بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

مشخصات مقاله

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

Google analytics alerts for seo monitoring

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

استفاده از پیغام های سفارشی گوگل آنالیتیکس در زمینه سئوی سایت

نحوه دسترسی به بخش پیغام‌های سفارشی گوگل آنالیتیک:

توسط پیغام های سفارشی گوگل آنالیتیکس (Google Analytics Custom Alerts) می توان از افت شدید و یا افزایش ترافیک ورودی وب سایت مطلع شوید. برای دسترسی به این بخش، وارد اکانت گوگل آنالیتیکس وب سایت خود شده و مطابق تصویر زیر در منوی سمت چپ، در قسمت Customization منوی Custom Alerts را انتخاب نمائید. در این بخش می توان پیغام های جدیدی ایجاد کرد و نیز alert های قبلی را ویرایش و آپدیت کرد.

نحوه دسترسی به بخش پیغام‌های سفارشی گوگل آنالیتیک

قبل از تعریف یک alert دراین بخش، توصیه می شود ابتدا فاکتورها و عواملی که در ترافیک کاربران وب سایت موثر و مهم می باشند را شناسایی کنید. در بخش زیر، نمونه هایی از این عوامل را بیان کرده ایم:

 افت شدید ترافیک ورودی وب سایت:

دلیل این افت می تواند تغییر در الگوریتم های موتور جستجوی گوگل، تغییر در نام دامین، مهاجرت از http به https و یا افزایش تعداد خطاهای 404 باشد. خوشبختانه تعریف یک پیغام برای نظارت بر افت/افزایش شدید ترافیک وب سایت در گوگوگل آنالیتیکس آسان می باشد. فقط کافیست روی New Alert کلیک کنید و تعدادی فیلد خالی را پر کنید. مطابق تصویر زیر:

 افت شدید ترافیک ورودی وب سایت

در این مثال می خواهیم مقدار ده درصد افت ترافیک وب سایت را در طی یک هفته را بصورت Alert تعریف کنیم. این مقدار می تواند با توجه به نوع کسب و کار شما متغییر باشد. شما می توانید چندین پیغام هشدار را روی سایت خود فعال داشته باشید. بنابراین از تست پیغام های مختلف و کسب تجربه نگران نباشید. تنظیمات بخش Alert Conditions را مظابق تصویر فوق انجام دهید و در نهایت دکمه Save Alert را بفشارید.

سعی کنید نام Alert را بصورت توصیفی و واضح تعریف کنید. ما در مثال فوق، نام Alert را بصورت Traffic down 10% WOW قرار دادیم. WOW به معنی Week on Week می باشد. هرگز نام پیغام ها را بصورت Alert-1 و Alert-2 و… تعریف نکنید. زیرا در آینده که می خواهید این Alert ها را آنالیز و ویرایش کنید هدفتان از تعریف آنها را نخواهید دانست. مثلا نام “Bounce rate up 15% year on year” مناسب می باشد. در تصویر زیر، یک Alert تعریف شده که به محض افت 10 درصدی ترافیک در طی یکماه فعال خواهد شد و مدیر سایت را مطلع خواهد کرد: Traffic down 10% MOM

افزایش ترافیک ورودی سایت:

مسلما خبر خوبیست! آنالیز و تحلیل دلایل افزایش ترافیک وب سایت ارزش هزینه کردن دارد. اینکه این ترافیک از کجا می آید؟ این کاربران جدید چه افرادی هستند؟ این ترافیک جدید آیا باکیفیت هستند و یا گذرا و موقتی می باشد؟ تمام این سوالات زمانی پاسخ داده می شوند که شما از این افزایش ترافیک مطلع شوید.

رهگیری افزایش ترافیک در کانالی خاص

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، ست کردن Alert در مواقع افزایش 20 درصدی ترافیک نسبت به ماه قبل، بسادگی قابل انجام می باشد.

همچنین می توان این افزایش ترافیک را در کانالی خاص رهگیری کرد. بعنوان مثال: جستجوی ارگانیک و یا جستجوی پولی مانند گوگل ادوردز. کافیست مطابق تصویر زیر، از لیست بازشوی اول گزینه Medium و از آپشن دوم، گزینه Contains را انتخاب نمائید.

رهگیری افزایش ترافیک در کانالی خاص

در تصویر بالا، کاهش 10 درصدی ترافیک ورودی وب سایت از کانال سرچ ارگانیک را بعنوان یک Alert تعریف کرده ایم.

فرم تماس با ما دچار مشکل شده است!

احتمال اینکه یکی از فرم های داخلی وب سایت دچار مشکل شوند زیاد است. مسلما نمی توان تمام فرم های سایت را بصورت روزانه و دستی (Manual) چک کرد. سرویس گوگل آنالیتیکس، قابلیت کاربردی و جالبی در این زمینه دارد.

تنها تفاوتی که این نوع Alert با سایر پیغام های مطروحه در این مقاله دارد اینست که نیاز به تعریف یک Goal می باشد. بدین صورت که برای بررسی کارکرد صحیح یک فرم در وب سایت، باید ابتدا یک Goal برای Form Completion تعریف کنید.

» برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه تعریف هدف در آنالیتیک، این مقاله را مطالعه نمائید.

» همچنین می توانید مقاله Create, Edit and share goals گوگل را بخوانید.

پس از اینکه هدف فوق را برای فرم خود تعریف کردید، مانند تصویر زیر، از لیست اول، goal را انتخاب کرده و سپس برای condition گزینه is less than را انتخاب کنید و در نهایت در تکست باکس، عدد 1 را بنویسید. پیشنهاد می کنیم این Alert را بصورت روزانه تعریف کنید. اما قطعا بازه چک کردن فرم موردنظر شما به این بستگی دارد که انتظار دارید این فرم مشخص حداقل هر چند وقت یکبار توسط کاربران پر شود.

تعریف alert برای فرم ورود اطلاعات

بنا به مقیاس و پیچیدگی تجارت شما و نیز اهدافتان، ممکن است نیاز به تعریف چندین Alert در گوگل آنالیتیک باشید. در تصویر نمونه زیر، Alert های یک مشتری را نمایش داده ایم که کسب و کار متوسطی (Medium-Sized) دارد. توجه داشته باشید که اکثر این پیغام ها بصورت روزانه (Daily Alert) تعریف شده اند. این بدین معنیست که در صورت بروز هر مشکل احتمالی در وب سایت، افت ترافیک کاربران را متوجه خواهیم شد و جلوی کم شدن تعداد بازدیدکنندگان سایت را بسرعت خواهیم گرفت.

تعریف چندین Alert در گوگل آنالیتیک

نکاتی در زمینه تعریف Alert در گوگل آنالیتیک:

  • از اسامی توصیفی برای Alert ها استفاده نمائید. Alert1 و Alert2 نمی تواند مناسب باشد.
  • از فیلترهای Source/Medium برای فیلتر کردن ترافیک ورودی سایت استفاده کنید. مانند: Organic Search یا Paid
  • Alert هایی را برای goal های مشخص تعریف کنید. مانند: ارسال فرم (Form Submission)

 

منبع: https://www.semrush.com/blog

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

فرم ارسال دیدگاه درباره

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

دیدگاه کاربران درباره

بررسی سئوی سایت در سرویس گوگل آنالیتیکس

دیدگاهی وجود ندارد