معرفی ۲۴ ابزار رایگان و کاربردی سئوی سایت

معرفی ۲۴ ابزار رایگان و کاربردی سئوی سایت

مشخصات مقاله

معرفی ۲۴ ابزار رایگان و کاربردی سئوی سایت

معرفی ابزارهای رایگان سئوی سایت

24 Simple and Free SEO Tools

معرفی ابزارهای رایگان سئوی سایت

ابزارهای رایگان، ساده و سریع بهینه سازی سایت:

در این مقاله، 24 ابزار در زمینه سئوی وب سایت به شما معرفی می کنیم که همگی رایگان و سریع می باشند و استفاده از آنها نیز آسان می باشد. امیدواریم ابزار موردنظر خود را از لیست زیر پیدا کنید و یا اگر از ابزاری به غیر از ابزارهای ذکر شده در این مقاله استفاده کرده اید و نتیجه خوبی داشته است لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

1- Google Page Speed Insights:

سرویس Google Pagespeed Insights برای چک کردن سرعت و کارایی وب سایت در تمام دستگاه ها بکار می رود.

نحوه کار با ابزار PageSpeed Insights گوگل بصورت زیر است:

Google Page Speed Insights

آدرس سایت موردنظر خود را مطابق تصویر فوق وارد کنید تا سرویس page-speed-insights گوگل آن سایت را از لحاظ سرعت و کارایی هم در موبایل و هم در دسکتاپ بررسی کند. علاوه بر این، گوگل پیشنهادهایی برای بهبود سرعت لود سایت و performance آن ارائه می دهد. در بخش بررسی کارایی سایت در موبایل، امتیازی هم برای تجربه کاربری (ux) سایت شما در نظر گرفته می شود مانند سایز فونت و…

دقت داشته باشید که سرویس Page Speed Insights گوگل برای کاربران ایرانی محدود است و باید برای استفاده از آن از فیلترشکن استفاده کنید.

امتیاز UX سایت

>>> ابزارهای پیشنهادی دیگر: Pingdom و WebpageTest و GTmetrix

2- ابزار Moz Local Listing Score:

ابزار Moz Local Listing Score برای مشاهده نحوه نمایش کسب و کار شما در سطح اینترنت بکار می رود.

سایت ماز (Moz) اطلاعات خود را از 15 منبع معتبر (مانند گوگل و فیسبوک) بدست می آورد و بر اساس آن به وب سایت شما امتیازی اختصاص می دهد.

ابزار Moz Local Listing Score

3- ابزار KeywordTool:

سرویس Keywordtool می تواند بیش از 700 کلمه کلیدی پیرامون keyword موردنظر شما ارائه دهد.

با مراجعه به لینک فوق و ورود کلمه کلیدی پیشنهادی خود در باکس مربوطه، این سرویس صدها کلمه کلیدی چندکلمه ای و مناسب را به شما پیشنهاد می دهد که مطابق تصویر زیر بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند.

ابزار KeywordTool

4- سرویس گوگل آنالیتیکس (Google Analytics):

سرویس گوگل آنالیتیک ارائه دهنده آمار دقیق بازدیدکنندگان وب سایت است.

سرویس Google Analytics علاوه بر اینکه آمار نفر به نفر بازدیدکنندگان یک وب سایت را نمایش می دهد، بیانگر بینشی نسبت به کلمات کلیدی می باشد مثلا مشخص می کند که کاربران با سرچ چه کلمات کلیدی در گوگل وارد سایت شده اند.

>>> ابزارهای پیشنهادی دیگر: PiWik

5- سرویس گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) و بینگ وبمستر تولز (Bing Webmaster Tools):

آنالیز مداوم وب سایت و نمایش خطاهای پیمایش موتورجستجوی گوگل

این دو سرویس رایگان و کاربردی به شما می گوید که موتورهای جستجوی Google و Bing در مورد وب سایت شما چطور فکر می کنند. این سرویس ها این امکان را برای مدیران سایت ها فراهم می کنند که پیام ها و خطاهای احتمالی پیمایش و ایندکس صفحات وب سایت را نمایش خواهند داد.

نکته: هر کدام از این سرویس ها نیازمند انجام تنظیماتی در وب سایت تان هستند. اگر از وردپرس استفاده می کنید، براحتی می توانید از پلاگین های Yoast یا JetPack استفاده کنید.

سرویس گوگل وبمستر تولز

6- ابزار Open Site Explorer:

آنالیز جامع لینک های سایت (Comprehensive link analysis)

نسخه رایگان سرویس Open site explorer یک دید آنالیزی نسبت به لینک های سایت به شما می دهد. این آنالیز شامل تاثیرگذارترین لینک های وب سایت و نیز لیست صفحاتی که بیشترین لینک به آنها شده است.

ابزار Open Site Explorer

7- سرویس Google Keyword Planner:

دانستن اینکه کاربران دنبال چه می گردند و چه کلماتی را بیشتر سرچ می کنند.

ابزار Keyword Planner گوگل بخشی از سرویس ادوردز می باشد. مطابق شکل زیر:

سرویس Google Keyword Planner

کلمه کلیدی و یا مجموعه ای از کلمات کلیدی مورد نظر خود را در باکس مربوطه وارد کنید. سرویس Keyword Planner گزارشات و آمارهای مورد نیاز شما را جهت تعیین استراتژی انتخاب کلمات کلیدی وب سایت تان در اختیارتان قرار می دهد. این گزارش شامل: حجم جستجوی کلمات بصورت ماهیانه، میزان رقابت روی آنها و عبارات مرتبط با کلمه کلیدی شما که ممکن است به ذهن تان هم خطور نکرده باشد!

8- وب سایت Google.com در پنجره Incognito:

کشف عبارات پیشنهادی مرتبط با کلمه مورد جستجو

جستجوی کلمات کلیدی موردنظر در سایت گوگل در تب incognito مرورگر گوگل کروم (و یا inprivate اینترنت اکسپلورر و private فایر فاکس) می تواند مطابق تصویر زیر عبارات مرتبط را شما پیشنهاد دهد:

وب سایت Google.com در پنجره Incognito

* با مطالعه مقاله “تکنیک های یافتن کلمات کلیدی مناسب” می توانید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

دلیل باز کردن تب incognito مرورگر اینست که کش جستجو از بین می رود و جستجوهای قبلی نمی توانند در نتایج جستجوی فعلی تاثیرگذار باشند. دلیل دیگر اینست که می توانید رتبه واقعی سایت خود را با سرچ کلمات کلیدی موردنظر متوجه شوید.

9- گوگل ترندز (Google Trends):

نمایش دهنده تغییرات در تعداد جستجوی کلمات کلیدی مشخص

با سرچ کلمه کلیدی موردنظر در سرویس گوگل ترندز می توانید محبوبیت آن کلمه یا عبارت را در سرچ کاربران متوجه شوید. در اینصورت قادر خواهید بود پتانسیل کلمات کلیدی دلخواه خود را برای جستجوی بیشتر بفهمید و روی آن کلمه سرمایه گذاری کنید.

گوگل ترندز (Google Trends)

10- ابزار QuickSprout Website Analyzer:

آنالیز کامل وب سایت شما

ابزار QuickSprout وب سایت شما را از تمام لحاظ یک بررسی جامع انجام می دهد. مانند: بهینه سازی سایت برای موتور جستجو (SEO: Search Engine Optimization)، سرعت سایت، تگ ها، کلمات کلیدی و یا حتی مقایسه رقبا.

11- ابزار Schema Creator:

سفارشی سازی نحوه نمایش لینک وب سایت در نتایج موتورهای جستجو

ابزار Schema Creator امکان تولید کد سفارشی شما را برای آیتم هایی مانند review، event، organization و people فراهم می کند تا این موارد به شکل دلخواهتان در نتایج موتور جستجوی گوگل نمایش یابد. هنگامیکه کد لازم را برای ایجاد schema تعریف کردید، آنرا در وب سایت تان درج کنید و یا اگر با سیستم وردپرس کار می کنید براحتی می توانید از پلاگین schema-creator وردپرس استفاده کنید. در تصویر زیر نمونه ای از review را مشاهده می کنید:

ابزار Schema Creator

12- سایت SimilarWeb:

نمایش آمار وب سایت با هر دامینی

از این ابزار برای مقایسه بازدیدکنندگان دو وب سایت استفاده کنید. ابزاری مفید برای انجام تحقیقات درباره رقبای سایت

13- ابزار SERPs Rank Checker:

نمایش رتبه وب سایت شما برای کلمات و عبارتی مشخص

شما می توانید چک کننده رتبه (Rank Checker) را به یکی از این دو روش انجام دهید: کلمه موردنظر و نیز آدرس وب سایت خود را وارد کنید تا متوجه شوید جایگاه سایت شما کجا می باشد. روش دوم اینست که نام وب سایت را خالی بگذارید تا لیست وب سایت های دارای رتبه در آن کلمه خاص به شما نمایش داده شود.

ابزار SERPs Rank Checker

14- ابزار نقشه سایت xml (XML Sitemap):

برای تولید نقشه سایت

بسادگی می توانید با مراجعه به وب سایت فوق و وارد کردن آدرس سایت خود در باکس مربوطه و نیز پر کردن پارامترهای اختیاری (Optional Parameters)، فایل سایت مپ را با فرمت xml دانلود کنید و در پنل گوگل وبمستر تولز سایت خود آنرا آپلود کنید.

ابزار نقشه سایت xml (XML Sitemap)

15- ابزار Browseo:

وب سایت خود را آنگونه که موتورهای جستجو می بینند، مشاهده کنید.

کافیست آدرس وب سایت خود را در این سایت وارد کنید. این وب سایت قادر است آنطور که خزنده های موتور جستجو سایت شما را میبینند، وب سایت تان را به شما نمایش دهد.

ابزار Browseo

16- ابزار SEO Site Checkup:

بررسی و آنالیز کامل وب سایت از نظر سئو

وب سایت seositecheckup امکان آنالیز سئوی وب سایت ها را فراهم می کند. مانند: نحوه تعریف انواع تگ ها، عنوان، متای توضیحات، کلمات کلیدی و heading و… در نهایت بر اساس تمام فاکتورهای سئو، یک امتیازی از 100 به سایت شما اختصاص می دهد.

ابزار SEO Site Checkup

17- ابزار SearchMetrics:

بررسی کارایی وب سایت از لحاظ جستجو و شبکه های اجتماعی

ابزار SearchMetrics

نسخه رایگان ابزار SearchMetrics وب سایت شما را از لحاظ کارایی و رتبه در موتورهای جستجو و نیز شبکه های اجتماعی بررسی و تحلیل می کند و همچنین لیستی از بهترین رتبه ها را ارائه می کند.

نسخه رایگان ابزار SearchMetrics

18- یافتن پیوندهای شکسته (Find Broken Links):

کشف خطاهای احتمالی وب سایت

این ابزار گزارشی از وضعیت تمام لینک های وب سایت را ارائه می دهد. شامل لینک های داخلی (Inbound or Internal Links) و لینک های خارجی (Outbound or External Links). این وب سایت، پیوندهایی که نیاز به بازبینی و اصلاح دارند را مشخص می کند.

یافتن پیوندهای شکسته (Find Broken Links)

19- ابزار aHrefs:

آنالیز جامع وب سایت، صفحات و لینک ها

اطلاعات جامع و کاملی درباره وب سایت (مانند لینک های داخلی و…) ارائه می دهد. Ahrefs یکی از بهترین ابزارها در این زمینه می باشد.

ابزار aHrefs

20- ابزار CopyScape:

بررسی تکراری بودن محتوای وب سایت (Duplicate Content).

ابزار CopyScape

کافیست آدرس وبلاگ و یا وب سایت خود را مطابق تصویر فوق وارد کنید تا ابزار CopyScape به شما تکراری بودن محتوای سایت تان را اطلاع دهد. شما همچنین می توانید از بنرهای رایگان این ابزار در وب سایت خود بهره ببرید.

21- ابزار Moz Toolbar:

در این مقاله تابحال هیچ نوار ابزاری (toolbar) را معرفی نکرده ایم اما تولبار ماز (Moz Toolbar) می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. وقتی که این ابزار را روی مرورگر خود نصب کردید، MOZ اطلاعات خوبی را در مورد سئوی وب سایت های موردنظرتان ارائه می دهدو دو فاکتور مهمی که در این ابزار نمایش دهد می شود DA (Domain Authority) و PA (Page Authority) می باشند.

ابزار Moz Toolbar

22- تولیدکننده فایل robots.txt:

فایل robots.txt به خزنده موتورهای جستجو (مانند GoogleBot) اعلام می کند که با صفحات آن وب سایت چطور برخورد کنند و آنها را چگونه پیمایش (crawl) کنند.

با مطالعه مقاله همه چیز درباره فایل Robots.txt می توانید اطلاعات بیشتری راجع به این فایل بدست آورید.

تولیدکننده فایل robots.txt

بعنوان نمونه وقتی یک صفحه خاص disallow می باشد، این دستور به خزنده های گوگل اعلام می کند که این صفحه را پیمایش و ایندکس نکند و بهنگام پیمایش صفحات از این صفحه رد شود.

23- ابزار تست داده های ساختارمند (Structured Data Testing Tool):

داده های ساختارمند باعث می شوند اطلاعات موجود در صفحات وب سایت خود را با ساختاری مشخص و استاندارد تعریف کنید. این ابزار، سرویس رایگانی از گوگل است که می توانید داده های ساختارمند (Structured Data) وب سایت خود را توسط آن چک کنید. به دو صورت امکان انجام این تست وجود دارد. یکی اینکه آدرس صفحه وب سایت خود را در باکس مربوطه وارد کنید. دوم اینکه مستقیما کد موردنظر را مطابق شکل زیر در محل مربوطه paste کنید تا تست شروع شود.

ابزار تست داده های ساختارمند (Structured Data Testing Tool)

24- ابزار Microsoft SEO Toolkit:

ابزار سئوی مایکروسافت، چندین قابلیت (در حوزه آنالیز سئو) را در یک ابزار تجمیع کرده است. پس از استفاده از این ابزار، پیشنهادهایی برای بهبود سئوی سایت شما ارئه می دهد که می توانید با تصحیح آنها، سایت خود را بیشتر SEO-Friendly کنید (توصیه هایی مانند درج نقشه سایت، تصحیح فایل robots و…).

ابزار Microsoft SEO Toolkit

مطالعه بیشتر:

کار با ده ها ابزار آنالیز سئوی سایت می تواند نگران کننده باشد! شما کافیست پس از مطالعه این مقاله، ابزارهای مناسب وب سایت خود را شناسایی کرده و فقط از آنها استفاده کنید (مثلا دو ابزار را از بین این 24 ابزار انتخاب نمائید).

اما اگر به هر دلیلی شما تمایل دارید با صدها ابزار دیگر را در زمینه تحلیل سئوی سایت آشنا شوید، به وب سایت های زیر مراجعه کنید:

به پایان مقاله رسیدیم. شما کدامیک از ابزارهای سئو را برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید؟ لطفا با ما در میان بگذارید. ایمیل: EhsanSafari@hotmail.com

منبع: https://blog.bufferapp.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

معرفی ۲۴ ابزار رایگان و کاربردی سئوی سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

دیدگاه کاربران درباره

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

دیدگاهی وجود ندارد