مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

مشخصات مقاله

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

Google, Yahoo!, Bing Search Engines

موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

تفاوت سئوی سایت برای موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

 

لزوم بهینه‌سازی وب سایت برای تمام موتورهای جستجو:

اکثر مردم تصور می کنند اگر وب سایت خود را برای موتور جستجوی گوگل بهینه سازی کرده اند، دیگر نیازی نیست برای موتورهای جستجوی بینگ و یاهو اقدامی انجام دهند. در اکثر مقالاتی که در سایت های اینترنتی آمده است، بهینه سازی برای فقط یک موتورجستجو (معمولا گوگل) آموزش داده می شود. در حالی که بهینه سازی وب سایت باید برای هر سه موتور جستجوی مذکور انجام شود. البته در ایران، اکثر کاربران از موتورجستجوی گوگل برای سرچ استفاده می کنند. در صورتی که تنها برای گوگل بهینه سازی را انجام دهید، ممکن است برخی از مشتریان کسب و کار خود را که در یاهو و یا بینگ سرچ می کنند را از دست بدهید.

قبل از اینکه بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوی بینگ و یاهو را شروع کنیم، بهتر است بدانید که بینگ (Bing) و یاهو! (Yahoo!) با هم متحد هستند. یعنی اگر برای یکی از این موتورهای جستجو، امر سئوی سایت را انجام دهید، برای آن دیگری نیز بطور خودکار انجام داده اید. در این مقاله قصد داریم تفاوت ها و شباهت های بین 3 موتور جستجوی گوگل، یاهو و بینگ را بیان کنیم و دلایل اهمیت سئوی سایت برای هر سه تای آنها را بررسی کنیم.

» مطالعه مقاله آموزش مقدماتی سئوی وب سایت توصیه می شود.

شباهت سئوی گوگل با یاهو/ بینگ:

 • لینک ها (Links): داشتن بک لینک های با کیفیت از نظر گوگل و بینگ ارزشمند و موثر است. بنابراین داشتن بک لینک از وب سایت های معتبر و باکیفیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • نتایج برای جستجوی محلی (Results for Local Search): محتوای هر صفحه از وب سایت، کلمات کلیدی مرتبط و بهینه سازی آن باید طبق موقعیت جغرافیایی آن کسب و کار تعریف شوند تا در جستجوهای محلی (Local Search) هم موفقیت داشته باشید.
 • جستجوی پولی (Paid Search): در هر دوی گوگل و یاهو/بینگ بصورت یکسان کار می کند، اما بخاطر داشته باشید که این یک بخش اجاره ای است برای وب سایت شما.

تفاوت های سئوی گوگل با یاهو/بینگ:

موتورهای جستجوی گوگل و یاهو/بینگ تفاوت های نامحسوس و نیز قابل توجهی در زمینه ارزیابی وب سایت ها باهم دارند. در این بخش، عناوین این تفاوت ها را بهمراه توضیح کوتاهی بیان می کنیم که این تفاوت ها برگرفته از مستندات گوگل و بینگ می باشند.

1- کلمات کلیدی مرتبط (Matching Keywords):

 • گوگل: الگوریتم گوگل، کلمات و عبارات مترادف و هم مفهوم کلمات کلیدی را شناسایی می کند و تشخیص می دهد. این امر باعث می شود نویسندگان وب بتوانند کمی آزادی عمل در نوشتن مطالب وب سایت داشته باشند.
 • بینگ: کلمات کلیدی دقیق (Exact Keywords) بهترین گزینه می باشد.

2- رشته های پرس و جو با معنای دوگانه (Double-Meaning Search Queries):

 • گوگل: اگر یک کلمه کلیدی با دو معنی وجود داشته باشد، وب سایتی که محبوب تر باشد، در رتبه بهتری از نتایج گوگل قرار می گیرد.
 • بینگ: در صورت وجود یک کلمه کلیدی با دو معنی، وب سایتی که برای جستجوی محلی (Local Search) بهینه شده باشد، در رتبه بالاتری نمایش داده خواهد شد.

3- قدمت دامین / قدرت صفحه (Domain Age / Page Authority):

 • گوگل: به دامین های .edu و .gov علاقه مند است. زیرا احتمالا در اینگونه دامین ها، محتوای خوب و مفیدی درج می شود.
 • بینگ: علاوه بر قدمت هر دامین (زمان سپری شده از ثبت دامین و شروع فعالیت آن) بینگ نیز به وب سایت های edu و gov علاقه مند است.

4- محتوای فلش (Flash Content):

 • گوگل: موتورجستجوی گوگل نمی تواند محتوای وب سایت های برپایه فلش (Flash-Based) را متوجه شود و ایندکس کند.
 • بینگ: موتورجستجوی بینگ و یاهو، وب سایت های فلش را می توانند بفهمند و ایندکس کنند. و حتی گاهی اوقات برای وب سایت های فلش امتیازی قائل می شود.

همانطور که مشاهده می کنید، بهینه سازی برای تمام موتورهای جستجو (گوگل-یاهو-بینگ) اهمیت دارد و اینکه مثلا در گوگل رتبه خوبی در نتایج جستجو دارید دلیل نمی شود در یاهو و بینگ نیز سایت شما بهینه باشد و رتبه خوبی داشته باشد.

5- بهینه سازی برای موبایل (Mobile Optimization):

در سالهای اخیر، گوگل قابلیتی جدید در نتایج جستجو در دستگاه های موبایل ایجاد کرد. بدین ترتیب که اگر در موبایل خود عبارتی را جستجو کنید، در زیر لینک هر وب سایتی که ریسپانسیو یا mobile-friendly (واکنش گرا) باشد، یک جمله خاکستری رنگ مبنی بر ریسپانسیو بودن آن وب سایت به کاربران نمایش داده می شود. بنابراین گوگل برای وب سایت هایی که نمایش خوب و مناسبی در دستگاه های موبایل داشته باشند، رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل در موبایل خواهد داشت. به همین ترتیب موتورهای جستجوی یاهو و بینگ برای وب سایت های واکنش گرا امتیاز خاصی قائل شده اند.

نحوه بهینه سازی برای موتورهای جستجوی یاهو و بینگ:

بر اساس گزارش های وب سایت SearchEngineJournal حدود 67% جستجوها در آمریکا در موتور جستجوی گوگل انجام می شود و حدود 29% از جستجوها سهم یاهو و بینگ می باشد. بنابراین Yahoo! و Bing هنوز سهم نسبتا زیادی در جستجوی کاربران دارند.

از سال 2015 میلادی، موتورهای جستجوی یاهو و بینگ بتدریج نقش بیشتری در جستجوی کاربران ایفا کرده اند. یکی از نشانه های این عملکرد، انتخاب یاهو (Yahoo!) بعنوان موتورجستجوی پیش فرض (Default Search Engine) در مرورگر موزیلا فایرفاکس می باشد.

اما چگونه می توان وب سایتی را بطور اختصاصی برای موتورهای جستجوی بینگ و یاهو بهینه سازی کرد؟

بدین منظور می توانید روش های زیر را در نظر بگیرید. برخی از این روش ها با سئوی گوگل یکسان و مشترک می  باشد اما برخی ممکن است کمی متفاوت باشد.

1- ثبت وب سایت در Bing به منظور ایندکس شدن در موتور جستجوی بینگ:

بر اساس مستندات Bing ، ایندکس شدن در این موتور جستجو اولین قدم در افزایش ترافیک از سمت بینگ می باشد. تنها کاری که نیاز است انجام دهید اینست که آدرس وب سایت خود را در Bing Webmaster Tools ثبت کنید. بینگ به اندازه گوگل در عملیات ایندکس کردن با سرعت عمل نمی کند، پس نیاز است پس از ثبت URL خود در بینگ، کمی صبور باشید تا وب سایت شما ایندکس شود.

2- نیاز به ملزومات تکنیکی و فنی (Technical Requirements Needed):

موتور جستجوی بینگ در زمانی که می خواهد به وب سایت ها رتبه ای اختصاص دهد، فاکتورهای فنی زیر را در نظر می گیرد:

 • سرعت لود صفحه (Page Load Speed): سرعت لود صفحات وب سایت شما باید بالا باشد.
 • فایل Robots.txt: این فایل به ربات های بینگ می گوید که کدامیک از صفحات را پیمایش کند و کدام را خیر.
 • نقشه سایت (Site map): نقشه سایت را تمیز و مرتب و آپدیت نگه دارید و URL های غیر ضروری را حذف کنید.
 • ریدایرکت (Redirect): در صورتی که می خواهید محتوای صفحه یا وب سایتی را به صفحه یا وب سایت دیگر منتقل کنید، بینگ ترجیح می دهد با redirect 301 اینکار انجام شود.
 • تگ های Canonical: این تگ برای موتور جستجوی بینگ جدید است و تازگی دارد. توسط تعریف این تگ، می تواند تشخیص دهد که کدام صفحه نسخه اصلی (Original) می باشد و کدامیک نسخه دوم و تکراری آن.

3- تگ های عنوان بسیار اهمیت دارند (Title Tags):

بر اساس مستندات بینگ، بنظر می رسد بینگ تاکید بیشتری بر روی تگ های عنوان (Title Tags) دارد به نسبت گوگل. بنابراین حتما مطمئن شوید در عنوان صفحات وب سایت خود، از کلمات کلیدی مناسب و بجا استفاده کرده باشید. اما مراقب باشید بیش از حد از کلمات کلیدی در عناوین مطالب خود استفاده نکنید. زیرا امکان دارید توسط گوگل جریمه شوید (Penalized by Google).

4- استفاده از کلمات کلیدی ساده و سرراست (Straightforward Keywords):

موتورجستجوی بینگ برخلاف گوگل، مترادف های کلمات کلیدی را تشخیص نمی دهد و از آنها استفاده نخواهد کرد. بنابراین سعی کنید کلمات کلیدی هر صفحه را بصورت واضح و دقیق تعریف کنید تا با آنها در بینگ شناخته شوید و رتبه خوبی کسب کنید. با مراجعه به وب سایت WordStream می توانید کلمات کلیدی مناسب برای موتورجستجوی بینگ را پیدا کنید.

5- ساختن بک لینک (Build up Backlinks):

بک لینک ها در تمام موتورهای جستجو اهمیت دارند اما ظاهرا بک لینک ها برای بینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. دقت داشته باشید هنگامیکه می خواهید بک لینک از سایتی برای سایت خود بگیرید، سایت لینک دهنده معتبر باشد.

6-  محتوا بسیار مهم است:

این مورد نمی تواند شما را شگفت زده کند. زیرا در تمام موتورهای جستجو حرف اول را محتوای وب سایت ها می زند. گوگل و بینگ هردو بدنبال مطالب باکیفیت و مرتبط می باشند. در وبلاگ بینگ بیان شده است که بینگ دنبال مطالب ساده و غیرپیچیده و دردسترس می باشد اینگونه مطالب از مطالب با سئوی بالاتر رتبه بهتری در بینگ کسب می کنند.

7- اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:

گوگل بطور صریح از اهمیت شبکه های اجتماعی در نحوه رتبه بندی وب سایت ها اعلام موضع نکرده است اما بینگ صراحتا اعلام کرده که شبکه های اجتماعی نقش پررنگی در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجوی خود ایفا می کنند.

8- بطور محلی فعالیت کنید (Act local):

بینگ علاقه دارد وب سایت هایی که برای Local-Listing بخوبی بهینه شده اند را در جایگاه بالاتری در نتایج جستجوی خود قرار دهد. بدین منظور با مراجعه به وب سایت BingPlaces می توانید وب سایت خود را در آن ثبت کنید.

اجتناب از موارد زیر بهنگام بهینه‌سازی وب‌سایت:

برای اینکه فعالیت های شما در زمینه بهینه سازی برای موتورجستجوی بینگ با فاکتورها و سیاست های گوگل تداخل نداشته باشند، از انجام موارد زیر اجتناب کنید:

 • مخفی کردن (Cloaking)
 • کارهای غیرقانونی مانند خریدن لینک و…
 • فعالیت های غیرمجاز در شبکه های اجتماعی مانند افزایش ناگهانی تعداد فالوور های اکانت
 • محتوای تکراری و کپی
 • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

در نهایت برای اینکه وب سایت شما در تمام موتوهای جستجوی مهم و معتبر (گوگل، یاهو و بینگ) شناسایی و ایندکس شود، و در نتایج جستجوی آنها در رتبه خوبی قرار داشته باشد، باید موارد مطروحه در این مقاله را مدنظر قرار دهید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

فرم ارسال دیدگاه درباره

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

دیدگاه کاربران درباره

مقایسه موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و بینگ

دیدگاهی وجود ندارد