تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

مشخصات مقاله

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

Finding the Best Keywords for Business

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

نحوه یافتن کلمات کلیدی مناسب هر کسب و کار

 

یافتن نقطه مشترک بین “آسان-برای-ارتقاء” و “ارتباط با کسب‌وکار”:

 

اگر می خواهید کلمات کلیدی مناسب کسب و کار خود را گسترش دهید و به تعداد آنها بیافزایید، باید نقطه مشترکی بین دو مورد زیر پیدا کنید:

 • کلماتی که کسب رتبه بالا در نتایج جستجوی گوگل راحت تر می باشد (Easy-to-rank)
 • کلماتی که مرتبط با کسب و کارتان می باشد (Relevant-to-business)

در این زمینه به تصویر زیر توجه کنید:

نحوه یافتن کلمات کلیدی مناسب هر کسب و کار

یک روش مناسب و عالی برای یافتن کلمات کلیدی ارزشمند و مرتبط با بیزینس شما، سرچ کردن کلمات موردنظر در گوگل (مطابق تصویر زیر) می باشد:

هنگامیکه در حال سرچ کلمات هستید، دقت کنید که گوگل چه عباراتی را بعنوان پیشنهاد (suggestion) بصورت auto complete به شما نمایش می دهد. الگوریتم های جستجوی گوگل بر اساس هدف فرد جستجوکننده (Searcher’s Intent) بنا شده اند. آیتم هایی که در نمایش نتایج جستجوی گوگل موثر می باشند، فقط محبوبیت (popularity) و ارتباط (relevance) نمی باشند. بلکه بر اساس فرد جستجو کننده نیز شخصی سازی می شوند. در این مقاله، شما را با ایده هایی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب آشنا خواهیم کرد.

در اینجا شما می توانید از ابزارهایی که در این بخش معرفی می کنیم بهره ببرید:

 • Moz Keyword Explorer
 • Google AdWords Keyword Planner Tool
 • Google Trends
 • Wordtracker’s Free Basic Keyword Demand
 • keywordtool.io
 • Keyword.io
 • Infinite Suggest

 

بهترین ابزارهای یافتن کلمات کلیدی مناسب:

1) Moz Keyword Explorer

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای رایگان در زمینه سئوی وب سایت می باشد که در دسترس عموم قرار دارد. ابزار Keyword Explorer هم کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با کسب و کار شما را پیدا می کند و هم آنها را اولویت بندی می کند.

Moz Keyword Explorer

2) Google Adwords Keyword Planner Tools:

مانند سایر ابزارهایی که در این مقاله معرفی می کنیم، ابزار Keyword Planner ایده های خوبی در مورد کلمات کلیدی مناسب هر بیزینس ارائه می دهد. بویژه برای کمپین های جستجوی پولی (Paid Search Campaign) دقت کنید که این ابزار برای افرادی که از سرویس Adwords استفاده می کنند مناسب تر می باشد و اطلاعات دقیق تری درباره هر کلمه کلیدی به آنها ارائه می دهد. معیارهای انتخاب کلمات کلیدی در این ابزار، می تواند بر اساس نوع محصول یا سرویسی که کسب و کار شما ارائه می دهد و نیز بر اساس سلایق مشتریان شما باشد.

Google Adwords Keyword Planner Tools

3) Google Trends:

ابزار گوگل ترندز، به شما این امکان را می دهد که داده ها و عبارات پرطرفداری را که کاربران در یک بازه زمانی و در یک موقعیت جغرافیایی خاص در گوگل سرچ می کنند را بطور رایگان به شما ارائه دهد. قابلیت خوبی که این ابزار دارد، اینست که می توانید دو یا چند عبارت موردنظرتان را از لحاظ محبوبیت و تعداد سرچ با هم مقایسه کنید و همچنین نتایج را بر اساس کشور دلخواه خود فیلتر کنید.

Google Trends

4) WordTracker Keyword Research:

مزیت اصلی ابزار WordTracker اینست که می توان کلمات کلیدی را نه تنها در گوگل بلکه در سایر پلتفرم های محبوب مانند آمازون و یوتیوب نیز بررسی کرد.

WordTracker Keyword Research

5) Keywordtool.io:

ابزار KeywordTool همانطور که از نامش مشخص است، ابزاری برای یافتن کلمات کلیدی می باشد. نکته ای که این ابزار را متمایز می کند اینست که علاوه بر Google.com بر روی پلتفرم های دیگری مانند YouTube و App Store و Bing و Amazon نیز می توان کلمات کلیدی مناسب را پیدا کرد. البته این مورد در ایران آنچنان کاربردی ندارد زیرا اکثر جستجوها در گوگل انجام می شوند.

Keywordtool.io

سعی کنید کلماتی را که به کسب و کار شما مرتبط نمی باشند را از روند جستجو حذف کنید تا هم در زمان صرفه جویی کرده باشید و هم در هزینه‌تان در آینده!

6) Keyword.io:

نقطه ضعف ابزار keyword.io اینست که فقط از داده های موتورجستجوی گوگل استفاده می کند و از سایر پلتفرم ها پشتیبانی نمی کند. اما نقاط قوتی نیز نسبت به سایر رقبا دارد. کار کردن با این ابزار ساده است و همچنین علاوه بر ارائه کلمات کلیدی مناسب، داده های گوگل ترندز را نیز بررسی می کند و در نهایت آدرس سایت های رقیب شما را نیز برای کلمات کلیدی نمایش می دهد.

Keyword.io

7) Infinite Suggest:

شما باید تعداد بسیار زیادی کلمه یا عبارت کلیدی در اختیار داشته باشید تا بتوانید از بین آنها، بهترین را انتخاب کنید. همانطور که از نام این ابزار (Infinite Suggest)  مشخص است، پیشنهادهای زیادی را در زمینه کلمات کلیدی مناسب سایت تان به شما ارائه می دهد.

Infinite Suggest

نحوه ارزیابی کلمات کلیدی حال حاضر وب سایت:

شما نه تنها به کلمات کلیدی جدید برای مقالات جدید خود نیاز دارید، بلکه باید کلمات کلیدی موجود در پست های فعلی سایت را نیز مجدد ارزیابی و بررسی کنیم. هنگامی که می خواهید عبارات کلیدی و صفحات وب سایت خود را اولویت‌بندی کنید، به سه مورد زیر باید دقت داشته باشید:

 • در صورتی که سایت تان به رتبه های بالای نتایج گوگل برسد، چه تعداد کلیک بیشتری دریافت خواهد کرد؟
 • در صورت بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل، چه مقدار منفعت مالی برایتان خواهد داشت؟
 • قدرت وب سایت رقبا چقدر است؟

به منظور یافتن پاسخ مناسب برای سوالات فوق، از آقای Dan Petrovic (که یکی از متخصصین خبره در زمینه سئو و موسس Dejan Marketing می باشد) راهنمایی گرفتیم و ایشان موارد زیر را در این زمینه توصیه کردند:

1- اگر وب سایت تان با سرچ یک کلمه یا عبارت کلیدی در رتبه بالای نتایج گوگل قرار بگیرد، چه تعداد کلیک بیشتری دریافت می کند؟

کلمات کلیدی مرتبط و متوسط CTR: Click Through Rate را استخراج کنید.

این تمرین درباره اینست که در صورت بالا رفتن رتبه وب سایت در نتایج گوگل با سرچ یک کلمه مشخص، تعداد کلیک های اضافی که وب سایت دریافت می کند چقدر خواهد بود. ممکن است شما قبلا مقالاتی درباره CTR مطالعه کرده باشید، اما توصیه می کنیم این بخش از مقاله را حتما بخوانید.

کلمات کلیدی مرتبط و متوسط CTR: Click Through Rate را استخراج کنید.

پیشنهاد ما اینست که ابتدا آمار میانگین کلیک های وب سایت خود را بدست آورید و سپس سناریوهای مختلف را در زمینه تعداد کلیک ها با توجه به رتبه وب سایت در سرچ گوگل تست کنید. وقتی که اطلاعاتی راجع به CTR ، رتبه سایت تان در کلمات کلیدی خاص و تعداد کلیک ها بدست آوردید، شما می توانید سناریوهایی در مورد رابطه تعداد کلیک ها با رتبه وب سایت در گوگل با سرچ کلمات خاص را طراحی کنید. بعنوان مثال، اگر رنکینگ وب سایت تان با سرچ یک کلمه کلیدی مشخص، از 10 به 9 برسد، آیا (با توجه به متوسط CTR) وب سایت تان 12 تا کلیک بیشتر دریافت می کند یا خیر؟

در بخش زیر بیان می کنیم که چطور می توان کلمات و عبارت کلیدی مناسب و مرتبط را با توجه به معیارهای کلیدی استخراج کنید:

1- در سرویس Google Search Console لاگین کنید، به منوی Search Traffic>Search Analytics بروید و وسیع ترین بازه زمانی ممکن را انتخاب نمائید که معمولا توصیه می شود 90 روز انتخاب شود. برای فراگیری سرویس گوگل سرچ کنسول به این مقاله مراجعه شود.

به منوی Search Traffic>Search Analytics بروید و وسیع ترین بازه زمانی ممکن را انتخاب نمائید

2- اگر وب سایت تان در کشوری خاص بیشترین بازدید را دارد، مانند اکثر وب سایت های فارسی زبان که عموما از کشور ایران بازدید دارند، حتما قبل از استخراج از منوی فوق، کشور موردنظر خود را انتخاب نمائید.

کشور موردنظر خود را انتخاب نمائید.

3- هوشمندانه است اگر عبارات و کلمات مرتبط با برند خود را فیلتر و از دیتای استخراجی حذف کنید، زیرا اینگونه کلمات معمولا CTR بالایی دارند و می تواند در کلمات کلیدی که بدست می آیند تاثیر نامناسبی بگذارند. بعنوان مثال، شرکت Dejan Marketing مطابق تصویر ذیل، عبارت Dejan را فیلتر کرده است:

عبارات و کلمات مرتبط با برند خود را فیلتر و از دیتای استخراجی حذف کنید

4- سرانجام روی دکمه Download کلیک کنید و CSV را انتخاب نمایید. اکنون گزارشی شامل اطلاعات زیر در اختیار دارید:

 1. Queries
 2. Clicks
 3. CTR
 4. Position

زمانی که داده های فوق در دسترس شما باشد، می توانید متوجه شوید که کدامیک از کلمات کلیدی، ارزش صرف وقت و هزینه برای بالا آمدن رتبه سایت در سرچ گوگل را دارند و باعث دریافت کلیک بیشتری می شوند.

2-  در صورت بهبود رتبه سایت تان در نتایچ گوگل، چقدر منفعت مالی برایتان خواهد داشت؟

به محاسبات CTR خود، آیتم های Conversion Rate و Value را اضافه کنید.

داده هایی که در گزارش بالا بدست آورده اید، می تواند توسط اطلاعات مالی شرکت تان قدرتمند شود. مانند میانگین نرخ تبدیل (Conversion rate) با داشتن این اطلاعات می توانید بطور حدودی بفهمید با افزایش رتبه سایت تان در نتایج گوگل، چه مقدار

منفعت مالی شامل شرکت شما می شود. بعنوان مثال، اگر ارزش یک سفارش (order value) برابر 200 دلار باشد و نرخ تبدیل برابر 3% باشد، در صورتی که سایت تان 100 کلیک بیشتر دریافت کند، درآمد شرکت تان چند دلار افزایش خواهد یافت.

کلمات کلیدی را بر اساس درآمدی که برای شرکت شما دارند، اولویت بندی کنید

3- صفحه رقیب شما چقدر قدرتمند است؟

صفحات بالاتر از وب سایت خود را در نتایج گوگل بررسی کنید و میزان قدرت آنها را بسنجید.

هنگامیکه رشد بالقوه سایت تان را بررسی و محاسبه کردید، منطقی است که آنرا با معیارهای سختی (Difficulty Metrics) بالانس کنید. شخصا از ابزار Flow Metrics استفاده می کنم که محصول شرکت Majestic می باشد. اما شما می توانید از ابزارهای مشابه مانند Page Authority شرکت ماز (Moz) استفاده کنید.

کاربران حرفه ای می توانند کلمات کلیدی بدست آمده را با URL مرتبط با آنها map (نگاشت) کنند تا بتوانند امتیازات بالقوه مربوط به هر صفحه را بدست آورند و در نهایت طبق امتیازی که هر صفحه بدست می آورد، آنها را اولویت دهی کنند و به ترتیب این اولویت آنها را بهینه کنند.

مدام در حال یافتن کلمات کلیدی جدید باشید

اگر استراتژی کلمات کلیدی را بدرستی انجام دهید، می تواند یک سرمایه گذاری خوبی در بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) کسب و کار شما باشد. برخلاف سایر پروموشن ها (Promotions) ترافیک ارگانیک (ترافیکی که از طریق سئوی سایت بوجود می آید) مدام در حال توسعه می باشد. حتی وقتی که هیچ پست یا مقاله ای را در سایت منتشر نمی کنید، ترافیک ارگانیک به سمت سایت شما روانه می باشد.

به منظور استفاده صحیح از کلمات کلیدی بدست آمده، سعی کنید فقط از آنها در متا تگ keyword یا description و یا تگ alt تصاویر استفاده نکنید بلکه از آنها در سراسر کمپین بازاریابی خود و نیز در متن مقالات وب سایت نیز استفاده کنید.

کاربران و مشتریان وب سایت هاب‌اسپات (HubSpot) می توانند از نرم افزار هاب اسپات (HubSpot Software) بهره ببرید تا بتوانند کلمات کلیدی را در سایت خود پیاده سازی کنند و آنها را رهگیری (track) کنند.

یادآوری: کار سئو (SEO) اینست که باکیفیت ترین و مرتبط ترین مطالب را در اختیار جستجوکننده ها در گوگل قرار دهد. کاربرانی وجود دارند که در حال جستجو برای خدمات یا سرویس کسب و کار شما می باشند. شما باید بتوانید کسب و کار خود را به آنها نمایش دهید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

فرم ارسال دیدگاه درباره

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

دیدگاه کاربران درباره

تکنیک‌ها و نکات یافتن کلمات کلیدی مناسب

دیدگاهی وجود ندارد