آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

مشخصات مقاله

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

Remove Indexed Web Pages from Google

حذف url ایندکس شده از نتایج گوگل

 

دلایل حذف برخی از صفحات ایندکس شده از نتایج سرچ گوگل:

حذف صفحات ایندکس شده از نتایج سرچ گوگل می تواند علل مختلفی داشته باشد. بعنوان مثال، ممکن است صفحه ای که قصد حذف آنرا دارید، شامل اطلاعات اشتباه یا دیزاین نادرست باشد یا اینکه دارای محتوای تکراری (Duplicate Content) باشد. ما در این مقاله قصد داریم روش های حذف صفحات و محتواهای ایندکس شده را از نتایج جستجوی گوگل آموزش دهیم.

 

متد اول: حذف صفحه از سایت

این روش ساده ترین و در عین حال طبیعی ترین راه برای حذف یک یا چند صفحه ایندکس شده از نتایج گوگل است. بدین ترتیب که آن صفحه ای را که قصد حذف آن از نتایج سرچ دارید را از سایت خود پاک کنید. این صفحه کم کم از لیست نتایج سرچ گوگل و دیتابیس URL های ایندکس شده آن سایت حذف می شود اما همانطور که گفته شد این متد زمان بر است. در پیمایش های بعدی بات گوگل متوجه می شود که آن صفحه دیگر موجود نیست. سپس خزنده های گوگل، دفعات بعدی که صفحات سایت را پیمایش می کنند از پاک شدن آن صفحه اطمینان حاصل می کنند و در نهایت نسبت به حذف آن از لیست صفحات ایندکس شده آن سایت اقدام می کند. تنها ایراد این صفحه، کند بودن آن است. اگر صفحه ای دارید که می خواهید سریعا آنرا از ایندکس گوگل خارج کنید، بهتر است از روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید.

 

متد دوم: سرویس گوگل وبمستر تولز

سرویس گوگل وب مستر تولز (Google Webmaster Tools: GWT) یا کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console: GSC) قابلیتی دارد که توسط آن مدیران وب سایت ها می توانند URL های دلخواه خود را به آن معرفی کرده و از نتایج سرچ گوگل حذف کند. مطابق تصویر زیر، پس از لاگین به این سرویس، در منوی سمت چپ، زیرمجموعه Google Index ، روی لینک Remove URLs کلیک کنید.

سرویس گوگل وبمستر تولز

اقدامات لازم قبل از Remove-URLs:

قبل از استفاده از این قابلیت کنسول جستجوی گوگل، باید صفحه ای را که قصد حذف آن از نتایج سرچ گوگل را دارید، از فایل های سایت خود پاک کنید. البته بخاطر داشته باشید که URL آن را قبل از حذف صفحه، در جایی ذخیره کنید. زیرا می خواهیم در بخش Remove-URLs گوگل وبمستر آنرا وارد کنیم. کافیست در این بخش، روی دکمه "create a new removal request" کلیک کنید. در مرحله بعدی، دو آیتم از شما درخواست می شود: یکی url موردنظر و دیگری دلیل حذف آن صفحه. سه دلیل به شما نمایش داده می شود: remove page from cache, remove page from index , both of them

یعنی: حذف صفحه از کش، حذف صفحه از ایندکس گوگل یا هردو

پیشنهاد ما انتخاب گزینه آخر یعنی هر دو دلیل است. پس از این مرحله، باید چند روزی منتظر باشید تا گوگل فرآیند لازم را برای حذف صفحه از کش و ایندکس خود بطور کامل انجام دهد. البته همانطور که قبلا عرض کردیم، باید مطمئن باشید که صفحه موردنظر را از صفحات سایت خود پاک کرده باشید.

هدف گوگل از قابلیت Remove URLs در سرویس کنسول جستجو:

هدف گوگل از قابلیت Remove URLs در سرویس کنسول جستجوی خود، حذف موقتی یک یا چند URL از نتایج سرچ گوگل می باشد. بعنوان مثال، فرض کنید شما صفحه ای برای یکی از محصولات جدید شرکت خود در وب سایت آن ایجاد کرده اید و قبل از اینکه آن محصول بطور کامل به بهره‌برداری برسد، گوگل آنرا ایندکس کرده است و در نتایج سرچ خود نمایش می دهد. گوگل قابلیت Remove URL را برای حذف موقتی اینگونه صفحات در اختیار مدیران وب سایت ها قرار داده است. تا وقتیکه آن محصول بطور کامل معرفی شد، صفحه اختصاصی آنرا به حالت اول و ایندکس شده برگردانند.

بنابر دستورالعمل های گوگل، اگر شما می خواهید صفحه ای را بطور کامل از لیست صفحات ایندکس شده گوگل (و همچنین نتایج جستجو) حذف کنید، باید آن صفحه یا URL را از سایت خود حذف کنید تا طبق روال طبیعی (ORGANIC) آدرس آن صفحه از ایندکس گوگل و در نتیجه نتایج سرچ گوگل خارج شود.

حذف موقتی صفحات از طریق سرویس وبمستر تولز:

دقت داشته باشید که همانطور که گفته شد، حذف صفحات از طریق سرویس وبمستر تولز، موقتی (Temporary) می باشد و بعد از 90 روز، آن صفحه مجددا در لیست صفحات ایندکس شده گوگل باز خواهد گشت و در نتایج سرچ گوگل ظاهر خواهد شد. در صورتیکه اگر صفحه یا URL موردنظرتان را بطور دستی از سایت خود حذف کنید، درست است که روند حذف این صفحه از گوگل زمانبر می باشد، اما این اطمینان وجود دارد که url این صفحه دوباره به دیتابیس ایندکس گوگل برنخواهد گشت و در نتایج سرچ گوگل نخواهد آمد.

حذف یکی از ورژن‌های صفحه وب سایت:

در مواقعی که شما قصد دارید یک ورژن از صفحه موردنظر خود را حذف کنید و ورژن دیگر آنرا نمی خواهید حذف کنید، نباید از Remove-URL گوگل وبمستر تولز استفاده کنید. بعنوان مثال فرض کنید شما می خواهید آدرس http://example.com/subpage را از گوگل حذف کنید و آدرس http://www.example.com/subpage را نمی خواهید حذف کنید، باید از قابلیت تگ کنونیکال استفاده کنید. در صورتیکه از ابزار Removal-Request استفاده کنید، هر دو URL فوق از ایندکس و نتایج گوگل حذف خواهند شد.

 

متد سوم: حذف محتوای تاریخ گذشته

این روش برای زمانی است که شما یک URL را بصورت دستی از سایت خود حذف کرده اید (متد اول)، اما هنوز در نتایج سرچ گوگل نمایش می یابد. این متد، روشی سریع تر از متد اول می باشد. پس اگر می خواهید سریعا صفحه ای از سایت تان از ایندکس و نتایج سرچ گوگل خارج شود، این متد را پیگیری کنید:

اولین قدم در این متد، مراجعه به بخش Remove outdated content page در کنسول جستجوی گوگل می باشد. شما باید قبل از ورود به این صفحه، به حساب کاربری گوگل (یا جیمیل) خود لاگین کرده باشید. سپس روی لینک request removal کلیک کنید. سپس یکی از دو پیغام زیر برای شما نمایش خواهد یافت:

1- پیغام "we think the image or web page you’re trying to remove hasn’t been removed by the site owner" : اگر این مورد درست است، شما باید به گوگل اطلاعات بیشتری مبنی بر حذف کامل آن صفحه از سایت ارائه کنید تا گوگل مطمئن شود صفحه مذکور از سایت تان کامل حذف شده ولی هنوز در نتایج سرچ گوگل نمایش می یابد.

حذف محتوای تاریخ گذشته

2- پیغام "this content is gone": در اینصورت، شما فقط کافیست روی "request removal" کلیک کنید. گوگل روند حذف این صفحه را از دیتابیس خود آغاز کرده و ظرف چند روز آینده، روند حذف صفحه، تکمیل خواهد شد.

 

متد چهارم: درخواست حذف قانونی

روش درخواست حذف قانونی (Legal Removal Request) تنها برای انواع خاصی از اطلاعات بکار می رود. مانند "اطلاعات شناسایی شخصی" یا "Personal Identification Information" از قبیل: شماره امنیتی شبکه اجتماعی، امضاء دیجیتال یا سایر اطلاعات شخصی و امنیتی.

حذف محتوای دارای حق کپی رایت از گوگل:

علاوه بر موارد بالا، این متد می تواند برای زمانی که محتوایی حق کپی رایت دارد و نویسنده محتوا برای انتشار آن رضایت ندارد بکار برود. بدین منظور شما باید به صفحه "Removing Content From Google" مراجعه کنید و مراحل آن را انجام دهید. همچنین لازم به ذکر است که اگر محتوا یا مقاله ای از سایت شما بدون رضایت تان در سایت دیگری نمایش یافته است که در گوگل ایندکس شده است و در نتایج سرچ آن نمایش می یابد، می توانید از طریق متد چهارم، اقدام به حذف آن از گوگل کنید اما نمی توانید خود مقاله را از سایت مذکور پاک کنید. به منظور حذف محتوای دزدیده شده از یک سایت دیگر، باید به شرکت میزبان هاست آن سایت (Hosting) ایمیل بزنید یا تیکت ارسال کنید و خواستار حذف آن محتوا شوید.

درخواست حذف قانونی از گوگل

حذف اطلاعات شخصی و محرمانه:

برای حذف اطلاعات و تصاویر شخصی از گوگل، به این صفحه مراجعه کنید. روی "remove information you see in Google Search" کلیک کرده، سپس زیرمنوی "In Google’s search results and on a website" را انتخاب کنید.

گوگل در مرحله بعد به شما چند انتخاب می دهد و اعلام می کند که با مدیر سایت تماس بگیرید. اگر نتوانید، باید گزینه "No, I couldn’t find any contact information" را انتخاب کنید. سپس "A picture of myself" یا سایر گزینه های موجود را که مناسب درخواست شماست، انتخاب کنید و ادامه مراحل را طی کنید.

 

سیاست حذف گوگل (Google’s Removal Policy):

هدف اصلی گوگل در اینترنت، نمایش اطلاعات موردنیاز تمام کاربران تا حد ممکن است. البته تا جایی که مطابق قوانین و سیاست های شرکت گوگل باشد. مثلا ناقض حریم شخصی افراد و نیز حق کپی رایت (Digital Millennium Copyright Act یا DMCA) نباشد. بنابراین اطلاعاتی مانند شماره کارت بانکی، شماره امنیتی شبکه های اجتماعی، تصاویرخصوصی افراد که بدون رضایت آنها به اشتراک گذاشته شود و…

سیاست حذف گوگل (Google’s Removal Policy)

گوگل بطور خودکار، اینگونه اطلاعات را حذف خواهد کرد. زیرا ممکن است باعث سوء استفاده یا کلاهبرداری شوند. اما اطلاعاتی مانند شماره تماس، آدرس و… را حذف نخواهد کرد. گوگل به منظور اینکه بفهمد کدام اطلاعات را باید حذف کند و کدامیک را نباید، از یک سری سوالات عبور میکند. آیا آن اطلاعات به امنیت ملی یا دولتی مرتبط است؟ آیا محرمانه (confidential) است؟ آیا می توان از آن برای کلاهبرداری استفاده کرد؟ آیا تصاویر یا فیلم های خصوصی افراد است؟

بنابراین گوگل با بررسی فاکتورهای مذکور، نسبت به حذف اطلاعات منتشر شده در وب سایت ها تصمیم گیری خواهد کرد. البته در این زمینه استثناء هم وجود دارد. گوگل معمولا با اطلاعات وب سایت های معتبر دولتی کاری ندارد و وارد چالش با اینگونه سایت ها نخواهد شد!

 

دلایل لغو درخواست حذف (Removal Request):

گاهی اوقات، گوگل بسادگی درخواست حذف صفحات ایندکس شده را نادیده می گیرد و آنرا لغو می کند. این امر می تواند دلایل زیر را داشته باشد:

اول: محتوایی که قصد حذف آن را از گوگل دارید در وب سایتی دیگر وجود دارد. گوگل اجازه نمی دهد کاربر A محتوای وب سایت کاربر B را حذف کند. زیرا کاربر A صاحب وب سایت B نمی باشد. این قضیه یک استثناء نیز دارد. در صورتیکه محتوایی که کاربر A درخواست حذف آن را داده، طبق قوانین کپی رایت (DMCA) حق کاربر A را نقض کرده باشد و محتوا یا مقاله آن را در سایت خود منتشر کرده باشد.

روش پیشنهادی گوگل در این حالت، برقراری تماس با مدیر سایت B و درخواست از او برای حذف محتوای موردنظر می باشد. اگر نتوانستید با مدیر سایت B تماس داشته باشید یا اگر درخواست شما توسط مدیر سایت مقصد مورد پذیرش قرار نگرفت، می توانید از طریق تماس با شرکت هاستینگ سایت B اقدام کنید. در نهایت اگر این روش نیز جواب نداد باید یک فایل آماده کنید و درخواست خود را بصورت "درخواست حذف قانونی" یا "Legal Removal Request" به شرکت گوگل اعلام کنید.

 

دوم: صفحه ای که هم اکنون درخواست حذف آنرا به گوگل داده اید، از لیست صفحات ایندکس شده گوگل حذف شده است. این احتمال وجود دارد که لحظه ای که درخواست حذف را داده اید، محتوای کش شده (cached content) حذف شده باشد و بنابراین گوگل به این دلیل که URL مذکور در دیتابیس ایندکس هایش وجود ندارد، درخواست حذف را لغو می کند.

 

سوم: وقتی شما درخواست حذف صفحه ایندکس شده را دارید، در واقع باید یک یک رشته جستجو (Search Query) را ارسال کنید. بنابراین گوگل متوجه خواهد شد که کدام عبارت جستجو باعث نمایش لینک صفحه موردنظر می شود. اگر عبارات و کلمات مورد جستجو فقط در لینک هایی باشد که به محتوای موردنظر اشاره می کند، و نه در خود محتوا، بر این اساس، آن صفحه حذف نخواهد شد.

 

چهارم: درخواست شما تکراری است. مسلما گوگل دو درخواست یکسان را دو بار اجرا نمی کند! درخواست های تکراری فقط باعث اتلاف وقت و فضای دیجیتال خواهد شد.

 

حذف محتوا از طریق هاست وب سایت:

یکی از دلایل عمده ای که باعث می شود نتوانید محتوای موردنظرتان را از گوگل حذف کنید، وجود آن صفحه در بین فایل های هاست وب سایت است. حالا شما می توانید برای حذف صفحه با مالک وب سایت تماس بگیرید که اکثر اوقات توجهی به درخواست تان نمی کنند! لازم به ذکر است که وب سایت هایی که رتبه خوبی در نتایج گوگل دارند، محتوای سایت دیگر را کپی نمی کنند و از قانون کپی رایت تبعیت می کنند. اما سایت هایی که متاسفانه محتوای سایت های دیگر را کپی می کنند، به صندوق پست الکترونیکی یا ایمیل خود نیز توجهی ندارند! در این حالت، راه چاره چیست؟ اقدام به حذف محتوای غیرقانونی از طریق سطح بالاتر می باشد.

اولین کاری که لازم است انجام دهید، اینست که بدانید وب سایت موردنظر توسط چه شرکتی میزبانی (Hosting) می شود؟

به منظور به پاسخ سوال بالا برسید، می توانید به سایت WhoIsHostingThis یا Whois.com مراجعه کنید. پس از دریافت اطلاعات تماس هاستینگ، می توانید با آنها تماس بگیرید یا تیکت ارسال کنید یا ایمیل بزنید و درخواست کنید بخشی از محتوای سایت موردنظر را حذف کنند. توجه داشته باشید که شما باید برای درخواست حذف صفحه یا محتوای آن سایت دلیل قانع کننده و منطقی داشته باشید تا به نتیجه برسید.

 

منبع: https://www.seoblog.com/2017/02/remove-indexed-page-google/

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش حذف صفحات ایندکس شده از گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

دیدگاه کاربران درباره

معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای بازاریابی دیجیتال

avatar علی (2020-06-26 10:04:23)
سلام وقتتون بخیر.من گوگل بیزنسم رو takeover کردم.بعد پیام اومد که تا ۳ روز بام تماس میگیرن یدفه صفحه realod شد و اکانتم رو فیک شناخت.حالا چیکار کنم؟گوگل بیزینسم خراب شده؟ راهنماییم کنین از کارم اخراج میشم ها.واجبه
avatar احسان صفری (2020-06-26 12:03:57)
سلام وقت شما هم بخیر. متاسفانه بطور دقیق دلیل این اتفاق رو نمیدونم. احتمالا قبلا با vpn وارد شدید و در لاگین های بعدی با IP ایران وارد حساب مای بیزینس خود شده اید و گوگل شما را بلاک کرده است.