آموزش نصب گوگل آنالیتیکس روی وردپرس

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس روی وردپرس

مشخصات مقاله

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس روی وردپرس

آموزش نصب و راه‌اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس برای وردپرس

How to Set Up Google Analytics for WordPress

نصب و راه‌اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس در وردپرس

مزایای سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که وقتی کاربری وارد سایت وردپرسی شما می شود چکاری انجام می دهد؟ یا اینکه کاربران در کدامیک از صفحات وب سایت مدت طولانی تری باقی می مانند؟ کدامیک از کمپین های تان آنها را وارد سایت کرده است؟ و اینکه کدامیک از صفحات سایت شما بالاترین نرخ تبدیل کاربران (CR: Conversion-Rate) را دارد؟

سرویس گوگل آنالیتیکس به تمام سوالات بالا (و بسیاری سوالات دیگر) پاسخ می دهد. فقط کافیست یکی از پلاگین های مربوط به نصب آنالیتیکس روی وردپرس را روی وردپرس خود نصب نمائید تا بتوانید اطلاعات فوق را دریافت کنید. مانند نصب سایر پلاگین ها روی وردپرس، نصب این پلاگین نیز ساده است.

با انجام 5 مرحله ساده زیر، اطلاعات مفید و دقیقی راجع به رفتار کاربران در سایت تان و تحلیل آنها در اختیارتان قرار خواهد گرفت. متوجه خواهید شد که چه مواردی از سایت تان بدرستی کار می کند و کدام موارد مشکل دارند. رفع این مشکلات باعث بهبود تجربه کاربری و نیز افزایش نرخ تبدیل یا Conversion Rate خواهد شد.

 

5 مرحله راه اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس در وردپرس:

1- ثبت نام در سرویس گوگل آنالیتیکس

2- نصب پلاگین Monster Insights

3- احراز هویت اکانت گوگل

4- انتخاب پروفایل موردنظر جهت ردیابی

5- شروع ردیابی

 

بنابر نوع پلاگینی که برای اتصال گوگل آنالیتیکس به وردپرس استفاده می کنید، انجام تنظیمات ممکن است کمی متفاوت باشد. کتابخانه افزونه ها وردپرس گزینه های مختلفی را پیشنهاد می دهد. مانند: Google Analytics Dashboard for WP ، MonsterInsights ، WooCommerce for Google Analytics ، Analytics Cat

ما در این مقاله قصد داریم از افزونه ExactMetrics برای نصب سرویس گوگل آنالیتیکز روی وردپرس استفاده خواهیم کرد. البته اهمیتی ندارد شما از کدام افزونه برای انجام اینکار بهره می برید، تنظیمات همه آنها تقریبا شبیه هم هستند.

 

1- ثبت نام در گوگل آنالیتیک:

اولین قدمی که باید در راستای نصب و راه اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس روی وردپرس باید انجام دهیم، ثبت نام در گوگل آنالیتیکس می باشد. اگر شما در حال حاضر حساب کاربری گوگل (Google Account) دارید، مراحل ثبت نام را تا حد زیادی انجام داده اید!

اگر اکانت گوگل دارید، نیاز است Signin کنید و اگر ندارید، باید از ابتدا ثبت نام کنید.

سپس وارد صفحه ثبت نام گوگل آنالیتیکس شوید و روی “Sign Up” کلیک کنید.

در مرحله بعد شما باید انتخاب کنید که گوگل آنالیتیکس را برای اپلیکیشن موبایل می خواهید یا وب سایت. ما در این مقاله می خواهیم وب سایت را کار کنیم.

اطلاعات الزامی را وارد کنید. گزینه “Account Name” نام پروفایل وب سایت شما در گوگل آنالیتیکس می باشد. شما می توانید نام دلخواه خود را انتخاب کنید اما توصیه می شود نام دامین سایت تان را برای آن تعریف کنید.

New Account

هنگامیکه تمام فیلدهای فرم تصویر بالا را پر کردید، روی ” Get Tracking ID” کلیک کنید. سپس کد رهگیری (Tracking-ID) وب سایت شما بهمراه اسکریپت مربوطه در صفحه نمایش داده خواهد شد (مانند تصویر زیر). کد رهگیری در خطوط پایینی اسکریپت نیز وجود دارد. بهتر است این پنجره را باز نگه دارید زیرا در ادامه برای انجام تنظیمات پلاگین نیاز داریم.

کد رهگیری آنالیتیکس

 

2- نصب پلاگین Exact Metrics:

در این مرحله شما باید پلاگین مربوط به “اتصال سرویس گوگل آنالیتیکس به وردپرس” را نصب کنید. ما در این مقاله از افزونه ExactMetrics استفاده می کنیم.

نصب پلاگین Exact Metrics

پس از نصب و فعال سازی پلاگین، روی Settings سپس روی Insights کلیک کنید تا وارد تنظیمات پلاگین گوگل آنالیتیکس شوید.

اکنون نوبت احراز هویت (Authenticate) اکانت گوگل تان در سیستم وردپرس است تا سرویس Google-Analytics  بتواند به سایت وردپرسی شما دسترسی پیدا کند.

 

3- احراز هویت اکانت گوگل:

به منظور احراز هویت حساب کاربری گوگل خود، وارد لینک Insights شده سپس مطابق تصویر زیر روی ” Authenticate with your Google account” کلیک کنید.

احراز هویت اکانت گوگل

با کلیک روی لینک مذکور، به صفحه لاگین گوگل هدایت می شوید که باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و در نهایت روی دکمه “Next” کلیک کنید.

باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و در نهایت روی دکمه "Next" کلیک کنید.

گوگل در مورد دسترسی به پنل آنالیتیکس از طریق پلاگین نصب شده، از شما اجازه می گیرد. به منظور ارائه مجوز به گوگل روی “Allow” کلیک کنید.

نکته: هنگامی که پلاگین مربوطه را با موفقیت نصب کردید و احراز هویت گوگل را نیز انجام دادید و یک دامین پیش فرض انتخاب کردید، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس در تمام صفحات سایت تان درج خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که تمام پلاگین ها کد رهگیری یا اسکریپت گوگل آنالیتیکس را بصورت اتوماتیک در همه صفحات سایت درج نمی کنند و برخی افزونه ها ممکن است شما را مجبور کنند که بطور دستی کدهای مربوط به ردیابی گوگل آنالیتیکس را در صفحات سایت خود تعریف کنید.

از جمله این پلاگین ها، Insert Headers and Footers می باشد. پس از نصب این پلاگین و احراز هویت گوگل، شما باید اسکریپت ردیابی گوگل آنالیتیکس را بصورت دستی در بخش Settings آن درج کنید و در نهایت دکمه Save را بزنید.

 

4- انتخاب پروفایل موردنظر جهت ردیابی:

پس از اینکه به پلاگین خود مجوز دسترسی به اطلاعات سرویس گوگل آنالیتیکس را دادید، باید پروفایلی را که قصد ردیابی آن را دارید را انتخاب کنید. وب سایت خود را انتخاب کرده و روی “Continue” کلیک کنید.

انتخاب پروفایل

سپس شما به مدیریت سایت وردپرسی خود هدایت خواهید شد.

 

5- شروع ردیابی (Start Tracking):

سرویس گوگل آنالیتیکس از این لحظه به بعد، تمام داده های وب سایت شما را ردیابی می کند. به منظور مشاهده آمار سایت تان وارد داشبورد مدیریتی گوگل آنالیتیک شوید و در بخش Reports گزارش ها را ببینید.

همچنین منوی دیگری در سایدبار سمت چپ داشبورد وجود دارد که شامل تب هایی برای مشاهده گزارش های کاربران، Acquisition ، Conversion و رفتار کاربران می باشد.

بسته به نوع پلاگینی که برای اتصال وردپرس خود به آنالیتیکس استفاده کرده اید، قادر هستید برخی از گزارشات آنالیتیکس را پنل مدیریتی وردپرس خود مشاهده کنید. به این منظور مطابق تصویر زیر روی Dashboard مدیریت وردپرس کلیک کنید.

Dashboard مدیریت وردپرس

 

چه مواردی در گوگل آنالیتیکس قابل ردیابی هستند؟

اگر شما بعنوان مدیر سایت بدنبال این باشید که متوجه شوید بازدیدکنندگان سایت تان چه مشخصاتی دارند (مانند: سن، محل زندگی، جنسیت، دستگاهی که با آن وارد سایت شده اند و…) یا اینکه کاربران بطور متوسط چه مدت زمانی را در سایت تان سپری می کنند، سرویس گوگل آنالیتیکس می تواند تمام این گزارشات را به رایگان در اختیار شما قرار دهد. سرویس Google-Analytics تمام اطلاعات و آمار مربوط به تعامل بازدیدکنندگان و سایت تان را برای شما فراهم می کند.

بیایید نگاهی به انواع گزارشاتی که گوگل آنالیتیکس به شما ارائه می دهد، بیاندازیم:

» Audience:

تب Audience به شما اطلاعات کاربران را ارائه می دهد. مانند: علایق، زبان، جنسیت، موقعیت جغرافیایی و غیره…

 

» Acquisition:

تب Acquisition شامل اطلاعاتی درباره نحوه ورود کاربران به سایت می باشد. یعنی اینکه بازدیدکنندگان سایت تان از چه کانال ورودی وارد سایت شده اند. این بخش برای کمپین های بازاریابی (Marketing Campaign) می تواند بسیار سودمند باشد. زیرا با مراجعه به این تب متوجه می شوید کدامیک از کانال های ورودی سایت بازدهی بیشتری دارند تا سرمایه گذاری خود را به آن سمت روانه کنید.

 

» Conversion:

تب Conversion یا تبدیل باعث می شود شما نرخ های تبدیل (CR: Conversion-Rate) سایت خود را بدانید. می توانید آنرا با اهداف (Goals) استراتژی خود مقایسه کنید تا متوجه شوید کدام بخش از سایت بخوبی کار می کند و کدام بخش مشکل دارد. در بخش conversion شما متوجه می شوید که کدامیک از لندینگ ها و لینک های کال تو اکشن (Call to Action) بیشتر بازدهی داشته و باعث شده که کاربران بیشتر در سایت باقی بمانند.

 

» Behavior:

با مراجعه به تب Behavior متوجه خواهید شد که کاربران پس از ورود به سایت تان، چه رفتاری دارند. اینکه کاربر چگونه بین صفحات وب سایت شما می گردد و با المان ها و جنبه های مختلف سایت تان چطور رفتار می کند.

 

نتیجه گیری:

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، نصب و راه اندازی سرویس گوگل آنالیتیکس ساده و سریع می باشد. در ظرف چند دقیقه می توانید تمام داده های مربوط به کاربران سایت تان را دریافت کنید و از آنها برای بهبود تجربه کاربری یا UX سایت خود و یا افزایش نرخ تبدیل کاربران بهره ببرید.

 

منبع: blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس روی وردپرس

فرم ارسال دیدگاه درباره

۲۰ افزونه ضروری برای وردپرس به همراه لینک دانلود

دیدگاه کاربران درباره

۲۰ افزونه ضروری برای وردپرس به همراه لینک دانلود

دیدگاهی وجود ندارد