راهنمای کامل سرویس گوگل ادوردز (Google Ads)

راهنمای کامل سرویس گوگل ادوردز (Google Ads)

مشخصات مقاله

راهنمای کامل سرویس گوگل ادوردز (Google Ads)

راهنـمای کامـل سرویـس گوگـل ادوردز (Google Ads)

Google AdWords Ultimate Guide

منبع: https://blog.hubspot.com

سرویـس گوگـل ادوردز

اگر شما قصد دارید برای نمایش تبلیغات آنلاین کسب و کار خود هزینه کنید، بهتر است پول خود را در جای مناسب خرج کنید. سرویس گوگل ادوردز یا گوگل ادز جدید (Google AdWords-Ads) با داشتن حدود 246 میلیون کاربر واحد در سراسر دنیا و تعداد تراکنش 3.5 میلیارد بصورت روزانه و بطور میانگین 700% بازگشت سرمایه می تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری تبلیغات آنلاین کسب و کارها باشد.

 

معرفی سرویس گوگل ادوردز:

سرویس گوگل ادوردز یا Google Ads حدود 2 سال بعد از تاسیس وب سایت گوگل معرفی شد. پلتفرم تبلیغاتی شرکت گوگل در ماه اکتبر سال 2000 میلادی عرضه شد که با نام Google AdWords شناخته میشد. اما طی تغییر برندی که در سال 2018 میلادی صورت گرفت، نام این سرویس به گوگل ادز یا Google Ads آپدیت شد.

گوگل ادوردز (Google Ads) یک پلتفرم پولی است که در دنیای دیجیتال مارکتینگ یا بازارریابی دیجیتال بعنوان یک ابزار “پرداخت به ازای کلیک” یا “ppc: pay-per-click” مورد استفاده قرار می گیرد.

هر اندازه کمپین تبلیغاتی (Ad Campaign) شما موثرتر باشد، سایت تان تعداد کلیک های بیشتری دریافت خواهید کرد و در نتیجه احتمال بدست آوردن لید (Lead) یا سرنخ بیشتر و در نهایت مشتری بیشتر وجود خواهد داشت. البته یکی از مباحث این مقاله نحوه تعریف یک کمپین تبلیغاتی موثر در سرویس گوگل ادوردز می باشد.

در این مقاله یاد می گیرید که برای شروع تبلیغات در گوگل چه مواردی را باید بدانید و ویژگی های سرویس گوگل ادوردز یا Google-Ads را بیان خواهیم کرد. در نهایت نحوه تعریف کمپین های تبلیغاتی بهینه را آموزش می دهیم. بطوریکه بتوانید با هزینه کمتر، بازدهی بیشتری را دریافت کنید.

 

آیا گوگل ادز (Google Ads) کار می کند؟

برای پاسخ به این سوال، اجازه دهید آماری را از گوگل ادز بیان کنیم. معیار CTR (نرخ کلیک یا Click Through Rate) تبلیغات گوگل ادز حدود 8 درصد می باشد. سایت هایی که توسط تبلیغات پولی گوگل یا Google Ads در نتایج جستجوی گوگل نمایش می یابند حدود 180 میلیون impression را بصورت ماهیانه دریافت می کنند.

برای کاربرانی که قصد خرید دارند، تبلیغات پولی گوگل حدود 65 درصد از کلیک ها را از آن خود می کنند. 43% از مشتریان واقعی روی تبلیغات یوتیوب کلیک می کنند. بنابراین تبلیغات پولی گوگل یا Google Ads (گوگل ادوردز سابق) جواب می دهد! با تعریف یک کمپین تبلیغاتی بهینه در گوگل ادز می توانید میزان بازدهی و تاثیر تبلیغات در این سرویس را افزایش داد.

آیا گوگل ادز (Google Ads) کار می کند؟

چرا در گوگل ادز تبلیغ کنیم؟

گوگل پر استفاده ترین موتور جستجو در بین کاربران دنیا می باشد. حدود 3.5 میلیارد جستجو در طی یکروز در گوگل انجام می شود. سرویس گوگل ادز یا ادوردز سابق حدود دو دهه است که توسط شرکت گوگل معرفی شده و یک پلتفرم قدرتمند و کارآمد در زمینه تبلیغات وب سایت ها در نتایج سرچ گوگل می باشد.

گوگل منبعی نامحدود از اطلاعات است که کاربران سوال خود را از آن می پرسند و گوگل مناسب ترین پاسخ را به آنها نمایش می دهد. نتایج جستجوی گوگل ترکیبی است از تبلیغات پولی (Paid Advertisement)  و لینک های ارگانیک.

بر اساس گزارش گوگل، تبلیغ کنندگان در سرویس گوگل ادز، به ازای هر یک دلاری که در این پلتفرم هزینه می کنند، 8 دلار درآمد بدست می آورند. بنابراین دلایل زیادی وجود دارد که از سرویس تبلیغات پولی گوگل ادز استفاده کنید.

دلیل دیگری می خواهید؟!

رقبای شما از سرویس Google Ads برای گرفتن جایگاه و رنک اول و دوم در نتایج گوگل استفاده می کنند. اگر سایت شما سئوی ارگانیک خوبی هم داشته باشد، باز هم در زیر لینک سایت رقیب شما نمایش خواهد یافت. پس برای پیشی گرفتن از رقیب خود ناچارید از گوگل ادز استفاده کنید.

اگر در استراتژی تبلیغاتی خود در نظر دارید که از تبلیغات PPC (پرداخت به‌ازای کلیک یا Pay-Per-Click) استفاده کنید، استفاده از سرویس گوگل ادز حتما باید در دستور کارتان باشد.

 

دلایل کار نکردن تبلیغات گوگل ادز:

 

اگر تبلیغات شما در سرویس گوگل ادز تا کنون ناموفق بوده، نا امید نشوید. دلایلی وجود دارد که باعث عدم کارکرد صحیح تبلیغات گوگل ادوردز می شود. پس بیایید نگاهی به دلایل ناموفق بودن تبلیغات در Google Ads بیاندازیم:

 

1- عبارات کلیدی وسیع و عمومی (Broad Keyword Terms):

اگر کلمه کلیدی هدف شما بسیار عمومی و گسترده باشد، گوگل تبلیغ شما را به بازدیدکنندگان اشتباه نمایش خواهد داد و در نتیجه لینک سایت تان کلیک کمتری دریافت می کند و در نهایت با اینکه هزینه زیادی صرف تبلیغ سایت خود در سرویس گوگل ادز کرده اید، بازدهی و تاثیر آن بسیار کم خواهد بود.

بنابراین سعی کنید کلمات کلیدی خود را با دقت انتخاب کنید بصورتی که هم مخاطبان هدف کسب و کارتان وارد سایت شما شوند و هم کلیک زیادی دریافت کنید.

 

2- تبلیغات غیر مرتبط (Irrelevant Ads):

اگر محتوای تبلیغ شما با هدف کاربر جستجو کننده یکی نباشد، سایت تان تعداد کلیک زیادی دریافت نخواهد کرد و در نتیجه هزینه هایی که برای درج تبلیغ در گوگل ادز صرف کرده اید بی استفاده خواهد بود. تیتر و متن تبلیغ شما در Google Ads باید با کلمه کلیدی هدف شما تطابق داشته باشد.

شما این امکان را دارید که در یک کمپین گوگل ادز، چندین تبلیغ تعریف کنید. پس با انجام تست اسپیلیت (Split Test) سعی کنید متوجه شوید که کدامیک از تبلیغات تان تاثیر و بازخورد بیشتری دارد.

 

3- امتیاز پایین کیفیت (Low Quality Score):

گوگل بر اساس امتیاز کیفیت (QS: Quality-Score) تصمیم می گیرد که تبلیغ شما در چه جایگاهی از نتایج جستجو قرار بگیرد. هرچه کیفیت بالاتر باشد، موقعیت لینک سایت در نتایج سرچ گوگل (بعنوان تبلیغ Google Ads) بالاتر خواهد بود. اما اگر کیفیت شما پایین باشد، رتبه تبلیغ تان پایین تر خواهد بود و در نتیجه میزان تبدیل بازدیدکننده به مشتری کاهش خواهد یافت.

 

4- صفحه فرود ضعیف (Poor Landing Page):

سعی و تلاش شما نباید پس از تعریف کمپین تبلیغاتی در ادوردز به پایان برسد. بلکه صفحه ای که کاربر پس از کلیک روی سایت شما وارد آن می شود نیز به اندازه تبلیغ گوگل ادز اهمیت دارد. بررسی کنید که کاربر پس از کلیک روی لینک سایت تان وارد چه صفحه ای می شود؟ آیا صفحه فرود کاربران یا لندینگ پیج بخوبی دیزاین شده است و تجربه کاربری خوبی دارد؟ آیا کاربران پس از ورود به آن صفحه می توانند پاسخ جستجوی خود را مشاهده کنند؟

اصطلاحات گوگل ادز که باید بدانید:

AdRank

Bidding

Campaign Type

Click-Through Rate

CPC

CPM

Conversion Rate

Display Network

Ad Extensions

Keywords

PPC

Quality Score

 

عبارات فوق به شما کمک می کنند که تبلیغات گوگل ادز خود را ایجاد کرده و آنرا مدیریت و بهینه کنید. برخی از این واژه ها مختص سرویس گوگل ادز می باشند در حالیکه برخی دیگر بطور کلی مربوط به تبلیغات کلیکی (PPC) می باشند. پس برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی موثر باید با لغات تخصصی گوگل ادز آشنا شوید:

 

AdRank:

فاکتور AdRank تعیین کننده جایگاه تبلیغ گوگل ادز شماست. هر اندازه AdRank بالاتر باشد، رتبه بهتری در نتایج سرچ گوگل نصیب سایت شما خواهد شد. و در نتیجه کاربران بیشتری لینک سایت تان را خواهند دید و احتمال کلیک روی آن بیشتر خواهد بود.

 

Bidding:

تبلیغات گوگل ادز بر اساس سیستم پیشنهاد قیمت (Bidding) می باشد. بدین معنی که شما یک ماکزیمم قیمت برای هر کلیک تعریف می کنید. هرچه قیمت شما بالاتر باشد، جایگاه سایت شما در نتایج سرچ گوگل نیز بهتر خواهد بود. شما سه گزینه برای Bidding دارید: CPC ، CPM و CPE.

 • CPC: یا Cost-Per-Click بیانگر مبلغی است که برای هر کلیک کاربران در تبلیغ خود در نظر گرفته اید.
 • CPM: یا Cost-Per-Mile مبلغی است که برای 1000 بار نمایش تبلیغ در نظر گرفته می شود. به بیان دیگر وقتی تبلیغ شما به هزار کاربر نمایش داده شود.
 • CPE: یا Cost-Per-Engagement مبلغی است که شما به ازای انجام یک اکشن خاص و از پیش تعیین شده به سرویس گوگل ادز پرداخت می کنید.

 

انواع کمپین گوگل ادز (Campaign Types):

قبل از اینکه یک کمپین پولی در سرویس گوگل ادز ایجاد کنید، باید از بین سه نوع کلی کمپین، یکی را انتخاب کنید: Search، Display یا Video

 • Search Ads: به تبلیغات متنی (text ads) که در بین نتایج سرچ گوگل نمایش می بایند گویند.
 • Display Ads: اینگونه تبلیغات عموما بصورت تصویری هستند که در صفحات وب GDN: Google-Display-Network نمایش می یابند.
 • Video Ads: تبلیغات ویدئویی گوگل به کلیپ های 6 تا 15 ثانیه ای گویند که در ابتدای ویدئوهای سایت یوتیوب نمایش می یابند.

 

فاکتور نرخ کلیک یا CTR (Click-Through-Rate):

نرخ کلیک یا CTR به معنای تعداد کلیکی است که تبلیغات شما نسبت به تعداد نمایش آن دریافت می کند. هر اندازه معیار CTR بیشتر باشد، به معنای کیفیت بالای تبلیغ گوگل ادز شماست و اینکه به هدف کاربر نزدیکتر است و کلمات کلیدی مرتبط را هدف گیری کرده است.

 

فاکتور نرخ تبدیل یا CVR (Conversion-Rate):

نرخ تبدیل به نسبت تعداد کاربرانی که فرم لندینگ پیج را پر کرده اند به تعداد کل بازدیدکنندگان آن صفحه می گویند. یک نرخ تبدیل بالا (High CVR) نشان دهنده تجربه کاربری مناسب آن صفحه فرود یا لندینگ می باشد. و اینکه تبلیغ گوگل ادز شما با موفقیت همراه بوده است.

 

شبکه نمایش یا Display Network:

تبلیغات گوگل ادز هم می تواند در صفحه نتایج سرچ گوگل (SERPs: Search Engine Result Pages) نمایش یابند و هم در صفحات وب شبکه نمایش گوگل یا GDN (Google-Display-Network).

GDN شبکه ای از وب سایت ها می باشد که فضایی را از سایت خود را به تبلیغات گوگل (Google Ads) اختصاص داده اند. اینگونه تبلیغات می توانند به 2 نوع نمایش یابند. متنی (text-based)، تصویری (image). تبلیغات GDN در داخل محتوای مرتبط با کلمات کلیدی هدف شما نمایش خواهند یافت. یکی از معروف ترین تبلیغات در این زمینه Google Shopping می باشد.

 

افزودنی‌ها (Extensions):

افزودنی های تبلیغات گوگل ادز امکانی را فراهم می کند که می توان اطلاعات اضافی را به تبلیغ خود اضافه کنید بدون اینکه هزینه ای برای شما در پی داشته باشد. این اطلاعات می توانند در 5 بخش کلی باشند: Sitelink, Call, Location, Offer, App

 

کلمات کلیدی (Keywords):

وقتی یک کاربر در موتورجستجوی گوگل عبارت موردنظر خود را تایپ و سرچ می کند، گوگل لیستی از وب سایت های مرتبط با کلمه کلیدی را بعنوان نتایج سرچ، به او نمایش خواهد داد.

کلمات کلیدی (keywords) به کلمات یا عباراتی می گویند که با عبارت موردجستجوی کاربر همخوانی و تطابق دارد و باعث رضایت فرد سرچ کننده می شود.

بعنوان مثال اگر کاربر جستجوکننده در گوگل عبارت “چگونه آدامس روی کفش را تمیز کنیم؟ ” را سرچ کند، نتایجی را خواهد دید که کلمات کلیدی آنها با “نظافت کفش” یا “آدامس روی کفش” تطابق داشته باشند.

 

فاکتور پرداخت به ازای کلیک (PPC):

PPC یا pay per click نوعی از تبلیغ آنلاین است که تبلیغ کننده به ازای هر کلیکی که کاربران روی تبلیغش دارند مبلغ مشخصی را پرداخت می کنند. این نوع تبلیغات مختص سرویس گوگل ادز نمی باشد اما از محبوب ترین انواع کمپین های تبلیغاتی دیجیتال است. قبل از اینکه اولین کمپین تبلیغاتی گوگل ادز خود را آغاز کنید باید درباره مزایا و معایب PPC اطلاعاتی کسب کنید.

 

امتیاز کیفیت (QS):

امتیاز کیفیت شما (Quality-Score) بیانگر میزان کیفیت تبلیغ شما بر اساس فاکتور CTR یا نرخ کلیک، کیفیت صفحه لندینگ، مرتبط بودن کلمه کلیدی و سابقه سایت در نتایج سرچ گوگل می باشد. QS فاکتور تعیین کننده در AdRank است.

 

سرویس گوگل ادز چگونه کار می کند؟

گوگل ادز تبلیغ شما را به لیدهای بالقوه (potential leads) و مشتریانی نمایش می دهد که به سرویس/محصول شما علاقه مند هستند. تبلیغ کننده های گوگل ادز مبلغی را جهت هر کلیک روی تبلیغ خود تعریف می کنند (bid) و سرویس گوگل ادز، بر اساس این مبلغ، تبلیغ مربوط به برنده مزایده را در نتایج سرچ گوگل یا ویدئوهای یوتیوب یا وب سایت های مرتبط نمایش خواهد داد.

 

فاکتورهای زیادی در راه اندازی یک تبلیغ موثر در سرویس گوگل ادز دخیل هستند. آنها را در بخش زیر بیان کرده ایم:

AdRank و Quality-Score:

فاکتور AdRank جایگاه تبلیغ شما را مشخص می کند و امتیاز کیفیت (Quality-Score) یکی از دو فاکتوری است که در AdRank تاثیرگذار است. بخاطر داشته باشید که Quality Score بر اساس کیفیت و ارتباط تبلیغ شما محاسبه می شود. گوگل امتیاز کیفیت یا QS را توسط نرخ کلیک یا CTR محاسبه می کند. یعنی نسبت تعداد کلیک کاربران به تعداد نمایش تبلیغ به کاربران.

فاکتور CTR هم با توجه به میزان ارتباط تبلیغ شما با عبارت موردجستجوی کاربران ارزیابی می شود. بطور کلی می توان گفت CTR با توجه به سه معیار زیر اندازه گیری می شود:

 • مرتبط بودن کلمات کلیدی
 • تطابق متن و دکمه CTA یا Call-To-Action تبلیغ با انتظار کاربر از جستجو
 • تجربه کاربری صفحه فرود یا لندینگ پیج

 

هر اندازه امتیاز کیفیت (QS) تبلیغ شما بالاتر باشد، هزینه شما پایین تر می آید و همچنین تبلیغ سایت شما در جایگاه بالاتری در نتایج جستجوی گوگل نمایش خواهد یافت.

 

انواع کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز:

شما می توانید 3 نوع کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز تعریف کنید: search و display و video

در بخش زیر، انواع کمپین های تبلیغاتی Google Ads را بررسی خواهیم کرد:

Search Ads:

سرچ ادز یا search ads نوعی از تبلیغات گوگل ادز است که بصورت متنی در میان نتایج جستجوی گوگل نمایش می یابد. بعنوان مثال، اگر عبارت travel to Europe را در گوگل سرچ کنیم، مطابق تصویر زیر، لینک اول بصورت تبلیغ گوگل ادوردز می باشد:

Search Ads

یکی از فواید تبلیغات گوگل ادز بصورت Search Ads اینست که لینک سایت تبلیغ کننده را در صفحه نتایج سرچ گوگل نمایش می دهد. اکثر کاربران در سراسر دنیا به منظور یافتن پاسخی برای سوال خود، در گوگل سرچ می کنند. پس احتمال دیده شدن لینک سایت شما و در نتیجه کلیک روی آن بسیار زیاد است. تنها تفاوت لینک هایی که به شکل تبلیغات گوگل ادز نمایش می یابند نسبت به سایت هایی که با سئو توانسته اند به نتایج سرچ گوگل راه یابند وجود کلمه “Ad” در کنار لینک سایت می باشد.

 

Responsive Search Ads:

تبلیغات جستجوی ریسپانسیو یا responsive search ads این امکان را به افراد می دهد که نسخه های مختلفی برای تبلیغ گوگل ادز خود تعریف کنند. این نسخه ها می توانند در تیتر و متن تبلیغ باهم متفاوت باشند. با تحلیل ورژن های مختلف تبلیغات گوگل ادز می توان فهمید که کدام تبلیغ کارایی و تاثیر بیشتری نسبت به بقیه داشته است.

با استفاده از تبلیغات کلاسیک و سنتی گوگل ادز فقط می توان محتوای استاتیک برای گوگل ادز تعریف کرد و هر بار برای تست متن های مختلف باید تبلیغ استاتیک اولیه را ویرایش کرد. پس امکان مقایسه ورژن های مختلف متن و تیتر برای تبلیغات در این روش وجود ندارد.

اما در Responsive Search Ads می توان پس از تعریف ورژن های مختلف برای تبلیغات گوگل ادز، در نهایت تبلیغی را که بیشترین کلیک و علاقه را از سمت کاربران داشته است را بعنوان نسخه نهایی انتخاب کرد.

 

Display Ads:

گوگل مجموعه ای از وب سایت ها در صنایع گوناگون دارد که تبلیغات در آنها منتشر می شوند. به این مجموعه وب سایتها، GDN یا Google-Display-Network می گویند. مزیت تبلیغ برای مدیران وب سایت های واقع در این مجموعه، پرداخت هزینه به ازای کلیک کاربران (PPC) یا نمایش به آنها (Impression) می باشد و مزیت تبلیغ در GDN برای تبلیغ کنندگان اینست که امکان نمایش تبلیغ سایت خود را به مخاطبان هدف و صنایع مرتبط با کسب و کار خود را پیدا می کنند. تبلیغاتی که بصورت Display Ads انجام می شود غالبا بصورت عکس هستند و باعث می شود توجه کاربران از محتوای سایت به تبلیغ شما متمرکز شود و احتمالا ترغیب شود روی آن کلیک کند.

 

Video Ads:

تبلیغات ویدئویی گوگل یا Video Ads معمولا در ابتدا یا انتهای ویدئوهای سایت یوتیوب (یا بعضا در وسط ویدئو) نمایش می یابند. بخاطر داشته باشید که یوتیوب یک موتور جستجو هم می باشد. پس انتخاب کلمات کلیدی هدف مناسب می تواند ویدیوی تبلیغی شما را در ابتدای ویدئوهای YouTube نمایش دهد و کاربران هم با مشاهده آن احساس رضایت کنند.

 

لوکیشن (Location):

وقتی تبلیغ گوگل ادز (Google Ads) خود را تعریف کردید، از شما خواسته می شود اطلاعات مربوط به منطقه جغرافیایی خود را وارد کنید. اگر شما یک فروشگاه دارید و محصولات فیزیکی به فروش می رسانید، باید آدرس فروشگاه خود را ثبت کنید. اما اگر محصولات/سرویس های شما از سراسر دنیا قابل دسترسی است، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

موقعیت جغرافیایی کسب و کارتان نقش مهمی در جایگاه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل دارد. بعنوان مثال اگر کار شما صاحب یک باشگاه یوگا در سانفرانسیسکو باشید و فردی در نیویورک عبارت “استودیوی یوگا” را در گوگل سرچ کند، لینک سایت شما نمایش نخواهد یافت. بدون اینکه فاکتور AdRank شما بررسی شود. زیرا برای گوگل، نمایش نتایج مرتبط به کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و پرداخت هزینه برای تبلیغ گوگل ادز هم باعث نخواهد شد تا سایت شما برای کلمات کلیدی غیرمرتبط در نتایج سرچ گوگل نمایش یابد.

لوکیشن (Location)

کلمات کلیدی (Keywords):

تحقیق درباره کلمات کلیدی هدف (Keyword Research) در تبلیغات پولی گوگل هم به اندازه جستجوی ارگانیک از اهمیت بالایی برخوردار است. کلمات کلیدی شما باید تا حد امکان با عبارت مورد جستجوی کاربران تطابق داشته باشد. به همین دلیل، گوگل تبلیغ شما را بر اساس کلمات کلیدی تعریف شده با پرسش کاربران مورد تطابق و بررسی قرار می دهد.

 

انواع تطبیق (Match Types):

توسط انواع تطبیق در گوگل ادز می توان محدوده کلمات کلیدی هدف را تعیین کرد. با این قابلیت به گوگل اعلام می کنید که آیا می خواهید عبارت موردجستجوی کاربر با کلمات کلیدی تعریف شده در پنل گوگل ادز عینا یکی باشد یا شبیه آن باشد یا بخشی از آن باشد. 4 نوع تطبیق در گوگل ادز وجود دارد:

 • Broad Match: حالت پیش فرض گوگل ادز برای تطبیق کلمات کلیدی می باشد و به صورتی است که کلمات واقع در عبارت جستجوی کاربران را در نظر می گیرد. بعنوان مثال اگر عبارت کلیدی ما “بلیت ارزان جزیره کیش” باشد و کاربر یکی از عبارات “بلیت ارزان” و “جزیره کیش” و… را در گوگل سرچ کند، با عبارت کلیدی ما تطابق خواهد داشت و تبلیغ گوگل ادز برای آن کاربر نمایش خواهد یافت.
 • Modified Broad Match: به شما امکان تعریف کلمات کلیدی هدف در محدوده یک کلمه مشخص در عبارت را می دهد. قبل از کلمه موردنظر باید از علامت + استفاده شود. بعنوان مثال عبارت “خرید بلیت قطار +مشهد” به گوگل اعلام می کند که عبارات “مشهد” و “تور مشهد” و… با آن تطابق دارند.
 • Phrase Match: تطبیق کلمات کلیدی بصورتی که عبارت موردنظر در رشته جستجوی کاربر باشد و قبل یا بعد از آن می تواند کلمه یا کلمات دیگری نیز باشد. با یک مثال قضیه را روشن می کنیم! فرض کنید کلمه کلیدی “خرید پراید” را بصورت phrase match در گوگل ادز تعریف کرده ایم. در این صورت، اگر کاربران عباراتی مانند “خرید پراید اقساطی” یا “بهترین موقع خرید پراید” را سرچ کنند، با کلمه کلیدی ما تطابق دارد و سایت ما بعنوان یکی از نتایج گوگل نمایش خواهد یافت.
 • Exact Match: همانطور که از نامش مشخص است، برای تطبیق دقیق کلمات بکار می رود. حتی یک فاصله یا حرف اضافه باعث می شود این تطابق بین کلمات کلیدی گوگل ادز و رشته پرس و جوی کاربر اتفاق نیوفتد. بعنوان مثال فرض کنید عبارت هدف ما در گوگل ادز “بلیت قشم” باشد. بنابراین اگر کاربری در گوگل “بلیط قشم” را سرچ کند، تبلیغ ما در گوگل نمایش نمی یابد.

 

اگر شما در ابتدای کار خود در گوگل ادز هستید و دقیقا نمی دانید کدامیک از موارد 4 گانه از انواع تطبیق می تواند مناسب شما باشد، بهتر است از همان گزینه پیش فرض یعنی Broad Match کار خود را شروع کنید و بتدریج دامنه کلمات را محدود تر کنید و سراغ انواع دیگر تطابق بروید.

در صورت انتخاب گزینه پیش فرض یعنی Broad ، تعداد دفعاتی که جستجوی کاربران با آن همخوانی دارد زیاد خواهد بود و در نتیجه گوگل ادز تبلیغ شما را دفعات زیادی به کاربران نمایش می دهد که منجر به کلیک بیشتر کاربران و کاهش شارژ دلاری اکانت گوگل ادز خواهد شد. اینگونه کاربران نیز معمولا به مشتری تبدیل نمی شوند و گذری هستند. پس سعی کنید به مرور و با کسب تجربه در گوگل ادز، استراتژی خود را به سمت انواع دیگر یعنی Phrase و Exact هدایت کنید.

 

تیتر و توضیحات (Headline & Description):

متن تبلیغ گوگل ادز شما می تواند باعث شود که کاربران تصمیم بگیرند که روی تبلیغ شما کلیک کنند یا روی لینک تبلیغ رقبای شما. به این نکته دقت داشته باشید که متن تبلیغ شما و کلمات کلیدی هدف آن با قصد و هدف کاربر جستجوکننده یکی باشد. برای روشن شدن قضیه به مثال زیر توجه کنید:

تیتر و توضیحات (Headline & Description)

با سرچ عبارت “baby swim lessons” می توان به تبلیغ گوگل ادز فوق در نتایج جستجوی گوگل رسید. همانطور که در تصویر بالا مشخص است، تبلیغ کننده توانسته در یک متن کوتاه و دقیق به هدف موردنظر خود برسد و با کاربر هدف خود ارتباط برقرار کند.

شرکت “Swim Revolution” توانسته با تعریف کلمه کلیدی اصلی خود در تیتر تبلیغ گوگل ادز، کاربران را به کلیک روی آن ترغیب کند. در بخش توضیحات یا Description هم بخوبی توانسته دلیل خوب بودن این آموزشگاه جهت آموزش شنا به کودکان را بیان کند. در متا دیسکریپشن تبلیغ فوق، کلمات  “skills,” “fun,” “confidence,” and “comfort in the water” بکار برده شده که می تواند به والدین کودک این اطمینان خاطر را بدهد که برای فرزندشان در آب مشکلی پیش نخواهد آمد و یک تفریح شاد و مفرح دارند.

این نوع از تبلیغات گوگل ادز باعث می شود نرخ کلیک کاربران (Click Through Rate: CTR) روی آن افزایش یابد اما نرخ تبدیل کاربران یا CVR به کیفیت صفحه فرود یا لندینگ وب سایت تان بستگی دارد.

 

افزودنی های تبلیغات (Ad Extensions):

اگر شما از تبلیغات گوگل ادز استفاده می کنید، به 2 دلیل باید از افزودنی های آن (Ad Extensions) نیز استفاده کنید: رایگان هستند و می توان اطلاعات جانبی زیادی را به کاربران نمایش داد. در بخش زیر، 5 زیرمجموعه Ad Extension را بیان می کنیم:

 • افزودنی سایت لینک (Sitelink Extensions): تبلیغ خود را توسعه دهید و آن را درخشان کنید. لینک هایی را به تبلیغ گوگل ادز خود اضافه کنید تا کاربران را بیشتر به کلیک روی آن تشویق کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لینک های سایت یا Sitelinks کلیک کنید.

افزودنی سایت لینک

 • افزودنی های تماس (Call Extensions): این افزودنی قابلیت افزودن شماره تماس را به لینک تبلیغ گوگل ادز شما را فراهم می کند. بنابراین کاربران راحت تر می توانند به اطلاعات تماس شرکت شما دسترسی داشته باشند. اگر شما بخش خدمات مشتریان دارید و می توانید افرادی را که با شما تماس می گیرند به مشتری تبدیل کنید توصیه می کنیم از افزودنی تماس یا Call Extension در تبلیغ Google Ads خود استفاده کنید.

افزودنی های تماس (Call Extensions)

 • افزودنی مکان (Location Extensions): موقعیت جغرافیایی شرکت یا فروشگاه خود را در تبلیغ گوگل ادز تعریف کنید تا گوگل بتواند آدرس شما را بصورت نقشه به کاربران نمایش دهد. افزودنی مکان برای کسب و کارهای فروشگاهی بسیار کاربردی است و با کلمات کلیدی “مزدیک من یا near me” بسیار خوب کار می کند.

افزودنی مکان (Location Extensions)

 • افزودنی پیشنهاد (Offer Extension): اگر در حال حاضر یک پروموشن یا تخفیف ویژه ای روی سایت خود دارید، می توانید با استفاده از افزودنی offer آن را در قالب تبلیغ گوگل ادز به کاربران نمایش دهید. نمایش تخفیف ویژه به بازدیدکنندگان می تواند آنها را به کلیک روی لینک تبلیغ شما ترغیب کند.

افزودنی پیشنهاد (Offer Extension)

 • افزودنی اپلیکیشن (App Extension): افزودنی اپلیکیشن به شما این امکان را می دهد در صورتی که اپلیکیشن موبایل دارید، لینک دانلود آن را در گوگل ادز تعریف کنید. با اینکار باعث می شود که کار مشتریان راحت تر شود و نیازی نباشد برای دانلود اپلیکیشن شما یک بار دیگر در گوگل سرچ کند.

افزودنی اپلیکیشن (App Extension)

نحوه انجام تنظیمات گوگل ادز:

راه اندازی یک کمپین پولی (paid) در سرویس گوگل ادز (Google Ads) کار ساده و سریعی است. آن هم به این دلیل که گوگل در تمام مراحل تنظیمات گوگل ادز، راهنمایی های لازم را جهت تعریف تبلیغ به کاربرانش ارائه می دهد.

وقتی شما وارد پنل سرویس گوگل ادز می شوید با دکمه Start Now روبرو خواهید شد. با کلیک روی آن، راهنمایی ها و آموزش های لازم را جهت تعریف یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز مشاهده خواهید کرد.

در صورتی که متن و تصویر تبلیغ مورد نظرتان را آماده کرده اید، تعریف تبلیغ در گوگل ادز بیشتر از 10 دقیقه طول نخواهد کشید. باید اطمینان حاصل کنید که تبلیغی که در گوگل ادز تعریف کرده اید بهینه (optimal) و براحتی قابل رهگیری (trackable) باشد. در این زمینه به موارد زیر دقت کنید:

 

اتصال گوگل ادز به گوگل آنالیتیکس:

اگر هم اکنون کد رهگیری یا Tracking Code سرویس گوگل آنالیتیکس را در وب سایت خود درج کرده اید، امکان گزارش گیری از ترافیک ورودی سایت، نرخ تبدیل کاربران، تعیین اهداف (goals) و… را خواهید داشت. شما باید در این مرحله، سرویس گوگل آنالیتیک را به گوگل ادز متصل کنید.

اتصال دو اکانت گوگل آنالیتیک و گوگل ادز به یکدیگر باعث می شود بتوانید داده های موردنیاز را راحت تر و سریع تر رهگیری (track)، تحلیل (analyze) و گزارش گیری (reporting) کنید. زیرا داده های این دو پلتفرم در یک جا قابل دسترسی خواهند بود.

 

افزودن کد ردیابی (UTM Code):

کد ردیابی Urchin Tracking Module (UTM) آدرسی است که برای ردیابی هرگونه لینک در وب توسط گوگل مورد استفاده قرار می گیرد. احتمالا تا کنون با اینگونه آدرس ها روبرو شده اید. UTM عبارتی است که با علامت سوال (؟) آغاز می شود. بطور کلی کار لینک های UTM اینست که متوجه شوید کدامیک از تبلیغات یا کمپین ها بیشتر توسط کاربران کلیک شده است و باعث افزایش نرخ تبدیل در نتیجه فروش شده است.

لینک هایی که در گوگل ادز با پارامترهای UTM تعریف شوند این مزیت را دارند که بتوانید میزان اثربخشی آنها را اندازه گیری کنید و استراتژی های بازاریابی خود را طبق گزارش آن تعیین کنید.

راهکار اینست که کد UTM را در سطح کمپین (CAMPAIGN LEVEL) تعریف کنید. وقتی دارید تنظیمات تبلیغ گوگل ادز خود را انجام می دهید UTM را تعریف کنید. در اینصورت نیازی نیست برای تک تک URL ها اینکار را بصورت دستی انجام دهید. در غیر اینصورت، می توانید برای تولید لینک های UTM بطور دستی (Manual) از ابزار Google’s UTM Builder استفاده کنید.

اتصال گوگل ادز به گوگل آنالیتیکس

انجام تنظیمات Conversion Tracking:

بخش ردیابی نرخ تبدیل یا Conversion Tracking به شما اعلام می کند که کمپین تبلیغاتی یا ad campaign چه تعداد مشتری یا لید (lead) جذب کرده است. نرخ تبدیل در فرآیند تنظیمات کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز الزامی نمی باشد اما اگر آن را تعریف نکنید باید میزان ROI تبلیغ خود را حدس بزنید.

Conversion Tracking باعث می شود شما بتوانید میزان فروش (یا سایر فرآیندها) وب سایت، اپلیکیشن و… را رهگیری یا track کنید.

 

یکپارچه‌سازی Google Ads با CRM:

با ترکیب CRM خود با گوگل ادز می توانید تمام داده ها را در یک پلتفرم داشته باشید و راحت تر و سریع تر بتوانید داده ها را ردیابی، آنالیز و گزارش گیری کرد. هماهنگ سازی CRM با Google Ads به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید کدامیک از کمپین های تبلیغاتی تان در گوگل ادز بهتر کار می کند و تصمیم بگیرید که مارکتینگ خود را برای آن تبلیغ ادامه دهید.

 

استراتژی پیشنهاد قیمت (Bidding) در سرویس گوگل ادز:

پس از اینکه تنظیمات کمپین تبلیغاتی خود را انجام دادید و مراحل ردیابی آن را طی کردید، نوبت آن می رسد که قیمت پیشنهادی خود را برای تبلیغ گوگل ادز اعلام کنید. دقت داشته باشید که توانایی تبلیغ شما برای کسب رتبه بالا در نتایج گوگل به میزان قیمت پیشنهادی شما یا bidding مرتبط است. به همین ترتیب میزان قیمت پیشنهادی شما به بودجه و اهداف شما بستگی دارد. در بخش زیر چندین استراتژی را که باید حین پیشنهاد قیمت به گوگل ادز درنظر بگیرید عبارتند از:

1- پیشنهاد قیمت بصورت اتوماتیک یا دستی:

وقتی نوبت به پیشنهاد قیمت برای کلمات کلیدی موردنظر می رسد، دو انتخاب پیش روی شما خواهد بود: دستی و اتومات.

 • پیشنهاد قیمت اتوماتیک (Automatic Bidding): این گزینه به گوگل حق انتخاب می دهد و گوگل هم بر اساس قیمتی که رقبا برای آن کلمه کلیدی پیشنهاد داده اند پیشنهاد خود را اعلام می کند. اگر شما حداکثر بودجه را تعریف کنید احتمال کسب رتبه بالاتر از رقبا بیشتر خواهد بود.
 • پیشنهاد قیمت دستی (Manual Bidding): در این حالت شما امکان تعیین قیمت دلخواه را خواهید داشت. بنابراین می توانید در بودجه خود صرفه جویی کرده و قیمت پایین تری را برای کلمات کلیدی تان پیشنهاد دهید.

 

پیشنهاد قیمت در عبارات جستجوی برند (Bidding on Branded Search Terms):

عبارات جستجوی برند شده به عباراتی گفته می شود که نام برند شما در آن قید شده باشد. مثلا “کتاب های محتوابان” یا “آموزش سئوی محتوابان“. دو رویکرد در قبال تعریف اینگونه کلمات در تبلیغات گوگل ادز وجود دارد.

سری اول می گویند هزینه کردن برای عبارات برند شده یا branded terms هدر دادن پول است. عده دوم می گویند سرمایه گذاری روی اینگونه کلمات بازدهی خوبی خواهد داشت. زیرا اگر کاربری دقیقا بدنبال محصول یا سرویسی از برند شما باشد (مثلا سفارش سئوی در محتوابان) با سرچ آن در گوگل سریعا به نتیجه می رسد و سایت شما را در جایگاه اول مشاهده خواهد کرد.

نکته مهمی که وجود دارد اینست که اگر شما برای عبارات برند شده مهم خود فکری نکنید و برای آنها تبلیغی در گوگل ادز تعریف نکنید، این احتمال وجود دارد که رقبای شما روی کلمات کلیدی برند شما کار کنند و آنها رتبه بالاتری نسبت به شما در نتایج گوگل کسب کنند.

 

بهینه سازی کمپین های تبلیغاتی در گوگل ادز:

راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی موثر و موفق فقط به تیتر و متن تبلیغ خوب بستگی ندارد. تشویق و ترغیب کاربران به کلیک روی لینک تبلیغ سایت در گوگل ادز تازه اول راه است! کاربران باید پس از کلیک روی تبلیغ شما در گوگل به صفحه فرود یا لندینگ پیجی هدایت شود که برای تبدیل کاربران به لید (سرنخ گرفتن از آنها) بهینه شده باشد. در نهایت به یک صفحه تشکر فرستاده شود و در آن کاری که باید در مرحله بعد انجام دهد را اعلام کند.

اگر می خواهید تبلیغ شما در گوگل ادز بهینه باشد و کارایی خوبی داشته باشد توصیه می کنیم منابع زیر (به زبان انگلیسی) را مطالعه نمائید:

 • آموزش طراحی صفحات فرود یا Landing Page: با مطالعه این مقاله می توانید اصول طراحی صفحه فرود یا لندینگ را یاد بگیرید. بصورتیکه کلیک ارزشمند کاربران را از دست ندهید و تا حد ممکن آنها را به لید تبدیل کنید.
 • بهینه سازی صفحات تشکر یا Thank you page: یاد می گیرید که پس از گرفتن سرنخ یا lead (مثلا آدرس ایمیل) از کاربران، چگونه آنها را در وب سایت خود نگه دارید و توجه آنها را به مطالب خود حفظ کنید.
 • نکاتی در زمینه تبلیغات گوگل ادز در موبایل: به بیان تفاوت های کلیدی بین تبلیغات گوگل ادز در موبایل و دسکتاپ می پردازد و نحوه بهینه سازی کمپین تبلیغاتی را در هر دو دستگاه آموزش می دهد.
 • مثال هایی از کمپین های تبلیغاتی موفق در گوگل ادز: نمونه هایی از کمپین های تبلیغاتی موفق و بهینه در گوگل ادوردز بیان می شود.

 

کمپین تبلیغاتی گوگل ادز خود را شروع کنید:

بدلیل محبوبیت و اعتبار سرویس های گوگل، استفاده از گوگل ادز باید بخشی از تبلیغات پولی آنلاین شما در نظر گرفته شود. با نکات و مطالبی که در این مقاله خواندید قادر خواهید بود یک کمپین تبلیغاتی موثر و بهینه را در سرویس Google Ads راه اندازی کنید. در صورتی که سوال یا تجربه ای در زمینه تبلیغات در گوگل ادز دارید لطفا با ما در تماس باشید. نظرات و سوالات خود را از طریق فرم ارسال دیدگاه پایین همین مقاله یا آدرس ایمیل [email protected] ارسال فرمائید.

 

4/5 (1 نظر)
فهرست مطالب پنهان

اطلاعات مقاله

راهنمای کامل سرویس گوگل ادوردز (Google Ads)

فرم ارسال دیدگاه درباره

طراحی تبلیغات آنلاین با نرم افزار گوگل وب دیزاینر

دیدگاه کاربران درباره

طراحی تبلیغات آنلاین با نرم افزار گوگل وب دیزاینر

دیدگاهی وجود ندارد