روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

مشخصات مقاله

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

Ways to Measure the Effectiveness of Content

روشهای بررسی بهینه بودن محتوای سایت

10 روش بررسی کیفیت و کارایی محتوای وب‌سایت

 

استراتژی محتوای وب‌سایت (Content Strategy):

بازاریاب‌های آنلاین (Marketers) استراتژی محتوای وب سایت را به 4 مرحله زیر تقسیم بندی می کنند:

1- برنامه‌ریزی (Planning)

2- تولید محتوا (Content Creation)

3- ارتقاء محتوا (Content Promotion)

4- آنالیز (Analytics)

وبلاگ‌نویس‌ها چندوقت یکبار محتوای سایت خود را چک می کنند؟

لیستی که در بالا بعنوان روش های مارکتینگ محتوای موثر (Effective Content Marketing) کرده ایم به ترتیب اولویت نمی باشد و هر یک از تاکتیک ها در نوع خود می تواند مهم و ضروری باشد. مرحله چهارم یعنی آنالیز و تحلیل موثر محتوای سایت، گاهی اوقات از طرف بازاریاب ها و یا مدیران سایت ها نادیده گرفته می شوند که اشتباه است. بخاطر اینکه آنالیز و تحلیل محتوای وب سایت یکی از مراحل مهم می باشد. برای تایید این قضیه، نگاهی به تصویر زیر بیاندازید:

وبلاگ‌نویس‌ها چندوقت یکبار محتوای سایت خود را چک می کنند؟

در سال گذشته (2017 میلادی) وب سایت Orbit Media تحقیقی راجع به وبلاگ‌نویس‌ها و تعداد آنالیز آنها انجام داد و اعلام کرد تنها حدود 32 درصد از تولیدکنندگان محتوای وب سایت ها بطور مداوم محتوا و مقالات خود را آنالیز و تحلیل می کنند و این عدد خیلی کم است. شما می توانید جزء این 32 درصد باشید. نیازی نیست دانش خاصی در مورد آمار و احتمالات داشته باشید. فقط کافیست ده موردی را که در این مقاله بیان می کنیم را بررسی و تحلیل کنید. هنگامیکه شما به تحلیل محتوای سایت خود عادت کنید، بتدریج بینشی بدست می آورید که برای نوشتن محتواها و مقالات بهینه تر، به شما کمک خواهد کرد.

معرفی راه های آنالیز محتوای سایت

اکثر بازاریاب‌های آنلاین، بازاریابی محتوا (Content Marketing) را نیز انجام می دهند اما خیلی از آنها، محتوا را تحلیل نمی کنند. برای سادگی آنالیز و تحلیل محتواهای آنلاین، ابزارهایی را در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد که غالبا رایگان می باشند.

معرفی 10 راه ساده برای تحلیل محتوای سایت

معرفی 10 راه ساده برای تحلیل محتوای سایت

 1- ترافیک وب‌سایت (Website Traffic): 

 

 

ترافیک بازدیدکنندگان وب سایت را در بازه های زمانی خاص، توسط ابزار گوگل آنالیتیکس، بررسی و اندازه گیری کنید.  این بازه زمانی می تواند ماهیانه، هفتگی و یا حتی روزانه باشد. اما باید مقایسه ترافیک وب سایت در بازه های زمانی مشخصی (مثلا هفتگی) باشند تا آمار درستی از آن بدست آوریم.

نکته: مطابق تصویر زیر، با استفاده از سرویس رایگان Google Analytics می توانید تعداد بازدیدکنندگان یک سایت را در هفته جاری با هفته قبل از آن مقایسه کرد. فقط کافیست تیک compare to را بزنید:

 2- افزایش تعداد مشترکان (Subscriber Growth): 

 

افزایش تعداد مشترکان (Subscriber Growth)

نظارت بر رشد تعداد مشترکان خبرنامه و یا ثبت‌نام کنندگان. فرمولی ساده برای ارزیابی رشد subscriber های وب سایت در یک بازه زمانی مشخص بدین صورت است: تعداد مشترکان جدید – تعداد مشترکان خارج شده از لیست تقسیم بر تعداد کل لیست ایمیل‎های ثبت‌نام شده:

New subscribers – Loss (unsubscrubes) / Total list size

 

 3- رتبه در نتایج جستجو (Search Ranking): 

 رتبه در نتایج جستجو (Search Ranking)

تمام افتخارات و بازدیدها به برندهایی خواهد رسید که در نتایج موتورهای جستجو (SERPs:Search Engine Result Pages) رتبه بالایی داشته باشند. در اینصورت، تحلیل محتواهای این سایت ها بر اساس موتورهای جستجو نیز موثرتر و واقعی تر خواهد بود.

نکته: با ثبت نام درسایت های SEMRush ، aHref و یا Moz می توانید بطور مداوم رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو بررسی کنید. روش دیگر استفاده از سرویس رایگان کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) می باشد.

 4- زمان (Time): 

 

زمان (Time)

برای متوجه شدن متوسط زمان سپری شده کاربران در سایت (Avg. Time on page) می توانید از ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده کنید. بر اساس محتوای صفحات وب سایت خود (یک بلاگ 2000 کلمه ای یا یک ویدئوی 60 ثانیه ای) زمان لازم برای مطالعه و مشاهده مقالات سایت را ارزیابی کنید و با مقادیر بدست آمده از سرویس گوگل آنالیتیکس مقایسه کنید.

توجه: بر اساس تحقیقات وب سایت HubSpot.com بیش از نیمی از کاربران، کمتر از 15 ثانیه را در وب سایت ها سپری می کنند.

 5- فالوورهای شبکه‌های اجتماعی (Social Media Followers): 

فالوورهای شبکه‌های اجتماعی

افزایش مداوم و پیوسته تعداد فالوورهای شبکه های اجتماعی شما، مشخص کننده کیفیت بالای پست های ارسالی در این شبکه ها و رضایت کاربران می باشد.

نکته: استفاده از ابزارهای آنالیز و نظارت بر شبکه های اجتماعی می تواند در روند تحلیل داده های شبکه های اجتماعی کمک کننده باشد.

 6- اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی: 

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

به اشتراک‌گذاری پست های وب سایت شما توسط کاربران، باعث می شود متوجه شوید که کدامیک از مقالات شما بیشتر مورد پسند کاربران قرار گرفته است. سعی کنید تمام اشتراک گذاری های پست های سایت تان را بررسی و تحلیل کنید، همچنین نام شبکه اجتماعی و تعداد share های هر پست و ترافیکی که از سمت هر شبکه اجتماعی روانه سایت تان می شود.

نکته: وب سایت BuzzSumo بعنوان یک ابزار ساده و قدرتمند می تواند در این زمینه بسیار کارگشا باشد. ابزار Buzzsumo می تواند تعداد پست های به اشتراک گذاشته شده و نیز تعداد share های هریک را اعلام کند. این وب سایت یک افزونه برای مرورگر گوگل کروم نیز در اختیار کاربران و مدیران سایت ها قرار داده است که در هر صفحه از وب سایت می توان براحتی از این افزونه استفاده کرد.

 7- لینک‌ها و قدرت آنها (Links and Authority): 

لینک‌ها و قدرت آنها (Links and Authority)

تعداد لینک های ورودی به سایت، نشانگر کیفیت محتوای سایت و بهینه بودن آنها می باشد. همچنین یکی از روش های کلاسیک و سنتی اندازه گیری و ارزیابی سئوی هر وب سایت می باشد. علاوه بر این، تعداد لینک های ورودی (Inbound Links) می تواند بیانگر قدرت دامین (DA:Domain Authority) باشد که با محبوبیت لینک (Link Popularity) و پتانسیل کسب رتبه بالا در نتایج موتورهای جستجو (Search Ranking Potential) همراه می باشد.

ابزار: ابزارهای رایگانی مانند افزونه کروم برای نوار ابزار ماز (Moz Toolbar) و نیز Open Site Explorer می تواند به شما برای بدست آوردن DA هر وب سایت کمک کنند.

 8- نرخ کلیک (Click Through Rate): 

نرخ کلیک (Click Through Rate)

CTR یک فاکتور اصلی برای ارزیابی موفقیت می باشد و معیاریست که تمام آیتم های قبلی را در بر دارد. از CTR برای ارزیابی و تحلیل سئو (SEO)، شبکه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) بکار می رود.

نکات:

  • برای جستجو، می توانید CTR را در گزارش گوگل آنالیتیکس پیدا کنید.
  • برای ایمیل، می توانید CTR را از فراهم‌کننده های سرویس ایمیل (Email Service Provider) دریافت کنید.
  • برای شبکه‌های اجتماعی، از آمار مختص هر شبکه اجتماعی استفاده کنید و یا به پلتفرم های ارزیابی شبکه های اجتماعی تکیه کنید.

 9- لید (Lead): 

لید (Lead)

تشخیص دهید که چه مواردی باعث ایجاد Lead برای وب سایت تان می شود. بعنوان مثال: ثبت‌نام در یک رویداد خاص، درخواست دمو، مشاوره، ارائه کوپن تخفیف، دانلود و…

نکات: پلتفرم های اتومات سازی مارکتینگ، برای جمع آوری معیارهای جذب Lead بسیار سودمند هستند. اگرچه شما می توانید داده های مربوط به نرخ تبدیل صفحات فرود (Landing Page Conversion Rate) را از گوگل آنالیتیک بدست آورید و همچنین فراهم‌کننده‌های سرویس لندینگ پیج بدست آورید.

 10- بازخورد (Feedback): 

 

بازخورد (Feedback)

 

جمع‌آوری و ترکیب کردن بازخوردهای کاربران در قبال سایت، بخشی از فرآیند بهینه سازی کیفیت محتوای سایت می باشد.

نکته: فیدبک ها می توانند آپدیت ها و share های شبکه اجتماعی، پیام مستقیم (Direct message)، کامنت بلاگ، ارسال ایمیل، برقراری تماس، فرم تماس و غیره باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله زیر مراجعه شود:

“معیارهای بازاریابی محتوا: ده روش ساده برای اندازه‌گیری اثر محتوای سایت “

Content Marketing Metrics: 10 easy ways to measure effectiveness

ده روش ساده برای اندازه‌گیری اثر محتوای سایت

دوستان عزیز، در این مقاله، با روش های ارزیابی و تحلیل کیفیت محتوای وب سایت و نحوه بهینه سازی آن آشنا شدید. لطفا سوالات و پیشنهادهای خود را به آدرس ایمیل Ehsanafari@hotmail.com و یا فرم ارسال دیدگاه در پایین همین مقاله ارسال نمائید.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

روش‌های ارزیابی کیفیت محتوای وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

انواع محتوای مورد علاقه گوگل

دیدگاه کاربران درباره

انواع محتوای مورد علاقه گوگل

دیدگاهی وجود ندارد