آموزش بهینه سازی یا سئوی وب سایت های تک صفحه ای

آموزش بهینه سازی یا سئوی وب سایت های تک صفحه ای

مشخصات مقاله

آموزش بهینه سازی یا سئوی وب سایت های تک صفحه ای

با توجه به اینکه همه افراد وب سایت چند صفحه ای (Multi-Page) ندارند و برخی از آنها وب سایت تک صفحه ای (One-page) دارند، نحوه سئوی اینگونه وب سایت ها از اهمیت بالایی برخوردارست. اگر شما تجربه فعالیت بعنوان طراح وب سایت داشته باشید حتما تا بحال با این موارد برخورد داشته اید که مشتری شما یک وب سایت تک صفحه ای می خواهد یا وب سایتی که هم اکنون دارد تک صفحه ای است و می گوید نیازی به یک وب سایت چند صفحه ای ندارم و تمام مطالب موردنیازم در همین یک صفحه قرار داده شده اند. در این موارد آشنایی با نحوه سئوی وب سایت های یک صفحه ای مهم خواهد بود.

البته که کارایی وب سایت های چندصفحه ای از لحاظ سئو بهتر از وب سایت های تک صفحه ای است اما این بدین معنی نیست که نمی توان وب سایت های تک صفحه ای را سئو کرد. در این مقاله می خواهیم شما را با چگونگی سئو یا بهینه سازی وب سایت تک صفحه ای برای موتورهای جستجو آشنا کنیم.

نحوه سئوی وب سایت های یک صفحه ای

  • بهینه سازی یا سئوی بخش های مختلف سایت:

اولین قدم، بهینه سازی تمام بخش های وب سایت یک صفحه ای (Single-Page) است. قاعدتا وب سایت شما از یک هدر (منوی سایت، بنر و…)، بخش بدنه (شامل محتوای وب سایت) و بخش فوتر (اطلاعات تماس و…) تشکیل شده است.

در بخش های محتوایی سایت (Body)، مطمئن شوید که بدرستی از تیترها (Headings) و زیرتیترها (Subheadings) استفاده کرده اید. در هدینگ ها می توانید کلمات کلیدی هدف خود را تعریف کنید. همچنین مطالعه محتوای سایت را برای کاربران آسان تر خواهد کرد. بنابراین می توانید در هر بخش (section) عبارات کلیدی مرتبط با آن بخش را تعریف کنید و جزیره محتوایی هر یک را ایجاد کنید.

بهینه سازی یا سئوی بخش های مختلف سایت

بعنوان مثال فرض کنید زمینه فعالیت وب سایت شما فروش غذای حیوانات خانگی است. بخش اول می تواند درباره غذای سگ باشد، بخش دوم درباره غذای گربه و در بخش سوم می توانید نحوه ارسال این غذاها را به درب منازل کاربران توضیح دهید. سعی کنید از کلمات کلیدی محبوب و پرطرفدار در این بخش ها استفاده کنید. بدین منظور می توانید از ابزارهای مختلف مانند گوگل ترندز (Google Trends) بهره ببرید.

  • استفاده از کلمات کلیدی که باعث افزایش ترافیک و نرخ تبدیل می شوند:

وقتی برای یک وب سایت تک صفحه ای سئو انجام می دهید احتمالا برای برخی کلماتی که فایده زیادی برای کسب و کار شما ندارند رتبه خوبی کسب می کنید و برای کلماتی که برای شما ترافیک و درآمد دارند رتبه خوبی در نتایج سرچ گوگل ندارید. اما چطور می توان محتوای سایت تک صفحه ای را به گونه ای سئو کرد که نه تنها باعث افزایش ترافیک ورودی کاربران شود بلکه باعث افزایش نرخ تبدیل یا CR (Conversion-Rate) شود؟

اگر کلماتی که در آنها رتبه خوبی در گوگل دارید باعث جذب ترافیک کاربران از سمت موتورجستجو (ارگانیک سرچ) می شوند و به افزایش درآمد کسب و کار شما منتج می شوند، توصیه می کنیم از این کلمات در تگ عنوان (Title Tag)، متا تگ توضیحات (Description Meta Tag) و هدینگ های سایت خود استفاده کنید.

  • استفاده از کلمات کلیدی هدف در آدرس (URL):

نکته بعدی که باید در سئوی وب سایت های تک صفحه ای رعایت کنید استفاده از عبارات کلیدی هدف در آدرس سایت است. بر اساس گزارش های سایت ClickFlow، هنگامیکه کاربران در گوگل سرچ می کنند، اگر کلمه کلیدی موردنظر خود را در URL سایت شما مشاهده کنند، احتمال بیشتری دارد که روی لینک سایت شما کلیک کنند. بنابراین نرخ کلیک یا CTR سایت تان افزایش خواهد یافت.

دقت کنید که در یک وب سایت تک صفحه ای (وان پیج)، آدرس یا url سایت انعطاف زیادی ندارد و فقط دامین سایت است که بعنوان url نمایش داده می شود. پس در انتخاب دامین مناسب دقت کنید و دامنه ای را برای سایت یک صفحه ای خود در نظر بگیرید که شامل کلمه کلیدی هدف تان باشد.

استفاده از کلمات کلیدی هدف در آدرس

  • آپدیت منظم و مداوم محتوا:

آخرین آیتمی که باید در سئوی وب سایت تک صفحه ای مد نظر قرار دهید، بروز رسانی یا آپدیت منظم و پیوسته محتوای آن است. موتور جستجوی گوگل از وب سایت های با محتوای قدیمی و تاریخ گذشته خوشش نمی آید. متاسفانه افرادی که وب سایت یک صفحه ای دارند محتوای سایت خود را به ندرت آپدیت می کنند. منظور از انجام تغییر و آپدیت محتوای سایت این نیست که فقط چند کلمه کلیدی را تغییر دهید. بلکه افزودن یک یا چند پاراگراف جدید و بهینه، حذف مطالب قدیمی و فاقد اعتبار، افزودن چند تصویر و ویدیو این سیگنال را به گوگل می فرستد که وب سایت شما مدام در حال بروز رسانی است. در نتیجه رتبه بهتری را کسب خواهید کرد.

 

منابع:

Ubersuggest – http://ubersuggest.org

ClickFlow – https://www.clickflow.com

Neil Patel – https://neilpatel.com

3/5 (2 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش بهینه سازی یا سئوی وب سایت های تک صفحه ای

فرم ارسال دیدگاه درباره

۱۲ دلیل برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل

دیدگاه کاربران درباره

۱۲ دلیل برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل

دیدگاهی وجود ندارد