راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

مشخصات مقاله

راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

راهنمای یافتن و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

Find & Delete Low-Quality Content

راهنمای یافتن و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

تاریخچه الگوریتم های گوگل:

در سال 2011 میلادی، شرکت گوگل، الگوریتم پاندا (Panda) را معرفی کرد. این الگوریتم و الگوریتم های دیگر گوگل مانند پنگوئن (Penguin)، مرغ مگس‌خوار (Hummingbird) و کبوتر (Pigeon) بر اساس کیفیت محتوای وب سایت، آنها را در نتایج سرچ خود رتبه دهی می کند. تا قبل از سال 2011 گوگل بر اساس کلمات کلیدی و لینک های محتوا، سایت ها را ارزش گذاری و رتبه بندی می کرد.

» برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه الگوریتم های گوگل، پیشنهاد می کنیم مقاله “Google Algorithm Change History” مطالعه شود.

بنابراین کیفیت محتوای سایت در رتبه بندی گوگل بسیار اهمیت دارد. اگر در سایت خود، محتوای قدیمی یا بی کیفیت دارید، آنها را نادیده نگیرید. بررسی محتوای وب سایت های بزرگ و قدیمی از لحاظ کیفی، کار بسیار دشواریست. زیرا ممکن است هزاران مقاله و محتوای قدیمی و به روز نشده وجود داشته باشد که نمی توان کیفیت تک تک آنها را بصورت دستی بررسی کرد. خوشبختانه ابزارهایی در این زمینه وجود دارد که در ادامه مقاله آنها را معرفی خواهیم کرد.

مراحل شناسایی و حذف صفحات کم کیفیت از سایت:

قدم اول: پیمایش سایت (Crawl Site)

اولین کاری که باید انجام دهید، تهیه لیستی جامع از تمام مقالات و محتوای سایت می باشد. مجددا باید عرض کنیم که تهیه این لیست بصورت دستی کار سخت و زمانبری است. ابزاری در این بخش معرفی می کنیم که کارتان را راحت خواهد کرد. سایت Screaming Frog

وب سایت ScreamingFrog

وب سایت ScreamingFrog یک خزنده جامع وب سایت (Web Crawling Spider) می باشد. این ابزار آنلاین امکانات خوبی دارد. مانند بررسی محتوای سایت، آنالیز متا تگ های آن، ایجاد نقشه سایت، چک کردن لینک ها، تعامل با سرویس گوگل آنالیتیکس و غیره. نسخه رایگان این ابزار، برای کاری که ما می خواهیم در ادامه مقاله انجام دهیم کافیست. اما این نسخه فقط برای وب سایت های دارای کمتر از 500 آدرس (URL) جوابگو می باشد. در صورتی که سایت شما بیش از این تعداد URL دارد، احتمالا نیاز است نسخه پولی آنرا تهیه کنید که بطور سالیانه حدودا 200 دلار هزینه خواهد داشت.

البته آگاه هستیم که هزینه کردن برای ابزاری که هیچ آشنایی با آن نداریم و نحوه کار با آن را نمی دانیم مشکل است. پس پیشنهاد می شود ابتدا نسخه رایگان (free version) ابزار Screaming-Frog را تست کنید و تجربه کار با آن را کسب کنید سپس در صورت نیاز اقدام به خریداری نسخه پولی آن کنید.

نحوه کار با ابزار Screaming Frog:

در ابزار Screaming Frog شما باید به منظور پیمایش سایت تان، مشخصاتی از آنرا وارد کنید. پس از ورود به برنامه، در بخش تنظیمات (Configuration)، روی Spider کلیک کنید. در بخش Basic ، مطمئن شوید که تیک تمام چک باکس ها نخورده باشد. سپس گزینه “crawl all subdomains” را تیک بزنید تا از بررسی تمام صفحات سایت اطمینان حاصل کنید. در صورتیکه مطمئن هستید تمام محتوای سایت شما در یک ساب دامین مشخصی قرار دارد، فقط کافیست همان subdomain را تیک بزنید. پس از انجام تنظیمات فوق، آدرس سایت خود را در بخش “URL to Spider” وارد کنید و دکمه Start را بزنید.

سرعت پیمایش سایت شما توسط ابزار Screaming-Frog به میزان بزرگی سایت، سرعت اینترنت تان و میزان سی پی یو و رم کامپیوترتان بستگی دارد. نیاز است مدت زمانی را صبر کنید تا فرآیند پیمایش (crawl) سایت تان تکمیل شود. در نهایت شما با گزارشی از سایت تان و داده های مورد نیاز آن روبرو خواهید شد. در این گزارش شما می توانید URL صفحات، عنوان آنها، متا دیتای صفحات، کدهای پاسخ HTTP و… را برای تک تک صفحات سایت تان مشاهده کنید.

بنابراین شما با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید فرآیند آنالیز و تحلیل کیفیت محتواهای سایت خود را آغاز کنید.

قدم دوم: تشخیص محتوای بی کیفیت

ما در این مقاله قصد داریم تمام صفحات سایت را از لحاظ کیفیت محتوای آنها مورد بررسی قرار دهیم. البته مواردی مانند: تگ های متای نامناسب، URL های خوانا، تصاویر بهینه و… را هم باید در صفحات سایت بررسی و بهینه کرد اما موضوع این مقاله “یافتن و حذف مطالب بی کیفیت از سایت” می باشد.

قدم دوم: تشخیص محتوای بی کیفیت

روشهای تشخیص محتوای بی کیفیت در سایت:

اما چگونه می توان محتوای بی کیفیت را تشخیص داد؟

 • محتوایی که ترافیک ارگانیک ندارد:

مقالات و مطالبی که میزان ترافیک طبیعی (Organic Traffic) آنها کم است، احتمالا کم ارزش یا بی کیفیت (Low Quality Content) می باشند. البته این احتمال وجود دارد که محتوای برخی صفحات قدیمی باشند و فقط نیاز به بروز رسانی داشته باشد تا در نتایج سرچ گوگل ظاهر شوند. توصیه می شود که اینگونه صفحات را از سایت تان حذف نکنید. زیرا از نظر گوگل، صفحات قدیمی باعث اعتبار و قدمت یک سایت می شوند.

 • مطالبی که رتبه پایینی در نتایج سرچ گوگل دارند:

مقالاتی که رنک پایینی در سرچ گوگل دارند را می توان بعنوان محتواهای کم ارزش یا Low Quality در نظر گرفت. البته نباید به این قضیه بطور مطلق نگاه شود. زیرا ممکن است صفحه ای از سایت شما در رتبه 30 نتایج گوگل ظاهر شود اما هنوز ترافیک ارگانیک خوبی داشته باشد. زیرا رقابت بر سر آن کلمه کلیدی سرچ شده بسیار زیاد است. برعکس این داستان هم وجود دارد. یعنی ممکن است سایت شما در صفحه اول سرچ بیاید (جزء 10 نتیجه اول)، اما محتوایی بی کیفیت داشته باشد. بدلیل وجود رقابت کم بر سر کلمه کلیدی موردنظر.

 • محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته نمی‌شود:

اینگونه محتواها می تواند بعنوان Low Quality Content تعریف شوند. البته لازم به ذکر است که این معیار زمانی قابل اتکا و با اهمیت است که به محض انتشار مطلب در سایت، آنرا در شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید. فرض کنید اگر مطلب شما بقدری قدیمی است که در آن زمان، از شبکه های اجتماعی برای به اشتراک گذاری مطالب خود استفاده نمی کردید، آنالیز کیفیت محتوای سایت به این طریق نمی تواند معیار مناسبی باشد.

 • محتوایی که کمتر از 1000 کلمه دارد:

به احتمال زیاد، مطلبی که کمتر از هزار کلمه دارد را می توان بعنوان یک محتوای کم کیفیت تلقی کرد. البته مطالبی وجود دارد که بنا به دلایلی می تواند کوتاه باشد. اما بطور کلی، هرچه محتوای مقالات و صفحات سایت طولانی تر باشد، بهتر خواهد بود. البته باید کیفیت مطلب را نیز مد نظر داشته باشید.

قدم سوم: شناسایی محتوای بی کیفیت بالقوه

به برنامه Screaming Frog برگردید و تب Internal را فعال کنید. در این بخش، رکوردها را بر اساس تعداد کلمات (Word Count) مرتب سازی کنید. از این داده ها یک خروجی با فرمت فایل csv تهیه کنید تا بتوانید بعدا روی آن کار کنید. فرض کنید معیار تعداد کلمات بهینه را 1500 در نظر بگیریم. پس مطالب و صفحاتی که بیش از این تعداد کلمه دارند را کنار می گذاریم.

شناسایی محتوای بی کیفیت بالقوه

صفحاتی از وب سایت که ممکن است بی کیفیت باشند:

در مورد صفحاتی از وب سایت که کمتر از 1500 کلمه دارند باید دلیل قانع کننده ای وجود داشته باشد که طول آنها کوتاه است. در بخش زیر، دلایل منطقی برای این قضیه را لیست کرده ایم:

 • صفحه (URL) فهرست مطالب وب سایت (Category) یا صفحه 404 باشد. زیرا اینگونه صفحات معمولا شامل محتوای اصلی سایت نمی باشند. این صفحات بعنوان معیار اصلی رتبه بندی سایت در نتایج سرچ گوگل در نظر گرفته نمی شوند.
 • صفحه (URL) در واقع لیستی از لینک ها باشد که مانند صفحات FAQ کاربران را برای یافتن پاسخ سوال خود، به صفحات دیگر سایت هدایت کند. اما این روش خوبی برای پیاده سازی صفحه FAQ (سوالات متداول) نمی باشد. توصیه می شود تمام سوالات و پاسخ های آنها در یک صفحه درج شوند. مانند صفحه FAQ ابزار Screaming Frog
 • صفحه (URL) صفحه داخلی FAQ فوق باشد. یعنی همان صفحه ای که کاربر با کلیک روی لینک سوال خود در FAQ به آن می رسد. اما همانطور که بیان شد، این روش بهینه ای برای طراحی صفحه FAQ نمی باشد.
 • صفحه (URL) برای معرفی یک محصول است که تنها چند تصویر از آن محصول و توضیح کوتاهی از آن در صفحه درج شده است. پیشنهاد می شود در اینصورت، معرفی مفصل تری از محصولات خود در سایت درج کنید. مانند سایت آمازون.

ممکن است صفحه ای که طول آن نسبتا کوتاه است (تعداد کلمات آن کمتر از 1500 باشد)، یک پست بلاگ باشد که تصور نمی کردید باید بیشتر درباره موضوع آن مقاله توضیح دهید. این صفحات (URLs) پتانسیل بی کیفیت بودن را دارند!

توصیه ما اینست که سعی کنید اینگونه پست های سایت تان را بروز رسانی کنید و تعداد کلمات آنها را بیشتر کنید. البته بصورت بهینه. اگر این کار برای شما میسر نبود شاید بهتر باشد آنها را از سایت خود حذف کنید.

اکنون لیستی از صفحاتی که پتانسیل بی کیفیت بودن را دارند در اختیار شماست. وقت آنست که سراغ مرحله بعدی بروید.

قدم چهارم: تعیین یک برنامه اقدام

اکنون لیست صفحات کم ارزش و کم کیفیت سایت تان در دسترس شماست. نوبت آنست که بدانیم با این صفحات چکار کنیم. اینجا جاییست که باید فاکتورهای مهم بررسی شود. مانند: تعداد لینک های ورودی به صفحه (Incoming links)، تعداد به اشتراک گذاری های مطلب در صفحات اجتماعی، ترافیک ورودی به آن صفحه.

قدم چهارم: تعیین یک برنامه اقدام

طبق آنالیزهای انجام شده، در این مرحله 4 مورد زیر ممکن است رخ دهد:

 • محتوای صفحه بی کیفیت را به حال خود رها کنید و هیچ تغییری ندهید:

این گزینه نمی تواند انتخاب مناسبی باشد. زیرا اگر محتوای کم کیفیت را همانطور که هست رها کنید و آنرا آپدیت نکنید رتبه سایت تان نیز در نتایج سرچ گوگل تغییری نخواهد کرد و حتی ممکن است روز به روز بدتر شود. شما باید دلیل قانع کننده ای برای عدم تغییر اینگونه صفحات داشته باشید.

 • محتوای بی کیفیت را پاک کنید:

حذف صفحه کم ارزش وقتی مناسب است که آن URL هیچ لینک ورودی نداشته باشد، هیچ اشتراگ گذاری در شبکه اجتماعی نداشته باشد، هیچ ترافیک ورودی نداشته باشد. اگر محتوای صفحه ای از سایت تان کپی از سایت دیگر است، اگر از روش های اسپم و کلاه سیاه برای سئوی آن صفحه استفاده کرده اید، توصیه می شود آنرا کلا از سایت تان پاک کنید.

 • ادغام محتوا با سایر محتواهای سایت:

بعنوان مثال اگر شما سه پست بلاگ کوتاه (زیر 1000 کلمه) در سایت خود دارید که در زمینه های مشابه هستند، بهتر است این سه مقاله را در یک مقاله ادغام کنید. یکی از مواردی که می توان در این قسمت انجام داد، ادغام صفحات سوالات متداول (FAQs) می باشد. فرض کنید شما ده پرسش و پاسخ در سایت خود دارید که هم اکنون هرکدام از آنها در یک صفحه مجزا (Separate URL) درج شده اند و هر یک دارای حدود 300 کلمه می باشد. توصیه می شود تمام این سوالات و پاسخ ها را در یک صفحه واحد جمع آوری کنید و یک صفحه با کیفیت ایجاد کنید که دارای حدود 3000 کلمه است. برای ادغام اینگونه صفحات بهتر است صفحه ای که کیفیت آن بیش از سایر صفحات می باشد را بعنوان صفحه اصلی (master page) در نظر بگیرید و سایر صفحات را به این صفحه ریدایرکت کنید.

- ادغام محتوا با سایر محتواهای سایت

 • بهبود کیفیت محتوای کم ارزش:

بطور کلی، این گزینه بهترین انتخاب می باشد. یعنی اینکه بتوانید محتوای کم ارزشی که ارزش بهبود دارد را بروزرسانی و بهینه کنید. منظور از اینکه می گوییم محتوا ارزش بهبود داشته باشد اینست که هم اکنون تعدادی لینک ورودی به آن وجود داشته باشد، مقداری ترافیک ورودی داشته باشد و…

به منظور بهبود کیفیت محتوای قدیمی موجود در سایت، می توانید داده های جدید در آن درج کنید. برای آپدیت راهنماها و آموزش های سایت می توان تصاویر و اینفوگرافیک های مرتبط و جدید در آن قرار دهید و…

سعی کنید هدف خود را روی حداقل تعداد 2000 کلمه برای هر پست تعریف کنید.

قدم پنجم: شروع عملیات

قبل از اینکه وارد مرحله عملیاتی این مقاله شویم، یک سری کارها را باید انجام دهید. اول اینکه قبل از اعمال هرگونه تغییری، از محتوای سایت خود یک نسخه بک آپ (Backup) تهیه کنید. زیرا مسلما ما نمی خواهیم تغییراتی در سایت خود بدهیم و در صورت بروز خطا، هیچ راه بازگشتی نداشته باشیم. گاهی اوقات، صفحه ای که شما تصور می کنید بی کیفیت است (Thin Content)، از دید گوگل اینگونه نیست و حذف این گونه صفحات از سایت می تواند آسیب شدیدی به رتبه سایت تان در نتایج سرچ گوگل بگذارد.

سپس با ورود به حساب کاربری خود در سرویس گوگل آنالیتیکس، یک اسکرین شات از فاکتورهای مهم ارزیابی ترافیک ارگانیک تهیه کنید.

سرویس گوگل آنالیتیکس

در قدم بعدی باید عواملی را که تاثیر منفی روی سئوی سایت تان دارد (به ویژه صفحاتی که قصد بهبود آنها را دارید) بررسی و رفع نمائید. مانند: متن جایگزین تصاویر (alt text)، متا تگ های صفحه، ساختار URL، بهینه بودن استایل ها و اسکریپت ها، سرعت لود صفحات. اینها تغییراتی هستند که اگر بتوانید در حین بروزرسانی صفحات و مطالب کم ارزش، بهبود ببخشید بسیار ارزشمند خواهد بود.

حالا نوبت دست به کار شدن است! دو راه پیش روی شماست. اینکه تغییرات را بتدریج اعمال کنید یا یکدفعه صفحات را از همه لحاظ بهینه کنید. اگر به یکباره دست به انجام تغییرات بزنید، ممکن است رتبه سایت تان در طول یک تا دو هفته در نتایج سرچ گوگل بالا و پایین شود. اما تا ثابت شدن جایگاه تان در جستجوی گوگل صبر کنید و نا امید نشوید.

سپس باید تاثیر تغییرات را بطور حساب شده و تکنیکی پیگیری کنید. مثلا نقشه سایت خود را آپدیت کنید و صفحات جدید را در آن درج کنید و url های پاک شده را از آن حذف کنید. در نهایت آنرا در سرویس وبمستر تولز (کنسول جستجو) آپلود کنید.

سرویس وبمستر تولز (کنسول جستجو)

پس از گذشت چند روز شما می توانید نتیجه بهینه سازی صفحات سایت خود را در سرویس هایی مانند گوگل آنالیتیکس و وبمستر تولز مشاهده کنید. مسلما ترافیک ارگانیک سایت تان افزایش خواهد یافت.

منبع: Seoblog.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

راهنمای تشخیص و حذف محتوای کم ارزش از وب سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

امکان ارسال کامنت برای این مقاله وجود ندارد.

دیدگاه کاربران درباره

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

دیدگاهی وجود ندارد