راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

مشخصات مقاله

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

Ultimate Guide to Google Data Studio

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

 

مزایای استفاده از گوگل دیتا استودیو:

بعنوان یک بازاریاب دیجیتال (Digital Marketer)، داده یا دیتا (Data) به منزله خون جاری در رگهای کسب و کارتان است. برای پشتیبانی و حمایت از ایده های خود یا آنالیز اثرگذاری کمپین ها (Campaigns) داده ها بسیار موثر خواهند بود. برای بسیاری از افرادی که بعنوان marketer در دنیای دیجیتال فعال هستند، آنالیز و تحلیل داده ها می تواند کاری چالش انگیز و دشوار باشد.

ابتدا باید بتوانید داده های موردنظر خود را استخراج (export) کنید که احتمالا یک فایل اکسل خروجی خواهید داشت. سپس باید بلد باشید که این داده های بدست آمده را تحلیل کنید. بنابراین تا فاکتورها و معیارهای غیرضروری را از گزارش خود حذف نکنید، نمی توانید آنالیز مناسبی از داده ها داشته باشید.

آنالیز داده (Data analysis) فرآیندی است که نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی می باشد. اما با توجه به پیشرفت روزافزون دنیای تکنولوژی، زمانی برای هدر دادن وجود ندارد. خوشبختانه گوگل برای حل این مشکل رایج، راهکاری را ارائه می دهد.

ابزار گوگل برای بصری سازی داده (Data Visualization Tool) یعنی گوگل دیتا استودیو (Google Data Studio) در عرض چند ثانیه می تواند داده ها را بصورت ویژوال نمایش دهد و گزارشی مبتنی بر آن ارائه دهد.

از آنجائیکه سرویس گوگل دیتا استودیو می تواند گزارش های قابل فهم و کاملا بصری تولید کند، این ابزار به شما کمک می کند تا بینش و دید دقیقی راجع به داده ها و آنالیز آنها داشته باشید.

 

گوگل دیتا استودیو (Google Data Studio) چیست؟

استودیوی داده گوگل یا گوگل دیتا استودیو یک ابزار ویژوال سازی داده ها می باشد که به شما در تهیه گزارش های جذاب و قابل فهم از داده های سرویس هایی مانند Google Ads، Google Analytics، Google Sheet، Google Search Console، Youtube، MySql و… کمک می کند.

توسط ابزار گوگل دیتا استودیو، شما قادر خواهید بود داده ها را به اشکال مختلف (bar charts, pie charts, tables, heat maps, geo maps, scorecards, scatter charts, bullet charts و…) در این سرویس همچنین می توانید داشبورد خود را مدیریت کنید، لوگوی آنرا تغییر دهید و تصاویر، فونت ها و سایر المان های آنرا شخصی سازی کنید.

اگر می خواهید گزارش یا داشبورد خود را با فرد دیگری به اشتراک بگذارید یا با او همکاری (collaborate) کنید، می توانید از پلتفرم مارکتینگ گوگل یا Google Marketing Platform استفاده کنید.

گوگل دیتا استودیو تمپلیت های مختلفی دارد تا به شما در انجام هرچه سریع تر تنظیمات گزارش و داشبورد کمک کند.

به منظور یادگیری نحوه استفاده از Google Data Studio، آنالیز بهتر داده ها و ارائه آن به اعضای تیم خود، توصیه می کنیم ادامه مقاله را با “محتوابان” همراه باشید.

 

کار با ابزار گوگل دیتا استودیو

 

1- لاگین به گوگل دیتا استودیو:

درست شبیه سرویس گوگل آنالیتیکس، ابزار گوگل دیتا استودیو نیز بطور رایگان توسط گوگل به کاربران ارائه می شود. برای ورود به پنل ابزار Google Data Studio وارد این لینک شوید و با همان اکانت گوگل آنالیتیکس یا سرچ کنسول خود لاگین کنید.

استودیوی داده گوگل بخشی از پلتفرم مارکتینگ گوگل می باشد. بنابراین رابط کاربری آن شبیه ابزار گوگل درایو می باشد. پورتال Data Studio تنها داکیومنت های دیتا استودیو را در خود ذخیره می کند که به دو بخش کلی Reports و Data Sources تقسیم می شود.

لاگین به گوگل دیتا استودیو

 

2- تعریف یک گزارش جدید:

در بخش reports روی دکمه “+” (واقع در گوشه سمت چپ بالا یا گوشه سمت راست پایین صفحه) کلیک کنید. مانند تصویر زیر، یک صفحه خالی نمایش داده می شود. اگر می خواهید گزارشی از داده های سرویس های Google Analytics, Search Console, Google Ads, YouTube Analytics, Google Sheets, یا Google BigQuery داشته باشید، می توانید از یکی از تمپلیت های گوگل دیتا استودیو استفاده کنید:

3- به داده های خود متصل شوید:

به منظور اتصال داده ها به گزارش خود، روی دکمه “Create New Data Source” واقع در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید. شما می توانید گزارش خود را به 18 منبع داده گوگل (Google Data Source) و 98 منبع داده پارتنر متصل کنید (اگر در حال حاضر از ابزار Data Studio’s Partner استفاده می کنید)

 

وقتی دیتا سورس (Data Source) خود را مشخص کردید، شما باید اجازه دهید دیتا استودیوی گوگل به اکانت گوگل آنالیتیکس متصل شود. سپس باید مطابق تصویر زیر account و property و view موردنظر را انتخاب کنید.

دیتا سورس (Data Source)

 

در مرحله بعد یک پنجره پاپ آپ شامل فاکتورها و فیلدهایی که دیتاسورس شما رهگیری می کند (مطابق تصویر زیر) نمایش داده خواهد شد. روی دکمه “Add To Report” کلیک کنید تا داده های موردنظر به گزارش شما متصل شوند.

 

 

4- گزارش خود را شخصی سازی کنید:

گزارش شما در مرحله اول یک صفحه گرید خالی است که می توانید المان های ویژوال دلخواه خود را به آن اضافه کنید. البته پیش از افزودن این المان های بصری (visual) به گزارش خود، می توانید قالب و طرح آن را نیز سفارشی سازی کنید.

 

در صورتی که می خواهید Data Source دیگری را به گزارش خود اضافه کنید، روی دکمه “Resource” کلیک کرده و از لیست بازشوی آن گزینه “Manage added data sources” را انتخاب کنید.

Manage added data sources

 

سپس روی لینک “Add a Data Source” کلیک کنید و دیتا سورس موردنظرتان را برای افزودن به Report انتخاب کنید.

Add a Data Source

 

5- افزودن المان های بصری (Visual):

روش های مختلفی برای بصری سازی (visualize) داده ها در Google Data Studio وجود دارد. شما می توانید المان های time series, bar chart, combo chart, pie chart, table, geo map, scorecard, scatter chart, bullet chart, area chart یا یک pivot table را به گزارش خود اضافه کنید. علاوه بر این امکان افزودن Shape و Image و Text نیز وجود دارد.

پس از اینکه المان ویژوال موردنظر خود را پیدا کردید، آنرا با سایز دلخواه به گزارش خود بکشید و رها کنید (Drag&Drop).

افزودن المان های بصری (Visual)

 

6- ویرایش المان های بصری گزارش دیتا استودیو:

در سایدبار سمت راست گزارش خود، شما می توانید منبع داده یا دیتا سورس بصری (Visualization’s Data Source)، ابعاد، معیارها و محدوده داده (Data Range) گزارش را ویرایش کنید.

ویرایش المان های بصری گزارش دیتا استودیو

شما همچنین می توانید داده های گزارش را مرتب سازی کنید، فیلتر کنید، سگمنت دیگری از سرویس گوگل آنالیتیکس را به آن بیافزایید و استایل آنها را ویرایش کنید.

داده های گزارش را مرتب سازی کنید

 

علاوه بر موارد فوق، شما می توانید نوع بصری سازی (Visualization) انجام شده روی دیتا را به نوع دیگری تغییر دهید. بعنوان مثال، اگر از نمودار میله ای (bar chart) برای نمایش داده های گزارش خود استفاده کرده اید می توانید آنرا به نمودار زمان (Time Series) تغییر دهید.

نوع بصری سازی (Visualization)

 

 

وقتی اولین Visualization خود را تکمیل کردید، می توانید هر تعداد از آنها که خواستید در گزارش خود درج کنید.

 

آنالیز داده (Data Analysis):

تحلیل داده ممکن است آخرین کاری باشد که در لیست کارهای روزانه شما وجود دارد. اما توسط گوگل دیتا استودیو (Google Data Studio) می توانید راحت تر و سریع تر از نرم افزارهایی مانند اکسل (Excel) داده های موردنظرتان را آنالیز و تنظیم کنید.

با استفاده از استودیوی داده گوگل، اطلاعات مفید و جامعی را می توان بدست آورد و بهتر می توانید عملکرد و تاثیر کمپین های خود را ارزیابی کنید.

لطفا اگر سوال یا پیشنهادی در مورد سرویس گوگل دیتا استودیو دارید، از طریق فرم ارسال دیدگاه، آن را با ما و کاربران محتوابان به اشتراک بگذارید.

 

منبع: blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای کامل سرویس گوگل دیتا استودیو

دیدگاهی وجود ندارد