر شبکه های اجتماعی شرکت و تعیین استراتژی برای آنها می باشد. اما اینکه از کدامیک از شبکه های اجتماعی استفاده شود به نوع کسب و کار بستگی دارد. یکی دیگر از وظایف مدیر شبکه های اجتماعی برنامه ریزی و زمان بندی انتشار پست (متنی، تصویری و ویدئویی) در شبکه های اجتماعی یا سوشیال مدیا می باشد. مدیر سوشال مدیا ممکن است جهت تعیین نوع مناسب محتوا برای شبکه اجتماعی با متخصص بازاریابی محتوا هم در تعامل باشد.

» هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation Coordinator):

وظایف کلیدی: افزایش نرخ بازشدن ایمیل ها، افزایش نرخ کلیک یا CTR، افزایش نرخ تولید سر نخ یا Lead

یک هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی، در انتخاب و مدیریت نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی کمک می کند. این نرم افزار باعث یکپارچه سازی کارهای انجام شده توسط تیم های دیجیتال مارکتینگ می شود و می توان توسط آن میزان کارایی و رشد شرکت را ارزیابی کرد.

به این دلیل که تمام تیم هایی که تا اینجای مقاله معرفی کردیم بطور مجزا فعالیت داشه باشند، اتوماسیون بازاریابی باعث جمع بندی فعالیت تمام تیم ها می شود و می توان کمپین های تبلیغاتی و فعالیت های دیجیتال مارکینگ را تحت یک پلتفرم آنالیز کرد.

مقایسه بازاریابی درونگرا-برونگرا با بازاریابی دیجیتال

4- مقایسه بازاریابی درونگرا-برونگرا با بازاریابی دیجیتال:

در نگاه اول شاید دو مفهوم بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ با دیجیتال مارکتینگ یکسان باشند. زیرا هر دو در فضای آنلاین صورت می گیرند و در هر دو نوع بازاریابی تمرکز روی تولید محتوا برای مصرف مردم می باشد. اما در واقع چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟

اصطلاح “دیجیتال مارکتینگ” تمایزی بین بازاریابی درونگرا و برونگرا قائل نمی شود و هر دوی این بازاریابی ها (Inbound و Outbound) می توانند در زیر چتر Digital Marketing قرار بگیرند.

» بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing):

در بازاریابی برونگرا تبلیغات مارکتینگ بصورت مستقیم به کاربران نمایش داده می شود. چه مرتبط با موضوع موردنظر کاربر باشد و چه بی ربط باشد. بعنوان مثال حتما برایتان پیش آمده که وارد یک سایت شده اید و در بخش بالای آن چندین بنر مختلف و رنگارنگ مشاهده کرده اید که به موضوع دلخواه شما ربطی ندارند و گاها باعث آزار شما می شوند. به این نوع از بازاریابی، برونگرا می گویند.

» بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing):

از طرف دیگر، یک بازاریاب دیجیتال در بازاریابی درونگرا سعی بر این دارد تا با تولید محتوای مناسب و با کیفیت، کاربران را بطور طبیعی به سایت خود جذب کند و کاربران با میل و رغبت خود محتوای تولید شده را مطالعه یا مشاهده کنند. یکی از روش های ساده و در عین قدرتمند در بازاریابی اینباند بلاگ نویسی می باشد که باعث می شود مخاطبان هدف شما با سرچ عبارات کلیدی موردنظر در گوگل با وب سایت شما در نتایج جستجو مواجه شوند و احتمالا از آن بازدید کنند.

نهایتا باید گفت بازاریابی درونگرا روشی برای پیاده سازی دیجیتال مارکتینگ است که کاربران را در فضای آنلاین بطور طبیعی جذب می کند و دیجیتال مارکتینگ بستری است که هر دو نوع بازاریابی درونگرا و برونگرا را شامل می شود.

5- آیا دیجیتال مارکتینگ برای همه کسب و کارها مفید است؟

در واقع دیجیتال مارکتینگ برای همه کسب و کارها و در تمام صنایع مفید و کاربردی خواهد بود. بدون در نظر گرفتن اینکه کمپانی شما چه محصول/سرویسی می فروشد، توسط بازاریابی دیجیتال می توان فهمید مشتریان کسب و کار شما دنبال چه محصولی هستند و چه نوع محتوایی می تواند برای آنها مفید باشد. اما این بدین معنی نیست که تمام کسب و کارها باید به یک روش استراتژی دیجیتال مارکتینگ را پیاده سازی کنند.

» دیجیتال مارتینگ در کسب و کارهای B2B:

اگر کسب و کار شما بصورت بیزینس-به-بیزینس یا B2B است، فرآیند دیجیتال مارکتینگ می تواند به ایجاد سرنخ جدید یا Lead منتهی خواهد شد. سرنخی که احتمالا مایل به خرید محصولات یا سرویس های شرکت شما می باشد. بنابراین استراتژی دیجیتال مارکتینگ کمپانی شما جذب سرنخ های باکیفیتی است که احتمال تبدیل آنها به مشتری زیاد باشد. علاوه بر سرمایه گذاری روی وب سایت، شما احتمالا می توانید در بسترهای شبکه اجتماعی مانند LinkedIn که مخاطبان تان زمان بیشتری را در آن سپری می کنند نیز فعالیت داشته باشید.

» دیجیتال مارتینگ در کسب و کارهای B2C:

اگر کسب و کار شما بصورت بیزینس-به-مصرف‌کننده یا B2C : Business-to-Consumer است هدف شما در دیجیتال مارکتینگ جذب مخاطبان به وب سایت تان و تلاش برای تبدیل آنها به مشتری واقعی خواهد بود. بدون اینکه نیاز باشد مشتری بطور مستقیم با بخش فروش شرکت تماس بگیرد.

بنابراین احتمالا تمرکزتان بیشتر از اینکه روی جذب سرنخ یا لید باشد باید روی تسهیل فرآیند خرید مشتری باشد. از زمانی که کاربر وارد وب سایت تان می شود تا وقتیکه محصول یا سرویس موردنظرش را بخرد. پس باید ویژگی های محصول خود را بطور شفاف و دقیق بیان کنید و با لینک های “دعوت-به-عمل” یا CTA جذاب، کاربران را به مشاهده صفحه محصول خود و خرید آن ترغیب کنید.

در نظر داشته باشید که در بیزینس های B2C فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می تواند منفعت بیشتری نسبت به پلتفرم هایی مانند لینکدین (در کسب و کارهای B2B) داشته باشد.

6- نقش دیجیتال مارکتینگ در شرکت‌ها چیست؟

برخلاف اکثر بازاریابی های آفلاین، دیجیتال مارکتینگ به بازاریاب ها یا مارکترها اجازه می دهد نتایج کارهای انجام شده در راستای بازاریابی دیجیتال را در لحظه مشاهده کنند.

نقش دیجیتال مارکتینگ در شرکت ها چیست؟

بعنوان مثال اگر تابحال در روزنامه یا مجله کاغذی تبلیغاتی انجام داده باشید متوجه شدید که ارزیابی میزان سودمندی و کارایی این نوع تبلیغات چقدر سخت است و نمی توان فهمید چه تعدادی از مردم آن روزنامه را خریداری کرده اند و چه تعداد از آنها تبلیغ شما را دیده اند و در نهایت چند درصد آنها برای خرید یا مشاوره با شرکت شما تماس گرفته اند.

علاوه بر این، در دیجیتال مارکتینگ می توان براحتی معیار “میزان بازگشت سرمایه” یا ROI: Return On Investment را بررسی کرد و میزان اثرگذاری هریک از کارهایی که در فرآیند بازاریابی دیجیتال انجام شده است (مانند ایمیل مارکتینگ، تبلیغات همسان یا تبلیغات PPC) را متوجه شد.

در بخش زیر چند مثال در این زمینه بیان کرده ایم:

» ترافیک وب سایت:

شما می توانید در دنیای دیجیتال مارکتینگ، توسط ابزارهایی مانند سرویس رایگان گوگل آنالیتیکس تعداد کاربرانی را که در حال حاضر در حال بازدید از صفحه اصلی سایت شما هستند را مشاهده کنید و اطلاعات دقیقی (مانند: نوع دستگاه آنها، سن و جنسیت و موقعیت جغرافیایی و…) از آنها داشته باشید.

توسط این داده های ارزشمند و میزان بازدید سایت تان، شما می توانید بفهمید کدامیک از کانال های دیجیتال مارکتینگ بازدهی بیشتری داشته است تا در آینده روی آنها بیشتر زمان و هزینه صرف کنید. برای مثال اگر با آنالیز سرویس گوگل آنالیتیک متوجه شدید که تنها 10 درصد از ترافیک کاربران از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل می باشد این بدین معناست که سئوی سایت تان نیاز به بازبینی دارد تا این درصد را افزایش دهید.

مقایسه بازاریابی آفلاین با دیجیتال:

در بازاریابی آفلاین و سنتی، سخت بود بفهمیم مردم قبل از اینکه از یک بیزینس خریدی انجام دهند چگونه با برند آن مجموعه تعامل دارند. اما در بازاریابی دیجیتال شما می توانید تمام مراحلی را که یک کاربر طی می کند تا به مرحله خرید برسد را ردیابی و رفتار او را آنالیز کنید. بنابراین راحت تر می توانید تصمیم بگیرید که چه کاری باید انجام دهید تا کاربران بیشتری را جذب وب سایت و بیزینس خود کنید.

» کیفیت محتوا و تولید سرنخ یا لید:

تصور کنید شما کاتالوگ محصولات خود را آماده کرده اید و آن ها را به درب منازل مردم پست می کنید. بروشور یا کاتالوگ محصولات/سرویس ها نوعی از محتوا می باشد البته از نوع آفلاین. مشکل اینجاست که شما نمی توانید متوجه شوید چه تعداد از مردم بروشور شرکت شما را مطالعه کرده اند و چند درصد از آنها کاتالوگ شما را مستقیما به سطل زباله انداخته اند!

اکنون تصور کنید همین کاتالوگ را بصورت دیجیتال طراحی کرده اید و آن را در وب سایت خود نمایش می دهید. در این صورت شما می توانید میزان دیده شدن کاتالوگ محصولات خود را بصورت دقیق ارزیابی کنید. همچنین می توان با استفاده از فرم ها، اطلاعات تماس (مانند شماره تماس یا آدرس ایمیل) کاربرانی که به محصولات شما علاقمند هستند را دریافت کنید. بنابراین نه تنها امکان ارزیابی و آنالیز میزان رضایت و علاقمندی کاربران از محصولات تان وجود دارد بلکه می توانید سرنخ های باکیفیتی نیز از آنها جمع آوری کنید تا کاربران را به مشتری خود تبدیل کنید (افزایش نرخ تبدیل)

کدامیک از انواع محتوای دیجیتالی را باید تولید کنیم؟

7- کدامیک از انواع محتوای دیجیتالی را باید تولید کنیم؟

نوع محتوایی که تولید می کنید به نیاز کاربران در فرآیند خریدشان از سایت بستگی دارد. ابتدا باید شخصیت خریداران محصولات خود را بشناسید. می توانید از ابزارهای آنلاین مانند makemypersona.com برای شناسایی پرسونای مشتریان خود و اهداف آنها استفاده کنید. در سطح مقدماتی باید محتوایی تولید کنید که به کاربران تان کمک کنید به اهداف خود برسند (یا نزدیک شوند) و از چالش ها و موانع سر راهشان کم کنید.

از لحاظ فرمت محتوای دیجیتال، روش های مختلفی برای امتحان کردن وجود دارد. در بخش زیر چند انتخاب را در اختیار شما قرار داده ایم تا در فرآیند خرید کاربر از آنها استفاده کنید:

» مرحله آگاهی کاربر (Awareness Stage):

 • پست بلاگ:

نوشتن مقالات برای بلاگ سایت روشی عالی برای بدست آوردن ترافیک ارگانیک است. به ویژه وقتی با سئوی خوب و استراتژی کلمات کلیدی مناسب همراه باشد.

 • اینفوگرافیک:

محتوای دیجیتال اگر از نوع اینفوگرافیک باشد احتمال به اشتراک گذاری بیشتری خواهد داشت. بنابراین ممکن است تصاویر اینفوگرافیک خود را که کاربران در برخی شبکه های اجتماعی share کرده اند را مشاهده کنید. برای شروع طراحی اینفوگرافیک موردنظر خود می توانید از تمپلیت های آماده اینفوگرافیک استفاده کنید.

 • ویدئوهای کوتاه:

مجددا نوع محتوای ویدئویی قابلیت به اشتراک گذاری زیادی دارد و ممکن است ویدئوهای خود را در پلتفرم های میزبانی ویدئو مانند یوتیوب یا آپارات مشاهده کنید.

» مرحله ملاحظه (Consideration Stage):

 • کتاب الکترونیکی (Ebook):

محتوای دیجیتال از نوع کتاب الکترونیکی با فرمت pdf (Ebook) برای تولید سرنخ (Lead Generation) بسیار کاربردی است. به این دلیل که کتاب های الکترونیکی معمولا از پست های بلاگ یا شبکه های اجتماعی جامع تر و کامل تر می باشد، کاربران با میل و رغبت بیشتری اطلاعات تماس خود (مانند ایمیل) را ارائه می کنند تا این فایل pdf را دانلود کنند.

 • گزارشات تحقیقاتی:

اگر تحقیقات خود را در زمینه ای خاص بصورت گزارشی کامل و کاربردی تولید کنید و به کاربران ارائه دهید امکان دریافت سرنخ یا لید از آنها زیاد خواهد بود. گزارشات تحقیقاتی همچنین می تواند درمرحله آگاه سازی کاربران (Awareness) کاربرد داشته باشد.

 • وبینار:

ویدئوهایی که بصورت تعاملی با سایر کاربران سایت تولید می شود (وبینار:Webinar) از مقالات بلاگ و حتی ویدئوهای کوتاه جامع تر و تاثیرگذارتر هستند.

» مرحله تصمیم‌گیری (Decision Stage):

 • مطالعات موردی (Case Studies):

داشتن مطالعات موردی در سایت تان می تواند به متقاعد کردن کاربرانی که در مرحله تصمیم گیری برای خرید از سایت هستند کمک کند و بطور مثبت روی تصمیم آنها تاثیر گذار باشد.

 • توصیه نامه مشتریان (Testimonial):

اگر داشتن مطالعات موردی در سایت برایتان مفید نبود نمایش توصیه نامه مشتریان می تواند جایگزین مناسبی باشد. این روش برای هر دو نوع مدل کسب و کار (B2B و B2C) می تواند کاربردی باشد. بعنوان مثال اگر شما صاحب یک برند پوشاک هستید می توانید تصاویر کاربرانی را در بخش تستیمونیال نمایش دهید که ست کامل لباس شرکت شما را پوشیده اند.

8- چقدر طول می‌کشد تا نتایج محتوای خود را مشاهده کنیم؟

8- چقدر طول می‌کشد تا نتایج محتوای خود را مشاهده کنیم؟

توسط دیجیتال مارکتینگ سریع تر می توان نتایج بازاریابی را مشاهده کرد (نسبت به بازاریابی آفلاین). به این دلیل که معیار “میزان بازگشت سرمایه” یا ROI را دقیق تر می توان بدست آورد. اگرچه این محاسبه معیار ROI به طور مستقیم مقیاس و میزان اثرگذاری استراتژی دیجیتال مارکتینگ ارتباط  دارد.

اگر شما زمان زیادی را صرف تولید پرسونای مخاطبان خود کردید (به منظور آشنایی با نیازهای انها) و محتواهای باکیفیت و مفید را برای کاربران خود تولید کردید، ظرف مدت 6 ماه می توانید نتایج درخشان کارهای خود را مشاهده کنید.

اگر از تبلیغات پولی (مانند سرویس گوگل ادز) در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کرده اید حتی سریع تر می توانید نتایج را مشاهده کنید. اما پیشنهاد ما اینست که زمان خود را بیشتر برای کانال های بازاریابی ارگانیک و رایگان مانند سئو، محتوا و شبکه های اجتماعی صرف کنید. اگرچه زمان مشاهده نتایج در این روش ها بیشتر است اما میزان ماندگاری و اثرگذاری این روشها بسیار بیشتر خواهد بود.

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیاد نیاز داریم؟

9- آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیاد نیاز داریم؟

بودجه موردنیاز برای دیجیتال مارکتینگ به این بستگی دارد که شما از کدامیک از المان های بازاریابی دیجیتال در استراتژی کسب و کار خود استفاده می کنید.

» هزینه اجرای تکنیک های بازاریابی درونگرا (Inbound):

اگر تمرکز شما بر روی تکنیک های درونگرا مانند تولید محتوای بهینه، سئوی سایت و فعالیت در شبکه های اجتماعی باشد خبر خوب اینست که شما به بودجه زیادی برای دیجیتال مارکتینگ نیاز نخواهید داشت. در بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing تمرکز شما روی تولید محتواهایی خواهد بود که به درد کاربران می خورد و مشکلی از آنها را حل می کند. تنها هزینه ای که در این زمینه ممکن است نیاز باشد برون سپاری تولید محتوا (Outsource) می باشد. یعنی فرد یا افرادی را استخدام کنید (بصورت حضوری یا دورکاری) تا وظیفه تولید محتوای شما را بعهده بگیرند. یا اینکه خودتان زمان ارزشمند خود را صرف تولید انواع محتواهای بهینه کنید.

برای شروع می توانید پس از خرید یک هاست و دامین مناسب، وب سایت خود را طراحی کنید و شروع به تولید محتوای مفید و انتشار آن در وب سایت کنید.

» هزینه اجرای تکنیک های بازاریابی برونگرا (Outbound):

از طرف دیگر اگر از روش های بازاریابی برونگرا بهره می برید، مانند تبلیغات گوگل ادز یا خریداری لیست ایمیل های کاربران، مسلما نیاز به صرف هزینه بیشتری خواهد بود. اما مقدار دقیق هزینه ای که باید در این روش ها بپردازید به این بستگی دارد که چه نتیجه ای می خواهید از تبلیغات خود بگیرید؟

بعنوان مثال اگر اگر تبلیغات پرداخت کلیکی مانند Google-Ads استفاده می کنید، بودجه موردنیاز با توجه به میزان رقابت بر سر کلمات کلیدی موردنظرتان و وضعیت رقبای شما در این کلمات تعیین می شود. اگر رقابت کمی در کلمه کلیدی هدف شما باشد مسلما هزینه کمتری خواهید پرداخت.

10- موبایل مارکتینگ چگونه در استراتژی دیجیتال مارکتینگ تعریف می‌شود؟

یکی دیگر از اجزای کلیدی تشکیل دهنده دیجیتال مارکتینگ، موبایل مارکتینگ می باشد.

طبق آمار، حدود 69% محتوای دیجیتال در آمریکا را گوشی های هوشمند مصرف می کنند. بنابراین بهینه سازی تبلیغات دیجیتال، صفحات وب و سایر المان های دیجیتال برای دستگاه های موبایل بسیار مهم است. اگر شرکت شما اپلیکیشن موبایل دارد و کاربران می توانند از طریق آن خرید انجام دهند، این اپلیکیشن موبایل هم در زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ قرار خواهد گرفت.

» مقایسه تجربه کاربری در موبایل و دسکتاپ:

تجربه ای که کاربران از مشاهده وب سایت تان در موبایل دارند باید شبیه تجربه ای باشد که در دسکتاپ دارند. این به این معنیست که طراحی وب سایت ریسپانسیو باعث می شود کاربران تجربه خوبی از مشاهده سایت تان در موبایل خود داشته باشند. همچنین تعریف فیلدهای کمتر برای فرم های تولید سرنخ یا Lead-Generation می تواند باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش احتمال دریافت اطلاعات کاربران شود. به همین ترتیب هنگام طراحی تصاویر برای شبکه های اجتماعی، دستگاه های موبایل را نیز در نظر داشته باشید و سعی کنید تصویر طراحی شده در ابعاد کوچکتر نیز قابل مشاهده باشد و بخشی از آن در موبایل بریده (cut) نشود.

روش های متعددی برای بهینه سازی محتوای دیجیتال برای کاربران موبایل وجود دارد و وقتی در حال تنظیم استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار خود هستید، حتما سعی کنید دستگاه های موبایل و کاربران آنها را نیز مد نظر قرار دهید.

حرف آخر!

در نهایت از کاربرانی که مقاله “دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن” را بطور کامل مطالعه کرده اند تشکر می کنیم و خواهشمندیم اگر سوال یا پیشنهادی دارید از طریق فرم ارسال دیدگاه پایین همین مقاله ارسال فرمائید.

در صورتی که می خواهید دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را به ما بسپارید از طریق فرم تماس با ما یا آدرس ایمیل [email protected] اقدام نمائید و سفارش خود را ارسال نمائید.

منبع: hubspot.com

4.5/5 (2 نظر)
فهرست مطالب پنهان

اطلاعات مقاله

معرفی دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

دیدگاه کاربران درباره

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ و تبلیغات ایمیلی

دیدگاهی وجود ندارد