افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

مشخصات مقاله

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

How to add Rating-Review snippet to web page

آموزش افزودن بخش ستاره‌های امتیازدهی به صفحات وب

ریچ اسنیپت چیست و چرا مهم است؟

گاهی اوقات که در گوگل سرچ می کنید، برخی از لینکهای وب سایت ها در نتایج جستجو، کمی با بقیه تفاوت دارند و مانند تصویر فوق، در خط اول، یک لینک آبی رنگ، سپس آدرس وب سایت سبزرنگ و سپس بجای اینکه متا تگ توضیحات نمایش داده شود، 5 ستاره امتیازدهی در زیر لینک آنها وجود دارد. این ستاره ها به رنگ زرد و خاکستری هستند و در مقابل آنها عبارت Rating نوشته شده است. این ویژگی برای کاربرانی که با مباحث فنی متا تگ ها و سرچ حرفه ای گوگل آشنا نیستند، می تواند جذاب تر باشد. نمایش ستاره های امتیازدهی بخصوص در وب سایت های فروش آنلاین محصولات و نیز رستوران ها می تواند مفید واقع شود.

فواید Rich Snippet:

بطور معمول، هر آیتمی که مشخصه های ظاهری منحصربفردی داشته باشد، بیشتر مورد توجه و کلیک قرار می گیرد. بعنوان مثال، فرض کنید شما پس از سرچ عبارتی، با ده لینک وب سایت روبرو می  شوید که 9 تای آنها ظاهری معمولی و مشابه هم دارند و تنها یکی از آنها شامل امتیازدهی ستاره ای می باشد. احتمال کلیک کاربران روی لینک وب سایتی که ستاره دارد بیشتر است.

Google Rich Snippets:

بخش مرور (Review) یکی از بخش های متعدد اطلاعات است که گوگل می تواند در نتایج سرچ خود نمایش دهد. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، قیمت محصول، موجودی در انبار و… قابلیت نمایش در نتایج جستجوی گوگل را دارند. اما داده هایی مانند تعداد توییت ها وقتی نمایش می یابند که کاربر نام یک اکانت توییتر را سرچ کند، یا مقدار کالری غذاها پس از سرچ کردن اسامی غذاها نمایش پیدا می کنند.

Google Rich Snippets

انواع ریچ اسنیپت در گوگل:

گوگل در واقع انواع مختلفی از rich snippet ها را معرفی می کند که هریک از آنها برای یک نوعی از محتوا استفاده می شوند. مشاهده لیست انواع Rich Snippet ها در گوگل.

 • مقالات (Articles): بهنگام سرچ مقاله، صفحه نتایج گوگل (SERPs: Search Engine Result Pages) می تواند شامل اسلایدری از بهترین مقالات بهمراه داده های غنی (rich data) باشد. همانند قابلیت AMP
 • لیست کسب و کارهای محلی (Local Business Listing): این گزینه می تواند شامل باکسی از اطلاعات تماس آن کسب و کار باشد.
 • موسیقی (Music): با سرچ موسیقی، گوگل می تواند داده های غنی مرتبط با موسیقی را بهمراه اکشن های لازم نمایش دهد.
 • دستور پخت (Recipes): این گزینه می تواند شامل آیتم های دلخواه و نیز نتایج غنی (rich results) باشد.
 • مرور (Reviews): این گزینه می تواند شامل کارت مرور (review card) یا فقط نتایج غنی باشد.
 • تلویزیون و فیلم (TV & Movies): می تواند شامل قابلیت های لازم جهت نمایش یک فیلم یا سریال باشد.
 • ویدیو (Videos): می تواند شامل ریچ اسنیپت (rich snippet) جهت پیش نمایش ویدیو و اطلاعات آن ویدیو باشد.

در اینجا باید واقعیتی را درباره rich snippet ها مطرح کنیم:

Rich Snippet یک امتیاز است و نه یک حق!

بدین معنی که لزوما پیاده سازی ساختار لازم برای نمایش rich snippet ها در قالب ستاره های امتیاز دهی بدین معنی نیست که این قابلیت بطور حتم برای وب سایت شما در نتایج سرچ گوگل فعال شود. بلکه اگر بعنوان مثال از برخی قوانین و سیاست های گوگل تخطی کنید، امکان اسپم شدن تکنولوژی rich snippet برای وب سایت شما وجود دارد. در اینصورت باید بدنبال دلیل جریمه شدن سایت خود توسط گوگل باشید و آنرا رفع کنید تا قابلیت rich snippet برای شما مجددا فعال شود. حتی در برخی موارد این احتمال وجود دارد که گوگل بطور دائم سایت شما را بعنوان اسپم شناخته شده باشد و حتی با رفع جریمه، قابلیت rich snippet برای سایت تان تا ابد فعال نشود!!!

پیاده سازی Rich Snippets:

 یک خبر خوب در رابطه با Rich Snippet ها وجود دارد و یک خبر بد!

خبر خوب اینکه تقریبا برای تمام انواع محتواها، امکان پیاده سازی ساختار rich snippet با سیستم review وجود دارد مانند پست های یک بلاگ. و خبر بد اینکه بدلیل پیاده سازی این ساختار، تضمینی وجود ندارد که گوگل حتما وب سایت شما را با امتیازدهی ستاره ای در نتایج خود نمایش دهد. متاسفانه برای حل این مشکل یا بهبود آن تقریبا هیچ کاری نمی توان کرد!

اگر می خواهید وب سایت تان پتانسیل نمایش ستاره های امتیازدهی را در نتایج سرچ گوگل داشته باشد، ادامه این مقاله را مطالعه کنید و مراحل آنرا انجام دهید. بقول معروف ضرر نداره! تنها ضربه ای که ممکن است درج این کدها به سایت تان بزند، پیاده سازی اشتباه آنها یا پایین آمدن سرعت لود صفحات وب سایت تان باشد.

پیاده سازی Rich Snippets

نحوه انتخاب نوع Review Snippet:

برای شروع کار، اولین موردی را که باید تعیین کنید اینست که آیا می خواهید Review Snippet را روی صفحات سایت خود فعال کنید یا سایر Rich Snippet های استاندارد. تحقیقات نشان داده که Review Snippet بهترین نوع اسنیپت نمی باشد. به این دلیل که این نوع از داده های غنی بطور گسترده در دسترس نیستند. اسنیپت هایی مانند اطلاعات مشاغل محلی (Local Business Infobox) برای سئو مناسب ترند.

انواع امتیازدهی ستاره‌ای:

در قدم بعدی باید نوع امتیازدهی ستاره ای (Star Rating) موردنظر خود را مشخص کنید که بصورت زیر می باشند:

 • Your Review: یک سیستم امتیازدهی ستاره ای تک رایی می باشد. معمولا در زمانیکه شما مقاله ای در زمینه بررسی و تحلیل یک محصول یا سرویس خاص منتشر می کنید، از این نوع Review بهره می برید. بطور کلی وقتی کالا یا خدماتی را مورد بررسی قرار می دهید و می خواهید به این کالا یا سرویس توسط ستاره امتیاز دهید، از این روش استفاده خواهید کرد. بنابراین امتیاز ارائه شده شما می تواند در نتایج سرچ گوگل نمایش یابد و کاربران آنرا بصورت Rich Snippet مشاهده کنند.
 • Reader Review: شما می توانید قابلیت امتیازدهی ستاره ای را در اختیار کاربران وب سایت خود قرار دهید تا بتوانند بین یک تا پنج ستاره، به محصول یا سرویس شما امتیاز دهند. این امتیاز می تواند در نتایج جستجوی کاربران در گوگل (ریچ اسنیپت:Rich Snippet) به نمایش در بیایند. آنالیزها نشان می دهد که کاربران روی لینک وب سایتی که دارای این ستاره های امتیازدهی می باشند بیشتر کلیک می کنند نسبت به وب سایتی که شامل این ستاره ها نمی باشد. پس بطور غیر مستقیم باعث افزایش CTR خواهد شد.

زمانیکه تصمیم گرفتید کدام یک از دو نوع امتیازدهی ستاره ای فوق را می خواهید در سایت خود پیاده سازی کنید، در واقع تا حدی آنرا انجام داده اید! شما باید داده های review خود را برای عموم کاربران نمایش دهید وگرنه گوگل قادر نخواهد بود Review شما یا کاربران تان را بصورت rich snippet در نتایج سرچ خود نمایش دهد.

پلاگین های وردپرس برای پیاده سازی امتیازدهی ستاره ای:

شما می توانید قابلیت امتیازدهی ستاره ای را هم توسط کدنویسی به صفحات و مقالات وب سایت خود اضافه کنید و هم توسط پلاگین. ما در این مقاله فرض می کنیم شما وب سایت خود را توسط CMS وردپرس طراحی کرده اید. در اینصورت شما برای افزودن امکان امتیازدهی ستاره ای به سایت وردپرسی خود، دو روش زیر را دارید:

 • پلاگین GD Rating System: این پلاگین رایگان یکی از قدرتمندترین پلاگین ها به منظور فعال سازی امتیازدهی ستاره ای می باشد. گوگل می تواند این سیستم امتیازدهی را از مقالات و صفحات وب سایت شما استخراج کند و در نتایج جستجوی خود نمایش دهد. پلاگین GD Rating سبک است و فونت ها و استایلهای مختلفی برای نمایش ستاره های امتیازدهی دارد.

پلاگین GD Rating System

 • پلاگین Reviewer: این پلاگین بصورت پولی (Premium) می باشد که انواع مختلف Review Star را شامل می شود. شما می توانید پستی برای بررسی و تحلیل یک محصول/سرویس منتشر کنید که خودتان به آن از 5 ستاره، امتیاز بدهید تا بتوانید با سایر محصولات سایت خود مقایسه کنید و هم می توانید این قابلیت امتیازدهی را برای کاربران خود فراهم کنید.

 

مسلما پلاگین های بسیاری برای پیاده سازی امتیازدهی ستاره ای (Rating-Review-Stars) وجود دارد. شما می توانید با توجه به نوع CMS خود، از هر پلاگینی که مایلید استفاده کنید. یا حتی خودتان کد سفارشی برای آن بنویسید.

پیاده سازی امتیازدهی ستاره ای

پیاده سازی ساختار Data Flag:

قدم بعدی اینست که از پیاده سازی ساختار Data Flag اطمینان حاصل کنید. این قضیه در هر پلتفرمی باید چک شود (چه سایت تان با CMS طراحی شده باشد و چه خودتان کد زده باشید). در صورتیکه وب سایت تان را برنامه نویسی کرده باشید (مثلا توسط تکنولوژی دات نت)، از برنامه نویستان بخواهید این مورد را چک کند و اگر از CMS بهره می برید، اکثر پلاگین های Review Snippet این ساختار را بدلیل فواید سئو در خود دارند.

اگر کدنویسی سایت و نیز Review Stars را خودتان انجام داده اید، باید یک سری کارها را انجام دهید. مانند اینکه مشخص کنید کدام قسمت از محتوای مقاله یا صفحه وب را می خواهید در Review Snippet نمایش دهید. مثلا تعداد ستاره های داده شده، تعداد رای ها و آیدی صفحه وب.

ساختار داده ای Schema.org:

لازم به ذکر است که گوگل از ساختار Schema.org برای پیاده سازی Rich Snippet استفاده می کند.

» مطالعه مقاله “داده ساختارمند Schema” توصیه می شود.

پس از نصب و راه اندازی پلاگین موردنظر، باید بازدیدکنندگان سایت تان را تشویق به رای دادن کنید. اگر محتوای شما هیچ رای از کاربران دریافت نکند، یا حتی یک یا دو رای بگیرد، نمی تواند برای گوگل متقاعدکننده باشد و احتمالا ریچ اسنیپت ستاره ای را برای سایت شما در نتایج سرچ خود نمایش نخواهد داد.

اعمال تغییرات Schema در نتایج سرچ گوگل:

گوگل در دفعات بعدی که صفحات وب سایت تان را ایندکس می کند، تشخیص خواهد داد که شما از زبان نشانه گذاری Schema استفاده کرده اید. اگرچه شما می توانید برای وب سایت خود نقشه سایت (sitemap)  جدید و تازه ایجاد کنید و آنرا از طریق سرویس گوگل وبمستر تولز (یا کنسول جستجوی گوگل) به گوگل معرفی کنید تا گوگل تغییرات انجام شده را سریع تر متوجه شود اما در حقیقت اینکار لازم نیست. زیرا خود گوگل بتدریج و در پیمایش های بعدی (next crawl) داده های Schema را تشخیص خواهد داد.

 روند تشخیص امتیازدهی ستاره ای توسط گوگل:

طبق آنالیز وب سایت Unamo.com تشخیص امتیازدهی ستاره ای توسط گوگل ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد. این قابلیت برای برخی از صفحات و مقالات سایت تان نمایش می یابد و برای برخی هم خیر. حدود یک هفته در نتایج سرچ گوگل نمایش می یابد و در این فاصله گوگل تست های لازم را روی ریچ اسنیپت انجام می دهد و مجددا یک یا دو روز آنرا از نتایج سرچ خود مخفی می کند و دوباره نمایش می دهد. این فرآیند تا زمانی ادامه می یابد که گوگل هیچ اروری را در کدهای Schema مشاهده نکند.

اگر شما از قوانین گوگل تخطی کنید و باعث شوید سایت تان توسط گوگل جریمه شود، به احتمال زیاد، امتیازدهی ستاره ای برای وب سایت شما در ریچ اسنیپت نمایش نخواهد یافت و دامین شما در لیست سیاه گوگل قرار می گیرد. متاسفانه اگر سایتی در لیست سیاه جریمه گوگل قرار بگیرد، به کندی از این لیست سیاه خارج خواهد شد. در این فاصله باید توسط بهبود سئوی مقالات و بصورت اورگانیک، سایت خود را توسعه دهید.

» مطالعه مقاله “روش های پیشگیری از جریمه سایت توسط گوگل” توصیه می شود.

منبع: https://www.seoblog.com

3.3/5 (6 نظر)

اطلاعات مقاله

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

فرم ارسال دیدگاه درباره

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

دیدگاه کاربران درباره

افزودن قابلیت امتیازدهی ستاره‌ای به صفحات وب

دیدگاهی وجود ندارد