آموزش گوگل تگ منیجر-بخش اول: معرفی و بررسی امکانات

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش اول: معرفی و بررسی امکانات

مشخصات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش اول: معرفی و بررسی امکانات

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش اول: معرفی و بررسی امکانات

Google Tag Manager – Part 1 – Introduction

آموزش Google-Tag-Manager

معرفی و بررسی امکانات سرویس گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager)

Google Tag Manager سرویس رایگانی از گوگل است که می توان توسط آن انواع تگ های یک وب سایت را مدیریت کرد.

برای شروع کار به آدرس https://www.google.com/analytics/tag-manager/ مراجعه کنید. احتمالا برای دسترسی به این سرویس مانند بسیاری از سرویس های دیگر گوگل (مثل گوگل آنالیتیکس) از IP های ایران، نیاز به نصب و فعالسازی vpn دارید.

ساخت اکانت در گوگل تگ منیجر:

برای استفاده از سرویس “مدیریت تگ های گوگل” یا “GTM: Google Tag Manager” باید ابتدا یک اکانت در آن بسازید. مطابق تصویر زیر، نام اکانت (account name) را وارد کنید و روی لینک continue کلیک کنید.

ساخت اکانت در GTM

نام اکانت معمولا نام شرکت و یا سازمان شما می باشد.

در مرحله بعد، با تصویر زیر روبرو می شوید که باید container name را برای این اکانت تعریف کنید.

آموزش ایجاد اکانت جدید در گوگل تگ منیجر

نام container معمولا آدرس سایتی است که می خواهیم در آن از سیستم مدیریت تگ های گوگل استفاده کنیم. در قدم بعد، پلتفرمی را که می خواهیم در آن از GTM بهره ببریم را انتخاب می کنید. این بخش شامل 4 گزینه Web , Ios , Android , AMP می باشد که ما در این مثال فقط گزینه WEB را انتخاب می کنیم. در نهایت روی CREATE کلیک کنید.

اکنون متن شرایط و ضوابط Google Tag Manager برای شما بصورت پاپ آپ به نمایش در میاید که باید روی دکمه yes کلیک کنید تا بتوانید وارد مراحل بعدی شوید.

متن شرایط و ضوابط Google Tag Manager

در بخش بعد اسکریپت دو بخشی به شما ارائه می شود که بصورت تصویر زیر است:

نصب سرویس گوگل تگ منیجر

اسکریپت بخش بالایی در تصویر فوق را باید در تگ head وب سایت خود تعریف کنیم و بخش پایین را باید بلافاصله بعد از تگ <body> درج شود.

نصب گوگل تگ منیجر در وردپرس:

اگر سایت خود را توسط CMS وردپرس راه اندازی کرده اید، پلاگین های زیادی وجود دارد که بتوانید اسکریپت فوق را در سایت خود درج کنید. مطابق تصویر زیر، با مراجعه به قسمت ADMIN وردپرس و سپس سرچ عبارت “Google tag manager for wordpress” در پلاگین ها، پلاگین مشخص شده در تصویر زیر را نصب کنید.

Google tag manager for wordpress

پس از نصب و فعالسازی این پلاگین، به بخش setting آن بروید. مطابق تصویر زیر، ID مربوط به GTM خود را در باکس مربوطه بنویسید.

درج کد GTM در وردپرس

سایر گزینه ها را به حالت پیش فرض رها کنید و در نهایت دکمه Save Changes را بفشارید. با انجام اینکار دیگر نیازی نیست اسکریپت های GTM را بصورت دستی در بخش head تعریف کنید. خود این پلاگین بقیه کارها را انجام می دهد.

محیط کاری گوگل تگ منیجر:

محیط کاری گوگل تگ منیجر

اکنون نوبت آنست که با محیط کاری سرویس مدیریت تگ گوگل (Google Tag Manager) آشنا شویم. همانطور که در قسمت بالا سمت چپ تصویر فوق مشاهده می کنید، سه تب کلی دارد بنام های Workspace ، Versions و ADMIN که بطور پیش فرض تب WorkSpace فعال می باشد که با رنگ آبی مشخص شده است. در تب versions می توانید در صورت مرتکب خطا شدن به نسخه های قبل یازگردید (مانند history در فتوشاپ!) و در تب admin نیز امکان دسترسی دادن به سایر کاربران و همچنین تنظیمات زیاد دیگری دارید.

تب Versions در GTM:

تب versions در GTM

تب ADMIN در GTM:

تب ADMIN در GTM

اکنون بیایید نگاهی دوباره به محیط کاری (WORKSPACE) سرویس GTM بیاندازیم. در تصویر زیر، یک منوی عمودی را مشاهده می کنید که شامل آیتم های Overview, Tags, Triggers, Variables, Folders می باشد.

منوی بخش Workspace تگ منیجر

در بخش overview می توانید اطلاعات کلی راجع به تگ ها و container های خود ببینید. تصویر زیر:

منوی overview در گوگل تگ منیجر

Tags در GTM:

با مراجعه به لینک Tags می توانید تگ های جدیدی تعریف کنید و یا تگ های قبلی را مشاهده و چک کنید. تگی که تعریف می کنید لزوما نباید از سرویس و یا پلاگینی گرفته باشید. بلکه شما می توانید تگ هایی که خودتان تعریف کرده اید را در این بخش درج کنید.

Trigger در GTM:

در بخش Triggers می توان تعریف کرد که یک تگ خاص در چه زمانی و تحت چه شرایطی اجرا شود. بعنوان مثال می توانید تگ موردنظرتان در شرایط زیر اجرا شود:

  • کلیک روی یک لینک مشخص
  • بعد از ثبت یک فرم
  • تکمیل خرید و مشاهده صفحه تشکر “thank you
  • کلیک روی دکمه ای خاص در یک صفحه مشخص

توجه داشته باشید که نیازی نیست سرویس مدیریت تگ گوگل (Google Tag Manager) مانند گوگل آنالیتیکس در تمام صفحات اجرا شود. بلکه می توان آنرا فقط در صفحاتی اجرا کرد که نیاز است. بنابراین برای مشخص کردن محل اجرای این تگ ها نیز از طریق بخش Trigger اقدام می کنیم.

Variable در GTM:

Variable در GTM

در سرویس Google Tag Manager پنج متغیر پیش فرض وجود دارد که عبارتند از Event, Page Hostname, Page Path, Page URL, Referrer

همانطور که از نام این متغیرها مشخص است، برای مشخص کردن محل انجام یک رویداد بکار می رود. بعنوان مثال هنگامی که یک کاربر روی یک لینک کلیک می کند، می خواهیم متوجه شویم که این کلیک در کدام صفحه رخ داده است و همچنین اگر چندین لینک در آن صفحه باشد، می توان با تعریف نام کلاس div آن لینک (css class)، بفهمیم که کدام لینک کلیک شده است و غیره…

Folder در GTM:

با استفاده از این قابلیت، می توان تگ ها، متغیرها و Trigger هایی که تعریف کرده ایم را مرتب سازی و دسته بندی کنیم.

کنترل دسترسی کاربران در GTM (User Access Control):

با مراجعه به تب ADMIN در سرویس Google tag manager می توان به کاربرهای دیگر دسترسی دهیم. این دسترسی می تواند در سطح Account باشد و یا در سطح Container . لطفا به تصویر زیر دقت کنید:

کنترل دسترسی کاربران در GTM (User Access Control)

برای تعریف دسترسی کاربران، در تصویر فوق و در ستون container روی لینک User Management کلیک کنید. در این صفحه دو بخش را باید پر کنید، اولین گزینه ایمیل کاربری است که می خواهید به او دسترسی (access) بدهید و دومی سطح دسترسی کاربر به اکانت GTM می باشد که می تواند read, edit, approve , publish باشد.

ساخت اکانت برای کاربران در google tag manager

سپس روی لینک ADD کلیک کنید. اکنون ایمیل کاربر جدید به لیست ایمیل های کاربران قبلی اضافه خواهد شد. سطح دسترسی از بالا به پایین زیاد می شود. READ پایین ترین سطح دسترسی و PUBLISH بالاترین سطح دسترسی را دارد.

در بخش دوم از آموزش گوگل تگ منیجر ، نحوه پیاده سازی کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را آموزش خواهیم داد.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش اول: معرفی و بررسی امکانات

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش هفتم: فضای کاری

دیدگاه کاربران درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش هفتم: فضای کاری

avatar پریسا جهانیان (2018-06-18 08:59:04)
ممنون از آموزشی که در سایتتون گذاشتین
avatar Mohtava-Admin (2018-06-18 18:40:48)

سلام

خواهش می‌کنم :)

امیدوارم مقالات محتوابان مورد استفاده شما قرار بگیره

avatar بهزاد (2018-11-14 12:08:42)
ممنون از آموزش فوق العادتون
avatar Mohtava-Admin (2018-11-15 10:10:58)

سلام آقای بهزاد

خواهش می‌کنم

امیدوارم سایر مقالات محتوابان نیز برای شما مفید باشه

avatar علیرضا (2018-12-03 17:40:12)
سلام خسته نباشید   بسیار عالی و ساه توضیح دادید خیلی ممنون   چجوری میشه پلی شدن یا نشدن ویدئو رو از اپارات که پایین مطالب میاریم  پیگیری کنیم چجوری سفارشا رو رهگیری میکنن افزودن به سبد خرید و این چیزا enhanced ecommerce باشه فک کنم اگر اشتباه نکنم
avatar Mohtava-Admin (2018-12-03 20:09:17)

سلام آقای علیرضا. ممنون از اظهار لطفتون

برای مواردی که گفتید به مقالات خارجی مانند زیر مراجعه کنید:

https://www.getelevar.com/how-to/implement-video-tracking-with-google-tag-manager/