انواع محتوای مورد علاقه گوگل

انواع محتوای مورد علاقه گوگل

مشخصات مقاله

انواع محتوای مورد علاقه گوگل

10 نوع از بهینه‌ترین محتواها برای گوگل

Ten types of content that work best for SEO

پس از آنالیز صدها نتیجه از موتورجستجوی گوگل، آقای Rand (یکی از نویسندگان وب سایت Moz) به این نتیجه رسید که 10 نتیجه اول جستجوی گوگل دارای مشخصه هایی می باشند که در این مقاله ذکر خواهیم کرد. این گونه مقالات، مورد علاقه گوگل می باشند و پتانسیل نمایش در صفحه اول نتایج گوگل را دارند. در این مقاله، 10 نوع از محتواهایی که می توانند رضایت موتورجستجوی گوگل را جلب کنند را بیان خواهیم کرد. در تصویر زیر می توانید اسکرین شات کلی این مقاله را مشاهده کنید:

آنچه در این مقاله آموزشی خواهید دید عبارت است از محتواهایی که سئوی مناسبی دارند و می توانند با سرچ کلمات کلیدی مرتبط، در نتایج موتورهای جستجو (SERPs=Search Engine Result Pages) به کاربران نمایش داده شوند.

این مقاله حاصل آنالیز صدها صفحه از نتایج جستجو در گوگل با انواع مختلف کلمات کلیدی  می باشد.

محتوایی که پتانسیل نمایش در رتبه اول گوگل را دارد:

10 مورد از انواع محتواهایی که در این بخش بیان می شود بهمراه مثال می باشند تا شما بهتر بتوانید آن نوع محتوا را درک کنید:

1- پست بلاگ (Blog Post):

مطالب و مقالاتی که قابلیت آپدیت و بازنشر (republish) را دارند. پیشنهاد می‌شود مقاله تعداد کاراکترهای بهینه برای پست بلاگ و… را مطالعه نمائید.

مثال: وب سایت Liveanddare.com با جستجوی عبارت Meditation Benefits”

2- محتوا و مقالات Short-Form:

مثال: وب سایت Jimcollins.com  با جستجوی عبارت “BHAG

3- محتوا و مقالات Long-Form:

مثال: وب سایت Waitbutwhy.com  با جستجوی عبارت “Fermi Paradox

4- تصاویر و گالری بصری:

مثال: وب سایت Therighthairstyles.com  با جستجوی عبارت “Men’s hair styles

5- لیستی از اطلاعات و توضیحات:

مثال: وب سایت Wareable.com  با جستجوی عبارت “Fitness Tracker

6- ابزارها و محتواهای تعاملی:

مثال: وب سایت Zoopla.co.uk  با جستجوی عبارت “Property Prices

7- محتوا و مقالات جامع:

مثال: وب سایت Hgtv.com  با جستجوی عبارت “Kitchen remodeling ideas

8- مقالات و دستورالعملهای چندصفحه‌ای:

مثال: وب سایت Moz.com  با جستجوی عبارت “Beginner guide to SEO

9- اطلاعات و داده های پیچیده:

مثال: وب سایت CNN.com  با جستجوی عبارت “Election result 2016

10- ویدیو (Video):

مثال: وب سایت Moz.com  با جستجوی عبارت “Unique content

یازدهمین آیتمی که می تواند در لیست فوق قرار بگیرد اما توصیه نمی شود فایل های PDF و یا Powerpoint می باشند. اینگونه فایلها به دلایل زیر در لیست فوق قرار نمی گیرند:

 • پردازش و تفسیر فایل های pdf و ppt توسط موتورهای جستجو مشکل می باشد.
 • باز کردن این فایل ها در دستگاه های موبایل مشکل می باشد.
 • فایل های pdf و پاورپوینت کاربرپسند (user-friendly) نمی باشند.

چه فرمتی برای وب سایت شما مناسب است؟

سوالی که در این مرحله مطرح می شود اینست که شما چه فرمتی را برای پروژه خود استفاده کنید؟ این سوال را تیم وب سایت ماز (Moz) در هنگام نگارش مقالات سئو و مارکتینگ از خود پرسیده اند. پاسخ این سوال را در چند بخش زیر بیان می کنیم.

هدف افراد جستجوکننده چیست؟ آنها چه کاری می خواهند انجام دهند؟

هدف فرد جستجوکننده چیست؟ آنها چه کاری می خواهند انجام دهند؟

اگر پروژه شما در حوزه Transaction و یا Navigation می باشد، بازاریابی محتوایی (Content Marketing) نمی تواند آنچنان برای سایت شما مناسب باشد. اما اگر سایت تان بصورت اطلاع دهنده (Informational) می باشد، بنابراین تعداد افرادی که می توانند با سرچ یک عبارت وارد سایت شما شوند زیاد خواهد بود. و با اینکار بتدریج برند شما نزد کاربران شناخته تر خواهد شد و کلیک های بیشتری روی لینک سایت شما در نتایج موتورهای جستجو (SERP: Search Engine Result Page) خواهد شد.

پس مطابق تصویر فوق، سه نوع کلی از اهداف کاربران جستجو کننده در موتورهای جستجو وجود دارد:

 • Navigation
 • Information
 • Transaction

هدف سرچ کاربران: کسب اطلاعات

نوع دوم یعنی Information به انواع مختلفی تقسیم می شود که بیشترین نوع جستجوی کاربران را نیز تشکیل می دهد:

 • دریافت پاسخ سریع (Quick Answer)
 • انجام مقایسه عمیق (Deep Comparison)
 • دید کلی (Broad Overview)
 • دریافت اطلاعات علمی و حرفه ای

در عمل چه صفحاتی در نتایج جستجوی گوگل نمایش می یابند؟

در عمل چه صفحاتی در نتایج جستجوی گوگل نمایش می یابند؟

منظورمان از چه صفحاتی اینست که با جستجوی یک عبارت خاص در گوگل، کدام وب سایت ها در صفحه اول (ده نتیجه اول) نتایج سرچ گوگل نمایش می یابند و نیز این نتایج با چه فرمتی هستند. دانستن این اطلاعات می تواند به تعیین استراتژی ما بسیار کمک کننده باشد.

انواع محتواهایی که می‌توانند در نتایج جستجوی گوگل مشاهده شوند:

فرمت هایی که می توانند در نتایج گوگل مشاهده شوند عبارتند از:

 • لینک یا تبلیغات (Link or Ads): این فرمت نتایج کلاسیک می باشد که از ابتدای پیدایش اینترنت و سرچ گوگل این نوع داده ها در نتایج جستجوی گوگل به کاربران نمایش داده میشد.
 • تصاویر (Images): فرمت دیگر نتایج گوگل تصاویر و یا داده های بصری مانند اینفوگرافیک می باشد.
 • اخبار (News): می تواند یک مقاله خبری کوتاه یا بلند در نتایج جستجوی گوگل (Google Search Results) به نمایش یابد.
 •  ویدئو (Video): نتایج تصویری بصورت ویدئو می باشند.

توصیه:

 • فرمت‌های جدید را نادیده نگیرید. مانند ویدئو، نقشه (MAP) و…
 • از وب سایت هایی که همینک رتبه خوبی در نتایج گوگل دارند ایده بگیرید.
 • فرمت رقبا را بررسی کنید. اگر آنها با لینک پست و یا مقاله و خبر توانسته اند در نتایج گوگل رتبه خوبی کسب کنند، شما می توانید از فرمت های دیگری مانند گالری تصاویر و یا ویدئو برای بهبود رتبه سایت خود در گوگل استفاده کنید.
 • هدف جستجوکننده را کشف کنید: باید مشخص کنید که می خواهید وب سایت تان با چه کلمات و عباراتی در نتایج جستجوی گوگل بالا بیاید. روی کلمات کلیدی مترادف هدف خود نیز سرمایه گذاری کنید. بعنوان مثال اگر کلمه کلیدی شما “طراحی سایت” است، روی عبارات مشابه مانند “ساخت سایت” یا “طراحی سایت رایگان” و… نیز باید وقت بگذارید.

 

ضمیمه مقاله:

چه تعداد مقاله بهینه باید در هفته یا ماه منتشر کنیم؟

اگر این سوال از شما پرسیده شود چه پاسخی به آن می دهید؟

– هرچه بیشتر بهتر

– مثلا دو مقاله در هفته

– کیفیت مهم است

هر سه پاسخ فوق در نوع خود درست هستند.

به یک مثال توجه کنید. سایت Huffington Post به آدرس huffpost.com که یکی از معروف ترین سایت های خبری است هر 58 ثانیه یک پست در آن منتشر می شود.

اگر تنها معیار رتبه بندی سایت ها در نتایج سرچ گوگل بر اساس تعداد انتشار مقالات در سایت باشد احتمالا این سایت رقیبی ندارد و می تواند جایگاه های ابتدایی نتایج گوگل را از آن خود کند. اما در عمل اینگونه نیست.

بر اساس تحقیق و تجربه به این نتیجه می رسیم که برخی از سایت هایی که در کلمات کلیدی دشوار و پر رقابت رتبه های بالایی در گوگل دارند در طول یکماه کمتر از 10 یا حتی 5 مقاله منتشر می کنند.

اما آن چیزی که اهمیت دارد فقط کیفیت مقالات نیست بلکه برنامه داشتن برای انتشار محتوای بهینه و پایبند بودن به استراتژی تولید محتوا نیز بسیار مهم است.

رعایت نظم در زمان هایی که محتوای جدید در سایت را منتشر می کنید از نظر گوگل اهمیت دارد. رعایت این فاکتور از دید گوگل مهم تر از تعداد محتوای تولید شده در سایت می باشد.

اکنون بیایید این موضوع را از دید دو مخاطب اصلی سایت یعنی کاربر و گوگل ببینیم.

اهمیت برنامه ریزی زمانی در انتشار محتوای بهینه از دید گوگل:

خزنده های گوگل بودجه مشخصی را به خزیدن در صفحات هر سایت اختصاص می دهند. هر اندازه این بودجه یا نرخ خزش (crawl rate) بیشتر باشد، تعداد بیشتری از صفحات سایت تان در زمان کمتری توسط بات های گوگل crawl و index می شوند. اما ارتباط بین نرخ خزش و تعداد دفعات انتشار مقاله به چه صورت است؟

گوگل بر اساس تعداد دفعات تولید محتوا برای هر سایت و بازه زمانی بین انتشار محتواهای سایت بودجه خزش را برای آن سایت تعیین می کند.

البته این تنها معیار گوگل برای تعیین میزان نرخ خزش crawler ها نمی باشد اما فاکتور بسیار مهمی است. پس می توان گفت بودجه خزش بر طبق زمان بندی انتشار محتوای شما مشخص می شود.

با این تفاسیر استمرار داشتن در تولید محتوا برای سایت مهم تر از زیاد بودن تعداد مقالات منتشر شده می باشد. پس سعی کنید در روزهای مشخصی محتوای بهینه خود را در سایت تان منتشر کنید.

حتی اگر می خواهید محتوای قدیمی سایت خود را آپدیت کنید اینکار را نیز با برنامه ریزی دقیق و در روزها (و حتی ساعات) مشخص انجام دهید.

اهمیت برنامه ریزی زمانی در انتشار محتوای بهینه از دید کاربر:

منظم بودن در انتشار محتوای بهینه در سایت از جنبه دیگری می تواند برای مخاطب اصلی سایت یعنی کاربران مفید و موثر باشد.

شاید تصور کنید کاربران سایت تان با سرچ یک کلمه کلیدی در گوگل وارد سایت شما شده اند و تا جستجوی بعدی دیگر وارد سایت تان نمی شوند و از آن بازدید نمی کنند. اما اگر نگاهی به سرویس گوگل آنالیتیکس سایت خود بیاندازید مشاهده خواهید کرد که برخی از کاربران با وارد کردن آدرس سایت شما به صورت مستقیم در نوار آدرس مرورگر از آن بازدید می کنند.

تا بحال به فکر علایق و خواسته های اینگونه مخاطبان خود بوده اید؟ کاربرانی که به این صورت (ورود آدرس سایت بطور مستقیم در مرورگر) وارد سایت شما می شوند (هر چند تعدادشان کم باشند) سرمایه ارزشمندی هستند و مشتریان بالقوه محصولات و خدمات شما خواهند بود.

اکثر این افراد اگر از زمان دقیق انتشار محتوا در سایت تان مطلع باشند، به احتمال زیاد بطور منظم وارد سایت تان می شوند و مقالات مفید شما را مطالعه خواهند کرد. اما اگر انتشار محتواهای جدید را بصورت نامنظم در سایت تان انجام دهید کاربران نیز به سایت شما سر نخواهند زد و وفاداری خود را براحتی و بسرعت از دست می دهند. پس داشتن برنامه ریزی دقیق در زمان های انتشار محتوای جدید هم از لحاظ گوگل و هم از دید کاربران اهمیت بالایی دارد.

در نهایت به سوال اصلی مقاله می پردازیم. چه تعداد مقاله در هفته یا ماه باید تولید کنیم؟

شما با توجه به حوزه فعالیت سایت تان و وضعیت فنی سئوی آن و همچنین تعداد نیروی انسانی را که برای تولید محتوا در اختیار دارید باید بررسی کنید که با رعایت شرط اساسی “استمرار در تولید محتوا” چند مقاله در هر هفته یا هر ماه تولید و منتشر کنید؟

به بیان دیگر ظرفیت حوزه کاری خود را شناسایی کنید، تعداد افرادی که می توانند به شما در تولید محتوا کمک کنند را برآورد کنید و قدمت و کیفیت سایت تان را نسبت به رقبا بسنجید تا ببینید چه تعداد پست بهینه و مفید می توانید در وب سایت خود منتشر کنید.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

انواع محتوای مورد علاقه گوگل

فرم ارسال دیدگاه درباره

تاثیر محتوای چند صفحه وب بر رشد یا افت رتبه سایت

دیدگاه کاربران درباره

تاثیر محتوای چند صفحه وب بر رشد یا افت رتبه سایت

دیدگاهی وجود ندارد