راهنمای کامل سرچ کنسول جدید گوگل

راهنمای کامل سرچ کنسول جدید گوگل

مشخصات مقاله

راهنمای کامل سرچ کنسول جدید گوگل

راهنمای کامل سرچ کنسول جدید گوگل

New Google Search Console Tutorial

منبع: https://www.wordstream.com/blog

نسخه جدید سرچ کنسول گوگل

ابزارهای کاربردی و معتبر زیادی برای آنالیز سئوی سایت وجود دارند. مانند: Moz و SEMrush و AHrefs و…

توسط این سرویس ها می توان کارهای زیادی در زمینه بهینه سازی وب سایت انجام داد. بعنوان مثال: بررسی وضعیت بک لینک های سایت، انجام تحقیقات کلمه کلیدی، یافتن فرصت های مناسب برای پست مهمان و…

کسب و کار شما چه خانگی باشد، چه کوچک و چه تجاری، می توانید با ابزارهای مذکور آنالیز همه جانبه ای در راستای سئوی وب سایت خود داشته باشید.

اگر بیزینس شما بگونه ای است که باید ترافیک ورودی زیادی را از موتورهای جستجو (به ویژه گوگل) به سمت سایت خود داشته باشید، بشدت توصیه می کنیم سایت خود را در سرویس کنسول جستجوی گوگل (گوگل وبمستر سابق) ثبت کنید.

اگر نمی دانید چطور باید با نسخه جدید گوگل سرچ کنسول کار کنید، نگران نباشید! ما در این مقاله سعی می کنیم بخش های اساسی و کاربردی این سرویس گوگل را آموزش دهیم.

» مطالعه بلاگ گوگل با موضوع “Migrating from old Search Console to new Search Console

ورژن جدید کنسول سرچ گوگل در اوایل سال 2018 میلادی رونمایی شد و گوگل بطور رسمی نسخه بتای کنسول سرچ خود را در سپتامبر 2018 معرفی کرد.

 

قدم اول؛ ثبت و تائید سایت (Add & Verify):

قبل از اینکه بطور عملی وارد آموزش سرچ کنسول جدید گوگل شویم، باید آدرس سایت خود را در این سرویس ثبت و تائید کنیم.

اخیرا گوگل روش ثبت دامنه را تغییر داده و پس از لاگین به اکانت جی‌میل خود و ورود به اکانت سرچ کنسول گوگل،  مطابق تصویر زیر با دو گزینه Domain و URL Prefix روبرو می شوید.

ثبت و تائید سایت (Add & Verify)

اگر گزینه domain را انتخاب کنید، فقط از روش DNS verification می توانید مالکیت دامین خود را تائید کنید.

اما اگر روش URL Prefix را انتخاب کنید، مطابق تصویر زیر فایلی که گوگل می دهد را دانلود کنید و در فولدر اصلی هاست تان آپلود کنید تا مالکیت دامین تان تائید شود.

تائید مالکین دامنه

سپس برای افزودن property های دیگر، مطابق تصویر زیر، روی دکمه + Add Property واقع در منوی سمت چپ کلیک کنید.

دکمه + Add Property

دقت داشته باشید که باید آدرس سایت تان را همانطور که در نوار آدرس مرورگر نمایش داده می شود در این قسمت درج کنید. اگر سایت تان از پروتکل SSL نیز پشتیبانی می کند باید هر دو دامین (مثلا HTTP://mohtavaban.com و HTTPS://mohtavaban.com) را ثبت کنید. به همین ترتیب اگر زیر دامنه (subdomain) هم دارید، آنها را هم درج کنید. مثلا http://example.com

نکته: همه موارد فوق را باید بعنوان property های مختلف در اکانت خود تعریف کنید.

نحوه تائید مالکیت یا احراز هویت مالک دامنه:

صرفا با تعریف آدرس سایت بعنوان یک property جدید در کنسول جستجو، گوگل شروع به جمع آوری و آنالیز داده ها نخواهد کرد. بلکه لازم است شما مالکیت خود را نسبت به این سایت تائید کنید (احراز هویت). بدین منظور، در صفحه اصلی سرویس سرچ کنسول، مانند شکل زیر، روی “Manage property” کلیک کنید.

از لیست بازشو، گزینه “verify property” را انتخاب کنید. سپس یکی از روش های پیشنهادی جهت احراز هویت مالکیت سایت را انتخاب کنید (مانند آپلود فایل html یا تعریف تگ).

با مطالعه مقاله “آموزش گوگل وبمستر تولز-بخش اول” می توانید اطلاعات لازم جهت چگونگی تائید مالکیت سایت در کنسول سرچ گوگل را بدست آورید.

 

قدم دوم؛ تعیین دامین ترجیحی (preferred domain):

مشخص کردن دامنه ترجیحی به گوگل اعلام می کند که دامنه سایت را به چه صورتی در نتایج سرچ گوگل نمایش دهد (بصورت http://www.example.com یا https://example.com) انتخاب هر کدام از باعث نمی شود که در نتایج سرچ گوگل رتبه بالاتری کسب کنید بلکه سلیقه ای می باشد.

در نسخه قدیمی سرچ کنسول، روی property موردنظر کلیک کنید و در قسمت بالای صفحه روی آیکون چرخ دنده کلیک کرده و سپس گزینه “Site Setting” را انتخاب کنید.

تعیین دامین ترجیحی (preferred domain)

در بخش Preferred Domain گوگل دو گزینه برای انتخاب در مقابل شما قرار می دهد. نسخه بدون www و نسخه با www

البته گزینه “Don’t set a preferred domain” هم وجود دارد که با انتخاب آن به گوگل اعلام می کنید که دو URL با www و بدون www دو آدرس مجزا می باشند و باهم فرق دارند.

 

قدم سوم؛ یکپارچه کردن سرویس های سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس:

سرویس گوگل آنالیتیکس داده های مربوط به ترافیک کاربران و نرخ تبدیل آنها را ارائه می دهد. سرویس کنسول سرچ گوگل نیز داده های مربوط به سرچ کاربران را نمایش می دهد. اتصال دو سرویس GSC و GA می تواند داده ها و گزارش های بسیار مفیدی را در اختیار مدیران سایت ها قرار دهد.

اتصال گوگل آنالیتیکس به سرچ کنسول:

به منظور اتصال سرویس های GSC و GA وارد اکانت Google Analytics خود شده و در بخش پایین و چپ پنل روی Admin با آیکون چرخ دنده کلیک کنید. سپس در بخش Property مطابق تصویر زیر، روی آیتم “Property Setting” کلیک کنید.

اگر شما به قسمت Property Setting دسترسی ندارید، مانند تصویر فوق که این لینک غیرفعال است، این بدین معناست که شما مجوز ویرایش (Edit Permission) در سطح Property ندارید. بنابراین باید از فردی که دسترسی کل به پنل آنالیتیکس را دارد بخواهید این دسترسی را به شما بدهد تا بتوانید سرویس های Analytics و Search Console را بهم متصل کنید.

سپس با اسکرول به پایین، وارد تنظیمات Search Console شوید. در این قسمت آدرست سایت خود را خواهید دید که نشان دهنده ثبت صحیح آن در کنسول سرچ گوگل می باشد.

مطابق شکل زیر، در زیرمجموعه گزارشات (reports) روی Search console کلیک کنید:

زیرمجموعه گزارشات (reports)

تهیه گزارش از داده های قبل و بعد از کلیک کاربران:

توسط گزارش های فوق شما می توانید داده های قبل از کلیک کاربر (pre-click) مانند: رشته پرس و جو (query)، تعداد نمایش (impression) و… همچنین داده های بعد از کلیک کاربر (post-click) مانند: نرخ پرش (Bounce-Rate) و میزان تکمیل شدن اهداف (Goals Completion) و… را بدست آورید.

گزارشات صفحات فرود (Landing Pages):

در بخش گزارشات صفحات فرود (Landing Pages) می توان اطلاعات خوبی در زمینه ترافیک تمام URL هایی که در نتایج سرچ گوگل نمایش می یابند و همچنین صفحاتی که بتازگی آپدیت کرده اید و می خواهید بدانید این تغییرات چه تاثیری بر رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل داشته است، ارائه می دهد.

نرخ کلیک یا CTR: Click Through Rate

تاثیر نرخ کلیک یا CTR: Click Through Rate بر میزان تکمیل اهداف (Goal Completion) چقدر است؟ میزان اثرگذاری جایگاه متوسط (Average Position) سایت در نتایج سرچ گوگل بر روی تعداد جلسات (Session) کاربران یا زمان ماندن آنها در صفحات سایت (Time on page) چقدر است؟ با اتصال سرویس کنسول جستجوی گوگل به آنالیتیکس می توانید پاسخ این سوالات و بسیاری سوالات دیگر را کسب کنید. همچنین می توانید گزارشات را بر اساس کشور (Country)، دستگاه (Device) یا رشته جستجو (Search query) مشاهده کنید.

نکته: کنسول سرچ جدید گوگل داده های سایت را تا زمانی در اختیار دارد که کنسول قبلی جستجوی گوگل برای سایت شما جمع آوری کرده است. خبر خوب اینست که گوگل سرچ کنسول قبلی داده های مربوط به سرچ سایت را تا 3 ماه قبل نمایش می داد، کنسول جدید گوگل، داده های سرچ یا search data را تا 16 ماه گذشته در اختیار شما قرار می دهد.

 

قدم چهارم؛ معرفی نقشه سایت (Submit Sitemap):

اگر مطمئن نیستید که نقشه سایت دارید یا خیر، کافیست به مسیر example.com/sitemap.xml (بجای example.com دامین سایت خود را بنویسید) مراجعه کنید. اگر فایلی پیدا نشد، شما سایت مپ ندارید!

به منظور ثبت نقشه سایت خود در سرویس سرچ کنسول گوگل، شما باید یک (یا چند) فایل sitemap.xml تهیه کنید.

نکات تهیه نقشه سایت مناسب:

  • حجم فایل: کمتر از 50 مگابایت
  • تعداد URL ها: کمتر از 50 هزار
  • اگر بیش از 50 هزار URL دارید: ایجاد دو یا چند فایل نقشه سایت
  • فقط URL های کنونیکال را درج کنید: آدرس هایی که در فایل txt بلاک کرده اید را درج نکنید.
  • از دید گوگل: نقشه های سایت شامل تمام URL های سایت می باشد. اگر مقیاس سایت تان بزرگ است، این تعریف می تواند بصورت دیگری باشد: لیست تمام صفحات در دسترس یا تمام صفحات ارزشمند سایت. نقشه سایت باید شامل تمام صفحات مفید و باکیفیت و منحصربفرد باشد. مانند صفحات لندینگ.
  • CMSهای معروف: سیستم های مدیریت های محتوای محبوب مانند وردپرس، جوملا یا دروپال، پلاگین هایی برای تهیه نقشه سایت دارند.

» مطالعه مقاله “بهینه سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو” توصیه می شود.

اکنون شما نقشه سایت تان را تهیه کرده اید. برای اینکه به گوگل کمک کنید تا صفحات سایت تان را سریع تر و ساده تر پیمایش (CRAWL) و ایندکس (INDEX) کنید، باید آنرا به سرویس سرچ کنسول گوگل معرفی کنید. بدین منظور به منوی SITEMAP مراجعه کنید:

معرفی نقشه سایت

در این بخش کافیست URL سایت خود را وارد کرده و Submit را بزنید.

 

قدم پنجم؛ بررسی وضعیت ایندکس صفحات برای تصحیح خطاهای سایت:

در سرچ کنسول قبلی گوگل، وضعیت Index صفحات را می توانستیم در تب Google Index مشاهده کنیم. اما در ورژن جدید سرچ کنسول، این ویژگی در سمت راست داشبورد قرار دارد.

وضعیت Index صفحات

در نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل نام این بخش به Index Coverage Status Report تغییر یافته است.

در این مرحله با یک پنل (مطابق شکل زیر) روبرو خواهید شد که روش های مختلف حل مشکل را بیان می کند.

fetch as Google

موارد قابل انجام با URL های سایت در کنسول جستجوی گوگل:

کارهایی که می توان با هر یک از این آیتم ها انجام داد بصورت زیر است:

  • Inspect URL: چک کردن URL و آخرین زمان پیمایش آن (Crawl Time). چه این صفحه مجوز پیمایش داشته باشد و چه نه. چه قابل ایندکس باشد و چه نه. چه این url بعنوان کنونیکال تعریف شده باشد چه نه.
  • Test robots.txt blocking: فایل متنی ربات را با مراجعه به مسیر com/robots.txt باز کنید. در این فایل شما می توانید لیست تمام صفحاتی از سایت تان را که بلاک می باشند را مشاهده کنید.
  • Fetch as Google: به شما این امکان را می دهد که همانگونه که گوگل صفحه سایت شما را می بیند، شما هم ببینید. با استفاده از Fetch as Google می توان صفحه ای از سایت را بصورت دستی به گوگل معرفی کرد تا عملیات پیمایش و ایندکس (Crawl & Index) انجام شود.
  • View as Search Result: با استفاده از این گزینه می توانید صفحه وب سایت خود را همانگونه که در ایندکس گوگل نمایش می یابد مشاهده کنید.

دقت کنید که موارد فوق برای تمام URL های سایت تان در دسترس می باشد. توسط امکانات سرچ کنسول گوگل قادر هستید که وضعین پیمایش، ایندکس، خطاها (ERROR)، اخطارها (Warning) و… تمام URL های سایت خود را مشاهده کنید. بوسیله قابلیت “Validate Fix” این امکان را خواهید داشت که صفحات تصحیح شده را بصورت دستی به گوگل معرفی کنید تا گوگل سریع تر وضعیت url موردنظر شما را بررسی کرده و در صورت اصلاح شدن، آن را بعنوان Valid Page برچسب گذاری کند.

Valid Page

در بخش Index Coverage Report از کنسول جستجوی گوگل می توانید وضعیت ایندکس بودن صفحات سایت را مشاهده کرده و در صورت وجود مشکل آنرا برطرف سازید.

 

قدم ششم؛ بکارگیری گزارش کارایی (Performance Report) برای آپدیت کردن محتوا:

اساسا وقتی شما اکانت گوگل آنالیتیکس خود را به سرچ کنسول متصل می کنید، می توانید تمام معیارها (metrics) را در بخش گزارشات کارایی (Performance Reports) مشاهده کنید. قابلیت Performance report جایگزین “Search Analytics” در سرچ کنسول سابق شده است. این بخش نیز مانند بخش index coverage report در نسخه جدید، تغییرات چندانی نسبت به نسخه قبلی نداشته است.

با مراجعه به Performance Report بطور پیش فرض وارد بخش مرور کلی گزارش (Overview) خواهید شد (تصویر زیر):

بکارگیری گزارش کارایی (Performance Report) برای آپدیت کردن محتوا

البته شما به رهگیری تنها این آیتم ها در آنالیتیکس محدود نیستید بلکه می توانید از آنها بعنوان فرصتی برای بهبود کارایی سایت تان (Performance Improvement) بهره ببرید. بهترین راه برای انجام اینکار استفاده از قابلیت فیلتر (تصویر زیر) است:

بهبود کارایی سایت

از تب ها می توانید برای آنالیز معیارهای قبل از کلیک (Pre-Click Metrics) کاربران در سطوح کوئری، کشور، دستگاه یا صفحه استفاده کنید. فرض کنید شما می خواهید بفهمید که کدامیک از صفحات سایت تان کمترین نرخ کلیک (CTR) را طی 6 ماه گذشته داشته است:

 آنالیز معیارهای قبل از کلیک

یا می توانید بدنبال رشته های جستجو (Query) بگردید که بیشترین نمایش (Impression) را در نتایج موتورهای جستجو داشته اند:

Impression

 

قدم هفتم؛ استفاده از گزارش لینکها به منظور بهبود صفحات خاص:

گزارش Links در انتهای داشبورد قرار دارد:

استفاده از گزارش لینکها به منظور بهبود صفحات خاص

یک سری کارهای جالبی که می توان در بخش Links انجام داد عبارتند از:

1- تقویت صفحات مشخصی از سایت با استفاده از آمار تعداد لینک های داده شده به آنها: لینک سازی داخلی (internal links) به صفحاتی که می خواهید آنها را تقویت کنید یکی از روش های بهبود رتبه این صفحات در نتایج سرچ گوگل می باشد. مطابق تصویر زیر می توانید در بخش Links گزارش هایی در زمینه تعداد لینک های داخلی و خارجی صفحات سایت را مشاهده کرد.

تقویت صفحات مشخصی از سایت

در بخش لینک های خارجی یا External Links می توانید URL ها را بر اساس تعداد لینک های خارجی (لینک هایی که سایت های دیگر به یک صفحه داده اند) مرتب سازی کنید. تعداد لینک های خارجی فاکتور مهمی است که از نظر گوگل اعتبار یک صفحه را بالا می برد. پس از مرتب سازی صفحات سایت بر اساس بیشترین تعداد لینک های EXTERNAL می توانید در آنها به صفحاتی از سایت که ارزش اقتصادی بیشتری برای کسب و کار ما دارند لینک داخلی (Internal Links) بدهیم تا اعتبار این صفحات نیز بالا رود.

2- عدم پذیرش لینک از سایت های اسپم: اگر به بخش “Top linking sites” در گزارش لینکها (Links Report) مراجعه کنید می توانید لیست تمام دامین هایی که به سایت شما لینک داده اند را مشاهده کنید. نام تمام دامین های اسپم یا بی کیفیت را در یک فایل آماده کنید و آنرا به ابزار Disavow Links Tool معرفی کنید. حتما دقت داشته باشید که در این فایل باید نام سایت هایی را تعریف کنید که از اسپم یا مضر بودن آنها مطمئن هستید. نوشتن لینک سایت هایی که باعث تقویت سایت شما می شوند می تواند به رتبه سایت تان ضربه بزند. پس قبل از تهیه این لیست، حتما از مضر بودن این دامین ها برای سایت تان اطمینان حاصل کنید.

 

نتیجه گیری:

شما با مطالعه کامل این مقاله و انجام تمام این 7 مرحله به حرفه ای شدن در کار با سرویس کنسول سرچ گوگل نزدیک خواهید شد. اگر علاقه مند به بالابردن اطلاعات خود در زمینه کار با سرویس سرچ کنسول جدید هستید، می توانید مقاله وب سایت Backlinko با عنوان “GOOGLE SEARCH CONSOLE, The Definitive Guide” را مطالعه نمائید.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای کامل سرچ کنسول جدید گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای تصویری گوگل سرچ کنسول بصورت کاربردی

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای تصویری گوگل سرچ کنسول بصورت کاربردی

avatar الهام (2019-04-30 09:24:15)
سلام این دو گزینه جدید هنگام ورود به سرچ کنسول چیه؟ http://s8.picofile.com/file/8358978868/IMG_20190430_000907_736.jpg میخام ادرسمو ثبت کنم نمیدونم کدوم قسمته ممنون میشم توضیح بدین
avatar احسان صفری (2019-04-30 09:54:55)
سلام کاربر گرامی. اخیرا گوگل روش ثبت نام دامنه را تغییر داده و با دو گزینه Domain و URL Prefix روبرو می شوید. اگر گزینه domain را انتخاب کنید، فقط از روش DNS verification می توانید مالکیت دامین خود را تائید کنید. اما اگر روش URL Prefix را انتخاب کنید، مطابق تصویر زیر فایلی که گوگل می دهد را دانلود کنید و در فولدر اصلی هاست تان آپلود کنید تا مالکیت دامین تان تائید شود. اگر باز سوالی بود در خدمتم. http://s8.picofile.com/file/8358983350/step1.jpg http://s9.picofile.com/file/8358983418/step2.jpg در مقاله ای که اخیرا در "محتوابان" منتشر کرده ایم، سرویس سرچ کنسول گوگل (نسخه جدید) را مفصلا آموزش داده ایم.