بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

مشخصات مقاله

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

Javascript & Mobile SEO

سئوی فایل‌های جاوا اسکریپت برای دستگاه‌های موبایل

سئوی فایلهای JavaScript در موبایل

گوگل در بلاگ مرجع وبمستر تولز (Webmastertools) به صراحت اعلام کرده است:

“محدود و بلاک کردن دسترسی بات گوگل Googlebot به فایل های css و js در فایل robots.txt می تواند بر روی الگوریتم پیمایش گوگل تاثیر منفی بگذارد و در نحوه ایندکس کردن صفحات وب سایت تان مضر باشد. بنابراین این تاثیرات مخرب مطمئنا رتبه وب سایت تان در نتایج موتورجستجوی گوگل را پایین خواهد آورد.”

نحوه استفاده گوگل از جاوا اسکریپت برای تفسیر صفحات وب‌سایت:

گوگل توسط اسپایدری بنام گوگل‌بات (Googlebot) صفحات وب سایت را پیمایش و ایندکس (crawl & index) می کند. نام این ربات در نسخه موبایل Googlebot Mobile می باشد.

در حالت ایده‌آل، گوگل بات با نسخه دسکتاپ وب سایت برای کاربران دسکتاپ و نسخه موبایل (بهینه شده برای موبایل:mobile optimized site) برای استفاده‌کنندگان موبایل روبرو خواهد بود.

نحوه استفاده گوگل از جاوا اسکریپت برای تفسیر صفحات وب‌سایت

در یک وضعیت بد، که دسترسی گوگل بات به منابع css و js سایت بلاک شده باشد، گوگل نمی تواند متوجه شود که سایت شما دارای نسخه موبایل هم می باشد و یا برای موبایل بهینه شده است (حتی اگر سایت تان نسخه موبایل هم داشته باشد)

به منظور فهم و تفسیر مناسب صفحات وب سایت تان توسط بات گوگل، باید دسترسی گوگل بات به فایل های css و js آزاد باشد (بلاک و محدود نباشد). دلیل توصیه اکید گوگل به “بلاک نکردن منابع css و js” نیز همین می باشد.

اگر گوگل، نسخه موبایل سایت شما را نبیند، روی رتبه بندی سایت شما در دستگاه های موبایل تاثیر منفی خواهد داشت.

جاوا اسکریپت بعنوان یکی از فاکتورهای سئوی موبایل:

گوگل در مستندات خود، روش های مختلف تنظیم کردن جاوا اسکریپت را از نقطه نظر سئوی موبایل آموزش داده است. در این مقاله، توصیه های گوگل در زمینه نحوه تنظیمات جاوا اسکریپت را بررسی می کنیم.

برای ارائه یک وب سایت بهینه (optimized) به کاربران تان، باید بدانید کدهای جاوا اسکریپت وب سایت چگونه مورد استفاده قرار گرفته اند. پیشنهاد ما عمل به توصیه های گوگل (Google Recommendations) در این زمینه می باشد. ما در این مقاله، هر یک از این متدها را بصورت زیر شرح داده ایم:

اجتناب از بلاک کردن جاوا اسکریپت:

قدم اصلی و مهم اینست که باید اطمینان کسب کنیم که کدها و فایل های جاوا اسکریپت (js: javascript) توسط گوگل قابل دسترسی باشند و بلاک نباشند. بدین منظور شما می توانید از ابزار سئوی موبایل (mobile seo tools) استفاده کنید. این ابزار، فایل های جاوا اسکریپتی که از دید گوگل بلاک می باشند را مشخص (Highlight) می کند.

سرویس گوگل وبمستر تولز (Google webmaster tools یا Google Search Console) به صراحت اعلام کرده است که فایل های css و js نباید بلاک باشند.

گوگل سه متد متفاوت برای تنظیمات جاوا اسکریپت و توصیه های سئوی هریک را پیشنهاد می دهد. حتی بهترین مدل و متد را نیز از بین این سه متد معرفی می کند.

1- Javascript Adaptive (توصیه شده توسط گوگل):

 

 Javascript Adaptive (توصیه شده توسط گوگل)

در متد Javascript Adaptive، سرور یک فایل را با محتوای یکسان را به تمام کاربران ارسال می کند. فرقی ندارد کاربر در چه دستگاهی وب سایت را مشاهده می کند (موبایل یا دسکتاپ یا …) در تمام Device ها یک فایل js مشخص توسط سرور ارسال می شود. ویژگی های این متد عبارتند از:

  • روش پیشنهادی گوگل می باشد.
  • تنظیمات جاوا اسکریپت به این روش بطور اتوماتیک توسط گوگل شناسایی می شود.
  • نیازی به هدرهای Vary HTTP و یا سایر ترفندهای سئو نمی باشد.

2- Combined Detection (تشخیص ترکیبی):

 

Combined Detection (تشخیص ترکیبی)

روش تشخیص ترکیبی بدین صورت است که در ابتدا فایل های html و js یکسانی از سمت سرور به تمام کاربران ارسال می شود اما جاوا اسکریپت با توجه به اندازه اسکرین و دستگاه کاربر، ممکن است متفاوت باشد و کدهای متفاوتی اجرا شود.

بنابراین اگرچه ممکن است طراحی قالب وب سایت شما بصورت ریسپانسیو باشد، محتوای سایت تان با توجه به وضعیت های مختلف، متفاوت خواهد بود. پس نیاز است که از هدر Vary:user-agent استفاده شود. ویژگی های این متد عبارتند از:

  • توسط گوگل بصورت داینامیک serve می شود (Dynamic Serving by Google).
  • این متد ممکن است بطور اتوماتیک توسط گوگل شناسایی نشود.
  • استفاده از هدر Vary HTTP الزامی است (برای اطمینان از ایندکس شدن صحیح).

3- Dynamically-served Javascript (سرو پویای جاوا اسکریپت):

 

Dynamically-served Javascript (سرو پویای جاوا اسکریپت)

در این روش تنظیم جاوا اسکریپت، یک فایل html واحد که در آن به یک فایل js خاص (مانند example.js) اشاره شده، از سرور به کاربر ارسال می شود. تفاوت آن با دو روش قبل اینست که در این روش، محتوای فایل جاوا اسکریپت با توجه به اندازه اسکرین و دستگاه کاربر، متفاوت می باشد. در این روش نیز به تعریف هدر Vary:User-agent نیاز است.

  • توسط گوگل بصورت داینامیک serve می شود (Dynamic Serving by Google).
  • این متد ممکن است بطور اتوماتیک توسط گوگل شناسایی نشود.
  • استفاده از هدر Vary HTTP الزامی است (برای اطمینان از ایندکس شدن صحیح).

منبع: https://varvy.com

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

فرم ارسال دیدگاه درباره

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

دیدگاه کاربران درباره

بهینه‌سازی فایل‌های جاوا اسکریپت در موبایل

دیدگاهی وجود ندارد