دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

مشخصات مقاله

دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

 دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب سایت 

Why HTTPS should be enabled on your website?

5 دلیل اهمیت پروتکل HTTPS برای وب‌سایت

HTTPS چیست؟

در ابتدا راجع به لغت HTTPS صحبت می کنیم. حرف S واقع در انتهای HTTPS بیانگر SSL است که مخفف Secure Sockets Layer می باشد. SSL یک تکنولوژی است که اتصال شما به یک وب سایت را رمزگذاری می کند تا هکرها نتوانند داده های شما را رهگیری کنند.

HTTPS مفهوم جالبی دارد اما در این مقاله می خواهیم به بیان دلایل اهمیت استفاده از HTTPS در وب سایت ها بپردازیم.

دلایل زیادی برای اهمیت HTTPS وجود دارد. ما در این مقاله 5 دلیل مهم https را بیان خواهیم کرد.

اهمیت HTTPS

1- https برای جستجو مناسب است (https is good for search):

الگوریتم های گوگل در هر دقیقه (و چه بسا هر ثانیه) وب سایت ها را جهت رتبه بندی آنها در نتایج جستجو مورد ارزیابی قرار می دهد. اگر دو وب سایت در یک کوئری جستجو (search query) در رتبه یکسانی در نتایج جستجو ظاهر شوند، آن وب سایتی که از HTTPS بهره می برد می تواند رتبه بالاتری نسبت به دیگری کسب کند. گوگل با بررسی مداوم وب سایت ها قصد دارد تجربه کاربران را جهت رسیدن به نتایج دلخواه بهبود ببخشد.

» برای فراگیری نحوه جستجوی حرفه ای در گوگل، مقاله ترفندهای جستجو در گوگل را مطالعه کنید.

2- https برای کاربران بهتر می باشد (https is better for user):

وب سایت هایی که از HTTPS بهره نمی برند، ممکن است دچار حملات “man-in-the-middle” شوند. بدین معنی که یک فرد یا تیم ناشناس داده هایی که بین دو کاربر و یا کاربر با وب سایت تبادل می شود را استراق سمع می کند و از آنها سوء استفاده می کند و آنها را دستکاری می کنند. اما اگر قابلیت HTTPS را روی وب سایت خود فعال کرده باشید، امکان هک شدن وب سایت تان به حداقل می رسد و داده ها بصورت امن بین کاربران و وب سایت تبادل خواهند شد.

قابلیت رمزنگاری پروتکل HTTPS:

قابلیت رمزنگاری موجود در HTTPS بخصوص در وب سایت هایی که فروش آنلاین دارند و یا فرم لاگین خاصی دارند می تواند بسیار مفید واقع شود. بدلیل هک های زیادی که در این روزها اتفاق می افتد، هنگامی که کاربران علامت https را در آدرس وب سایت شما مشاهده می کنند، می توانند تا حد زیادی به کسب و کار شما اعتماد کنند. زیرا متوجه می شوند که کسب و کار شما برای کدگذاری و امنیت اطلاعات کاربران اهمیت قائل شده است.

بطور کلی دو مورد زیر را داریم:

1- امنیت کاربران اهمیت دارد.

2- https امنیت کاربران را فراهم می کند.

بنابراین از دو مورد فوق نتیجه می گیریم که: HTTPS اهمیت زیادی دارد.

» برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رابطه بین سئو و پروتکل https مقاله نکات سئو برای استفاده از https را مطالعه کنید.

3- https برای AMP نیاز است (https is required for AMP):

واژه AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages می باشد. AMP یک تکنولوژی می باشد که باعث می شود صفحات خاصی از یک وب سایت در دستگاه های موبایل بصورت بلافاصله لود شوند. بنابراین وقتی شما عبارتی را در گوشی موبایل خود توسط گوگل سرچ می کنید، ممکن است متوجه آیکون رعدوبرق در کنار برخی از وب سایت های موجود در نتایج جستجو شده باشید. تصویر زیر را مشاهده کنید:

https برای AMP نیاز است

این بدین معنیست که آن وب سایت خاص، دارای قابلیت AMP است. در تصویر فوق، با سرچ عبارت Doomtree در گوگل، مشاهده می شود که در کنار وب سایت pitchfork یک آیکون bolt نمایش داده شده است و کلمه AMP در کنار نوشته شده است.

در ماه های آینده، AMP نقش مهمی در زمینه سئوی وب سایت ها (SEO) ایفا خواهد کرد. در سال 2017 یکی از اولویت های گوگل برای بهینه بودن وب سایت ها قابلیت AMP می باشد. اما برای فعال کردن AMP برای یک وب سایت، ابتدا باید آن وب سایت از https بهره ببرد.

» برای فراگیری سئوی سایت در موبایل، مقاله راهنمای بهینه سازی وب سایت برای موبایل را مطالعه کنید.

4- گوگل موبایل را ایندکس می کند (Google is indexing mobile):

بتدریج الگوریتم های گوگل به سمتی پیش می روند که وب سایت ها را در ورژن موبایل آنها ایندکس می کنند و بر اساس آن، وب سایت را در نتایج جستجوی خود رتبه بندی می کند. به منظور ایندکس شدن ورژن موبایل یک وب سایت، موتور جستجوی گوگل روش های متعددی به مدیران وب سایت ها پیشنهاد می دهد که یکی از آنها استفاده از HTTPS برای وب سایت می باشد. آقای Victor Pan که یک متخصص طراحی وب و سئو می باشد، بر این عقیده است که اگر دو وب سایت از همه نظر برای نمایش در نتیجه جستجوی گوگل یکسان باشند، وب سایتی رتبه بهتری به خود اختصاص می دهد که از HTTPS استفاده کند.

5- نمایش عبارت Not Secure برای وب سایت های http:

از تاریخ ژانویه 2017 ، مرورگر گوگل کروم در ورژن 56 خود برای وب سایت های http عبارت Not Secure را در نوار آدرس نمایش می دهد.

نمایش عبارت Not Secure برای وب سایت های http

اکثر کاربران وقتی می خواهند یک خرید آنلاین (Online Purchase) انجام دهند، در صورتی که در نوار آدرس عبارت Not Secure را مشاهده کنند، ترجیح می دهند محصول مورد نظر خود را از وب سایت دیگری که HTTPS دارد خریداری کنند. تنها 3درصد از کاربران حاضرند خرید خود را از وب سایت های HTTP (Not Secure) انجام دهند.

» برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه ایمن سازی سایت توسط ssl مقاله SSL چیست و چگونه وب سایت شما را امن می سازد؟ را مطالعه کنید.

نتیجه گیری:

اگر می خواهید سئوی وب سایت شما بهینه باقی بماند – در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ – و در تعاملات آنلاین برای کاربران قابل اعتماد باشد، باید قابلیت https را برای وب سایت خود فراهم کنید. در این مقاله تنها چند مورد از دلایل اهمیت https را بیان کردیم.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

همه چیز درباره SSL و نحوه ایمن‌سازی وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

همه چیز درباره SSL و نحوه ایمن‌سازی وب‌سایت

دیدگاهی وجود ندارد