آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

مشخصات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

GTM Tutorial – Part 2 – Implementing Google Analytics

 پیاده سازی Google Analytics توسط Google Tag Manager

پیاده‌سازی کد گوگل آنالیتیکس توسط گوگل تگ منیجر

در بخش اول از سری آموزشی گوگل تگ منیجر، به معرفی این سرویس پرداختیم و نحوه نصب آن را روی یک وب سایت آموزش دادیم و محیط آنرا بطور کلی تفسیر کردیم. در این مقاله قصد داریم نحوه درج کد گوگل آنالیتیکس توسط Google-Tag-Manager را آموزش دهیم.

ایجاد تگ برای گوگل آنالیتیکس:

بجای اینکه اسکریپت مربوط به اعلان سرویس گوگل آنالیتیکس را مستقیما در وب سایت خود درج کنیم، بهتر است از طریق Google Tag Manager اینکار را انجام دهیم. در تب workspace روی لینک Tags کلیک کنید و دکمه قرمز رنگ NEW را بفشارید. روش دیگر برای ساخت یک تگ جدید کلیک روی لینک New Tag در منوی Overview می باشد.

در پنجره ای که ظاهر می شود یک نام دلخواه به این تگ اختصاص دهید (مانند GA Base Tag) مطابق تصویر زیر:

تعریف تگ برای گوگل آنالیتیکس

برای ایجاد تگ جدید مطابق تصویر زیر باید دو بخش را تعریف کنید. Tag Configuration و Trigger

تعریف Tag Configuration و Trigger برای تگ ها

نحوه انجام تنظیمات (configuration) تگ در گوگل تگ منیجر:

با کلیک روی Configuration انواع مختلف تگ ها را مطابق تصویر زیر مشاهده خواهید کرد:

لیست انواع تگ های موجود در GTM

تگ های بسیارزیادی را در این لیست میبینید که تصویر فوق مربوط به تگ های ویژه و پرکاربرد (Featured Tags) می باشد. در بالای این لیست، تگ گوگل آنالیتیکس را مشاهده می کنید. ما در این مثال گزینه دوم را انتخاب می کنیم (یعنی Classic).

انتخاب گزینه CLASSIC Google Analytics

بدست آوردن کد رهگیری گوگل آنالیتیکس:

در باکس اول باید Property ID یا Tracking ID مربوط به اکانت گوگل آنالیتیکس سایت خود را وارد کنید. برای بدست آوردن این کد، وارد گوگل آنالیتیکس شده و در بخش ADMIN روی لینک Property Setting کلیک کنید. مطابق تصویر زیر:

دریافت کد رهگیری گوگل آنالیتیکس

پس از کپی و پیست کردن کد فوق در باکس مربوطه، باید در مرحله بعد، نوع رهگیری (Track Type) را انتخاب کنیم. لیست Track Type شامل گزینه هایی مانند Page view, transaction, social, event و غیره می باشد. که ما در این مثال می خواهیم از سرویس آنالیتیکس بصورت پیش فرض استفاده کنیم، همان گزینه پیش فرض یعنی page view را انتخاب می کنیم.

تعریف Trigger برای تگ گوگل آنالیتیکس:

تنظیمات مربوط به More Setting و Advanced Setting را به حالت پیش فرض خود رها کنید و به سراغ بخش Trigger بروید. ما در این مثال می خواهیم سرویس گوگل آنالیتیکس در تمام صفحات وب سایت مان فعال باشد.

در پنجره ای که پس از کلیک روی Trigger ظاهر می شود گزینه All Pages بعنوان آیتم پیش فرض وجود دارد. آن را انتخاب کرده و در نهایت دکمه Save را کلیک کنید. در این مثال نیازی به تعریف یک Trigger جدید نداریم.

پس از انجام اینکارها یک تگ جدید بنام GA Base Tag را در لیست تگ ها مشاهده خواهید کرد. اما باید قبل از اینکه کدهای جاوا اسکریپت را بر روی سایت تان منتشر کنید، باید مطمئن شوید که آنها درست کار می کنند. به بیان دیگر باید debug شوند.

حالت پیش نمایش (Preview mode):

برای اینکه بتوان تگ های واقع در Google Tag Manager را debug کنید، باید پس از تعریف تگ موردنظر خود، روی دکمه Preview کلیک کنید تا تصویر زیر را در فضای کاری GTM مشاهده کنید:

حالت پیش نمایش (preview)

دیباگ کردن تگ ها در GTM:

همانطور که در بخش نارنجی رنگ تصویر فوق مشاهده می شود، با فعال بودن حالت preview این امکان را دارید تگ گوگل آنالیتیکس را بررسی و رفع خطا کنید. بدین منظور، در همین مرورگری که GTM باز است یک تب جدید باز کنید و وب سایت خود را در آن مشاهده کنید. مطابق تصویر زیر، یک پنل ویژه GTM در پایین مرورگر باز می شود.

پنل debug سرویس GTM

در تصویر بالا مشاهده می شود که تگ GA Base Tag بدرستی در تمام صفحات وب سایت کار می کند. با کلیک بر روی GA Base Tag مشخصات این تگ نمایش می یابد. مطابق تصویر زیر:

چک کردن کد رهگیری GA در GTM Debug

همانطور که مشاهده می کنید، ID اکانت آنالیتیکس ما در مقابل Account درج شده است که با رنگ قرمز مشخص است. بدلیل اینکه سایر تنظیمات را تغییر نداده ایم، عبارت false مقابل آنها تعریف شده است.

در بخش سوم از آموزش گوگل تگ منیجر، چگونگی رهگیری کلیک روی لینک های خارجی یک وب سایت را آموزش خواهیم داد.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

دیدگاه کاربران درباره

آموزش گوگل تگ منیجر-بخش دوم: پیاده‌سازی گوگل آنالیتیکس

avatar داود شاکری (2018-09-01 13:52:24)
سلام. یه سوال داشتم. من بعد از اینکه گوگل آنالتیکس رو از این طریق نصب کردم، وقتی سایت خودم رو باز می کنم کلیک هایی که خودم روی سایت خودم انجام میدم در داخل گوگل آنالتیکس شمرده میشه. در حالی که قبلا که گوگل انالتیکس رو به روش دیگه ای نصب کرده بودم خودش تشخیص میداد من ادمین هستم و کلیک هایی که روی سایت خودم انجام میدادم رو نمیشمرد. چطور میشه این مشکل رو حل کرد؟