راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

مشخصات مقاله

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

Complete Guide to WordPress Multi Language Setup

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

 

 

اگرچه زبان انگلیسی بعنوان زبان بین المللی و رایج در بین اکثر کشورهای جهان برای معاملات تجاری محسوب می شود، حدود سه چهارم وب سایت های دنیا زبان غیر انگلیسی دارند. بنابراین حدود یک چهارم وب سایت های دنیا به زبان انگلیسی هستند.

اگر الان تصمیم دارید محتوای سایت خود را ترجمه کنید و نمی دانید کدام پلاگین وردپرس برای دو زبانه کردن سایت مناسب است، پیشنهاد می کنیم به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

در ادامه مقاله به بیان فواید ترجمه سایت توسط پلاگین های دوزبانه کردن وردپرس خواهیم پرداخت سپس سراغ معرفی بهترین افزونه های وردپرس جهت دو یا چند زبانه کردن وردپرس خواهیم رفت.

 

 

چرا از پلاگین های چندزبانه کردن وردپرس استفاده کنیم؟

 

1- دریافت بازدیدکنندگان جدید و افزایش نرخ تبدیل:

افزایش مشارکت کاربران در سایت یکی از فاکتورهای ضروری در رشد یک کسب و کار می باشد. نقطه شروع، پیدا کردن بازار جدید برای تجارت تان است و اینکه به چه زبانی عنوان شود. آنالیز وب سایت در ابزارهای قدرتمند مانند گوگل آنالیتیکس می تواند فاکتورهای مهم وب سایت مانند: نرخ پرش یا Bounce-Rate ، زبان کاربر، موقعیت جغرافیایی او، میزان حضور کاربران در سایت و… را نمایش دهد.

به این طریق ممکن است متوجه شوید تعداد زیادی از کاربرانی که زبان U.S دارند در واقع در کشور اسپانیا زندگی می کنند و به محض ورود به سایتی که زبانش انگلیسی است از آن خارج می شوند. یا بفهمید فروش سایت تان از کشور آلمان بطور چشمگیری در حال افزایش است.

این اطلاعات مفید می تواند به شما در تصمیم گیری برای افزودن یک زبان جدید به سایت تان کمک کند. با اینکه دو زبانه بودن وب سایت را نمی توان بعنوان عامل مستقیم افزایش نرخ تبدیل (CR: Conversion-Rate) مطرح کرد، اما یک سایت دو زبانه می تواند بازدیدکنندگان بیشتری را روانه وب سایت کند و در نتیجه بطور غیر مستقیم باعث افزایش نرخ تبدیل کاربران شود.

با تعامل و صحبت با کاربران به زبان خودشان در وب سایت می توان میزان اثرگذاری محتوای سایت و محصولات/خدمات آن را افزایش دهید که منتج به افزایش فروش خواهد شد. همچنین باعث بهبود تجربه کاربری سایت و میزان رضایت کاربران خواهد شد.

 

2- بیشتر دیده شدن و سئوی بهتر وب سایت:

داشتن یک وب سایت دو زبانه می تواند یک پیروزی بزرگ برای کسب و کار شما محسوب شود و باعث ورود ترافیک بیشتری از گوگل شود. میزان دیده شدن سایت تان افزایش می یابد اگر طیف وسیع تری از کاربران بتوانند سایت شما را پیدا کنند. سئوی محلی یا Local SEO روش مناسبی برای جذب کاربران محلی می باشد.

چند زبانه بودن سایت نه تنها باعث افزایش بازدیدکنندگان و اعتبار دامنه یا DA: Domain-Authority می شود (که در نهایت به بهبود رتبه سایت در نتایج سرچ گوگل منتج خواهد شد)، بلکه باعث می شود سایت تان بیشتر در معرض دید کاربران قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که هر اندازه ترافیک کاربران سایت بیشتر شود نرخ تبدیل نیز رشد خواهد داشت که به فروش بیشتر بیزینس شما خواهد انجامید.

 

3- فروش بیشتر و توسعه کسب و کار:

راه اندازی یک وب سایت چند زبانه می تواند بشدت روی فروش کسب و کار آنلاین تاثیر مثبت بگذارد و در عین حال روش نسبتا ساده ای می باشد. در وردپرس روش های کمی وجود دارند که بتوان توسط آنها تعداد بازدیدکنندگان سایت و در نتیجه میزان فروش محصولات یا خدمات آن را افزایش داد. دو زبانه کردن سایت یکی از روش های انجام اینکار است.

 

4- چالش های پیش روی مدیران وب سایت های چندزبانه:

وب سایت های چند زبانه نیازمند رعایت نکاتی هستند. اگر در محتوای سایت خود از انواع مختلف محتوا مانند pdf یا ویدئو استفاده می کنید، مطمئن شوید که pdf یا ویدئوی تولیدی شما در تمام زبان های وب سایت (مثلا انگلیسی و فارسی) قابل ترجمه و نمایش است. یا اگر وب سایت فروشگاهی دارید، کسب اطمینان از اینکه تمام مراحل خرید کاربران به هر دو زبان ترجمه شده است از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

 

معرفی پلاگین های دو زبانه کردن وردپرس:

 

پلاگین Weglot

پلاگین Weglot

 

افزونه Weglot یکی از بهترین پلاگین های دوزبانه کردن وردپرس می باشد. Weglot از بیش از 100 زبان رایج دنیا پشتیبانی می کند که طبق اعلام شرکت توسعه دهنده، با تمام پلاگین ها (مانند: Woocommerce و Yoast-SEO) و قالب ها سازگار است.

همچنین پلاگین Weglot ترجمه های اتوماتیک را در اختیار شما قرار می دهد که قابلیت ویرایش توسط انسان را دارد. همچنین می توانید بجای اینکه خودتان کار ترجمه محتوا را انجام دهید، آن را به یک مترجم حرفه ای بسپارید.

کار با افزونه Weglot برای کاربران آسان است. زبان های مختلف را در فولدرهای مختص هریک از آنها قرار می دهد. مانند: ir یا en و یک لینک تغییر زبان سایت نیز در گوشه بالای سایت نمایش داده می شود. همچنین تگ های hreflangs نیز توسط Weglot برای بخش های مختلف سایت تعریف می شود که باعث می شود گوگل زبان های مختلف را شناسایی کند.

شما به اندازه میزان ترافیک سایت خود و نیز تعداد زبان های موردنظر و تعداد کلمات آن هزینه برای پلاگین Weglot خواهید پرداخت. نسخه رایگان Weglot امکان افزودن یک زبان جدید به سایت وردپرسی و حداکثر 2000 کلمه جهت ترجمه در اختیار مدیران وب سایت ها قرار می دهد.

 

پلاگین WPML

پلاگین WPML

 

پلاگین WPML قدیمی ترین افزونه وردپرس برای چندزبانه کردن وب سایت است. بنابراین بطور وسیعی توسط کاربران مورد استفاده می باشد. Wpml از 40 زبان رایج در سراسر دنیا پشتیبانی می کند اما نقطه ضعف آن اینست که قابلیت ترجمه اتوماتیک ندارد.

افزونه wpml دارای سرویس ترجمه حرفه ای انسانی است (مانند پلاگین Weglot) اما امکان ترجمه خودکار در آن وجود ندارد. WPML شامل مدیریت ترجمه آنلاین است و با نرم افزارها و اپلیکیشن های ترجمه تحت دسکتاپ مانند Poedit هماهنگی کامل دارد و می تواند از ترجمه های این نرم افزارها در وردپرس استفاده کند. Poedit فایل های .mo و .po را برای نگهداری ترجمه های انجام شده تولید می کند. شما می توانید از این فایل ها برای ترجمه خود استفاده کنید یا از یک مترجم حرفه ای بخواهید که اینکار را انجام دهد.

WPML یک هزینه ثابت بصورت سالیانه دارد که با توجه به نیاز خود می توانید از آن استفاده کنید.

 

پلاگین PolyLang

پلاگین PolyLang

 

افزونه Polylang برای پیاده سازی یک وب سایت دو یا چند زبانه بکار می رود که هم نسخه پولی (premium) دارد و هم نسخه رایگان (free)

شبیه پلاگین WegLot در پلاگین Polylang نیز می توان پست، برگه (page)، منو، ابزارک (Widget) و… را ترجمه کرد. همچنین امکان راه اندازی فروشگاه آنلاین دو زبانه توسط Woocommerce نیز وجود دارد.

افزونه Polylang نسخه تجاری (business) نیز دارد که با پرداخت مبلغ 99 یورو قابل خریداری است و پشتیبانی فنی را نیز شامل می شود. در صورتی که نسخه پولی Polylang را تهیه کنید، امکانات و ویژگی های زیادی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. مانند: ترجمه های اتوماتیک سئو. اگرچه این قیمت افزایش خواهد یافت درصورتیکه بخواهید از پلاگین PolyLang برای بیش از دو دامین استفاده کنید.

 

کدام پلاگین دو زبانه کردن وردپررس برای شما مناسب است؟

تمام پلاگین هایی که در این مقاله معرفی کرده ایم معتبر و محبوب هستند. شما باید با توجه به نیاز خود و شرایط وب سایت تان پلاگین دلخواه خود را پیدا کرده و روی وردپرس نصب کنید. پس توصیه می شود قبل از اینکه وارد مراحل بعدی تظیمات پلاگین شوید، افزونه مناسب خود را پیدا کنید.

برخی از افزونه های دوزبانه، شما را مجبور می کنند که خودتان محتوای سایت را ترجمه کنید، در حالی که برخی دیگر می توانند ترجمه های ماشینی (machine translations) در اختیار شما قرار دهند.

هیچ دو پلاگینی شبیه هم نیستند و شما باید با توجه به نیازهای کسب و کار آنلاین خود، یکی از سه پلاگین WPML ، PolyLang یا WegLot را انتخاب کنید.

اگر کسب و کار شما کوچک است، پلاگینی که مختص بیزینس های کوچک طراحی شده است می تواند برای شما کافی باشد. اینگونه پلاگین ها احتمالا تعداد کلمات ترجمه شده کمتری دارند یا ترجمه ماشینی ساده تری دارند. اگر کسب و کار شما روی وب سایتی با مقیاس بزرگ پیاده سازی شده است، پس استفاده از پلاگینی که دارای امکانات کامل (full-service) باشد می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. اینگونه پلاگین ها احتمالا شامل موارد زیر است: برخورداری از یک مترجم حرفه ای انسانی که بتواند میزان صحت ترجمه های انجام شده در وب سایت را ارزیابی کند.

دقت کنید که تمام پلاگین هایی که در این مقاله معرفی کردیم تست شده اند و توسط یک تیم حرفه ای پشتیبانی می شوند. پس هر کدام از آنها را که انتخاب کنید جای نگرانی ندارد.

فروشگاه آنلاین شما باید از دید کاربران، حرفه ای و قابل اعتماد باشد تا بتوانند از آن خرید کنند. بنابراین استفاده از پلاگین هایی مانند Weglot که قابلیت ترجمه اتوماتیک را دارند، می تواند روش مناسبی برای راه اندازی یک وب سایت دو زبانه باشد. پس از اینکه محتوا را توسط Weglot ترجمه کردید می توانید آن را به یک مترجم حرفه ای ارائه دهید تا ایرادات احتمالی آن را پیدا کند. اگر می خواهید وب سایت تان از چند زبان پشتیبانی کند پیشنهاد می کنیم ابتدا با یک زبان شروع کنید و پس از تکمیل آن، سراغ راه اندازی زبان های دیگر در سایت خود کنید.

 

امکانات پلاگین های دو زبانه کردن وردپرس:

  • Weglot: دارای قابلیت ترجمه اتوماتیک و ویرایش انسانی آن، سازگاری با تمام قالب ها و پلاگین های وردپرس.
  • WPML: قدیمی ترین پلاگین جهت چندزبانه کردن وردپرس با متد ترجمه رشته ای (STRING-BASED) کلاسیک.
  • Polylang: افزونه ای آسان با قابلیت ترجمه اتوماتیک.

 

کاربران گرامی می توانید پلاگین انتخاب شده خود را از طریق فرم ارسال دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید و نظرات و سوالات خود را درباره دو زبانه کردن وردپرس مطرح کنید.

 

منبع: https://managewp.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای کامل راه اندازی سایت دو زبانه در وردپرس

دیدگاهی وجود ندارد