کاهش نرخ پرش و افزایش زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت

کاهش نرخ پرش و افزایش زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت

مشخصات مقاله

کاهش نرخ پرش و افزایش زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت

کاهش نرخ پرش و افزایش زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت

Reduce bounce rate & increase time-on-site

نرخ پرش (Bounce Rate) خوب بطور میانگین حدود 30 تا 50 درصد است. نرخ پرش به معنی تعداد کاربرانی است که از یک صفحه وب سایت دیدن کرده و آنرا ترک می کنند. در این مقاله قصد داریم روش هایی را معرفی کنیم که مقدار نرخ پرش کاربران سایت تان را کاهش دهید و زمان سپری شده کاربران را در سایت خود (Time-On-Site) افزایش دهید.

12 ترفند برای کاهش نرخ پرش کاربران (Bounce Rate):

1- طراحی مجدد وب سایت:

الان دهه 90 میلادی نیست که وب سایت ها از تصاویر متحرک (gif) پر باشد و دارای ویژگی های بصری زیادی باشد. باید در حد امکان از المان های اضافی بصری سایت خود کم کنید. طبق گزارش وب سایت time ، شما تنها 15 ثانیه فرصت دارید تا کاربران را متقاعد کنید که در سایت شما بمانند و اینکار توسط دیزاین خوب انجام خواهد شد.

2- کاهش تعداد فونت های سایت:

استفاده از چندین فونت در صفحه اصلی سایت اصلا توصیه نمی شود. نهایتا دو فونت برای وب سایت مناسب است.

3- استفاده از فونت سایز بزرگتر:

سایز فونت مورد استفاده در وب سایت می تواند روی زمان باقی ماندن کاربر در آن سایت تاثیر گذار باشد. طبق آنالیز وب سایت Smashing-Magazine فونت سایزهای کوچکتر از 16 پیکسل می تواند خوانایی متون سایت را کاهش دهد.

» مطالعه مقاله “فونت خوانا در طراحی وب سایت” توصیه می شود.

4- افزودن شکاف های بصری (Visual Breaks) به متن:

فونت سایز (Font-Size) مهم است، اما یک متن طولانی بدون هیچ فضای خالی و پاراگرافی می تواند خسته کننده باشد. با افزودن چند تیتر (Heading) و پاراگراف و لیست (bullet) به متن وب سایت خود، به خواندن آن کمک کنید.

5- افزودن تصاویر مردم:

موسسه Medelia Art پس از انجام تست A/B (A/B Testing) به این نتیجه رسیده که وب سایت هایی که تصاویر چهره هنرمندان نقاش را در صفحه اصلی خود نمایش داده اند نسبت به وب سایت هایی که صرفا اثر آن هنرمندان را در سایت خود گذاشته اند حدود 95 درصد نرخ تبدیل (CR: Conversion-Rate) بالاتری داشتند.

کاربران دوست دارند تصاویر چهره واقعی نویسندگان وب سایت را مشاهده کنند تا اینکه تصاویر کارتونی یا وکتور را ببینند.

6- آپدیت کردن تصاویر:

البته استفاده از تصاویر چهره افراد در تمام صفحات سایت مناسب و امکان پذیر نمی باشد، اما استفاده صرف از تصاویر stock در صفحات سایت نیز درست نیست. بلکه می توانید از وب سایت هایی مانند Canva و PicMonkey برای خلق تصاویر مورد نیاز وب سایت خود بهره ببرید. وبلاگ Brafton توانسته با درج تصاویر سفارشی (Customized Images) در بلاگ های خود، حدود 14 درصد نرخ پرش کاربران خود را کاهش دهد.

7- افزودن آمار و آنالیز:

درج آمار (Statistics) به محتوای سایت باعث افزایش اعتماد کاربران به سایت خواهد شد. با نمایش آمار و نمودار و چارت و… در مقالات سایت، نه تنها باعث کسب اعتماد کاربران می شوید بلکه نرخ پرش کاربران (Bounce-Rate) را نیز کاهش داده اید.

8- طرح سوالات ترغیب کننده کاربران برای ارسال کامنت:

تشویق کاربران به ارسال نظر درباره بلاگ، محصول یا سرویس یکی از روش های ساده برای کاهش نرخ پرش کاربران سایت می باشد. بعضی از سایت ها گونه ای طراحی شده اند که کاربران برای ارسال پیام به یک صفحه جدید هدایت (Redirect) می شوند. برخی هم بدین صورت هستند که کاربران پس از ارسال کامنت خود، صفحه مجدد بارگذاری می شود (Refresh). هر دوی این حالات باعث افزایش تعداد بازدید صفحات سایت (Page-View) می شوند. سعی کنید پست های سایت تان را با پرسش های ترغیب کننده به پایان برسانید تا احتمال ارسال کامنت از طرف کاربران افزایش یابد.

9- درج دو یا سه لینک داخلی در متن صفحه وب:

بسیاری از پرش ها (bounces) در سایت زمانی رخ می دهد که کاربر مطلب مورد نیاز خود را از آن مقاله سایت دریافت کرده است و دکمه بازگشت (Back) را می زند یا صفحه را می بندد. سعی کنید در تمام صفحات و پست های وب سایت خود، دو یا سه لینک داخلی (Internal Links) مرتبط قرار دهید تا کاربران را تشویق به ماندن در سایت و مطالعه سایر مقالات خود کنید.

10- باز کردن لینک های خارجی در پنجره یا تب جدید:

باز شدن لینک های خارجی در همان صفحه می تواند تا حد زیادی باعث افزایش نرخ پرش کاربران سایت شود و تمام کارهایی که تا اینجا برای کاهش Bounce-Rate انجام داده اید بی فایده باشد. پس این نکته را در نظر داشته باشید که تمام لینک های خارجی سایت تان را در پنجره جدید (New Window) باز کنید. برای اینکار کافیست تگ لینک (Anchor Tag) موردنظرتان را بصورت زیر تعریف کنید:

<a href=”http://externalsite.com” target=”_blank”>Link</a>

11- نمایش پیغام تشویقی پاپ آپ:

اگر هیچیک از موارد فوق برای سایت شما جواب نداد، این روش را تست کنید. وقتی کاربر ماوس را به سمت دکمه Back یا Close می برد، یک پیغام popup جذاب به او نمایش دهید. مثلا ارائه تخفیف برای محصول یا سرویس محبوب کاربران مانند تصویر زیر:

نمایش پیغام تشویقی پاپ آپ

12- یک داستان تعریف کنید!

اگر تمام موارد مذکور تا اینجا پاسخگوی کار شما نبودند و نتوانستید نرخ پرش (Bounce-Rate) را کاهش دهید، توصیه می کنیم از یکی از روش های کلاسیک و قدیمی بازاریابی (Marketing) بهره ببرید که آن تعریف داستان است. اگر بتوانید یک داستان مرتبط برای کاربران سایت خود تعریف کنید، علاوه بر اینکه سایت خود را از سایر رقبا مجزا کرده اید و متمایز می شوید، می توانید از لحاظ ذهنی روی کاربران سایت خود تاثیرگذار باشید. در این روزها که کاربران در طول روز حدود 5000 پیام مارکتینگ از مشاغل گوناگون مشاهده می کنند، این مهم است که بتوانید در ذهن کاربران خود نفوذ کنید و از این طریق نرخ پرش (Bounce-Rate) را کاهش دهید.

منبع: https://www.entrepreneur.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

کاهش نرخ پرش و افزایش زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

راهنمای کامل نمایش سایت لینک (SiteLinks) در نتایج گوگل

دیدگاه کاربران درباره

راهنمای کامل نمایش سایت لینک (SiteLinks) در نتایج گوگل

avatar نوبت دهی (2019-04-27 19:59:56)
عالیه خیلی دنبالش بودم
avatar Mohtava-Admin (2019-04-27 20:53:26)
ممنون. خوشحالم که تونستم کمکی کرده باشم :) به موضوع سایت لینک کمتر بهش پرداخت میشه و مقالات محدودی درباره Site-Links صحبت کردن.
avatar میلاد (2019-06-28 05:15:32)
خیلی مفید بود
avatar Mohtava-Admin (2019-06-28 07:46:52)
خواهش میکنم :)
avatar اپیزو (2019-07-07 12:30:55)
خوب بود
avatar Mohtava-Admin (2019-07-07 12:37:54)
ممنون :)
avatar تکین (2019-09-02 14:38:46)
خیلی عالی بود ممنون اگه به تگ های سایت لینک بزنم تاثیری روی SEO داره؟
avatar احسان صفری (2019-09-03 08:23:56)
سلام دوست عزیز. خواهش می‌کنم :) بله. لینک دادن به تگ های سایت میتونه برای سئو مفید باشه. در صورتی که تگ ها (یا برچسب های مطالب) بدرستی تعریف شده باشند. موفق باشید