لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

مشخصات مقاله

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

SEO Glossary: Essential Terms

معانی واژه‌های ضروری سئو (SEO Glossary):

احتمالا شما می دانید واژه SEO مخفف چه کلماتی است اما اگر نمی دانید نگران نباشید زیرا در ادامه این مقاله بیان خواهیم کرد. چه شما بعنوان یک سئوکار مبتدی باشید و چه حرفه ای، دانستن اصطلاحات و معانی واژه هایی که در این مقاله بیان می کنیم ضروری است و می تواند در زمینه سئو (SEO) به شما کمک کند.

در ادامه، دیکشنری سئو را به ترتیب حروف الفبا بیان خواهیم کرد:

لغات سئو-حرف A

Accelerated Mobile Pages:

AMP (Accelerated Mobile Pages) به مکانیزمی گفته می شود که باعث لود سریع‌تر صفحات وب سایت در دستگاه‌های موبایل خواهد شد. یکی از مواردی که می توان برای بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جستجو انجام داد پیاده سازی تکنیک AMP برای صفحات وب می باشد. اگر وب سایت شما با سیستم وردپرس طراحی شده باشد می توانید از پلاگین amp بهره ببرید.

Adwords:

ادوردز (AdWords) یک سرویس تبلیغ آنلاین است که توسط شرکت گوگل راه اندازی شده است. توسط این سرویس می توان با پرداخت مبالغی، لینک سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل با کلمات کلیدی مشخص نمایش داد. این سرویس شامل یک ابزار مفید می شود بنام Keyword Planner که میزان سرچ هر کلمه کلیدی را بطور متوسط ارائه می دهد.

Algorithm:

بطور کلی، الگوریتم به مجموعه ای از قوانین گفته می شود که برای حل مسئله بطور اتوماتیک تعریف می شوند. موتورهای جستجو از الگوریتم برای کشف (discover)، پیمایش (crawl) و ایندکس (index) صفحات وب استفاده می کنند و آنها را بر اساس اولویت در نتایج جستجو رتبه دهی می کنند. اعلام شده که گوگل از بیش از 200 قانون یا فاکتور برای رتبه بندی وب سایت ها در نتایج سرچ خود استفاده می کند. مواردی مانند: تعداد بک لینک ها به سایت، تگ عنوان بهینه و غیره…

Alt Text:

کلمه Alt کوتاه شده عبارت Alternative می باشد به معنی متن جایگزین. در واقع متن alt می تواند تصاویر را با متن دلخواه و مرتبط برای موتورهای جستجو جایگزین کند. خزنده های موتور جستجو نمی توانند مانند انسان ها تصاویر را مشاهده کنند. بنابراین نیاز به تعریف متن جایگزین (Alt Text) برای آنها می باشد.

پس تعریف اتریبیوت alt برای تصاویر وب سایت به این دلیل مهم است که می توان توسط آن موضوع تصاویر، اینفوگرافیک و… را به موتورهای جستجو بفهمانیم. در نتیجه تصاویر سایت ما پتانسیل نمایش در نتایج جستجوی تصاویر گوگل (Google Image Search) را خواهند داشت که می تواند به افزایش ترافیک بازدیدکنندگان سایت شود.

Anchor Text:

متن لینک، المانی قابل کلیک می باشد که برای هدایت کاربران به صفحه دیگر از وب سایت یا سایر وب سایت ها بکار می رود. متن لینک بطور پیش فرض به رنگ آبی و زیرخط دار (underline) هستند.

لغت نامه سئو - حرف B

Backlinks:

بک لینک (back link) که به نام های دیگری مانند inbound link یا incoming link یا inward link نیز شناخته می شود، به لینک هایی گفته می شود که از طرف سایت های دیگر به سایت شما اشاره دارند. بک لینک ها حکم رای اعتماد به سایت را دارندو هر چه تعداد بک لینک هایی که از وب سایت های معتبر به سایت شما بیشتر باشد، احتمال بدست آوردن رتبه بالاتر در نتایج سرچ گوگل نیز بیشتر خواهد بود.

Black Hat Technique:

تکنیک های کلاه سیاه به تمام روش هایی گفته می شود که در راستای بالا بردن رتبه وب سایت در نتایج سرچ گوگل بکار می رود در صورتی که طبق دستورالعمل های موتورهای جستجو مانند گوگل نباشند. مانند: Keyword Stuffing

Blog:

بلاگ می تواند کل یک وب سایت یا بخشی از آن باشد که در آن مقالاتی در زمینه مشخص و با قالب معین و محتوای مرتبط منتشر می شود. بخش blog یک وب سایت شخصی یا تجاری می تواند برای بیان مشاهدات و نکات و آموزش ها بکار برود که معمولا با لینک و تصویر و حتی ویدیو همراه می باشد.

» مطالعه مقاله ساختار بلاگ بهینه توصیه می شود.

داشتن یک بلاگ و انتشار منظم مطالب بهینه در آن می تواند محتوای سایت را بروز نگه دارد و به کسب رتبه بهتر در نتایج سرچ گوگل منتج خواهد شد.

Bounce Rate:

نرخ بازدیدکنندگانی که وارد یک سایت می شوند و فقط از یک صفحه دیدن می کنند و سپس از سایت خارج می شوند. نرخ بالای پرش (Bounce-Rate) باعث افت شدید سئو و در نتیجه عدم نمایش آن سایت در نتایج سرچ گوگل خواهد شد.

Bot:

بات یا ربات به هر نوع اپلیکیشن برنامه‌ریزی شده‌ای می گویند که قادر است تسک هایی را بصورت اتوماتیک انجام دهد. بات های موتورهای جستجو (Search Engine Bot) که با نام های خزنده (Crawler) و عنکبوت (Spider) نیز شناخته می شوند، مانند بات گوگل (Googlebot)، وظیفه شان پیمایش صفحات تمام وب سایت ها در اینترنت می باشد. با پیمایش (CRAWL) میلیاردها صفحه وب یک دیتابیس عظیم از URL های ایندکس شده تولید می شود. هنگامی که موتور جستجو می خواهد نتایج سرچ کاربران را به آنها نمایش دهد، از دیتابیس ایجاد شده استفاده می کند.

لغت نامه سئو - حرف C

Click Through Rate:

فاکتور CTR (Click Through Rate) به تعداد کلیک های کاربران تقسیم بر تعداد نمایش (Impression) لینک های یک سایت در نتایج سرچ گوگل گفته می شود. غالبا زمانیکه راجع به تعداد کلیک های کاربران به نسبت تعداد نمایش لینک های سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs: Search Engine Result Pages) صحبت می شود، فاکتور CTR وارد میدان خواهد شد!

بعنوان مثال اگر آخرین مقاله ای که در یک سایت منتشر شده تعداد 1200 بار در نتایج سرچ گوگل نمایش یافته باشد و تعداد 40 کلیک روی آن توسط کاربران انجام شده باشد، معیار CTR برابر 40 تقسیم بر 1200 (40/1200) یعنی 0.03 یا سه درصد خواهد بود.

Conversion:

وقتی در زمینه وب سایت صحبت می شود، Conversion یا تبدیل به اهدافی از یک سایت گفته می شوند که توسط کاربران محقق شده است. بعنوان مثال هدف یک وب سایت می تواند انجام یک خرید، ارسال آدرس ایمیل (ثبت نام در خبرنامه) یا ثبت نام در سایت باشد. تبدیل یا Conversion هدف نهایی استراتژی سئو می باشد. هر اندازه وب سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه تر باشد، ترافیک ارگانیک ورودی سایت تان بیشتر خواهد بود و کاربران بیشتری تبدیل (Convert) می شوند.

Crawling:

پیمایش یا Crawling کاریست که بات های موتور جستجو بهنگام خواندن کد یک صفحه وب انجام می دهند. هنگامیکه صفحه وب پیمایش شد، اطلاعات بدست آمده در یک پایگاه داده عظیم نگهداری می شود تا در آینده وقتی کاربران در گوگل سرچ می کنند، از داده های این دیتابیس برای استخراج نتیجه مناسب و مرتبط استفاده شود.

لغت نامه سئو - حرف D

Directory:

فهرست بندی (Categorization) و لیست آنلاین وب سایت ها که توسط کاربران تفسیر می شود. در مبحث سئوی محلی (Local Seo) دایرکتوری های آنلاین مانند Yelp و Google My Business برای ارتقاء کسب و کارها در جوامع محلی (Local Communities) بکار می روند.

Domain:

همانطور که احتمالا می دانید دامین به آدرس یک سایت گفته می شود. مانند» Mohtavaban.com داشتن یک دامنه (دامین:domain) مناسب و صحیح، بر روی سئوی سایت تاثیرگذار است. این مقاله می تواند شما را در انتخاب یک دامین مناسب راهنمایی کند. دقت داشته باشید که دامین بدون www است و URL با www همراه می باشد.

Domain Authority:

معیاریست که توسط سایت MOZ معرفی شده و به معنی پتانسیل کسب رتبه یک وب سایت می باشد. معیارهایی که باعث ایجاد فاکتور DA: Domain-Authority می شوند عبارتند از: محبوبیت (Popularity)، لینکها و رتبه اعتماد (Trust Rank) و…

Duplicate Content:

اگر یک محتوای یکسان در چند وب سایت منتشر شود، موتورهای جستجو آنرا بعنوان محتوای تکراری یا Duplicate Content شناسایی خواهد کرد و فقط یکی از آنها را در نتایج سرچ خود نمایش خواهد داد. متخصصین سئو اعلام کرده اند که گوگل وب سایت هایی را که محتوای تکراری را منتشر می کنند (یعنی از سایت های دیگر کپی می کنند)، جریمه خواهد کرد. بنابراین بشدت توصیه می شود محتوایی که در سایت خود درج می کنید، منحصربفرد و یکتا (Unique)، مرتبط (Relevant) و با کیفیت باشد.

» مطالعه مقاله “روش‌های پیشگیری از جریمه گوگل” توصیه می شود.

دیکشنری سئو - حرف E

External Link:

به لینکی که از سایت شما به سایت دیگر داده می شود، لینک خارجی (External Links) گفته می شود. مانند وقتیکه از مقاله خود به وب سایت مرجع ویکی پدیا لینک می دهید یک External Links در سایت خود تعریف کرده اید.

دیکشنری سئو - حرف F

Fetch as Google:

ویژگی Fetch as Google قابلیتی در سرویس کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) می باشد که عملیات پیمایش و ایندکس صفحات وب سایت را شبیه سازی می کند. در واقع توسط این ویژگی URL دلخواه خود را بطور دستی به بات گوگل معرفی می کنید تا فرآیند پیمایش و ایندکس سریع تر انجام شود. در این بخش از آموزش سرویس وبمستر تولز گوگل، درباره قابلیت Fetch as Google آموزش داده ایم.

Featured Snippet:

ممکن است وقتی در گوگل سرچ می کنید با تصویر زیر مواجه شده باشید:

Featured Snippet

همانطور که مشاهده می کنید، یک باکس مجزا در بالای نتایج جستجو نمایش داده شده است که المان بصری بیشتری دارد و بقول معروف کلیک خور بیشتری دارد (CTR بالاتر). به این بخش از نتایج سرچ گوگل، Featured Snippet گفته می شود. بد نیست بدانید Featured Snippet یکی از برجسته ترین فاکتورهای سئو در سال 2018 می باشد.

Google:

گوگل بعنوان فعل (To Google) به معنی جستجو به منظور کسب اطلاعات راجع به چیزی یا شخصی در اینترنت است، که توسط یک موتور جستجو (Search-Engine) انجام می شود. گوگل بعنوان اسم (Google) یک شرکت چند ملیتی و بین المللی می باشد که سرویس های زیادی در اینترنت ارائه می دهد که معروفترین این خدمات، جستجوی گوگل (Google Search) می باشد.

Google Analytics:

گوگل آنالیتیکس نرم افزاری است که توسط گوگل توسعه داده شده است و به شما این امکان را می دهد که انواع داده های وب سایت را رهگیری و آنالیز کنید. داده هایی مانند: ترافیک ورودی سایت، منابع آن، رفتار کاربران در سایت، نرخ پرش و…

همچنین سرویس گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می دهد که داده های یک دوره خاص زمانی را با دوره دیگر مقایسه کنید (مثلا مقایسه ترافیک ورودی کاربران در ماه مهر با ترافیک سایت در ماه آبان) بنابراین شما قادر خواهید بود میزان رشد یا افول وب سایت خود را تحلیل کنید و نقاط قوت و ضعف سایت تان را متوجه شوید.

Google Search Console:

سرویس کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) یا نام قبلی آن یعنی گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) یک سرویس رایگان از شرکت گوگل است که برای وبمستران (صاحبین وب سایت ها) طراحی و ایجاد شده است.

فعال سازی سرویس GSC (Google Search Console) برای وب سایت یکی از کارهای مهم در زمینه سئوی آن سایت است. وقتی هویت شما بعنوان مدیر سایت تائید شود (Verify Ownership) شما به امکانات زیادی برای بهینه سازی سایت خود دسترسی پیدا می کنید. مواردی مانند: آپلود فایل نقشه سایت (sitemap) یا گزارش خطاهای پیمایش (Crawl Errors) و…

علاوه بر اینها، سرویس گوگل وبمستر تولز می تواند اطلاعات ارزشمندی به شما ارائه دهد. مانند: تعداد Impression در نتایج جستجوی گوگل، تعداد کلیک ها به نسبت نمایش (impression) یعنی CTR برای کلمات کلیدی خاص و جایگاه لینک سایت در نتایج سرچ (Position)

Google Search Console

Google Webmaster Guideline:

دستورالعمل های گوگل برای وبمسترها، مستنداتی است برای بهینه سازی وب سایت ها بطور اصولی و طبق قواعد موتور جستجوی گوگل. اگر این دستورالعمل ها را بطور کامل در وب سایت تان پیاده سازی کنید، گوگل راحت تر و سریع تر صفحات سایت را پیدا کرده و ایندکس می کند.

لغت نامه سئو - حرف H

Heading Tag:

تگ های هدینگ (از h1 تا h6) یکی از فاکتورهای اصلی سئو می باشند که برای تیترها و سرخط ها (HeadLines) در وب سایت بکار می رود. تگ های Heading برای پیاده سازی ساختار سلسله مراتبی در وب سایت بسیار مناسب هستند. افزودن تگ های هد در یک وب سایت، علاوه بر تسهیل خواندن محتوای سایت برای کاربران، سایت را برای بات های گوگل نیز ساده سازی خواهد کرد که منتج به سئوی بهتر وب سایت خواهد شد.

HyperLink:

هایپرلینک یا به بیان ساده لینک (Link) المانی است برای رفتن از یک داکیومنت یا وب سایت به وب سایت دیگر.

لغت نامه سئو - حرف I

Image SEO:

فرآیند بهینه سازی انواع تصاویر در وب سایت (تصویر پست، اینفوگرافیک و…) را سئوی تصویر یا Image SEO گویند. اما چطور می توان تصاویر سایت را بهینه سازی کرد؟ با درج متن جایگزین توسط اتریبیوت ALT ، افزودن المان های متنی بیشتر در اطراف تصاویر مانند کپشن (Caption)، بهینه کردن تصاویر (کم کردن حجم عکس بدون کاهش کیفیت آن) توسط ابزارهایی مانند TinyPng به منظور لود سریع تر آنها.

Inbound Link:

به پیوند یا لینکی که از یک منبع خارجی (سایت یا داکیومنت دیگر) به سایت ما اشاره کند، Inbound Link یا Back Link گویند.

Index:

بعنوان فعل: یکی از وظایف اتوماتیک بات های موتور جستجو ایندکس کردن می باشد که در آن، یک کپی از وب سایت ها در دیتابیس یا کتابخانه بسیار عظیم گوگل ذخیره می شود.

بعنوان اسم: پایگاه داده موتورهای جستجو که تمام URL های صفحات وب را بهمراه فایل های آن در خود ذخیره می کند. یک موتور جستجو مانند گوگل، ابتدا صفحات وب سایت ها را پیمایش (Crawl) می کند سپس آنها را index می کند.

Internal Link:

به لینک هایی که به درون یک سایت یا دامین اشاره دارند لینک های داخلی یا Internal Links گویند. Internal Links هایپرلینک هایی هستند که باعث بهبود و تسریع گشت و گذار و جابجایی در یک سایت و بخش های مختلف آن می شوند.

Impression:

در مبحث سئو، Impression به تعداد کاربرانی گفته می شود که لینک های یک سایت مشخص را در نتایج سرچ گوگل مشاهده می کنند.

لغت نامه سئو - حرف J

Juice:

در مبحث سئو، SEO Juice به پتانسیل و قابلیت سئوی یک صفحه از وب سایت گفته می شود که این پتانسیل می تواند توسط لینک های خارجی، به سایر وب سایت ها انتقال یابد.

لغت نامه سئو - حرف K

Keyword:

کلمات کلیدی (keywords) به عبارات دو تا پنج کلمه ای گفته می شود که احتمال دارد کاربران در موتورهای جستجو برای یافتن سرویس یا محصول مورد نظر خود سرچ کنند. انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای مطالب سایت تان از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند ترافیک زیادی را از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل روانه سایت شما کند.

»»» مطالعه مقاله “نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب” توصیه می شود.

Keyword Density:

به درصد تراکم کلمات کلیدی در یک صفحه وب Keyword Density گویند. بدین صورت که با محاسبه درصد تعداد کلمه کلیدی موجود در یک صفحه نسبت به تعداد کل کلمات آن صفحه می توان تراکم کلمه کلیدی را بدست آورد. مسلما هر چه درصد تراکم کلمات کلیدی (Keyword Density) بالاتر باشد، نمی تواند گفت محتوای آن صفحه وب با کیفیت تر یا منحصربفرد تر خواهد بود. بلکه کیفیت کلمات کلیدی یک صفحه وب (Quality) مهمتر از تعداد آنها (Quantity) می باشد.

Keyword Stuffing:

اگر در یک صفحه وب کلمات کلیدی بسیار زیادی تعریف شود و بطور افراطی از آنها استفاده گردد، Keyword Stuffing رخ داده است. برخی از وبمستران، به این دلیل از تکنیک Keyword Stuffing استفاده می کنند که قصد دارند نتایج سرچ گوگل را بطور غیر صحیح دستکاری کنند. غالبا در این روش، گروهی از کلمات کلیدی مشابه تعریف می شوند مانند: “بلیت کیش، بلیت قشم، بلیت مشهد و…” یا از کلماتی استفاده می شود که خارج از موضوع محتوای صفحه وب است و ربطی به آن ندارد. این روش می تواند تاثیر منفی روی تجربه کاربران سایت بگذارد و یا حتی باعث اسپم شناخته شدن سایت تان شود.

» مطالعه مقاله “روش های پیشگیری از جریمه سایت توسط گوگل” توصیه می شود.

لغت نامه سئو - حرف L

Link:

بخش HyperLink را مشاهده کنید.

Link Building:

به فرآیند بدست آوردن لینک های با کیفیت ورودی به سایت (Incoming or Back links) Link Building گویند که می تواند منجر به افزایش اعتماد موتورهای جستجو به سایت و در نتیجه افزایش ترافیک شود.

Link Farm:

تکنیک تبادل لینک در Link Farm انجام می شود. هدف مزرعه لینک یا Link Farm ، افزایش محبوبت و اعتبار سایت ها می باشد که بعنوان روش اسپم و نا مشروع در دنیای سئو مطرح می شود و می تواند بشدت رتبه سایت را در نتایج سرچ گوگل پایین بیاورد.

Local SEO:

سئوی محلی یا Local SEO به روش های بهینه سازی گفته می شود که از نمایش سایت تان در نتایج موتورهای جستجو بهنگام سرچ در حوزه کسب و کارتان مطمئن شوید.

Long Tail Keyword:

به عبارتی که شامل چهار کلمه یا بیشتر باشد و بعنوان کلمه کلیدی تعریف شود Long Tail Keyword گفته می شود. اینگونه کلمات کلیدی برای توصیف محصول یا سرویس با جزئیات بیشتر بکار می رود. رقابت کمتری بر سر کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail  وجود دارد و برای مخاطبین خاص و مشتریان بلقوه در نظر گرفته می شوند که احتمال افزایش نرخ تبدیل کاربران (CR:Conversion Rate) نیز وجود دارد.

لغت نامه سئو - حرف M

Meta Description:

متای توضیحات یا Meta Description به چکیده دقیق از یک صفحه وب گفته می شود. این خلاصه محتوای صفحه که حدود 300 کاراکتر دارد بطور پیش فرض برای کاربران نمایش داده نمی شود و فقط برای موتورهای جستجو قابل شناسایی است.

» مطالعه مقاله “درباره متا تگ توضیحات” توصیه می شود.

Meta Keywords:

متا تگ کلمات کلیدی (Meta Keywords) مجموعه ای از کلمات و عبارات کلیدی است که برای کاربران قابل مشاهده نمی باشد و تنها برای بات های موتور جستجو مانند گوگل بات قابل دیدن است. البته می توان متای کلمات کلیدی را در سورس صفحات یک وب سایت مشاهده کرد (با زدن کلیدهای میانبر Ctrl+U) یا راست کلیک روی سایت و انتخاب View source.

تعریف متای کلمات کلیدی یک تکنیک قدیمی و تاریخ گذشته سئو می باشد. در گذشته، موتورهای جستجو برای اینکه متوجه شوند موضوع یک صفحه وب چیست، سراغ متا تگ کلمات کلیدی می رفتند و با بررسی Keywords هر صفحه، متوجه موضوع محتوای آن می شدند. اما در سال های اخیر، موتورهای جستجو (درصدر آنها گوگل!) بسیار هوشمندتر شده اند و برای دریافت موضوع یک صفحه، نیاز به متای کلمات کلیدی ندارند. بنابراین تعریف متاتگ Keywords در صفحات وب الزامی نمی باشد.

Meta Title:

بخش SEO Title مشاهده شود.

Mobile First Index:

یکی از آپدیت های اخیر الگوریتم های گوگل، Mobile First Index است که ظاهرا در اوایل سال 2018 میلادی مطرح شده است. گوگل در این آپدیت اعلام کرده که وب سایت ها را بر اساس ورژن موبایل آنها ایندکس و در نتایج سرچ رتبه بندی می کند. حتی اگر کاربری در سیستم دسکتاپ خود در گوگل سرچ کند.

لغت نامه سئو - حرف N

NoIndex:

یک تگ نو-ایندکس (NoIndex) یک قطعه کد html است که به موتور جستجو اعلام می کند که محتوای یک صفحه را در لیست نتایج جستجوی خود نمایش ندهد. حتی اگر سایر وب سایت ها به آن لینک داده باشند.

لغت نامه سئو - حرف O

Organic Traffic:

ترافیک ورودی یک سایت که از طریق موتورهای جستجو بدست آمده باشند (بدون استفاده از سرویس های پولی مانند ادوردز AdWords). هدف اصلی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO: Search Engine Optimization) کسب ترافیک بازدیدکنندگان بیشتر می باشد.

Optimization:

فرآیند تعیین استراتژی برای وب سایت به منظور ایجاد ساختار و محتوای مناسب موتورهای جستجو با هدف کسب رتبه بالا در نتایج موتورهای جستجو (SERP).

Outbound Link:

به لینک هایی که به خارج از وب سایت اشاره دارند Outbound Links گویند. مترادف آن External Links می باشد.

لغت نامه سئو - حرف P

Panda:

یکی از آپدیت های الگوریتم گوگل، پاندا (Panda) می باشد که در سال 2011 معرفی شد. الگوریتم پاندا به منظور مبارزه با وب سایت های بی کیفیت و کم ارزش تعریف شد که نحوه رتبه بندی سایت ها در نتایج سرچ گوگل را تغییر داد.

Penguin:

یکی از آپدیت های الگوریتم گوگل، پنگوئن (Penguin) می باشد که در سال 2012 معرفی شد. الگوریتم پنگوئن به منظور مبارزه با وب سایت های اسپم در نتایج سرچ گوگل بوجود آمده است. بعنوان مثال، وب سایت هایی که از روش های تبادل لینک  (Link Exchange) یا خرید لینک (Link Buying) توانسته اند بطور موقت در نتایج جستجوی گوگل نمایش پیدا کنند، وب سایت های اسپم (Spam) شناخته می شوند. اینگونه وب سایت ها مسلما دیر یا زود توسط گوگل جریمه خواهند شد، زیرا از طریق روش های ناقض دستورالعمل های گوگل رتبه خود را در نتایج جستجو بهبود داده اند.

Pigeon:

یکی از آپدیت های الگوریتم گوگل، کبوتر (Pigeon) می باشد که در سال 2014 معرفی شد. الگوریتم کبوتر به منظور نمایش سایت های محلی در نتایج سرچ گوگل (Local Search Result) بوجود آمده است. الگوریتم کبوتر، بهبودهایی در زمینه نتایج دقیق و بر-اساس-محل (Location-Based Results) ارائه کرد که می تواند بر اساس محل زندگی کاربر، نتایج سرچ را مطابقت دهد.

PPC:

عبارت PPC کوتاه شده کلمات Pay-Per-Click می باشد. در روش PPC (پرداخت کلیکی)، تبلیغ‌کننده، به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغش انجام می دهند، مبلغ مشخصی پرداخت می کند. برای مطالعه مطالب بیشتر درباره تبلیغات کلیکی یا PPC کلیک کنید.

PageView:

یکی از معیارهای اصلی آنالیز ترافیک وب سایت PageView می باشد. فاکتور Page View به تعداد صفحاتی که کاربران در یک محدوده زمانی مشخص از وب سایت بازدید می کنند گفته می شود. معیار PageView مشخص می کند کاربران تا چه اندازه از مطالب سایت شما استقبال کرده اند و علاوه بر صفحه اصلی سایت، از صفحات دیگر آن نیز بازدید کرده اند. هر چه عدد PageView بالاتر باشد، بهتر است!

Position:

در مبحث سئو، Position به جایگاه و رتبه (Rank) یک سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو گفته می شود. رتبه یک صفحه وب در نتایج سرچ گوگل، به بیش از 200 فاکتور بستگی دارد. بعنوان مثال: ارتباط با کلمه موردجستجو یا کیفیت و اعتبار لینک هایی که به آن صفحه اشاره دارند و…

لغت نامه سئو - حرف Q

Query:

کوئری در موضوع سئو (Query) به کلمه یا عبارتی گفته می شود که کاربر در باکس جستجو (Search-Box) تایپ می کند و بدنبال کسب اطلاعات راجع به شخصی یا چیزی می باشد.

لغت نامه سئو - حرف R

Rank Brain:

نام برنامه هوش مصنوعی شرکت گوگل برای آنالیز و تحلیل رشته جستجوی (سرچ کوئری: Search-Query) کاربران Rank Brain است. این برنامه هوشمند، برای تحلیل عبارت مورد جستجوی کاربران در گوگل ایجاد شده است که از طریق ارتباط معنایی و مفهومی بین کلمه سرچ کاربر و تاپیک های صفحات وب کار می کند.

Ranking:

به بخش Position مراجعه فرمائید.

Robots.txt:

فایل متنی ربات یا Robots.txt به منظور محدود کردن دسترسی ربات های موتور جستجو (مثلا GoogleBot) به برخی از صفحات وب سایت بوجود آمده است. روش دیگری که برای بلاک کردن دسترسی خزنده های موتورهای جستجو وجود دارد اینست که در صفحاتی که می خواهید پیمایش و ایندکس نشوند (و در نتیجه در نتایج سرچ گوگل هم ظاهر نشوند) تگ NoIndex تعریف شود.

» مطالعه مقاله “فایل ربات چیست و چه کاربردی دارد؟” توصیه می شود.

لغت نامه سئو - حرف S

Search Operators:

برای بدست آوردن نتایج دقیق تر و تخصصی تر بهتر است از عملگرهای جستجو یا Search Operators استفاده کنید.

» مطالعه مقاله “آموزش جستجوی حرفه ای در گوگل” توصیه می شود.

Searcher Intent:

در مبحث سئو، هدف جستجوکننده یا Searcher Intent به هدف اصلی فرد سرچ کننده در موتورهای جستجو گفته می شود. دانستن هدف کاربران از سرچ کلمه یا عبارت مشخص، به شما در تعیین استراتژی سئو و نیز تولید محتوا کمک خواهد کرد.

SEO:

سئو یا SEO: Search Engine Optimization به تمام اقداماتی گفته می شود که شما به منظور نمایش سایت خود در نتایج موتورهای جستجو (مانند Google) و بهبود رتبه آن انجام می دهید. مبحث سئو می تواند شامل موارد زیر باشد: افزودن عنوان و متای توضیحات، تعریف متن جایگزین یا اتریبیوت alt برای تصاویر وب سایت، ایجاد بلاگ (Blog) و…

SEO Title:

تگ عنوان یا تایتل تگ (Title Tag) یک قطعه کد html است که معمولا در تمام صفحات وب وجود دارد و به موتورهای جستجو اعلام می کند که نام هر صفحه چیست. یک تگ عنوان می تواند تا 70 کاراکتر داشته باشد. تگ Title معمولا در بالای تمام صفحات وب تعریف می شود (در تگ head).

» مظالعه مقاله “معرفی تگ عنوان و نحوه بهینه سازی آن” توصیه می شود.

SEM:

بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) نوعی از بازاریابی اینترنتی می باشد که با پرداخت برای تبلیغات همراه است و هدفش نمایش بیشتر لینک سایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو مانند گوگل می باشد. درست برعکس سئو که رایگان به این هدف خواهد رسید.

SERP:

مخفف عبارت “Search Engine Result Page” می باشد. در واقع صفحه نتایج موتور جستجو صفحه ایست که پس از سرچ کلمه کلیدی در باکس سرچ به کاربران نمایش داده می شود.

Sitemap:

نقشه سایت (سایت مپ:Site Map) به بیان ساده، نقشه راه وب سایت شماست. نقشه سایت نشان می دهد که هریک از صفحات سایت چگونه به یکدیگر متصل شده اند. Sitemap به گوگل در کشف سریعتر صفحات سایت کمک می کند. در غیر اینصورت ممکن است بات گوگل نتواند تمام صفحات را پیدا کند. نقشه سایت بصورت لیستی از لینک های صفحات سایت می باشد که می توانید با ایجاد فایل sitemap.xml و درج آن در ریشه سایت (root) بصورت آدرس www.example.com/sitemap.xml به سرویس کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) آنرا معرفی کنید.

» مطالعه مقاله “آموزش بهینه سازی نقشه سایت XML” توصیه می شود.

Spider:

خزنده (Crawler) یا عنکبوت (Spider) موتورهای جستجو صفحات سایت ها را به منظور ایندکس کردن آنها، پیمایش می کند. بعنوان مثال، خزنده موتور جستجوی گوگل GoogleBot می باشد.

Time on Page:

فاکتور Time on Page یا زمان در صفحه در سرویس گوگل آنالیتیکس معرفی می شود و بیانگر زمان سپری شده کاربر در یک صفحه از وب سایت می باشد. هر اندازه این زمان بیشتر باشد، برای رتبه آن سایت بهتر است.

Title Tag:

بخش SEO Title مشاهده شود.

URL:

URL مخفف عبارت Uniform Resource Locator می باشد که مشخص کننده آدرس یک صفحه وب یا فایل در اینترنت می باشد.

لغت نامه سئو - حرف V

Voice Search:

نوع جدیدی از جستجو در گوگل می باشد که کاربر بجای اینکه عبارت موردنظرش را تایپ کند، آنرا با صدای بلند اعلام می کند. سپس یک نرم افزار تشخیص صدا (Voice Recognition Software) صدای کاربر را ثبت کرده و طبق آن، نتایج متناسب را نمایش خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله Voice Search مراجعه شود.

Website Speed:

مدت زمان لود کامل وب سایت را Website Speed گویند. هر اندازه سرعت وب سایت بیشتر باشد، تجربه کاربری بهتری را فراهم می کند که می تواند بطور مثبت، روی سئوی سایت تاثیرگذار باشد.

» مطالعه مقالات آموزشی “روش های افزایش سرعت وب سایت” توصیه می شود.

White Hat SEO:

تکنیک سئوی کلاه سفید (White Hat SEO) بر خلاف تکنیک کلاه سیاه می باشد. سئوی کلاه سفید به استفاده از استراتژی سئو و تکنیک ها و تاکتیک های آن تاکید دارد که کاملا مطابق قوانین و دستورالعمل های مورتورهای جستجو می باشند.

لغت نامه سئو - اعداد

200 OK:

عدد 200 بیانگر کد پاسخ سرور (Server Response Code) می باشد که به معنی اوکی بودن تمام آیتم ها در یک صفحه وب است.

301 Moved Permanently or 301 Redirect:

یک نوع پاسخ سرور (Serer Response) است که بطور اتوماتیک کاربران را از یک صفحه به صفحه دیگر ریدایرکت (redirect) می کند.

404 Not Found:

ارور 404 پیغامی است که مرورگر هنگامیکه نمی تواند یک صفحه وب را پیدا کند به کاربر نمایش می دهد (صفحه وب ممکن است حذف شده باشد، خطایی در آدرس آن وجود داشته باشد یا …)

منبع: https://www.wix.com

5/5 (2 نظر)

اطلاعات مقاله

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

فرم ارسال دیدگاه درباره

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

دیدگاه کاربران درباره

لغت‌ نامه سئو: اصطلاحاتی که باید بدانید!

avatar سعید (2020-05-05 10:21:39)
بسیار کامل و جامع بود. متشکرم
avatar احسان صفری (2020-05-05 19:18:10)
سلام دوست عزیز. خواهش می کنم :) لطف دارید