راهنمای ساده درباره الگوریتم رنک برین گوگل

راهنمای ساده درباره الگوریتم رنک برین گوگل

مشخصات مقاله

راهنمای ساده درباره الگوریتم رنک برین گوگل

راهنمای ساده درباره الگوریتم رنک برین گوگل

Guide to Google’s RankBrain Algorithm

تا چند سال پیش وقتی می خواستید نزدیکترین رستوران در شهر محل زندگی خود (مثلا Boston) را پیدا کنید باید در گوگل عبارت “Boston Restaurant” را سرچ می کردید. اما در سال های اخیر کافیست برای یافتن نزدیکترین رستوران به محل زندگی خود سرچ کنید “Where should I go for dinner?”

دلیل این قضیه هم پیچیده تر شدن و پیشرفته تر شدن الگوریتم های گوگل در طی سال های اخیر می باشد. تا قبل از سال 2015 میلادی، کاربران باید عبارات صریح تر و دقیق تری در باکس سرچ گوگل وارد می کردند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

اما چه چیزی باعث شده تا موتور جستجوی گوگل طی سال های اخیر راحت تر بتوانید مفهوم و منظور جستجوی کاربران را متوجه شود؟

شرکت گوگل در 26 اکتبر سال 2015 اعلام کرد که الگوریتم های خود را مجهز به سیستم هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بر مبنای یادگیری ماشین (Machine Learning) بنام رنک‌برین (RankBrain) کرده است.

 

الگوریتم رنک برین چیست و چگونه کار می کند؟

RankBrain یکی از بخش های اصلی الگوریتم جستجوی گوگل است. قابلیت یادگیری ماشین (machine learning) به گوگل کمک می کند تا متوجه شود کدام صفحه وب به عبارت موردجستجوی کاربر نزدیک تر است و ارتباط بیشتری دارد.

به عبارت دیگر، الگوریتم رنک برین به گوگل کمک می کند تا مقصود و منظور فرد جستجوکننده را بهتر متوجه شود و بهترین نتایج را به او نمایش دهد. برای تشخیص دقیق تر مفهوم عبارت مورد جستجوی کاربران، گوگل داده های وسیعی را در اختیار الگوریتم رنک برین قرار می دهد. سپس رنک برین با استفاده از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، یاد می گیرد که با توجه به سیگنال های جستجو مانند: تاریخچه سرچ کاربر، موقعیت جغرافیایی، دستگاه مورد استفاده و…. چه نتایجی را به کاربر نمایش دهد.

 

مثالی از نحوه کارکرد الگوریتم رنک برین:

بعنوان مثال اگر شما در گوگل سرچ کنید “Where should I go for dinner?” الگوریتم جستجوی گوگل ابتدا سعی می کند موقعیت جغرافیایی شما را تشخیص دهد سپس دستگاهی که با آن در گوگل جستجو کرده اید را بفهمد. در نهایت گوگل عبارت شما را بصورت “Which restaurants are currently open for dinner within walking distance of my current location?” تفسیر کرده و آن را جستجو می کند.

 

آنالیز جستجوهای قبلی کاربران:

یکی دیگر از قابلیت های الگوریتم رنک برین، توانایی تحلیل سابقه جستجوی کاربران به منظور نمایش نتایج مرتبط تر است. بعنوان مثال وقتی من در گوگل درباره موضوعی در زمینه “سئوی سایت یا دیجیتال مارکتینگ” جستجو می کنم، مقالات سایت “محتوابان” در رتبه بالاتری نسبت به سایر سایت ها نمایش می یابند.

سئو در الگوریتم رنک برین

سئو چگونه می تواند با الگوریتم رنک برین سازگاری داشته باشد؟

با اینکه گوگل با استفاده از الگوریتم رنک برین توانسته با تغییر رفتار جستجوی کاربران خود را وفق دهد، اما بسیاری از سئوکارها و بازاریاب های دیجیتال هنوز استراتژی سئوی خود را با این تغییرات تظابق نداده اند.

این روزها کاربران بشدت برای یافتن پاسخ سوالات خود به گوگل تکیه می کنند و انتظار پاسخی دقیق و مرتبط دارند. پس گوگل باید بتواند مفهوم عبارت جستجوشده توسط کاربران را هرچه بهتر متوجه شود. گوگل برای انجام اینکار تاریخچه جستجوی کاربران را بررسی می کند و مواردی را که به جستجوی کاربر نزدیک تر باشد را پیدا می کند و بهترین جواب را از بین آنها انتخاب می کند و به عنوان پاسخ سرچ کاربر به او نمایش خواهد داد.

رعایت ساختار بهینه در بلاگ وب سایت:

برای اینکه گوگل راحت تر بتواند صفحات بلاگ سایت تان را تفسیر کند، رعایت ساختار مناسب و بهینه برای سایت توصیه می شود. بصورتیکه یک صفحه را بعنوان صفحه اصلی موضوع مقاله در نظر بگیرید (Pillar) و صفحات عناوین فرعی مقاله را با دادن لینک به آنها معین کنید (Cluster).

هایپر لینک کردن زیرشاخه های یک بلاگ می تواند باعث افزایش اعتبار دامنه یا DA (Domain-Authority) شود. اگر ستون یا pillar یک بلاگ رتبه خوبی در نتایج گوگل بگیرد، این رتبه خوب می تواند روی صفحات زیر مجموعه آن تاثیر مثبت بگذارد و آنها را نیز ارتقا دهد. و برعکس. اگر صفحات زیرشاخه یا cluster یک بلاگ در کلمات کلیدی هدف رنک خوبی داشته باشند، رتبه صفحه pillar نیز بتدریج جایگاه خوبی در نتایج گوگل خواهد گرفت.

رعایت ساختار بهینه در بلاگ وب سایت

بررسی رنک برین از لحاظ تولید محتوا:

از لحاظ نگارشی هم الگوریتم رنک برین کیفیت را به کمیت محتوای سایت اولویت می دهد. تا چند سال قبل، نویسندگان مقالات در سایت ها ترجیح می دادند مقالات طولانی تری منتشر کنند و به کیفیت آن کمتر اهمیت می دادند اما در سال های اخیر انتشار مقالات با کیفیت و متقاعدکننده از اهمیت بیشتری برخوردارست. احتمال اینکه یک مقاله بهینه و تخصصی در صدها کلمه کلیدی طولانی (Long-Term Keywords) رتبه خوبی در نتایج گوگل دریافت کند زیاد است.

الگوریتم رنک برین باعث شدن تا جستجو در موتور جستجوی گوگل مانند این باشد که گویا کاربر در حال چت کردن با همکار خود است. نوبت آنست که بازاریاب های دیجیتال خود را بسرعت به این الگوریتم برسانند!

اگر شما بتوانید موارد و نکات بیان شده در این مقاله را در استراتژی سئوی سایت خود لحاظ کنید، قادر خواهید بود همراه با پیشرفت الگوریتم گوگل پیش بروید و موقعیت سایت خود را در نتایج سرچ گوگل بهبود ببخشید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای ساده درباره الگوریتم رنک برین گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

مهم ترین معیارهای سئو در سال ۲۰۱۹

دیدگاه کاربران درباره

مهم ترین معیارهای سئو در سال ۲۰۱۹

دیدگاهی وجود ندارد