یک محتوای بهینه به چه تعداد لینک داخلی نیاز دارد؟

یک محتوای بهینه به چه تعداد لینک داخلی نیاز دارد؟

مشخصات مقاله

یک محتوای بهینه به چه تعداد لینک داخلی نیاز دارد؟

در این مقاله به یکی از سوالات رایجی که از متخصصین سئو پرسیده می شود می پردازیم. اینکه ما در مقالات و محتوای سایت خود به چه تعداد لینک داخلی نیاز داریم و اصلا چرا لینک سازی داخلی اینقدر اهمیت دارد؟

چرا لینک سازی داخلی برای یک وب سایت ضروری است؟

بررسی یک سناریو:
فرض کنید شما یک مقاله خیلی خوب در رابطه با یکی از موضوعات تخصصی کسب و کارتان نوشته اید. هدف شما از نگارش این مقاله دیده شدن آن و برقراری ارتباط بهتر و موثرتر کاربران با محتوای مقاله است. اما اگر فقط به همین اکتفا کنید و انتظار داشته باشید مقاله شما در صفحه اول نتایج گوگل نمایش یابد صبر زیادی باید داشته باشید. ممکن است در این حین از اینکه مقاله به این خوبی نوشته اید و در گوگل رتبه خوبی کسب نکرده یا بازدید پایینی داشته سرخورده شوید.

ضرورت وجود لینک های داخلی در مقالات:

اینجاست که ضرورت تعریف لینک های داخلی در محتوای سایت مشخص می شود. لینک های داخلی یا internal links در واقع پل های کوچکی هستند که صفحات و لندینگ های سایت تان را به یکدیگر و به سایر سایت ها متصل می کنند.
هر وقت صحبت از لینک سازی یا link building می شود اکثر افراد فکر می کنند منظورمان بک لینک گرفتن از سایر سایت ها می باشد. در حالیکه ما می توانیم با رعایت اصول لینک سازی داخلی در سایت خود با هزینه بسیار کمتر به نتایج بسیار بهتری به نسبت لینک سازی خارجی یا external link building برسیم.

ساختن این پل های کوچک بین مقالات و محتواهای سایت دو پیام مهم را به مخاطبان سایت و نیز گوگل ارسال می کند. از یک طرف ساختار سایت و ارتباط بین محتواهای آن را برای گوگل روشن می کند و از طرف دیگر مسیر حرکت کاربران را در سایت تان هموار و تسهیل می کند.

فواید لینک سازی داخلی اصولی برای وب سایت

فواید لینک سازی داخلی اصولی برای وب سایت:

لینک سازی داخلی صحیح به چند دلیل اثراث مثبتی روی سایت تان خواهد داشت:

  • با مشخص کردن مسیر کاربر و خط دادن به او برای مطالعه مقالات مرتبط و مفید سایت، حس اعتماد در او ایجاد می شود.
  • با ارجاع کاربران به مقالات قدیمی سایت تان، خون تازه ای در رگ های محتوا قدیمی شما جاری خواهد شد و آنها را زنده نگه می دارد.
  • با رعایت اصول تعریف متن لینک یا anchor text می توان صفحاتی را که کلمات کلیدی دشوارتری را هدف گرفته اند را برای رقابت بهینه تر کنید.
  • سلسله مراتب محتوای سایت و به عبارتی دیگر ساختار محتوایی صفحات سایت تان را برای گوگل روشن تر می کنید.

اکنون سراغ سوال اصلی این مقاله می رویم.
بالاخره چند تا لینک داخلی برای مقالات سایت خود تعریف کنیم؟

در واقع باید عرض کنیم که پاسخ مشخص و دقیقی برای این سوال وجود ندارد. اما در ادامه مقاله به شما آموزش می دهیم که چه تعداد لینک داخلی یا internal می تواند برای مقالات سایت شما مفید باشد.

شخصیت شناسی مخاطبین سایت:

ابتدا به این موضوع فکر کنید که مخاطب شما چه نوع شخصیتی دارد:

  • فردی است که بدنبال اطلاعات بیشتر است و روی لینک های سایت کلیک می کند.
  • یا فردی است که در جستجوی مطالب مختصر و مفید است و احتمالا روی لینک های داخلی مقالات سایت تان کلیک نخواهد کرد.

اطلاعات فوق را می توان با سرویس گوگل آنالیتیکس بدست آورد. چک کنید که آیا کاربران تایم زیادی را در صفحات سایت تان سپری می کنند؟ آیا لینک سازی موضوعی می تواند باعث رضایت بیشتر کاربران شما شود یا لینک سازی بر اساس تنوع اطلاعات و در موضوعات مختلف؟

پاسخ شما به هر یک از سوالات فوق می تواند به شما در یافتن تعداد لینک های داخلی مقالات تان کمک کند.

نحوه درجه بندی صفحات سایت

نحوه درجه بندی صفحات سایت:

علاوه بر موارد فوق، باید استراتژی تولید محتوای سایت خود را تعریف کرده باشید و بخوبی بشناسید. منظور از استراتژی محتوایی، دانستن صفحات درجه یک تا 4 سایت تان است.

هر سایت با توجه به ماهیت و موضوع محتوای آن، صفحاتش دسته بندی و درجه بندی می شود و لینک سازی برای هر یک از این دسته ها اهمیت دارد.

برای اکثر سایت ها اولویت صفر صفحه اصلی آن است. صفحه ای که بیشترین اهمیت و دشوارترین کلمه کلیدی هدف را دارد. بعنوان مثال یک سایت فروش لوازم جانبی موبایل را در نظر بگیرید:

  1. دسته بندی صفحات درجه اول: صفحه دسته بندی لوازم جانبی موبایل هوآوی
  2. دسته بندی صفحات درجه دوم: برچسب یا tag باتری موبایل
  3. دسته بندی صفحات درجه سوم: مقاله “آموزش شارژ صحیح باتری موبایل”
  4. دسته بندی صفحات درجه چهارم: صفحاتی مانند درباره ما و تماس با ما

حالا شما در این مرحله باید صفحات درجه اول تا چهارم سایت خود را پیدا کنید. سپس به پاسخ سوال اصلی این مقاله نزدیک خواهید شد. یعنی تعداد لینک داخلی هر مقاله چقدر باشد؟

در ایده آل ترین حالت، شما می توانید در مقاله خود یک لینک به صفحه دسته اول، یک لینک به صفحه دسته دوم و یک یا چند لینک هم به صفحات درجه 3 و 4 سایت تان بدهید.

بنابراین با توجه به شخصیت و علایق کاربران خود و استراتژی صفحات سایت تان، اکنون در مقاله خود می توانید 3 لینک داخلی یا بیشتر در نظر بگیرید.

هشدار: در استفاده از لینک های داخلی زیاده روی نکنید. زیرا وجود لینک های زیاد در مقاله ممکن است باعث سردرگمی کاربران شود. علاوه بر این عملیات نگه داری و تست سلامت لینک ها به مرور دشوارتر و زمانبرتر خواهد شد.

در نهایت امیدوارم در این مقاله تونسته باشیم به یکی از سوالات رایج در دنیای سئو جواب داده باشیم و برای شما عزیزان مفید بوده باشه.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

یک محتوای بهینه به چه تعداد لینک داخلی نیاز دارد؟

فرم ارسال دیدگاه درباره

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

دیدگاهی وجود ندارد