نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

مشخصات مقاله

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

Google Cache: How to View Cached Pages

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

 

ابزاری که صفحات کش شده وب سایت را نمایش دهد مفید است و می توان صفحاتی که کارایی ضعیفی دارند یا موقتا از دسترس خارج هستند را شناسایی کرد.

به بیان ساده، ابتدا گوگل صفحات وب سایت را پیمایش (crawl) کرده و بصورت html خام یا Raw HTML در دیتابیس خود ذخیره می کند (صفحه کش شده یا Cached Page). در اینصورت شما می توانید وب سایتی را که کند است یا از دسترس خارج است را مشاهده کنید. همچنین برای متخصصین سئو این قضیه می تواند کمک کننده باشد و اگر وضعیت ایندکس صفحات سایت مشکل داشته باشد، متوجه شوند.

 

صفحه کش شده یا cached page چیست؟

وقتی گوگل یک صفحه از وب سایت را پیمایش می کند، یک اسکرین شات از آن صفحه می گیرد و سپس محتوای آن صفحه را به منظور مراجعات بعدی در دیتابیس خود ذخیره (ایندکس: index) می کند. صفحه کش شده در واقع بک آپی از فایل خام HTML آن صفحه وب می باشد. علاوه بر این، گوگل تاریخ آخرین پیمایش خزنده ها (Crawler) را نیز در صفحه کش شده درج می کند. بعنوان مثال پیغامی شبیه ” This page is a snapshot of the page as it appeared on Feb 20, 2019″ را در صفحه cache شده ذخیره می کند.

اگر شما با صفحه ای مواجه شدید که کار نمی کند یا می خواهید مطمئن شوید که صفحه وب سایت تان بدرستی ایندکس شده یا خیر، پیشنهاد می کنیم ادامه مقاله را مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات خود برسید.

 

چگونه صفحات کش شده (Cached Pages) را مشاهده کنیم؟

1- در باکس جستجوی گوگل، نام دامنه ای را که می خواهید صفحات کش شده آن را ببینید وارد کنید.

2- قبل از نام دامنه، کلمه cache: را وارد کنید.

چگونه صفحات کش شده (Cached Pages) را مشاهده کنیم؟

3- بعنوان مثال با سرچ عبارت “cache:https://mohtavaban.com” می توانید نسخه کش شده محتوابان به نشانی mohtavaban.com را مشاهده کنید:

3- بعنوان مثال با سرچ عبارت "cache:https://mohtavaban.com" می توانید نسخه کش شده محتوابان به نشانی mohtavaban.com را مشاهده کنید

نکته مهم: دقت کنید که نسخه کش شده (cached) وب سایت در قالب متن ساده (plain text) می باشد و جاوا اسکریپت هم در آن فعال نیست. یکی از متخصصین وبمستر در شرکت گوگل بنام John Mueller در حساب توئیتر خود اعلام کرده:

John Mueller

کدهای javascript صفحات وب در نسخه cache ذخیره نمی شوند اما این بدین معنی نیست که بخش جاوا اسکریپت صفحات سایت ها در گوگل ایندکس نمی شوند. اکنون وقت آنست که بفهمیم چطور می توان از نسخه کش صفحات سایت استفاده کرد.

 

 

موارد کاربرد کش گوگل (Google Cache):

 

1- مشاهده صفحات کند یا خارج از دسترس سایت:

اگر می خواهید اطلاعات یک صفحه وب را مشاهده کنید اما این صفحه فعلا از دسترس خارج است یا لود نمی شود و کند است، می توانید نسخه کش شده آن صفحه را مشاهده کنید. اگرچه ممکن است ورژن cache شده صفحات وب به زیبایی نسخه اصلی آن نباشد اما می توانید فرمت html خام صفحه وب را هنگامی که خزنده های گوگل آخرین بار آن را پیمایش کرده اند را مشاهده کنید.

 

2- مشاهده آخرین پیمایش سایت توسط خزنده های گوگل:

اگر می خواهید بدانید که یک صفحه خاص آخرین بار چه زمانی توسط ربات خزنده گوگل یا Googlebot مورد پیمایش قرار گرفته است و به لاگ سرور دسترسی ندارید می توانید نسخه کش شده آن صفحه در گوگل را چک کنید. مشاهده نسخه cache صفحات وب سایت می تواند برای فهمیدن زمان دقیق آخرین پیمایش موفق خزنده های گوگل بسیار کمک کننده باشد. فایده دیگر نسخه کش شده صفحات سایت اینست که ممکن است تغییری در صفحات سایت تان اعمال کرده باشید که باعث لود نشدن صفحه ای از سایت تان شده باشد و بخواهید بدانید که کدام تغییر باعث بروز این مشکل شده است.

 

3- چک کردن نحوه ایندکس شدن صفحات وب سایت:

شاید شما کنجکاو باشید که بدانید آیا وب سایت تان بصورت آنلاین کش شده است یا خیر. اگر سایت شما کش نشده باشد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اول اینکه باید مطمئن شوید که در سورس کد آن صفحه از وب سایت تان اتریبیوت “content=”noarchive تعریف نشده باشد. دلیل دوم می تواند این باشد که اگر جلوی دسترسی خزنده های موتور جستجو را گرفته باشید و قابلیت پیمایش/ایندکس (crawl/index) نداشته باشد، آن صفحه در گوگل کش (cache) نخواهد شد. دلیل سوم اینکه اگر صفحه را بتازگی ایجاد کرده باشید، مدتی طول می کشد که آن صفحه در گوگل کش شود. مثلا دو یا سه روز. پس صبور باشید! دقت کنید که اگر صفحه ای در کش گوگل نمایش داده نشود لزوما به این معنی نیست که آن صفحه یا سایت در گوگل ایندکس نشده است.

 

 

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

دیدگاه کاربران درباره

نحوه مشاهده صفحات کش شده وب سایت در گوگل

دیدگاهی وجود ندارد