تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

مشخصات مقاله

تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

امروزه بیش از 3 و نیم میلیارد جستجو در گوگل بطور روزانه انجام می شود. این آمار نشان می دهد نیمی از افراد جهان ممکن است در طول روز حداقل 30 بار لوگوی گوگل را مشاهده کنند!

در طول دو دهه گذشته، لوگوی گوگل بصورت قابل فهم و به شکل آیکون باقی مانده اما بتدریج به سمت سادگی بیشتر توسعه یافته است.

 

لوگوی قدیمی Google:

در واقع شرکت گوگل دو لوگوی قدیمی دارد. اولین لوگو در سال 1996 طراحی شد که در آن تصویر یک دست بهمراه نام اورجینال شرکت یعنی BackRub نمایش داده شده بود. بعد از برندینگ مجدد گوگل در سال 1998 لوگوی این شرکت بصورت متن Google! و رنگارنگ تغییر کرد.

آن چیزی که ممکن است بسیاری از کاربران اینترنت ندانند وجود داستان در پشت سر همه این لوگوها می باشد. در ادامه مقاله لوگوهای گوگل را به ترتیب زمانی نمایش خواهیم داد و حکایت طراحی هر کدام را نیز بیان می کنیم:

 

تاریخچه لوگوهای شرکت گوگل:

سال 1996: اولین لوگوی گوگل;

موسسین گوگل یعنی Lary Page و Surgey Brin اولین لوگوی شرکت خود را بنام “BackRub” ثبت کردند. دلیل این نام گذاری این بود که کار اصلی خزنده وب گوگل، سرچ کردن از میان بک لینک های اینترنت بوده است.

سال 1996: اولین لوگوی گوگل

اما خوشبختانه در سال 1997 این دو نفر تصمیم گرفتند نام شرکت خود را به گوگل:Google تغییر دهند. در واقع کلمه Google حالت تغییریافته Googol (به معنی عدد 10 به توان 100) می باشد. ایده پشت نام گذاری دوم هم این بود که گوگل می تواند در سریع ترین زمان تعداد بسیار زیادی نتیجه را به کاربران نمایش دهد.

سال 1998: اولین لوگوی واقعی گوگل;

برخی از منابع اعلام کرده اند آقای “لری پیج” طراح اصلی اولین لوگوی گوگل بوده است و برخی دیگر می گویند آقای “سرجی برین” لوگوی گوگل را توسط یک نرم افزار رایگان طراحی لوگو بنام GIMP طراحی کرده است.

سال 1998: اولین لوگوی واقعی گوگل

نکته جالب دیگر اینست که در همین سال یعنی 1998 شرکت Yahoo! نیز لوگوی خود را آپدیت کرد. بنطرمی رسد کمپانی های قدرتمند تکنولوژی رویه های یکدیگر را پیگیری می کرده اند!

سال 1999 تا 2010 –  دیزاین های Ruth Kedar

داستان طراحی لوگوی بعدی گوگل به این صورت است: یک دوست مشترک بین آقای Page و Brin یک گرافیست حرفه ای را معرفی می کند بنام خانم Ruth Kedar (استادیار دانشگاه استنفورد)

به دلیل اینکه موسسین گوگل از لوگوی فعلی خود در سال 1999 راضی نبودند، تصمیم گرفتند از خانم Kedar در زمینه طراحی نمونه های اولیه (پروتوتایپ:prototype) برای لوگوی شرکت خود کمک بگیرند.

خانم kedar طراحی لوگوی بعدی را با رنگ مشکی و با فونت Adobe Garamond شروع کرد.

سال 1999 تا 2010 –  دیزاین های Ruth Kedar

خانم گرافیست سپس با فونت Catull به کار خود ادامه داد. لوگوی طراحی شده در مرحله بعد به شکل زیر بود:

فونت Catull

سپس با تلفیق رنگ آمیزی در مرحله بعد به لوگوی زیر رسید:

تلفیق رنگ آمیزی

و سپس به لوگوی زیر رسید:

لوپوی ذره بین دار

نسخه بعدی لوگوی گوگل تقریبا شبیه طرحی است که ما امروزه از لوگوی گوگل می بینیم. این طرح جوان پسندتر از طرح های قبلی بود:

لوگوی جوان پسندتر

در نسخه بعدی بعدی خانم kedar طرح لوگو را بصورت زیر تغییر داد که در آن حروف سایه دار (shadow) هستند و از فونت کمی ضخیم تر (bold) استفاده شده است:

تغییر ترتیب رنگ های لوگو

رنگ های نسخه بالا، لوگو را جوان تر و پر انرژی تر نشان می داد!

و نسخه نهایی در این طراحی تصویر زیر است که در بین سالهای 1999 تا 2010 لوگوی گوگل بود:

لوگوی گوگل در بین سالهای 1999 تا 2010

در ماه می سال 2010 گوگل بار دیگر لوگوی خود را به این صورت آپدیت کرد: رنگ زرد حرف O را با نارنجی تغییر داد و سایه یا Shadow زیر حروف Google را حذف کرد.

روند تکامل لوگوی گوگل

سال 2015: تولد لوگوی جدید گوگل:

در سال 2015 میلادی تمام طراحان شاغل در شرکت گوگل در مدت یکهفته دور هم جمع شدند تا برندینگ و لوگوی جدیدی برای گوگل طراحی کنند. رنگ آمیزی لوگوی جدید مطابق لوگوهای قبل بود (آبی، قرمز، نارنجی و سبز) اما فونت آن بطور کلی تغییر کرد و از Catull به فونت سفارشی schoolbook-inspired که خانواده ای از Sans بود آپدیت شد.

علاوه بر این، لوگوهای جانبی دیگری نیز برای شرکت گوگل طراحی شد. مانند حرف G رنگین کمانی (تصویر زیر) که معرف لوگوی گوگل در دستگاه های موبایل هوشمند، فاوآیکن وب سایت و نیز جستجوگرهای صوتی می باشد.

حرف G رنگین کمانی

لوگوی جدید شاید ساده بنظر برسد اما تغییر چشمگیری نسبت به لوگوهای قبلی گوگل حاصل شده است. تغییر خانواده فونت از Catull به Sans-Serif باعث شده لوگوی جدید (تصویر زیر) بسیار کاربرپسندتر باشد.

لوگوی جدید گوگل

سبک فونت یا typeface خانواده Sans طوریست که دیزاینرها راحت تر می توانند طرح لوگو را برای سایزهای مختلف دستکاری کنند و قابلیت انعطاف بیشتری دارد. بعنوان مثال اندازه لوگوی موردنیاز در ساعت هوشمند اندرویدی و اندازه لوگو در دسکتاپ کاملا قابل تغییر است. همانطور که محصولات گوگل در حال گسترش زیاد است نیاز به لوگوی منعطف کاملا احساس می شد.

لوگوی جدید حس جوانی و شادابی را القا می کند و بطور غیرمستقیم می گوید من مثل سایر لوگوهای تکنولوژی نیستم و فرق دارم!

 

یک لوگوی داینامیک:

لوگوی نهایی گوگل داینامیک می باشد. بدین صورت که وقتی کاربران در گوشی هوشمند خود از سرچ صوتی گوگل استفاده می کنند، سه نقطه بهمراه انیمیشن نمایش داده می شود تا نتایج سرچ نمایش داده شود. تصویر زیر را مشاهده کنید:

لوگوی داینامیک گوگل

و وقتی کاربر در حال سخن گفتن است، این سه نقطه به اکولایزر (Equalizer) تبدیل می شود و در واقع به صوت کاربر واکنش نشان می دهد. و به محض پایان صحبت کاربر با گوگل، لوگوی آن مجددا به 3 نقطه تبدیل می شود.

 

پیاده سازی Google Doodle:

حتما تا بحال برایتان پیش آمده که وارد سایت گوگل شوید و لوگوی گوگل را بصورت نقاشی یا تصویر عجیب و غریب مشاهده کنید! به این تصاویر Google Doodle گفته می شود.

اولین Doodle به مناسبت جشنواره Burning Man:

در سال 1998 میلادی، شرکت گوگل اولین Doodle خود را عرضه کرد و در دومین حرف O در لوگو تغییری ایجاد کرد. در تصویر زیر گوگل می خواست جشنواره Burning-Man را در سال 1998 اعلام کند:

جشنواره Burning-Man

طراحی Google Doodle برای ایرانیان!

در کل Doodleها در گوگل برای اعلام جشن ها یا بزرگداشت اشخاص مهم در سراسر جهان بکار می روند. مانند: ولنتاین (روز عشاق، بزرگداشت خیام، هالووین و…) در بخش زیر چند نمونه از Doodle های گوگل برای ایرانیان را مشاهده می کنید:

چند نمونه از Doodle های گوگل برای ایرانیان 3 چند نمونه از Doodle های گوگل برای ایرانیان 2

برای مشاهده آرشیو کامل Google Doodle کلیک کنید.

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت اولین روز مدسه رفتن!

اولین Doodle های گوگل به منظور بزرگداشت مراسم معروف و اشخاص مهم بکار می رفت اما به مرور و در سال های اخیر، گوگل از آن برای مراسم مختلف و جالب نیز استفاده می کند. مانند: در تاریخ اول سپتامبر 2017 تصویر زیر جایگزین لوگوی گوگل شد تا اولین روز مدرسه رفتن را اعلام کرده باشد و آن را گرامی بدارد!

تاریخ اول سپتامبر 2017

گوگل برای اینکه تصمیم بگیرد کدام مناسبت را بصورت Google Doodle نمایش دهد یک تیم دارد که در جلسات خود درباره این قضیه همفکری می کنند. حتی کاربران گوگل هم می توانند Doodle پیشنهادی خود را به گوگل اعلام کنند تا در جلسات این تیم مطرح شود.

Doodle به مناسبت روز بزرگداشت پدربزرگ ها و مادربزرگ ها:

تصویر زیر Doodle گوگل در تاریخ 26 جولای 2019 بوده است که مناسبت آن بزرگداشت پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کشورهای پرتقال و اسپانیا Grandparents’ Day 2019 (Portugal, Spain) می باشد:

آن بزرگداشت پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در کشورهای پرتقال و اسپانیا

Google Doodle به مناسبت سالگرد تولد خانم Shakuntala Devi:

یا تصویر Google Doodle زیر به مناسبت 84 اُمین سالگرد تولد خانم Shakuntala Devi می باشد که زندگی خود را وقف علم ریاضی کرده است:

خانم Shakuntala Devi

گوگل اعلام کرد که در سال 2015 میلادی بیش از 2000 Doodle برای صفحه اصلی وب سایت خود طراحی و پیاده سازی کرده است. و در سال 2016 بطور غیررسمی گزارش داده شده که گوگل بیش از 4000 Doodle طراحی کرده است.

Google Doodle در شبکه اجتماعی توییتر:

این بخش از گوگل یک اکانت رسمی در شبکه اجتماعی توییتر دارد به آدرس @GoogleDoodles که امکان مشاهده تمام Doodle های گوگل از ابتدا تا کنون بهمراه مناسبت هریک از آنها وجود دارد. اکانت Google Doodle در توییر هم اکنون بیش از 127 هزار فالوور دارد.

حرف آخر!

از آنجا که تکونولوژی ها و کاربران استفاده کننده از آنها بطور روزافزون در حال پیشرفت هستند، این احتمال وجود دارد که طی چند سال آینده مجددا گوگل به فکر تغییر لوگو و برندینگ خود بیوفتد!

4/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

فرم ارسال دیدگاه درباره

تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

دیدگاه کاربران درباره

تاریخچه جالب لوگوی گوگل و Google Doodle

دیدگاهی وجود ندارد