روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

مشخصات مقاله

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

Increase Your Website’s Conversion Rate

افزایش ترافیک ورودی وب سایت بسیار خوب است اما اگر این ترافیک به مشتری و یا مشترک وب سایت تبدیل نشود (Convert) عملا بی‌فایده است. در این مقاله قصد داریم روش های کاربردی را برای افزایش نرخ تبدیل (CR: Conversion-Rate) معرفی کنیم که می توانند به پر کردن فرم ثبت نام، اشتراک در خبرنامه با آدرس ایمیل یا انجام خرید از سایت منجر شود.

1- درج فیلدهای کم در فرم:

هنگامی که می خواهید در یک فرم، ایمیل کاربران را بگیرید، سعی کنید اطلاعات جانبی کمتری از او بخواهید. هر چه تعداد فیلدهایی که کاربر باید پر کند کمتر باشد، احتمال ثبت فرم توسط کاربران و در نتیجه نرخ تبدیل (CR) افزایش می یابد. طبق این مقاله، اگریک فیلد به فرم مذکور اضافه گردد، نرخ تبدیل حدود 11 درصد کاهش می یابد.

2- ارائه گارانتی:

برای هر خرید در صفحات سایت تان، به کاربران گارانتی بدهید که در صورت عدم رضایت، تمام وجه پرداختی آنها بدون هیچ قید و شرطی بازگردانده خواهد شد. با اینکار، مبلغی که در قبال افزایش فروش محصول خود بدست می آورید، ضرر ناشی از بازگرداندن پول معدودی از کاربران جبران خواهد شد.

3- استفاده از افعال مناسب در Call to Action:

وقتی در سایت خود از انواع “فراخوان برای اقدام” یا “کال تو اکشن” یا “Call to action” استفاده می کنید، بهتر است از افعالی بهره ببرید که محسوس و مهیج باشند. مانند: “صندلی خود را رزرو کنید” یا “Reserve your seat

» مطالعه مقاله ویژگی یک صفحه فرود (Landing Page) بهینه توصیه می شود.

Call to Action

4- استفاده از بخش توصیه‌ها (Testimonials):

بخش تستیمونیال (Testimonial) باعث کاهش ریسک و نیز کسب اعتبار اجتماعی خواهد شد. توصیه می شود از این بخش در صفحات فرود (Landing-Page) محصولات و ایمیل بهره ببرید. در بخش توصیه ها (testimonial) کاربران نظرات و توصیه ها و امتیازات خود را راجع به یک سرویس یا محصول خاص ارائه می کنند.

Testimonials

5- بیان شفاف خصوصیات و فواید محصول یا سرویس:

لیست کردن ویژگی محصولات یا خدمات تان در سایت اهمیت بالایی دارد. اما اگر بتوانید به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت خود بگویید با خرید سرویس یا محصول شما چه مشکلی از آنها حل خواهد شد و چه فایده ای برای آنها خواهد داشت، بهتر خواهد بود.

6- دقت در انتخاب عنوان صفحات وب سایت:

عنوان صفحات لندینگ (Landing Pages) یکی از المان های مهم آنها می باشد. سعی کنید درباره 10 عنوان مناسب و خلاقانه برای هر صفحه فرود از سایت تان فکر کنید و در نهایت بهترین آنها را بعنوان HeadLine در نظر بگیرید.

7- نمایش المان‌های تبدیل (Conversion Elements) در بخش ابتدایی صفحات:

برای گرفتن نتایج بهتر در زمینه افزایش نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان (CR: Conversion Rate)، توصیه می شود المان های تبدیل (مانند فرم گرفتن ایمیل کاربر یا بخش توصیه ها) در بالای صفحات لندینگ (above the fold) قرار بگیرند بدین معنی که کاربران بتوانند در دید اول و بدون اسکرول، این المان ها را مشاهده کنند.

8- استفاده از ویدئو برای تعامل بهتر با کاربر:

سعی کنید در لندینگ پیج های سایت خود، یک ویدیوی ساده و مختصر و مفید را به کاربران نمایش دهید تا آنها متوجه شوند پشت برند شما یک انسان قرار دارد و راحتتر ارتباط برقرار کنند.

9- ایجاد صفحات لندینگ اختصاصی برای تبلیغات کلیکی PPC:

اگر شما از تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز (AdWords!) و یا سایر تبلیغات PPC استفاده می کنید، کاربران را به یک لندینگ پیج اختصاصی هدایت کنید نه صفحه اصلی سایت تان!

10- نمایش تعداد فالوورها و اعضای شبکه های اجتماعی:

اگر بتوانید تعداد Follower و Subscriberهای شبکه های اجتماعی خود را در سایت تان در معرض دید کاربران قرار دهید، احتمال ریسک را کاهش یافته و باعث افزایش نرخ تبدیل خواهد شد.

فالوورها

11- درج دکمه Call-To-Action قوی در تمام بخش های مقالات:

به کاربران سایت تان اجازه دهید بدانند قدم بعدی چیست، خواندن یک بلاگ؟ کلیک روی یک لینک یا پر کردن یک فرم؟

12- پیشنهاد محصولات مرتبط:

لینک هایی به محصولات یا خدمات یا مقالات مرتبط قرار دهید تا کاربران در سایت شما باقی بمانند و فاکتور Bounce Rate کاهش یابد.

13- نمایش تعداد محصولات باقیمانده در انبار:

اگر وب سایت شما محصولاتی را ارائه می دهد که بصورت فیزیکی هستند، توصیه می شود تعداد موجود در انبار را به کاربران نمایش دهید. مانند: “تنها 3 عدد هارد اکسترنال در انبار موجود است! هم‌اکنون سفارش دهید.”

14- تست تغییرات دکمه Call-to-Action:

دکمه های “هم اکنون سفارش دهید” و “الان خرید کنید” ممکن است با توجه محل قرارگیری آن، رنگ فونت آن و میزان بزرگی آن با یکدیگر بطور متفاوت عمل کنند. انواع مختلف دکمه های “فراخوانی به اقدام” یا “CTA: Call to Action” را تست کنید تا متوجه شوید کدامیک برای کسب و کار شما مناسب تر می باشند.

15- صراحتا به کاربران بگویید چه چیزی بدست می آورند:

تمام آنچه را که کاربران باید در مورد محصول یا سرویس شما بدانند به آنها ارائه دهید. ویژگی ها و فواید سرویس یا محصول شما چیست؟ کاربردهای احتمالی آن چه مواردی می باشد؟ چه کسی بیشترین سود را از آن می برد؟ این product یا service چگونه بدست کاربران خواهد رسید؟ و…

16- بیان وجه تمایز محصول یا سرویس:

به مشتریان بالقوه خود ویژگی های خاص و وجه تمایز محصول یا سرویس خود را معرفی کنید. چرا خدمات شما با سایر رقبا متفاوت است و چه چیزی را بخوبی ارائه می کنید و محصولات و خدمات مشابه شما به چه صورت می باشند و…

17- ارائه دید متمرکز به کاربران در صفحات لندینگ:

وقتی در حال طراحی صفحات فرود (Landing Pages) هستید، دقت داشته باشید که حواس کاربران را از هدف اصلی لندینگ پیج پرت نکنید. المان هایی مانند منوی اضافی، دکمه های CTA متفرقه ممکن است تمرکز کاربران را از بین ببرند. طراحی اینگونه صفحات باید بگونه ای باشد که کاربران را سمت یک اکشن مشخص سوق دهد.

» مطالعه مقاله “Critical Principles of Effective Calls to Action” توصیه می شود.

18- درج قوانین حفظ حریم خصوصی در فرم:

سیاست حریم خصوصی (Privacy Policy) می تواند بشدت روی تبدیل از طریق ایمیل (Email Conversion) تاثیرگذار باشد. طی یک تحقیق انجام شده، این بخش می تواند تا 19 درصد در نرخ تبدیل موثر باشد.

19- کاربران سایت خود را هیجان‌زده کنید!

در تشریح محصول یا توصیف خدمات خود در سایت، از زبان احساسی و هیجانی استفاده کنید تا کاربران را تشویق کنید که از محصول یا سرویس ارائه شده شما استفاده کنند.

20- فیلدهای فرم را اختیاری در نظر بگیرید:

اگر در سایت تان فرمی دارید که فیلدهای زیادی دارد، تا حد ممکن سعی کنید فیلدها را اختیاری (optional) قرار دهید تا احتمال پر شدن آن توسط کاربران و در نتیجه نرخ تبدیل (CR) افزایش یابد. شما می توانید سایر مشخصات کاربران را در آینده از آنها بگیرید.

21- برآورده کردن انتظارات کاربران تبلیغات PPC:

اگر کاربران با کلیک روی تبلیغات کلیکی (PPC Ads) وارد یک صفحه لندینگ از سایت شما می شوند، حتما سعی کنید متن و گرافیک تبلیغات با آنچه که کاربر در این لندینگ مشاهده می کند همخوانی داشته باشد. تبلیغ شما باید بتواند بطور صریح به کاربران اعلام کند که با کلیک روی آن، به چه چیزی دست می یابند.

تبلیغات PPC

22- ارائه درگاه‌های پرداخت آنلاین متنوع:

باور کنید یا خیر، برخی کاربران نمی خواهند یا نمی توانند از درگاه پرداخت Paypal هزینه خرید محصول یا سرویس را پرداخت کنند. بنابراین سعی کنید متدهای دیگری نیز در کنار این روش پرداخت آنلاین در اختیار کاربران قرار دهید. البته در ایران، Paypal فعال نیست اما باید سعی کنید درگاه های بانک ملت، پاسارگاد، پارسیان و غیره را در اختیار کاربران سایت خود قرار دهید.

23- نمایش نظرات کاربران درباره محصول یا سرویس:

مسلما اگر نظرات کاربرانی که از محصول سایت ما خریداری کرده اند را برای سایر کاربران به نمایش بگذاریم، در قدرت تصمیم گیری آنها برای خرید یا عدم خرید آن product یا service بسیار کمک کننده خواهد بود. طبق تحقیقی که وب سایت Zendesk انجام داده است، 88 درصد کاربرانی که بصورت آنلاین محصول یا سرویسی را خریداری می کنند، نظرات سایر کاربران روی تصمیم آنها تاثیر زیادی داشته است.

24- تست ترکیب رنگی متنوع برای صفحات لندینگ:

رنگ های مختلف می توانند بیانگر مفاهیم متفاوت برای کاربران گوناگون باشد. بعنوان نمونه رنگ آبی می تواند آرامش‌بخش و رنگ قرمز ارائه کننده حس استرس یا حتی عصبانیت باشد. سعی کنید هارمونی رنگی مختلفی را برای صفحات لندینگ سایت خود امتحان کنید و هر کدام که نرخ تبدیل (Conversion Rate) بالاتری داشت را بعنوان ترکیب رنگی نهایی در نظر بگیرید.

ترکیب رنگی متنوع برای صفحات لندینگ

25- استفاده از تصاویر با کیفیت بالا:

استفاده از تصاویر عمومی و کپی‌رایت دار، می تواند پیغام اشتباه و نامناسبی را به کاربران شما ارائه دهد. تا حد امکان، از تصاویر اختصاصی و با کیفیت بالا و مرتبط استفاده کنید.

26- استفاده از دکمه های CTA بجای لینک:

دکمه ها (Buttons) نسبت به لینک ها (Links) بیشتر مشهود و قابل کلیک (Clickable) هستند بخصوص در دستگاه های موبایل.

27- استفاده از یک ابزار چت:

فراهم کردن محیطی برای چت آنلاین با کاربران، می تواند تا حد زیادی پاسخگوی نگرانی ها و سوالات کاربران سایت باشد.

28- استفاده از علائم جهت‌دار:

توجه بازدیدکنندگان سایت خود را به سمت المان های مهم صفحات سایت خود هدایت کنید. اینکار را می توانید به وسیله علائم و فلش های جهت دار انجام دهید. فقط دقت کنید که این فلش ها دارای طراحی کاربرپسند باشند.

29- استفاده از طراحی تک ستونه:

تحقیقات و تجربه نشان داده که قالب تک ستونه (One-Column Layout) نرخ تبدیل بالاتری نسبت به قالب های دوستونه دارد.

30- نمایش تصویر شخصی:

از نمایش دادن تصویر خودتان در سایدبار یا در کنار دکمه Call to Action نگران نباشید. بلکه این تصویر می تواند به کاربران این اطمینان را بدهد که یک آدم واقعی پشت این برند وجود دارد و می تواند به او کمک کند.

31- تست اندازه های مختلف محتوا:

با توجه به نوع کسب و کار، مشتریان و محصول شما، ممکن است محتوای کوتاه از محتوای طولانی (یا برعکس) اثر بیشتری داشته باشد. سعی شود اندازه های مختلف محتوا را چک کنید تا متوجه شوید کدامیک از آنها بیشتر تاثیرگذار است.

32- استفاده از تصاویر افراد شاد و خندان!

معمولا به معرض نمایش دادن تصاویر افراد خوشحال و خندان! می تواند به بهبود نرخ تبدیل منجر شود.

33- نمایش اطلاعات تماس:

با ارائه مشخصات تماس (Contact info) طور کامل و با نقشه به مشتریان خود اطمینان و اعتماد را هدیه دهید!

اطلاعات تماس

34- ارائه تخفیف و هدیه به مشتریان:

قبل از اینکه کاربر هزینه محصول یا سرویس موردنظر خود را پرداخت کند، سعی کنید یک بن تخفیف در آن خرید یا خریدهای آتی به او ارائه دهید. یا می توانید هزینه ارسال محصول او را رایگان درنظر بگیرید!

35- عدم نیاز به ثبت نام بهنگام خرید:

برخی وب سایت ها کاربران را مجبور می کنند تا قبل از خرید، فرم ثبت نام را تکمیل کنند. سعی کنید شما بعنوان مدیر وب سایت یکبار پروسه ثبت نام کاربران را بطور سریع از آنها بخواهید تا احتمال پشیمانی کاربران را از تکمیل خرید کاهش دهید.

36- نگارش صحیح و ساده محتوا:

نگارش مقالات با زبان پیچیده و مبهم یا خیلی ساده و پیش پا افتاده می تواند منجر به خروج برخی از کاربران از وب سایت تان شود. با استفاده از ابزارهای آنلاینی مانند Readable می توانید سطح سختی یا آسانی محتوای سایت خود را با توجه به بازدیدکنندگان سایت تان بسنجید.

37- عدم ارائه پیشنهادات متعدد به کاربران:

عموما کاربران وقتی با پیشنهادات و گزینه های زیادی مواجه می شوند کلا از انجام آن کار یا خرید منصرف می شوند! سعی کنید محصول خود را به صراحت معرفی کنید و از ارائه گزینه ها و پیشنهادات زیاد به کاربر اجتناب کنید.

نتیجه گیری:

نکته مهم اینست که آنچه که منجر به افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) در یک وب سایت می شود تست کردن روش های مختلف می باشد. زیرا ممکن است آنچیزی که باعث افزایش CR در یک وب سایت می شود برای وب سایت دیگر نتیجه برعکس داشته باشد. چرا که نوع کسب و کارها و مشتریان هریک با بقیه متفاوت می باشد. بنابراین امکان ندارد بتوان یک سایز فونت مشخص، یک رنگ بک گراند ثابت، یک طول ثابت برای مقالات و… را برای تمام وب سایت ها تعریف کرد. شما باید با توجه به 37 موردی که در این مقاله بیان کردیم متوجه شوید که چه تنظیماتی برای وب سایت شما منجر به بهبود نرخ تبدیل خواهد شد و همان را پیاده سازی کنید.

شما کاربران گرامی می توانید نظرات و تجربیات خود را در زمینه افزایش نرخ تبدیل از طریق فرم دیدگاه برای ما ارسال نمائید.

منبع: https://www.entrepreneur.com

0/5 (0 نظر)
فهرست مطالب پنهان

اطلاعات مقاله

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

فرم ارسال دیدگاه درباره

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

دیدگاه کاربران درباره

روش‌های افزایش نرخ تبدیل (Conversion-Rate)

دیدگاهی وجود ندارد