معیارهای ارزیابی سئوی وب‌سایت در سال ۲۰۱۸

معیارهای ارزیابی سئوی وب‌سایت در سال ۲۰۱۸

مشخصات مقاله

معیارهای ارزیابی سئوی وب‌سایت در سال ۲۰۱۸

معیارهای ارزیابی سئوی وب‌سایت در سال 2018

Most Important SEO Metrics in 2018

مهمترین فاکتورهای سئوی سایت در سال 2018

مهمترین فاکتورهای ارزیابی سئوی وب سایت در 2018

تغییر فاکتورهای سئوی وب سایت:

در گذشته ممکن بود با درنظر گرفتن کلمات کلیدی مناسب و تگ توضیحات (Keyword & Description) می توانستیم کاربران و نیز موتورهای جستجو را راضی نگه داشت. اما معیارهای ارزیابی بهینه (سئو) بودن یک وب سایت در سالهای اخیر تغییرات زیادی کرده است و در حال پیشرفت می باشد. اما در سال جاری یعنی 2018 میلادی چه فاکتورهایی از اهمیت بیشتری در سئوی سایت برخوردار می باشند؟ در این مقاله، لیستی از مهمترین معیارهای ارزیابی سئوی وب سایت را بیان خواهیم کرد.

تعداد کل کلیک های ارگانیک (Total Organic Clicks):

در سرویس کنسول جستجوی گوگل (Search Console)، مطابق تصویر زیر، به بخش Search Traffic > Search Analytics مراجعه کنید. در این قسمت شما تعداد کل کلیک های دریافتی وب سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

تعداد کل کلیک های ارگانیک

مطابق تصویر زیر می توانید ترافیک ارگانیک و طبیعی سایت خود را با 28 روز قبل مقایسه کنید.

همچنین می توانید صفحات لندینگی را که بیشترین کلیک را خورده اند را شناسایی کنید.

صفحات لندینگی را که بیشترین کلیک را خورده اند

نکته: توصیه می شود مانند تصویر فوق، گزینه Search Type را روی Web تنظیم کنید تا فقط نتایج مربوط به صفحات وب را مشاهده کنید. وگرنه تمام نتایج شامل صفحات وب، تصاویر و غیره را در گزارش خواهید دید.

تعداد اهداف تکمیل شده در مقایسه با ترافیک ارگانیک:

هیچ کمپینی به موفقیت دست پیدا نکرده است مگر اینکه اهداف آن کمپین کامل شوند (Goal Completion). مطابق تصویر زیر در تب Conversion به بخش Goals > Overview مراجعه کنید.

تعداد اهداف تکمیل شده در مقایسه با ترافیک ارگانیک

اکنون روی Add Segment کلیک کرده و گزینه Organic Traffic را انتخاب کنید.

گزینه Organic Traffic

سپس روی Apply کلیک کنید. گزارش مربوطه را مطابق تصویر زیر خواهید دید:

گزارش مربوطه

از گزارش فوق می توان معیارهای مهم سئو را دریافت کنید. مانند: تعداد اهداف تکمیل شده، ارزش اهداف و نرخ تبدیل اهداف (Goal Conversion Rate).

نرخ پرش صفحات فرود مهم (Bounce Rate of Top Landing Pages):

در صورتی که نرخ پرش (Bounce Rate) کاربران در صفحه یا صفحاتی از سایت ما زیاد باشد، تعیین استراتژی برای کسب رتبه بالاتر در نتایج سرچ گوگل هیچ سودی برای ما نخواهد داشت. برای بررسی نرخ پرش به منوی زیر مراجعه کنید:

Behavior > Site Content > Landing Pages

نرخ پرش صفحات فرود مهم

در مرحله بعد شما با گزارشی مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که بیانگر یکی از مهمترین فاکتورهای ارزیابی سئو می باشد، یعنی نرخ پرش یا همان Bounce Rate. لطفا دقت کنید که ترافیک ارگانیک را فیلتر کرده باشید. یعنی ترافیک ورودی کاربران را که از کانال تبلیغات پولی مانند AdWords وارد سایت ما می شوند را در گزارش فوق دخیل نکرده باشید.

مهمترین صفحات خروج (Top Exit Pages):

بعنوان یک سئوکار حرفه ای شما باید ایده ای در مورد صفحات خروج سایت خود داشته باشید. منظور صفحاتی است که کاربران با در نهایت از آنها از سایت شما خارج می شوند.

به خاطر داشته باشید که حتما سگمنت ترافیک ارگانیک (Organic Traffic Segment) را فعال نگه دارید. سپس به منوی زیر مراجعه کنید:

Behavior > Site Content > Exit Pages

Exit Pages

در تصویر زیر لیست صفحات خروج یک وب سایت نمونه را مشاهده می کنید:

لیست صفحات خروج یک وب سایت

هنگامیکه شما این داده ها را در اختیار داشته باشید راحت تر می توانید المان های صفحات خروجی را تصحیح کنید بطوریکه خروج کاربران از این صفحات کمتر شود.

کلمات کلیدی هدف و رتبه ارگانیک آنها:

احتمالا این قسمت بیشترین استفاده را در بین سئوکاران دارد! کماکان فیلتر ترافیک ارگانیک را فعال نگه دارید. در این بخش می خواهیم کلمات کلیدی برجسته و مهمی را پیدا کنیم که بیشترین ترافیک را از سمت موتورهای جستجو به سایت ما روانه می کنند. ابزار SEMrush Position Tracking یک روش مناسب برای تشخیص جایگاه هر کلمه کلیدی می باشد. داده های این بخش بصورت روزانه آپدیت می شوند. بنابراین می توانید روند پیشرفت و بهبود جایگاه کلمات کلیدی مهم را رهگیری کنید. علاوه بر این، شما این امکان را خواهید داشت که کلمات کلیدی کسب و کار خود را با رقبای خود مقایسه کنید. در اینصورت می توانید نتایج تلاش تان در زمینه سئوی وب سایت تان را مشاهده کنید.

کلمات کلیدی هدف و رتبه ارگانیک آنها

گزارش Mobile Usability در کنسول جستجوی گوگل:

تعداد بازدیدکنندگان از طریق دستگاه های موبایل از دسکتاپ پیشی گرفته است. پس مهم است که ترافیک کاربران موبایل را آنالیز کنید و چک کنید که کاربرانی که با موبایل خود وارد سایت تان می شوند خطایی مشاهده نکنند.

مطابق تصویر زیر، به منوی Search Traffic > Mobile Usability بروید.

گزارش Mobile Usability

گزارش Mobile Usability خطاهایی را که کاربران موبایل ممکن است با آنها روبرو شوند را نمایش خواهد داد. تصحیح این خطاها به بهبود تجربه کاربری سایت تان (UX: User Experience) در دستگاه های موبایل کمک خواهد کرد.

Mobile Usability

LifeTime Value برای کاربران:

گزارش بخش LifeTime Value این امکان را به شما می دهد که ارزش واقعی کاربران خاص را برای کسب و کار خود بفهمید. این ارزیابی توسط Life Time Performance انجام می شود.

برای مشاهده LifeTime Value کاربران، مطابق شکل زیر به منوی Audience > LifeTime Value مراجعه شود:

LifeTime Value برای کاربران

پس از مراجعه به منوی LifeTime Value با تصویر زیر مواجه خواهید شد. همانطور که در این تصویر ملاحظه می کنید، در مقابل ستون Acquisition Channel سه ستون با عناوین: Users, Revenue Per User, Revenue وجود دارند.

منوی LifeTime Value

مشاهده خطاهای پیمایش در کنسول جستجوی گوگل:

بسیاری از وبمستران آنالیز خطاهای پیمایش (Crawl Errors) را نادیده می گیرند. اما این خطاها یکی از حیاتی ترین مواردی است که باید به آن اهمیت داده شود و تا حد امکان برطرف گردند. این بخش از سرویس کنسول جستجوی گوگل (وبمستر تولز سابق!) URL هایی را که توسط خزنده گوگل (GoogleBot) قابل پیمایش و ایندکس نمی باشند را به ما اعلام خواهد کرد.

کافیست به منوی Crawl > Crawl Errors (مانند تصویر زیر) مراجعه کنید:

پس از کلیک روی لینک Crawl Errors تصویری مشابه زیر را خواهید دید:

لینک Crawl Errors

توصیه می کنیم گزارش خطاهای پیمایش گوگل را به دقت و بطور منظم بررسی و آنالیز کنید و سعی کنید تمام خطاهای آن را رفع کنید. برطرف کردن تمام خطاهای این گزارش بیانگر اینست که بات گوگل هیچ مشکلی در پیمایش و ایندکس صفحات سایت شما ندارد. بنابراین وب سایت شما پتانسیل کسب رتبه بالاتر در نتایج سرچ گوگل را خواهد داشت و در نهایت ترافیک ارگانیک بیشتری روانه سایت تان خواهد شد.

بخش AMP (Accelerated Mobile Pages):

اگر شما هنوز قابلیت AMP را برای وب سایت خود فعال نکرده اید، اکنون زمان آنست که اینکار را انجام دهید. زیرا AMP یکی از فاکتورهای اساسی سئو در سال 2018 می باشد.

برای دسترسی به AMP وارد منوی Search Appearance > Accelerated Mobile Pages در سرویس Search Console سایت خود شوید.

بخش AMP (Accelerated Mobile Pages)

در این بخش می توانید لیست صفحاتی که AMP در آنها فعال می باشد و دارای خطا هستند را مشاهده کنید. حتما بطور مرتب صفحات AMP را چک کنید و خطاهای آنها را برطرف سازید.

تعداد لینک های داخلی باکیفیت:

لینک ها یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل می باشد. وب سایت SEMrush این امکان را برای مدیران سایت ها فراهم کرده است که امتیازات مربوط به اعتبار دامین ها را ارائه می دهد. ابزار SEMrush تعداد لینک های داخلی (Inbound Links) را با چک کردن Backlinks Overview بدست می آورد. با مراجعه منوی Domain Analytics > Backlinks

تعداد لینک های داخلی باکیفیت

در گزارش ارائه شده به دو قسمت تعداد بک لینک ها در یک بازه زمانی خاص” و “امتیاز اعتماد (Trust Score)” توجه کنید.

امتیاز اعتماد (Trust Score)

امتیاز اعتماد (Trust Score) بیانگر میزان قابل اعتماد بودن یک دامین می باشد که امتیازی بین 0 تا 100 را شامل می شود.

سخن پایانی:

در نهایت باید عرض کنیم که معیارهای کلاسیک ارزیابی سئو (مانند Pageview) دیگر کاربردی ندارند و تاثیر چندانی در سئوی یک سایت ندارند. بلکه معیارهایی که در این مقاله بیان کردیم از اهمیت بالاتری برخوردارند. بنابراین استراتژی سئوی وب سایت خود را روی این فاکتورها طرح ریزی کنید.

منبع: https://www.semrush.com/blog

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

معیارهای ارزیابی سئوی وب‌سایت در سال ۲۰۱۸

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

دیدگاه کاربران درباره

نحوه ثبت وب‌سایت در گوگل و دلایل اهمیت آن

دیدگاهی وجود ندارد