نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

مشخصات مقاله

نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

فایل htaccess و نحوه استفاده از آن

How to use the .htaccess file

فایل .htaccess و نحوه استفاده از آن

آشنایی با فایل htaccess و نحوه ویرایش آن:

معرفی فایل htaccess:

فایل htaccess یک فایل کوچک متنی و قدرتمند است که کنترل زیادی روی نحوه نمایش یک وب سایت دارد. کارهایی نظیر ریدایرکت (redirect)، فعال کردن فشرده سازی (enable compression)، بازنویسی آدرس (rewriting URL) و نفوذ در کش مرورگر (leverage browser caching) می توانند با افزودن کدهایی به فایل htaccess انجام شوند.

با توجه به اینکه تغییرات نادرست و یا بروز اشتباه در کدهای htaccess  می تواند منجر به نتایج مخرب عظیمی در آن وب سایت شود (بعنوان مثال: بالا نیامدن وب سایت!) توصیه می شود هنگام ویرایش فایل htaccess احتیاط کنید. اما خیلی نگران نباشید، ما در این مقاله نحوه ویرایش صحیح فایل htaccess را آموزش می دهیم. فقط باید قبل از شروع کار، یک بک آپ از این فایل تهیه کنید.

فواید فایل htaccess:

نام htaccess از عبارت “hypertext access” برگرفته شده است. فایل .htaccess راهی را برای انجام تغییرات در وب سرورها فراهم می کند که در حالت عادی با ویرایش فایل های configuration واقع در وب سرور امکان پذیر می باشد.

فایل htaccess امکان انجام تغییراتی را به وبمسترها می دهد که در حالت عادی بسختی می توان انجام داد.

فایل .htaccess توسط وب سرورهای آپاچی (Apache)، لایت اسپید (Lightspeed) و سایر وب سرورها مورد استفاده می باشد.

چگونه می توان فایل .htaccess را پیدا کرد؟

همان جایی که شما فایل های سایت خود را آپلود می کنید (مانند file manager) فایل htaccess قابل دسترسی می باشد. قابل ذکر است که فایل .htaccess بطور پیش فرض مخفی (hidden) می باشد. اکثر هاست های وب، قابلیت “مشاهده فایل های مخفی:see hidden files” را در قسمت file manager دارند. علاوه بر این بهتر است بدانید ممکن است در یک وب سرور چندین فایل htaccess وجود داشته باشد و حتی امکان دارد هیچ فایل htaccess ای نداشته باشد.

محل قرارگیری فایل htaccess:

فایل htaccess معمولا در فولدر www و یا ریشه (root) هاست سایت قرار دارد. بهرحال اگر شما نمی توانید این فایل را در هاست خود پیدا کنید و یا اینکه مطمئن نیستید چنین فایلی در هاست وب سایت شما موجود است یا خیر، باید با شرکت هاست سایت خود تماس بگیرید.

اگر سایت تان برای شما اهمیت دارد باید بدانید که چگونه می توان به فایل htaccess دست پیدا کنید و آنرا بدرستی ویرایش کنید.

نحوه ویرایش فایل .htaccess:

فایل htaccess یک فایل متنی است که می توان آنرا مانند سایر فایل های موجود در file manager ویرایش کنید. قبل از اقدام به ویرایش این فایل، مراحلی باید طی شود:

قبل از تغییر محتوای فایل htaccess یک کپی از آن تهیه کنید

فراموش نکنید قبل از هر گونه اعمال تغییری در فایل htaccess حتما یک بک آپ (کپی) از آن تهیه کنید. می توانید نام این فایل را htaccess-works و یا هر نام دیگری قرار دهید. دقت داشته باشید که ویرایش نادرست فایل htaccess می تواند به وب سایت تان صدمه بزند مثلا اینکه وب سایت تان کلا لود نشود! بنابراین اگر یک نسخه کپی از آن داشته باشید، دیگر جای نگرانی نیست.

مراحل ویرایش فایل Htaccess:

  • همیشه یک بک آپ از نسخه سالم فایل htaccess داشته باشید.
  • هر زمان که تغییری در این فایل اعمال کردید، آن را ذخیره (save) کرده و وب سایت خود را در مرورگر باز کنید تا تغییرات را ملاحظه کنید و اطمینان حاصل کنید که تغییرات انجام شده در فایل htaccess تاثیر منفی در نحوه نمایش سایت تان نداشته باشد.
  • اگر زمانی کد اشتباهی را در فایل htaccess تعریف کردید که باعث خرابی سایت تان شد، براحتی می توانید محتویات نسخه بک آپ را در فایل .htaccess فعلی سایت تان کپی کنید و آنرا ذخیره کنید تا تنظیمات این فایل به حالت قبل بازگردد.

با مطالعه مقاله 15 روش افزایش سرعت وب سایت می توانید نحوه فعالسازی Gzip را با افزودن کدهایی به فایل .htaccess را یاد بگیرید.

منبع: https://varvy.com

1/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

دیدگاه کاربران درباره

نحوه ویرایش و تنظیمات فایل htaccess

دیدگاهی وجود ندارد