۵ ویژگی‌ مهم یک صفحه فرود (Landing Page)

۵ ویژگی‌ مهم یک صفحه فرود (Landing Page)

مشخصات مقاله

۵ ویژگی‌ مهم یک صفحه فرود (Landing Page)

5 ویژگی‌ مهم یک صفحه فرود (Landing Page)

Characteristics of a great landing-page

مشخصات یک لندینگ پیج عالی:

یک صفحه فرود (Landing page) اولین تاثیر را روی بازدیدکنندگان وب سایت تان می گذارد (First Impression). بنابراین این صفحه بسیار با اهمیت می باشد. به این دلیل که ممکن است باعث اتصال کاربر به وب سایت و یا قطع اتصال او شود. پس تمام جزئیات یک صفحه لندینگ نیز مهم است چون ممکن است باعث علاقه و یا تنفر کاربران نسبت به آن صفحه و در نتیجه کل وب سایت شود. در این مقاله، 5 مورد از مهم ترین مواردی که در یک صفحه فرود (Landing) می توانند موثر باشند را بررسی خواهیم کرد. تمام موارد زیر را از وب سایت Envato استخراج کرده ایم. سرویس Elements.Envato.com برای اعضایش، تعداد نامحدودی تمپلیت آماده، فونت و سایر ابزارهای طراحی را فراهم می کند که در یکماه اول برای تمام اعضا بصورت رایگان می باشد.

1- داشتن یک Call-To-Action (CTA) واضح و شفاف:

ماموریت اصلی یک صفحه لندینگ، ترغیب بازدیدکنندگان برای انجام کار موردنظر ما می باشد. به تصویر زیر دقت کنید:

Call-To-Action (CTA)

این فعالیت (Action) می تواند خرید یک محصول ویژه، فرم تماس با ما و یا دانلود اپلیکیشن و… باشد. در تصویر فوق، یک صفحه لندینگ مشاهده می کنید که بصورت واضح و جذاب یک Call-To-Action (CTA) را به کاربر نمایش می دهد. این بخش در بالای صفحه قرارداده شده است که شامل یک تیتر، لینک های دانلود و تصویر مربوطه می باشد.

2- تفکیک بخش های محتوایی (Separating the content sections):

برای هر بخش از محتوا در صفحات لندینگ باید فضای کافی را اختصاص بدهیم. در این فضاهای خالی می توان از تصاویر برای زیبایی بصری بیشتر استفاده کرد. این جداسازی فضاها باعث می شود تا کاربر هنگام مطالعه یک بخش، حواسش به بخش دیگر پرت نشود و تمرکز او روی همان بخش باشد. برای مشخص کردن بخش فعال برای کاربران، بهتر است از منوی کناری بصورت تصویر زیر استفاده شود.

Separating the content sections

در تمپلیت PURE طراح بخوبی از فضای خالی و تصاویر استفاده کرده است تا بخش های مختلف این لندینگ پیج، از هم مجزا باشند و باعث سردرگمی و پرت شدن حواس کاربران نشود.

 3- متون مختصر و مفید (Clean and Concise Text):

هرچه محتوای صفحه فرود (Landing Page) ساده و خواناتر باشد، احتمال موفق شدن شما در تجارت تان بیشتر خواهد بود. در صفحات لندینگ، از فونت های خوانا استفاده کنید و تنظیماتی مانند فاصله بین حروف (Letter-Spacing) و نیز فاصله بین خطوط (Line-Height) را نیز انجام دهید. از تکست های طولانی در این صفحات بپرهیزید و سعی کنید نکات کلیدی را بیشتر مطرح کنید تا شرح و تفسیر محصول و خدمات مورد نظر.

در تمپلیت Advent، از یک رنگ آبی ساده برای پس زمینه استفاده شده است و محتوای اصلی در زمینه سفیدرنگ قرار دارد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، متون این صفحه لندینگ، بصورت کوتاه و مختصر بیان شده اند تا کاربر از خواندن آنها خسته نشود. در بخش ویژگی های مهم (Important Features)، نیز ویژگی های شاخص محصول یا سرویس موردنظر را بهمراه آیکون های مرتبط نمایش داده است.

Clean and Concise Text

4- استفاده از اطلاعات بصری (Visual Information):

علاوه بر اینکه متون صفحات لندینگ باید مختصر و مفید باشند، می توان از تصاویر و سایر المان های بصری نیز برای ارائه اطلاعات به کاربر استفاده کرد. از دیگر المان های بصری (Visual Elements) می توان ویدئو، آیکون، نمودار، چارت و یا اینفوگرافیک را نام ببریم. استفاده از اینگونه المان ها در کنار متن (text) می تواند در جذب کاربران بسیار سودمند باشد.

تمپلیت Ex Watch نمونه خوبی است در این زمینه. در این قالب، از المان های بصری مناسبی برای ارائه اطلاعات به کاربران استفاده شده است.

Visual Information

در قالب Watch (تصویر فوق) از المان های بصری مانند تصویر برای تکمیل اطلاعات کاربران در کنار متون کوتاه استفاده شده است. در سرویس Elements از وب سایت Envato می توانید نمونه های زیادی از المان های بصری را مشاهده کنید. مانند اینفوگرافیک (Infographic)، آیکون (Icon)، وکتور (Vector)

5- استفاده از رنگ های جذاب (Appealing Color Schemes):

استفاده از رنگ های جذاب می تواند سلیقه ای باشد و به طراح مرتبط باشد اما مطمئنا استفاده از رنگ های کاربرپسند در طراحی صفحه لندینگ مهم و موثر می باشد و استفاده از رنگ های متضاد و مناسب با خدمات و محصولات ما بسیار می تواند در تجربه کاربری (UX) تاثیرگذار باشد.

استفاده از رنگ ها در تمپلیت Landify بسیار واضح است. این قالب به ظاهر ساده بنظر می آید اما همین سادگی باعث تاثیرگذاری بیشتر می شود.

Appealing Color Schemes

شما ممکن است یک صفحه لندینگ را به منظورهای مختلف طراحی کنید و اهداف هر یک از این صفحات متفاوت می باشد اما آن چیزی که در تمام آنها باید رعایت شود اینست که در نگاه کاربران خوانا و جذاب و خلوت باشد و نیز باید با کوتاه ترین متن، کاربر را به سوی اکشن مورد نظر ما هدایت کند.

منبع: https://webdesign.tutsplus.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

۵ ویژگی‌ مهم یک صفحه فرود (Landing Page)

فرم ارسال دیدگاه درباره

دکمه فراخوان عمل یا Call To Action و نحوه تعریف آن

دیدگاه کاربران درباره

دکمه فراخوان عمل یا Call To Action و نحوه تعریف آن

دیدگاهی وجود ندارد