بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

مشخصات مقاله

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

How to Optimize XML Sitemaps

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

آشنایی با نقشه سایت (SiteMap) و اهمیت آن

نقشه سایت چیست و چرا اهمیت دارد؟

تولید نقشه سایت (Sitemap) یکی از کارهای مهمی است که باید در راستای بهینه سازی یک وب سایت انجام شود. یک نقشه سایت XML نه تنها نحوه چیدمان صفحات یک وب سایت را به گوگل نشان می دهد، بلکه شامل داده های مفیدی نظیر لیست زیر می باشد:

  • هر صفحه از وب سایت هر چند یکبار آپدیت می شود؟
  • آخرین آپدیت هر صفحه وب مربوط به چه زمانیست؟
  • ارزش هر صفحه را نسبت به سایر صفحات مشخص می کند.

وجود نقشه سایت بخصوص برای وب سایت های زیر بسیار اهمیت دارد:

  • سایت هایی که تعداد مطالب آرشیو آنها زیاد است و ارتباطی بین آنها وجود ندارد.
  • لینک های External ندارند.
  • دارای صدها یا هزاران صفحه باشند.

فایل XML نقشه سایت:

همانطور که از نام نقشه سایت (Site Map) مشخص است، فایل XML نقشه سایت لیست صفحات مهم و ارزشمند یک وب سایت را به بات گوگل می شناساند. در اینصورت، این صفحات سریع تر توسط خزنده های موتور جستجوی گوگل پیمایش و ایندکس (Crawl/Index) خواهند شد.

در این مقاله قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که برای ایجاد و بهینه سازی (Create/SEO) نقشه سایت XML مفید و کاربردی خواهند بود.

نحوه بهینه‌سازی نقشه سایت:

 

1- استفاده از ابزارها و پلاگین ها برای تولید اتوماتیک نقشه سایت:

ایجاد فایل XML نقشه سایت در نرم افزارها و سایت های تولیدکننده نقشه سایت (Sitemap Generator) بسیار ساده می باشد. بعنوان مثال می توانید در سیستم مدیریت محتوای وردپرس از پلاگین Google XML Sitemap استفاده کنید.

اما اگر در سایت وردپرسی خود برای مدیریت سئو از پلاگین یاست (Yoast) بهره می برید، خود این پلاگین، بصورت پیش فرض، امکان ایجاد اتوماتیک نقشه سایت را دارد. مقاله “Enable XML Sitemap in Yoast Plugin” را مطالعه کنید.

علاوه بر استفاده از این ابزارها برای تولید Sitemap، می توانید خودتان با رعایت فرمت نقشه سایت، فایل مختص سایت خود را ایجاد کنید.

» برای کسب اطلاعات فنی بیشتر در زمینه نحوه ایجاد نقشه سایت مقاله “Build and submit a sitemap” را مطالعه نمائید.

2- معرفی نقشه سایت به گوگل:

مرحله بعدی اینست که نقشه سایت ایجاد شده را به گوگل معرفی کنید. بدین منظور وارد اکانت کنسول جستجوی گوگل شوید. سپس به منوی Crawl > Sitemaps > Add/Test SiteMap مراجعه کنید.

» مقاله “معرفی نقشه سایت به گوگل وبمستر تولز” را مطالعه نمائید.

معرفی نقشه سایت به گوگل

قبل از اینکه نقشه سایت خود را آپلود کنید، آنرا Test کنید و خطاهای احتمالی آن را رفع کنید. وجود برخی خطاها ممکن است باعث شود خزنده های گوگل نتوانند صفحات مهم وب سایت تان را پیمایش و ایندکس کنند.

بطور ایده آل شما می خواهید تعداد صفحاتی که در نقشه سایت خود دارید و در کنسول گوگل آپلود می کنید با تعداد URL های ایندکس شده برابر باشد.

توجه داشته باشید که به گوگل می گویید صفحاتی که در نقشه سایت درج کردید از اهمیت بیشتری برای ایندکس شدن برخوردارند اما تضمینی وجود ندارد که تمام url هایی که در فایل XML  نقشه سایت خود آورده اید، توسط گوگل ایندکس شوند.

3- تعریف URL صفحات با اولویت در نقشه سایت:

وقتی درباره رتبه یک وب سایت در نتایج سرچ گوگل صحبت می شود، کیفیت کلی مطالب آن سایت اهمیت خواهد داشت.

اگر نقشه سایت شما به صدها/هزاران صفحه بی ارزش اشاره کند، بات گوگل این برداشت را خواهد داشت که سایت شما آن سایتی نیست که کاربر جستجوکننده می خواهد مشاهده کند.

در عوض سعی کنید در نقشه سایت خود صفحات ارزشمند و مهم را ابتدا تعریف کنید. معیارهای ارزیابی اهمیت صفحات یک وب سایت بصورت زیر می باشد:

  • بخوبی سئو (بهینه برای موتورهای جستجو) شده باشد.
  • شامل تصاویر و ویدئو باشد.
  • شامل محتوای یکتا و منحصر بفرد باشد.
  • کاربران را با بخش دیدگاه ها و کامنت ها درگیر و مشغول کند.

4- مشکلات ایندکس شدن:

سرویس کنسول جستجوی گوگل (وبمستر تولز) می تواند گاهی اوقات نا امید کننده باشد. در صورتیکه تعدادی از صفحات واقع در نقشه سایت تان ایندکس نشوند. بعنوان مثال فرض کنید شما 20 هزار url در نقشه سایت خود درج کرده اید و گوگل تنها 15 هزار URL را ایندکس کند. در حالیکه گوگل هرگز نمی گوید این 5 هزار url چرا ایندکس نشده اند!

مشکل بالا در وب سایت های فروشگاهی که شامل محصولات مشابه می باشند بیشتر شایع است.

توصیه یک متخصص سئو از سایت ماز (MOZ.com) در این مقاله اینست که url صفحات محصولات فروشگاه را در یک فایل XML مجزا درج کنید و سپس آنرا تست کنید.

نقشه های سایت فوق را طوری ایجاد کنید که بتوانید دلیل ایندکس نشدن برخی صفحات محصولی سایت خود را متوجه شوید. مثلا “صفحاتی که تصویر محصول ندارند ایندکس نشدند” و یا “صفحاتی که محتوای منحصر بفرد ندارند ایندکس نشدند.”

پس از اینکه مطمئن شدید دلیل ایندکس نشدن برخی URL های سایت شما چیست، خواهید توانست مشکل این صفحات را برطرف سازید و یا اینکه متا تگ NoIndex را برای آنها ست کنید تا توسط گوگل ایندکس نشوند. با اینکار کیفیت کلی مطالب سایت خود را از دید گوگل بالا خواهید برد.

5- درج آدرس کنونیکال صفحات وب سایت در نقشه سایت:

وقتی شما چند صفحه مشابه در سایت خود دارید، مانند وقتیکه در سایت فروشگاهی خود چندین رنگ محصولات را در چند صفحه تعریف کرده اید و محتوای این صفحات بجز رنگ محصول مشابه یکدیگر می باشد، باید صفحه ای را بعنوان صفحه اصلی محصول تعریف کنید و تگ لینک rel=”canonical” را برای آن تعریف کنید. در اینصورت گوگل فقط همین صفحه را پیمایش و ایندکس می کند و بات گوگل راحت تر و سریع تر URL اصلی را شناسایی خواهد کرد.

» برای مطالعه بیشتر به مقاله “تگ canonical چیست و چه کاربردی دارد؟” مراجعه شود.

درج آدرس کنونیکال صفحات وب سایت

6- استفاده از متاتگ Robots در کنار فایل Robots.txt:

وقتی شما نمی خواهید یک URL توسط خزنده های گوگل پیمایش و ایندکس شود، بهتر است تگ noIndex را در head آن صفحه تعریف کنید.

» برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فایل ربات مقاله “همه چیز درباره فایل robots.txt” را مطالعه نمائید.

» برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متا تگ ربات مقاله “Robots Meta Tag” را مطالعه نمائید.

استفاده از متاتگ Robots

تعریف تگ Robots باعث می شود که گوگل URL موردنظر ما را پیمایش و ایندکس نکند. این روش بخصوص برای زمانی مفید است که بعنوان مثال نمی خواهید صفحات مهمی مانند مدیریت سایت تان در نتایج سرچ گوگل ظاهر شوند.

در مواردی که می خواهید بودجه پیمایش (Crawl Budget) را مصرف کنید، می توانید از فایل متنی Robots.txt استفاده کنید. همچنین در مواقعی که احساس کردید با اینکه تگ ربات در برخی صفحات تان تعریف کرده اید باز هم آن صفحات در گوگل ایندکس شده اند و در نتایج سرچ گوگل نمایش می یابند، باید از فایل Robots.txt استفاده کنید.

7- عدم درج URL های NoIndex در نقشه سایت:

اگر ربات های موتور جستجوی گوگل نباید برخی صفحات خاص را پیمایش و ایندکس کنند، پس دلیلی ندارد URL این صفحات در نقشه سایت درج شوند. اگر شما آدرس صفحات NoIndex را در Sitemap لحاظ کنید، در واقع به بات گوگل اعلام می کنید:

“ایندکس کردن این صفحات اهمیت دارد” و “شما اجازه ندارید این صفحات را ایندکس کنید”

واضح است که سیگنال های فوق کاملا برخلاف هم و متناقض می باشند!

8- ایجاد نقشه سایت اتوماتیک برای وب سایت های بزرگ:

در وب سایت هایی که مقیاس بزرگی دارند و تعداد مطالب و مقالات آنها زیاد است، مسلما نمی توان بصورت دستی URL صفحاتی را که باید به سایت مپ افزوده شوند و یا صفحاتی که باید NoIndex شوند را تعیین کرد. بلکه باید یک روش مکانیزه ای برای این قضیه تعریف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه تولید داینامیک نقشه سایت تالار گفتگوی وب سایت Moz را مطالعه کنید.

9- استفاده از سایت مپ XML به همراه فیدهای RSS/Atom:

فیدهای RSS و Atom به موتور جستجوی گوگل اعلام می کنند که چه زمانی شما مقالات سایت خود را آپدیت می کنید و یا یک مقاله جدید منتشر می کنید.

استفاده از سایت مپ XML به همراه فیدهای RSS/Atom

پیشنهاد گوگل استفاده از هر دوی SiteMap و RSS/Atom Feed می باشد. تا سریع تر و راحت تر بتواند متوجه شود کدامیک از صفحات باید ایندکس شوند و یا محتوای آنها آپدیت شوند.

با درج URL صفحاتی که محتوای آنها را بتازگی آپدیت و بروز کرده اید، بات گوگل و همچنین کاربران سریع تر می توانند متوجه محتوای آپدیت شده سایت شما شوند.

10- تنها زمانی Modification Time را آپدیت کنید که تغییرات اساسی انجام داده اید:

سعی نکنید موتورهای جستجو را با تغییر زمان Modification گول بزنید و آنها را مجبور به ایندکس دوباره (re-index) صفحات سایت خود کنید، بدون اینکه تغییرات اساسی در آن صفحات داده باشید.

11- نگران تنظیمات اولویت (Priority Setting) در نقشه سایت نباشید:

در فرمت نقشه سایت XML ستونی بنام Priority وجود دارد که بیانگر میزان اهمیت یک URL در سایت مپ می باشد و عددی بین 0 تا 10 می باشد. یکی از متخصصین شرکت گوگل در توییتر خود اعلام کرده که خزندگان گوگل بهنگام پیمایش سایت ها، ستون Priority را نادیده می گیرند. بنابراین نیازی نیست نگران این فاکتور در نقشه سایت خود باشید.

تنظیمات اولویت (Priority Setting)

12- سایز فایل XML نقشه سایت را پایین نگه دارید:

هر چقدر سایز فایل Sitemap کمتر باشد، فشار کمتری روی سرور سایت شما تحمیل خواهد شد. موتورهای جستجوی Google و Bing محدودیت حجمی فایل نقشه سایت را در سال 2016 از 10 مگابایت به 50 مگابایت افزایش داده اند اما همچنان مهم است که سایز فایل نقشه سایت خود را تا حد امکان پایین نگه دارید و URL صفحات لندینگ پراهمیت را با اولویت بالاتری و در ابتدای فایل درج کنید.

13- تعریف چندین نقشه سایت اگر سایت بیش از 50هزار URL دارد:

شما محدود به تعریف حداکثر 50000 صفحه در نقشه سایت می باشید. هر چند این محدودیت برای بسیاری از وب سایت ها قابل قبول است و اکثر سایت ها کمتر از این تعداد URL دارند، اما برای برخی از وب سایت های بزرگ مثلا فروشگاهی نیاز است چندین SiteMap تعریف شود. با مطالعه این مقاله می توانید با نحوه تعریف چند نقشه سایت آشنا شوید.

 تعریف چندین نقشه سایت

منبع: https://www.searchenginejournal.com

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

فرم ارسال دیدگاه درباره

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

دیدگاه کاربران درباره

بهینه‌‌سازی نقشه سایت XML برای موتورهای جستجو

دیدگاهی وجود ندارد