تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

مشخصات مقاله

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

The Character Count Guide for Blog Posts,…

تعداد کاراکترهای بهینه برای پست بلاگ، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و...

تعداد کاراکتر بهینه برای پست‌های بلاگ، لینکدین، اینستاگرام، فیسبوک و غیره

محدودیت تعداد کاراکتر برای پست در شبکه‌های اجتماعی:

وقتی که می خواهید برای پست بلاگ خود و یا شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر محتوا بنویسید، یکی از سوالات مرسوم می تواند این باشد که محدودیت تعداد کاراکترها برای هریک از شبکه های اجتماعی چقدر می باشد؟ بعنوان مثال، شاید بدانید که تعداد کاراکترهای هر توییت در شبکه اجتماعی توییتر برابر 140 کاراکتر است. اما باید بدانید که تعداد کاراکتر ایده آل و بهینه برای هرتوییت، کمتر از 140 می باشد. در بخش های بعد، بیشتر درباره این قضیه صحبت خواهیم کرد.

در تصویر زیر، تعداد کاراکترهای مجاز و همچنین تعداد کاراکترهای بهینه و ایده آل را برای پست های فیسبوک، توییتر، لینکدین، یوتیوب، اسنپ‌چت را بیان کرده ایم.

تعداد کاراکترهای مجاز و بهینه برای مطالب تحت وب:

 

1- پست بلاگ (Blog Post):

 

تعداد کاراکترهای مجاز و بهینه برای پست بلاگ

منبع: وب سایت Medium

طول ایده آل برای بخش های پست بلاگ:

 • متن پست (Post Length): 2100 کلمه
 • عنوان (Title): کمتر از 60 کاراکتر
 • متای توضیحات (Meta Description): کمتر از 155 کاراکتر

1-1) متن پست (Post Body):

برای ارزیابی اندازه متن پست، موارد زیر را باید درنظر بگیرید:

 • بر اساس گزارش وب سایت Medium ، مقالاتی که بطور متوسط 7 دقیقه زمان می برد تا کاربران آنرا بخوانند، بیشترین توجه را از سمت کاربران جلب می کنند.
 • سرعت متوسط خواندن یک شخص انگلیسی زبان حدود 300 کلمه در دقیقه است.
 • با درنظر گرفتن سرعت فوق، تعداد کلمات ایده آل و بهینه برای هر پست 2100 کلمه می باشد.
 • موارد مذکور در بالا، با آنالیزی که وب سایت serpIQ انجام داده است همخوانی دارد. بر اساس گزارش serpIQ بطور متوسط 10 نتیجه اول گوگل دارای 2032 تا 2416 کلمه می باشند.

تعداد کلمات بهینه بدین معنی است که متن یک پست هم برای کاربران خوانا باشد (Readability) و هم از لحاظ سئو برای موتورهای جستجو مفید باشد. اما در بلاگ معتبر HubSpot ، طبق آنالیز انجام شده (تصویر زیر) پست هایی که دارای 2250 تا 2500 کلمه بودند، بیشترین ترافیک بازدیدکنندگان را از سمت موتورهای جستجو دریافت کرده اند.

تعداد کلمات بهینه برای پست وب سایت

موارد فوق در مورد متن یک پست در بلاگ بود. بیایید نگاهی به سایر المان های پست بیاندازیم. مانند عنوان.

1-2) عنوان پست (Post Title):

طول عنوان پست شما بستگی به موضوع آن پست دارد و به اینکه در کجا قرار است نمایش داده شود.

بیایید با سئو (SEO) شروع کنیم. آیا دوست دارید پست شما در نتایج موتورهای جستجو رتبه (RANK) خوبی داشته باشد؟ طول عنوان و سایر المان هایی که در نتایج جستجو (SERPs=Search Engine Result Pages) نمایش داده می شوند به ابعداد (dimension) محل نمایش آنها بستگی دارد. بعنوان مثال، در گوگل، ابعدادی که برای نمایش عنوان مطالب در نتیج جستجو درنظر گرفته شده است 600 پیکسل می باشد. تصویر زیر را در این زمینه ملاحظه فرمائید:

تعداد کاراکتر بهینه برای عنوان پست بلاگ

بنابراین، طبق آنالیز وب سایت ماز (Moz) ، تعداد 50 تا 60 کاراکتر اول از عنوان پست در نتایج سرچ گوگل نمایش داده می شوند و در صورتی که طول عنوان مقاله از این محدوده فراتر برود، مانند لینک دوم در تصویر فوق، سه نقطه درج خواهد شد. پس اگز می خواهید عنوان پست شما توسط گوگل بریده نشود، باید نهایتا آنرا به تعداد 60 کاراکتر محدود کنید.

در مواقعی که شک دارید محدودیت کاراکتر عنوان و متای توضیحات را رعایت کرده اید یا خیر، می توانید به وب سایت SeoMofo مراجعه کنید و یا از ابزار “پیش نمایش عنوان پست وب سایت MOZ” استفاده کنید.

ابزار "پیش نمایش عنوان پست وب سایت MOZ"

اکنون نوبت تعیین تعداد کلمات بهینه برای عناوین پست ها در شبکه های اجتماعی می باشد. بعنوان مثال در توییتر، بهتر است عنوان پست از 140 کاراکتر بیشتر نشود. دقت کنید که تصویر پست در این محدودیت محاسبه نمی شود. تعداد کاراکترهای URL ، بهتر است از 23 تا فراتر نرود. در آنالیز انجام شده توسط متخصصان وب سایت مرجع HubSpot بر روی بلاگ آن، مقالاتی که در عنوان انها بین 8 تا 12 کلمه وجود دارد، بیشترین توییت ها را دریافت کرده اند. در حالیکه در شبکه اجتماعی فیسبوک، پست های دارای عنوان با تعداد 12 تا 14 کلمه بیشترین لایک را گرفته اند. تصویر زیر را ملاحظه کنید:

تعداد کلمات بهینه برای عناوین پست ها در شبکه های اجتماعی

1-3) متای توضیحات (Meta Description):

متا تگ توضیحات المانی از HTML است که درباره یک صفحه وب بطور مختصر توضیح می دهد. این متا تگ را می توانید در صفحه نتایج سرچ موتورهای جستجو (SERP) مشاهده کنید. تصویر زیر را ملاحظه کنید:

طول بهینه برای متای توضیحات پست بلاگ

بنظر می رسد گوگل متای توضیحات را در صورتی که از دو خط طولانی تر شود، cut می کند. در واقع این اندازه گیری و برش مانند تگ عنوان (Title Tag) بر اساس پیکسل می باشد. حداکثر تعداد کاراکتر متای توضیحات تا قبل از تاریخ دسامبر ۲۰۱۷ تعداد ۱۶۰ کاراکتر بود اما در آپدیتی که گوگل در سال ۲۰۱۸ ارائه کرده، این تعداد به ۳۲۰ کاراکتر (دو برابر تعداد قبل) افزایش یافته است. می توانید برای چک کردن طول عنوان و توضیحات، از وب سایت SEOmofo استفاده کنید. تصویر متحرک (gif) زیر را در این زمینه درنظر بگیرید:

استفاده از ابزار seoMofo برای چک کردن طول عنوان و متای توضیحات

2- فیسبوک (Facebook):

خلاصه:

 • آپدیت وضعیت (Status Update): حداکثر 63،206 کاراکتر . طول ایده آل 40 کاراکتر می باشد.
 • ویدیو (Video): حداکثر 120 دقیقه. طول ایده آل 2 دقیقه می باشد.

2-1) بروزرسانی‌های وضعیت (Status Updates):

اگرچه تعداد ماکزیمم کاراکتری که می توان بعنوان Status Update فیسبوک تعریف کرد 63،206 کاراکتر می باشد، این عدد با تعداد کاراکتر ایده آل و بهینه (که 40 کاراکتر می باشد) فاصله بسیار زیادی دارد. غالبا مردم در شبکه اجتماعی فیسبوک ابتدا به تصویر پست نگاه می کنند و سپس سراغ عنوان و توضیحات آن (Title & Description) می روند. توصیه می شود پست هایی که در فیسبوک share می شوند، دارای عنوان با طول حداکثر 60 کاراکتر و متای توضیحات با کمتر از 155 کاراکتر باشند.

2-2) ویدیو (Video):

اگرچه فیسبوک به کاربرانش اجازه می دهد که ویدیویی با مدت زمان نهایتا 120 دقیقه (2 ساعت!) را به اشتراک بگذارند، به هیچ وجه توصیه نمی شود شما ویدیوهای طولانی در فیسبوک قرار دهید. بر اساس گزارش وب سایت Wistia ، ویدیوهای حداکثر دو دقیقه ای می توانند بالاترین تاثیر را بر بینندگان خود داشته باشد. بنابراین، یک ویدیوی 30 ثانیه ای می تواند به اندازه یک ویدیوی 90 ثانیه ای موثر باشد. پس در مورد ثانیه های ویدیوهای فیسبوک نگران نباشید. فقط دقت کنید که طول ویدیوی شما کمتر از 2 دقیقه باشد. در این زمینه به تصویر زیر (برگرفته از از وب سایت Wistia) دقت کنید:

نمودار مقایسه ای طول ویدئو با میزان بازدید

منبع: Wistia

با اینحال، طول ویدیو می تواند بسته به موضوع پست (Post Topic) متغییر باشد. ماکزیمم 2 دقیقه ای که بیان کردیم بطور کلی است. ممکن است در برخی موضوعات و کسب و کارها، یک ویدیوی جذاب 5 دقیقه ای برای کاربران بیشتر جلب توجه کند.

فارغ از مدت زمان ویدیوی فیسبوک، باید دقت داشته باشید که ویدیوی به اشتراک گذاشته شده در facebook باید بدون صدا آغاز شود. یعنی کاربری که در حال مشاهده ویدیو است نیاز نباشد آنرا بی صدا (mute) کند. خود ویدیو باید به حدی برای کاربر متقاعدکننده و جذاب باشد که کاربر در آن بخش از صفحه فیسبوک متوقف شود و شروع به مشاهده ویدیو کند.

3- توییتر (Twitter):

خلاصه:

 • توییت‌ها (Tweets): دارای حداکثر طول 140 کاراکتر;

1- تصویر و ویدیو و نقل قول نداشته باشد.

2- طول ایده آل برای هر توییت 120 تا 130 کاراکتر می باشد.

 • هش‌تگ (Hashtags): بیش از دوتا نداشته باشد.
 • ویدیو (Video): طول بهینه و ایده آل ویدیو، 2 دقیقه و 20 ثانیه می باشد.

 

طول ایده آل و بهینه برای توییت های توییتر

طول ایده آل توییت (Tweet Ideal Length):

بطور کلی، توییت های شبکه اجتماعی توییتر نیز باید مختصر و مفید باشد. بر اساس آنالیز متخصصین بازاریابی شبکه های اجتماعی، توییت های دارای 120 تا 130 کاراکتر، بیشترین تعداد کلیک ها (CTR=Click Through Rate) را دریافت می کنند. به نمودار زیر توجه فرمائید:

طول ایده آل توییت (Tweet Ideal Length)

منبع: Buffer

به همین ترتیب، برای هشتگ ها (Hashtags) نیز ویژگی مختصر و مفید بودن باید رعایت شود. هشتگ ها بهتر است طولانی نشوند. دارای طول11 کاراکتر و یا کمتر باشند. در یک توییت (Single Tweet) سعی شود یک یا دو هشتگ استفاده شود. تعداد هشتگ ها در یک توییت نباید از 3 تا بیشتر شوند.

طبق بررسی های انجام شده، توییت هایی که از هشتگ بهره می بردند (فارغ از تعداد آنها) ، از کلیک های بیشتری برخوردار هستند، نسبت به توییت هایی که هیچ هشتگی در آنها تعریف نشده است. همچنین توییت هایی که یک یا دو هشتگ دارند، نسبت به توییت های دارای 3 هشتگ یا بیشتر کلیک بیشتری می خورند. تصویر زیر را ملاحظه فرمائید:

تعداد هشتگ های بهینه در هر توییت

منبع: Buffer

ویدیو (Video):

شما به دو روش می توانید یک ویدیو را در توییتر منتشر کنید:

1- درون ریزی ویدیو (Import Video)

2- ضبط کردن ویدیو توسط اپلیکیشن توییتر (Record video by Twitter App)

در هر دو روش فوق، طول بهینه و ایده آل برای ویدیو، 2 دقیقه و 20 ثانیه می باشد.

4- لینکدین (LinkedIn):

 

4-1) پروفایل (Profile):

 

تعداد کاراکترهای ماکزیمم شبکه اجتماعی لینکدین (LinkedIn)

بر اساس تحقیقات یک متخصص بازاریابی شبکه اجتماعی، آقای Andy Foote ، تعداد کاراکترهای ماکزیمم شبکه اجتماعی لینکدین (LinkedIn) بصورت زیر می باشد:

 • سرخط حرفه‌ای (Professional Headline): 120 کاراکتر
 • خلاصه (Summary): 2000 کاراکتر
 • عنوان موقعیت (Position Title): 100 کاراکتر
 • توضیحات موقعیت (Position Description): 2000 کاراکتر (حداقل 200 کاراکتر)
 • بروزرسانی وضعیت (Status Update): 600 کاراکتر.

 

4-2) محتوای اصلی (Original Content):

با سیستم انتشار لینکدین (LinkedIn’s Publishing Platform)، کاربران می توانند پست های خود را نوشته و آنرا با اعضای شبکه خود و یا عموم مردم به اشتراک بگذارند. در این بخش نیز تعداد کاراکترهای زیر را درنظر بگیرید:

 • سرخط (HeadLine): 100 کاراکتر
 • متن پست (Post Body): 40،000 کاراکتر

 

5- اینستاگرام (Instagram):

خلاصه:

 • بیوگرافی (Bio): حداکثر 150 کاراکتر
 • هشتگ (Hashtag): حداکثر 30 تا
 • عنوان (Caption): حداکثر 125 کاراکتر

از آنجائیکه اینستاگرام اولین و بزرگترین پلتفرم برای به اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیوها می باشد، بیشتر تمرکز آن روی محتوای بصری (Visual Content) می باشد. با اینحال توصیه می شود برای هر تصویر یا ویدیویی که در اینستاگرام منتشر می کنید، یک متن یا جمله مرتبط با آن فراهم کنید.

عناوین (Captions):

اگرچه اینستاگرام بطور رسمی اعلام نکرده که عنوان (caption) زیر تصاویر و کلیپ ها چه محدودیت کاراکتری دارند، اما با توجه به بازخورد (feedback) کاربران، متوجه می شویم که عنوان پست های اینستاگرام پس از 3 خط بریده (cut) می شوند.

بنابراین، توصیه می شود تعداد کاراکترهای عنوان پست اینستاگرام را به 125 حرف محدود کنید. اما برای دیده شدن کپشن و بریده نشدن آن، مطالب مفید را قطع نکنید. بدلیل اینکه کپشن هر پست در اینستاگرام بر روی محتوای بصری (تصویر یا ویدیو) قرار می گیرد، سعی کنید متنی که روی عکس نمایش داده می شود به اندازه ای طولانی نباشد که بخش بصری پست اینستاگرام را مخفی کند و باعث از بین رفتن تمرکز کاربر شود.

6- اسنپ چت (Snapchat):

 

پست بهینه در اسنپ چت

خلاصه:

 • محدودیت کاراکتر: 80 حرف در هر پست

برخی معتقدند بخش story اینستاگرام شبیه‌سازی امکانات اسنپ چت می باشد (برای فراهم آوردن امکان به اشتراک‌گذاری سریع تصاویر و ویدیوها) مجددا بدلیل اینکه تمرکز کاربران در اسنپ چت بر روی تصاویر و ویدیو می باشد، متن عنوان آن نباید طولانی باشد. بر اساس بررسی های انجام شده، محدودیت تعداد کاراکترهای اسنپ چت 80 تا در هر پست می باشد.

7- یوتیوب (Youtube):

در این بخش، یکی دیگر از رسانه های اجتماعی را معرفی می کنیم که محتوای اصلی آن مالتی مدیا می باشد. یک تصور غلط که در زمینه ویدیوهای یوتیوب وجود دارد اینست که متن هایی که بهمراه هر ویدیو نمایش داده می شود از اهیمت چندانی برخوردار نمی باشد. نظریه فوق بطور کامل غلط نیست. یوتیوب (YouTube) بعنوان یک پلتفرم میزبانی ویدیو (Video-Hosting Platform)، هدف اصلی آن نمایش ویدئوهای با کیفیت می باشد. اما نمایش متن در کنار ویدیوها می تواند برای کاربران مفید باشد. کاربران باید بدانند موضوع آن ویدیو چیست، توسط چه کسی یا شرکتی تولید شده است و دلیل اهمیت آن چیست؟

متاسفانه یوتیوب هیچ محدودیت کاراکتری برای عناوین ویدیوها تعیین نکرده است به جز توضیحات کانال افراد (Channel Description) که بر اساس مستندات رسمی یوتیوب، محدودیت این توضیحات 1000 کاراکتر می باشد.

تنها راهنمایی که یوتیوب در اختیار کاربران قرار می دهد نمایش پیغام خطاییست که در صورت طولانی بودن عنوان و توضیحات ویدیو ظاهر می شود. به تصویر زیر دقت کنید:

در یوتیوب نیز مانند اینستاگرام، علت وجود تکست در کنار المان مالتی مدیا (تصویر یا ویدیو) تکمیل کردن آن المان می باشد. همانطور که قبلا ذکر کردیم، باید این اطلاعات مختصر و مفید باشند. در صورتی که بخش توضیحات ویدیو (Description) بیش از اندازه طولانی باشد، از خط اول یا دوم کات می شود. بنابراین بهتر است جملاتی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند را در انتهای description تعریف کنید تا اگر کاراکترهای اضافی توسط یوتیوب بریده (cut) شدند، اطلاعات مهمی را از دست نداده باشید.

 نتیجه گیری: 

لطفا خودتان را جای کاربران قرار دهید. فارغ از نوع شبکه اجتماعی (اینستاگرام، فیسبوک، اسنپ چت و یا یوتیوب) در صورتی که عنوان و توضیحات هر پست بیش از اندازه طولانی شود، برای کاربر خسته کننده خواهد بود. برای رسیدن به تعداد کاراکتر بهینه در هر پست می توانید خودتان دست به کار شوید. بعنوان مثال، می توانید تعداد کاراکترهای متفاوتی (برای Title و Description) در کانال های یوتیوب تعریف کنید و بازخورد هر کانال را بررسی کنید. هر کدام که برای کاربران جذاب تر بودند، همان را الگو قرار دهید. شما می توانید تجربیات خود را در این زمینه با ارسال ایمیل به EhsanSafari@hotmail.com با ما در میان بگذارید.

منبع: https://blog.hubspot.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

فرم ارسال دیدگاه درباره

تاثیر محتوای چند صفحه وب بر رشد یا افت رتبه سایت

دیدگاه کاربران درباره

تاثیر محتوای چند صفحه وب بر رشد یا افت رتبه سایت

دیدگاهی وجود ندارد