اهمیت متا تگ ها در سئوی وب‌سایت

اهمیت متا تگ ها در سئوی وب‌سایت

مشخصات مقاله

اهمیت متا تگ ها در سئوی وب‌سایت

اهمیت متا تگ ها در سئوی وب‌سایت

SEO Meta Tags

مبحث متاتگ ها یکی از مباحث ابتدایی هر دوره آموزشی سئو می باشد. نظرات مختلفی درباره فواید و ضررهای استفاده از متاتگ ها مطرح می شود. بعنوان مثال در مورد متاتگ کلمات کلیدی (Keywords Meta Tag) و استفاده بیش از حد از آن، نکات منفی در مقالات آموزشی ذکر شده است. به این دلیل که محل تعریف متاتگ ها در بخش head هر صفحه وب می باشد، بیشتر از سایر المان ها در دید می باشند.

متاتگ ها در سئو

 متاتگ های زیادی به جز کلمات کلیدی (Keywords) و توضیحات (Description) وجود دارند. اما این دو متاتگ از اهمیت و شهرت بیشتری برخوردار هستند. ما در این مقاله، متا تگ ها را به سه بخش خوب، بد و بی تاثیر تقسیم کرده ایم. اگر می خواهید لیست تمام متاتگ ها را مشاهده کنید به وب سایت metatags.org مراجعه کنید.

سعی کنید متاتگ هایی که نیاز ندارید را به صفحات وب خود اضافه نکنید. زیرا تنها باعث افزایش کدها و حجم صفحات می شود. هرچه کدهای صفحات وب سایت شما کمتر و کوتاه تر باشند، بهتر است. به کدهای صفحات وب بعنوان جاده هایی برای رسیدن به مقصدی خاص نگاه کنید.

متا تگ های خوب (the Good Meta Tags):

متا تگ هایی که باید در تمام صفحات وب وجود داشته باشند. فارغ از نوع و محتوای آن صفحه. به یاد داشته باشید که در لیست زیر، تعدادی از متاتگ های مهم و با اولویت بالا را ذکر کرده ایم:

 • متا تگ نوع محتوا (Meta content type):

این متاتگ برای تعیین نوع character set هر صفحه می باشد و باید در هر صفحه وب وجود داشته باشد. تعریف نکردن این متاتگ در یک صفحه می تواند روی نحوه رندر (render) شدن آن صفحه تاثیرگذار باشد. در زیر تعدادی از روش های تعریف متاتگ Content type را بیان کرده ایم اما طراح وب (Front-End یا UI کار) باید بداند کدام نوع برای وب سایتش مناسب است:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-1">
 • عنوان (Title):

این متاتگ استثناء با کلمه meta شروع نمی شود. در بخش head هر صفحه تعریف می شود و تاثیر زیادی در سئوی صفحه وب (SEO) دارد. هر صفحه باید تنها یک تگ عنوان (<title>) داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این تگ، به مقاله وب سایت Moz مراجعه نمائید.

 • متا تگ توضیحات (Description):

این متاتگ تاثیری بر رتبه بندی وب سایت ها و صفحات آنها ندارد و فقط برای نمایش به کاربران و ارائه توضیح کوتاهی از محتوای هر صفحه بکار می رود. با اینحال متا تگ مهمی به حساب می آید. به تصویر زیر دقت کنید:

متاتگ توضیحات

بهتر است تا 160 کاراکتر داشته باشد و آنرا به نحوی بنویسید تا هم توجه کاربران را جلب کند و هم با محتوای صفحه مربوطه متناسب باشد و بی ربط نباشد! برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متاتگ توضیحات (description meta tag) به بلاگ سایت Moz مراجعه فرمائید.

 • متاتگ ویوپورت (Viewport):

این روزها اکثرا کاربران با موبایل یا تبلت، وب سایت ها را مرور می کنند. شما چطور؟!

اگر طراحی شما طوری نباشد که کاربران بتوانند وب سایت شما را براحتی در موبایل خود مشاهده کنند، ریسک بزرگی کرده اید و ممکن است تعداد زیادی از بازدیدکنندگان وب سایت تان را از دست بدهید. یکی از مواردی که در طراحی ریسپانسیو (واکنش‌گرا) دارای اهمیت بالایی است، تعریف تگ viewport بصورت زیر در تمام صفحات وب سایت است:

<meta name=viewport content="width=device-width, initial-scale=1">

متاتگ های متفرقه (The indifferent meta tags):

وب سایت های متفاوت بسته به شرایطشان و نوع محتوای صفحاتشان، می توانند از متاتگ های زیر استفاده کنند. اما اگر وب سایتی از هیچیک از متاتگ های لیست زیر استفاده نکند، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد (این دسته از متا تگ ها، مهم هستند اما ضروری نیستند):

تعریف متاتگ های OpenGraph و Twitter مهم هستند اما ضروری نمی باشند. به بیان دیگر، بودنشان از نبودشان بهتر است.

یک تصور غلطی که وجود دارد، اینست که وجود متاتگ ربات در صفحات وب ضروری و اجباری است.اجازه دهید این قضیه را روشن کنم. به لحاظ indexing و following ، اگر در صفحه ای متا تگ ربات (robots) تعریف نشود، خزنده های موتور جستجو، آن صفحه را بعنوان index, follow در نظر میگیرد. تنها در صورتی که می خواهید صفحه ای را استثنا کنید و بعنوان مثال index نشود اما follow شود، کافیست کد زیر را بعنوان متاتگ ربات (robots) در بخش head آن صفحه خاص تعریف کنید:

<meta name="robots" content="noindex" />

مشاهده می کنید که تنها قسمتی از این متا تگ را که می خواستیم با بقیه صفحات متفاوت باشد (یعنی ایندکس نشدن) را بیان کرده ایم و بخش follow در آن پیش فرض است و نیازی به ذکر آن نیست.

 • بات های خاص مانند گوگل‌بات (Specific bots – Googlebot):

 • زبان (Language):

در صورتی که یک وب سایت دو یا چندزبانه (Multi-Lingual) دارید و می خواهید یک زبان را بعنوان زبان اصلی وب سایت تان تعریف کنید، این متا تگ به کارتان خواهد آمد. برای مشاهده لیست کامل زبان های قابل تعریف در یک صفحه وب، به وب سایت w3schools مراجعه نمائید.

 • جئو (Geo):

این متا تگ در موتور جستجوی بینگ (bing) کاربرد دارد و توسط گوگل شناخته شده نیست. به این مفهوم است که یک صفحه وب (و یا کل یک وب سایت) را برای یک منطقه خاص جغرافیایی هدف‌گیری می کنید. دارای سه فاکتور می باشد: نام مکان (placename) ، موقعیت (position:latitude-longitude) و منطقه (Region) . به صورت زیر می توان این سه فاکتور را تعریف کرد:

<META NAME="geo.position" CONTENT="latitude; longitude"> 
<META NAME="geo.placename" CONTENT="Place Name"> 
<META NAME="geo.region" CONTENT="Country Subdivision Code">
 • کلمات کلیدی (Keywords):

بله; همانطور که متوجه شدید متا تگ کلمات کلیدی را در بخش متاتگ هایی قرار دادیم که هم می تواند مفید باشد و هم مضر. اگر وب سایت را خودتان طراحی و پیاده سازی کرده اید، بهتر است آنرا تعریف نکنید ولی اگر این متا تگ بصورت خودکار (automated) تولید می شود، بدون تغییر رهایش کنید.

متا تگ های بد (The bad meta tags):

اگر از آنها استفاده کنید، اتفاق بدی برای وب سایت تان رخ نمی دهد. اما می توان گفت فقط باعث اتلاف وقت و فضای بخش head صفحات وب سایت تان خواهد شد. اگرمایلید و آماده اید، وقت آن رسیده است که یک خانه تکانی در بخش head صفحات وب سایت خود انجام دهید:

 • Author/Web Author :

​ این متا تگ برای اعلام نویسنده صفحه وب است که بیان آن ضرورتی ندارد.

 

 • Revisit after:

این متا تگ به خزنده های موتور جستجو می گوید چه زمانی برای پیمایش (Crawling) به این صفحه باز گردد که توسط هیچیک از موتورهای جستجوی معروف اجرا نمی شود. پس کاربردی ندارد.

 

 • Rating

متا تگ Rating به منظور تعیین محدوده سنی مناسب برای مطالعه محتوای صفحات وب بکار می رود. بعنوان مثال اگر صفحه ای فقط مناسب محدوده سنی بزرگسال باشد، کلمه mature را تعریف می کنیم. فرمت متا تگ Rating بصورت زیر است:

<meta name="rating" content="value">

بجای عبارت value می توان مقادیر زیر را قرار داد:

 • general
 • mature
 • restricted
 • 14 years
 • safe for kids

مثلا اگر صفحه ای از وب سایت مناسب کودکان باشد، متا تگ Rating را به صورت زیر تعریف خواهیم کرد:

<meta name="rating" content="safe for kids">

تعریف متا تگ Rating تاثیری در سئوی وب سایت ندارد. فقط باعث شلوغی تگ head سایت خواهد شد!

 • تاریخ انقضا (Expiration/date)

زمانی بکار می رود که بخواهید زمان منقضی شدن یک صفحه را به موتورهای جستجو اعلام کنید. آیا ممکن است صفحه ای از وب سایت شما منقضی شود؟ اگر پاسختان مثبت است، می توانید آن صفحه را پاک کنید. Date هم برای اعلام تاریخ ایجاد یک صفحه وب می باشد. برای داشتن این قابلیت، روش موثرتر استفاده از نقشه سایت (Sitemap) بصورت xml می باشد.

 • کپی‌رایت (Copyright):

همانطور که از نامش مشخص است، بیانگر حق کپی‌رایت وب سایت می باشد. چون معمولا این عبارت در فوتر اکثر وب سایت ها وجود دارد، دلیلی ندارد که مجددا آنرا بصورت متا تگ در بخش head تعریف کنیم.

 • چکیده (Abstract):

این تگ معمولا زمانی بکار می رود که بخواهیم چکیده ای از محتوای یک صفحه وب را اعلام کنیم. کاربرد معمول آن در وب سایت های آموزشی-تحصیلی می باشد.

متا تگ های بسیار زیادی وجود دارند که ما در این مقاله، به بخشی از آن اشاره کردیم. منتظر نظرات و بیان تجربیات شما در مورد متا تگ ها وتاثیر آن روی وب سایت شما هستیم…

منبع: https://moz.com/blog

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

اهمیت متا تگ ها در سئوی وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

دیدگاه کاربران درباره

نحوه تعریف متا تگ توضیحات بهینه برای گوگل

avatar حمید علوی فر (2019-05-12 12:18:20)
سلام خیلی خوب بود فقط اینکه آیا می تونیم از کاراکترهایی مثل پایپ لاین | هم استفاده کنیم یا نه ؟ و اینکه چرا گوگل جدیدا این کاراکتر رو در بخش توضیحات متا نشون نمیده
avatar احسان صفری (2019-05-14 09:32:52)
سلام کاربر گرامی :) خواهش می کنم. ممنون از شما که مقالات محتوابان را مطالعه می کنید. بهتره بجای پایپ لاین در متای توضیحات از خط فاصله (-) استفاده کنید. توصیه می شود از پایپ لاین در تگ عنوان یا Title Tag استفاده کنید.