تولید محتوای بهینه برای کاربران و موتورهای جستجو

تولید محتوای بهینه برای کاربران و موتورهای جستجو

مشخصات مقاله

تولید محتوای بهینه برای کاربران و موتورهای جستجو

با سلام خدمت کاربران و همراهان همیشگی محتوابان. در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث می شود پست های بلاگ شما برای کاربران و نیز گوگل مفید و جامع باشد را بیان کنیم. میتوانید این سری مقالات را در مرورگر خود bookmark کنید تا هر وقت که خواستید مطلب و پستی را در بلاگ خود منتشر کنید، قبل از فشردن دکمه انتشار، موارد ذکر شده در این مقاله را بررسی و چک کنید.

نحوه تولید و انتشار یک محتوای بهینه و سئو شده:

 

1- تیتر مقاله (Headline):

هر مقاله یا پست با یک عنوان و تیتر شروع می شود. این تیتر باید به اندازه کافی جذاب و متقاعدکننده باشد تا کاربر را به خواندن ادامه مقاله تشویق کند. اکثر خوانندگان مطالب اینترنتی، زمان اندکی را صرف مرور کردن یک مقاله می کنند. چیزی حدود 8 ثانیه. اگر مطلب شما نتواند در مدت زمان حداکثر 8 ثانیه نظر خواننده را جلب کند، آن خواننده صفحه وب سایت شما را می بندد و سراغ سایت دیگری می رود. بنابراین تیتر مقاله شما باید به اندازه ای جذاب و کاربرپسند باشد که کاربر در این مدت زمان تصمیم بگیرد در سایت شما بماند و مطالب آنرا بخواند. در بخش زیر، نحوه نوشتن یک عنوان مناسب را بیان می کنیم:

 • با فکر بکر یک عنوان موثر پیدا کنید:

تا حد ممکن عنوانی را برای مقاله خود درنظر بگیرید که برای خواننده جذاب باشد. در این قسمت ابتدا یک عنوان کلی درنظر بگیرید و سپس آنرا با توجه به محتوای مقاله خود، جزئی تر و اختصاصی تر کنید. بعنوان مثال اگر شما می خواهید درباره موضوع کلی “blogging” مطلبی بنویسید، ابتدا باید این عنوان کلی را به یک عنوان جزئی تر و مشخص تر (more specific) تبدیل کنید. پست شما ممکن است یک موضوعی را شرح دهد (Explainer Article)، ممکن است بصورت How-To باشد و… . برای هر کدام از این دسته های عمده، باید یک عنوان مناسب تعریف کنید. در زیر، ایده هایی را برای انجام اینکار بیان کرده ایم:

 • راهنمای بلاگ نویسی تجاری (Business Blogging)
 • نحوه شروع بلاگ نویسی (How to get started with blogging)
 • ده مورد از استراتژی های بلاگ نویسی تجاری (B2B Blogging Strategies)

زمانی که نقطه هدف تان را پیدا کردید، نوبت آن می رسد که تحقیقات کلمات کلیدی (Keyword Research) را آغاز کنید.

 • تحقیقات کلمات کلیدی را هدفمند پیگیری کنید (Keywords Research):

انجام تحقیقات درمورد کلمات کلیدی باعث می شود تا شما عنوانی را برای مقاله خود انتخاب کنید که در نتایج موتورهای جستجو (SERPs = Search Engines Result Pages) رتبه خوبی را کسب کند و یک عنوان بهینه (Optimized Title) می تواند به کاربران برای راحت تر یافتن مطلب موردنظرشان کمک کند.

ابزارهایی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب:

ابزاری مانند Google Keyword Planner و SEMrush و Hubspot’s keywords tool می توانند به شما برای یافتن کلماتی که کاربران بیشتر جستجو می کنند کمک کنند و همچنین کلماتی را که برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو (SERP) راحت تر و یا مشکل تر از سایر کلمات می باشند را مشخص می کنند. دامنه کلمه Blogging بسیار وسیع و گسترده می باشد. در صورتی که این کلمه را در SEMrush سرچ کنیم، حدود 75000 کلمه کلیدی در این باره یافت می شود!

انتخاب کلمه کلیدی طولانی‌تر و جزئی‌تر:

پیشنهاد ما انتخاب کلمات کلیدی طولانی تر و جزئی تر می باشد تا بتوانید کاربران هدف را جذب مطالب سایت خود کنید. وقتی لغت “Business Blogging” را در SEMrush سرچ کنیم، تعداد کلمات کلیدی کمتری به ما پیشنهاد می شود. هنگامیکه کلمه کلیدی اصلی مقاله خود را پیدا کردید، وقت آن می رسد که عنوان پست خود را طبق آن تعریف کنید. ما در این مثال عنوان “The Definitive Guide to Business Blogging” را در نظر گرفتیم.

 • انتخاب یک عنوان مناسب:

وقتیکه نوبت به انتخاب عنوان می رسد، بدلیل اهمیت این موضوع، پست های بلاگ Hubspot را بررسی کرده ایم و موارد زیر را از این آنالیز کسب کرده ایم:

 • طول ایده آل عنوان هر پست 60 کاراکتر می باشد.
 • تیترهایی با 8 تا 12 کلمه دفعات بیشتری در توییتر به اشتراک گذاشته می شوند.
 • تیترهایی با 12 تا 14 کلمه دفعات بیشتری در فیسبوک به اشتراک گذاشته می شوند.

 

تاثیر طول عنوان بلاگ بر روی تعداد share در شبکه اجتماعی

در صورتی که تیتر و سرخط مقاله با براکت تشریحی همراه باشند، بعنوان مثال: The Definitive Guide to Business Blogging [New Data] در حدود 38درصد موثرتر از سرخط هایی است که بدون توضیحات باشند.

اگر برای تعیین تعداد کاراکترهای عنوان مقاله (Post Title) مشکل دارید و نمی دانید نحوه نمایش عنوان و متای توضیحات پست شما در نتایج موتورهای جستجو (SERP) و نیز شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر به چه شکل می باشد، می توانید با مراجعه به سایت SEOmofo.com این اطلاعات را بدست آورید.

» مطالعه مقاله معرفی تگ عنوان و نحوه بهینه‌سازی آن توصیه می شود.

2- متا تگ توضیحات (Meta Description):

متا تگ توضیحات در پست شما نمایش داده نمی شوند. تگ description در نتایج موتورهای جستجو در پایین عنوان مقاله به کاربر نمایش داده می شود اما در متن مقاله کاربر نمی تواند آنرا ببیند. این تگ از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

متا تگ توضیحات یک المان HTML می باشد که محتوای صفحه وب را به طور کوتاه توضیح می دهد. بطور کلی، این متا تگ، پس از سرچ کاربر در موتورهای جستجو بصورت تصویر زیر به کاربر نمایش داده می شود:

متا تگ توضیحات (Meta Description)

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، هر صفحه وب در نتایج موتورهای جستجو از سه بخش تشکیل شده است: عنوان (Title)، آدرس (URL) و تگ توضیحات (Description) . این سه المان باعث می شوند کاربر متقاعد شود که بر روی لینک یک وب سایت کلیک کند یا خیر. بنابراین شما می بایست تصمیم بگیرید چه توضیحی راجع به هر صفحه از وب سایت تان ارائه کنید. در آنالیز انجام شده وب سایت HubSpot، تعداد کاراکترهای مجاز و مفید برای متای توضیحات کمتر از 155 حرف می باشد.

» مطالعه مقاله آموزش متاتگ توضیحات Description توصیه می شود.

3- تصویر شاخص (Featured Image):

تصویر شاخص هر پست، معمولا در بالای آن نمایش داده می شود و یکی دیگر از المان هایی می باشد که می تواند نظر کاربر را جهت خواندن آن مطلب جلب کند. تصویر شاخص باید بیانگر محتوای آن صفحه باشد. این تصویر باید به اندازه کافی زیبا و چشم گیر باشد که در اولین نگاه، کاربر را جذب کند.

تصویر زیر یکی از تصاویر شاخص بلاگ HubSpot می باشد. این تصویر با پس زمینه زردرنگ خود و با نمایش یک دستگاه موبایل و یک هدست سعی دارد مفهوم موردنظر نویسنده را برساند.

تصویر شاخص (Featured Image)

اطمینان حاصل کنید که از تصویر شاخصی استفاده کرده باشید که بعدا بتوانید آنرا ویرایش کنید و نشر دهید ( و حق کپی رایت نداشته باشد ). در این بخش، پیشنهادهایی در زمینه تصویر شاخص بیان می کنیم:

4- معرفی (Introduction):

بخش معرفی هر پست باید طوری باشد که سریعا توجه کاربر را جلب کند و او را به خواندن ادامه مطلب متقاعد کند. مقدمه مقاله باید به خواننده بگوید که آن مقاله درباره چه مطلبی می باشد. موضوع مطلب شما می خواهد طنز باشد، یا مقالات علمی و یا هر چیز دیگر، باید خطوط ابتدایی آن مقاله، کاربر را جذب خود کند و او را با محتوای آن مطلب بطور مختصر و مفید آشنا کند.

در تصویر زیر بخش معرفی یکی از پست های وب سایت HubSpot آورده شده است. در این تصویر، نویسنده توانسته در دو خط ابتدایی مقاله، نظر خوانندگان را جلب کند.

معرفی (Introduction)

5- زیرتیتر (Sub-Heading):

زیرتیتر یا Sub-Heading از المان های سئوی On-Page می باشد که هم می تواند برای موتورهای جستجو مانند گوگل مهم باشد و هم برای خوانندگان مقاله. این بخش به گوگل (و همچنین کاربران) اعلام می کند که مقاله جاری چه مطالبی را پوشش می دهد. برای Sub-headingباید از تگ h2 یا کوچکتر (h3 تا h6) استفاده شود. هرگز از h1 برای آن استفاده نکنید. زیرا تگ heading1 برای عنوان اصلی (Page Title) مقاله می باشد. مطمئن شوید که از کلمات کلیدی مورد هدف در زیرتیترها (Sub-Headers) استفاده کنید. هر پست ممکن است چند sub-header داشته باشد.

6- متن مقاله (Body):

بخش اصلی هر مقاله که توسط چند زیرتیتر (Sub-heading) بخش بندی شده است. این بخش مسلما بیشترین ارزش محتوایی را برای خوانندگان مقاله خواهد داشت. در آنالیز انجام شده توسط متخصصان وب سایت HubSpot، طول ایده آل برای بدنه پست (Post Body) 2100 کلمه می باشد که با توجه به موضوع مقاله می تواند متفاوت باشد. طبق گزارش وب سایت Medium ، مقالاتی که بطور میانگین حدود 7 دقیقه از وقت کاربر برای خواندن آن صرف می شوند، دارای بیشترین توجه و علاقه کاربر هستند. بنا به گزارش وب سایت serpIQ ، اکثر ده نتیجه اول سرچ گوگل، بین 2032 تا 2416 کلمه دارند.

متن مقاله (Body)

تعداد کلمات مقاله چقدر باشد تا رتبه بالایی در گوگل کسب کند؟

طول محتوای بهینه یا تعداد کلمات یک مقاله چقدر باشه تا بتونه در نتایج سرچ گوگل رتبه خوبی بگیره؟ این سوالیه که زیاد از متخصصان سئو پرسیده میشه.

تاثیر ماهیت کسب و کار بر روی تولید محتوا:

کمیت تعداد کلمات یک مقاله به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل، ماهیت یا نوع کسب و کاریست که می خواهیم برای آن تولید محتوا کنیم. بعنوان مثال برای تولید محتوا در حوزه تخصصی مانند سئو مقاله تولیدی باید حداقل شامل 2 تا 3 هزار کلمه باشد. اما برای تولید محتوای خبری تعداد کلمه بهینه می تواند حداکثر 1000 کلمه باشد. این تفاوت بخاطر انتظارات و رفتار کاربران می باشد.
فردی که بدنبال مطالعه اخبار باشه احتمالا تمایلی به خواندن یک متن چندهزار کلمه ای ندارد. در عوض کاربری که در زمینه موضوعات تخصصی مانند سئو در گوگل سرچ می کند، بدنبال یک مقاله جامع و کامل است که مسلما در یک محتوای کوتاه نمی گنجد.

تاثیر ماهیت کسب و کار بر روی تولید محتوا

Content on a mobile phone

برای رسیدن به یک پاسخ دقیق تر در حوزه کاری خود پیشنهاد می کنیم کلمات کلیدی موردنظرتان را در گوگل سرچ کنید و تعداد کلمات چند مقاله اول گوگل را بررسی کنید. به این ترتیب می توان به یک تخمین خوب از کمیت مقالات موردپسند گوگل در حوزه کاری موردنظرتان برسید.
مسئله ساده بنظر می رسد اما ممکن است وقتی این تحقیق را انجام می دهید به تناقض برخورد کنید. مثلا با سرچ یک کلمه کلیدی در گوگل به نتایجی برسید که مقاله اول آن تنها شامل 500 کلمه باشد و مثلا مقالات دوم و سوم هزار و دوهزار کلمه ای باشند.

معیارهای گوگل برای رتبه بندی سایت ها:

این نکته را مد نظر داشته باشید که گوگل برای ارزیابی وب سایت ها و رتبه بندی آنها در نتایج حدود 200 فاکتور را بررسی می کند و تعداد کلمات هر مقاله فقط یکی از این 200 فاکتور می باشد. این بدین معنیست که حتی اگر یک مقاله طولانی و باکیفیت بنویسید اما سایر پارامترهای مهم مانند وضعیت فنی و سرعت لود وب سایت، اعتبار دامنه یا لینک سازی داخلی و خارجی را بخوبی انجام نداده باشید، مقاله شما رتبه بالایی را کسب نخواهد کرد.

خود گوگل عدد دقیقی برای تعداد کلمات مناسب هر مقاله بیان نکرده و صرفا روی این عبارت تاکید کرده: “یک مقدار راضی کننده از محتوای با کیفیت”
برای تکمیل تحقیقات‌مان در زمینه تعداد کلمات مناسب هر مقاله برای کسب رتبه بالا در گوگل، سراغ گزارش های وب سایت های معتبر و مرجع در زمینه سئو نیز رفتیم.

 • بعنوان مثال وب سایت aHrefs در گزارش خود اعلام کرده که اکثر مقالات صفحه اول گوگل چیزی حدود 1500 کلمه دارند. این عدد برای مقاله دهم (آخرین مقاله در صفحه اول نتایج گوگل) به 700 کلمه می رسد.
 • وب سایت Backlinko طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که میانگین تعداد کلمات مقالاتی که در جایگاه اول گوگل هستند 1890 کلمه می باشد.
مزایای تولید محتوای بهینه با تعداد کلمات زیاد
مزایای تولید محتوای بهینه با تعداد کلمات زیاد:

با وجود اینکه گوگل به صراحت اعلام نکرده که تعداد بهینه برای کلمات مقالات چقدر است، ما بر اساس تجربیات و تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که تولید محتوای طولانی و بهینه با تعداد کلمات بالا چندین مزیت می تواند داشته باشد:

 1. محتوای طولانی شانس به اشتراک گذاری بیشتری دارد و از این طریق می تواند سوشال سیگنال بیشتری دریافت کند و در نتیجه رتبه بالاتری در گوگل بگیرد.
 2. کاربران زمان بیشتری برای مطالعه آن صرف می کنند که این قضیه باعث افزایش فاکتور Time on Page سایت خواهد شد
 3. یک مقاله فضای بیشتری برای لینک سازی (داخلی و خارجی) در اختیار شما قرار می دهد که می تواند به بهبود جایگاه آن مقاله ختم شود.
 4. مقاله با تعداد کلمه بالا می تواند یک مزیت رقابتی برای کسب و کارتان باشد. در حالیکه رقبای شما به این فاکتور اهمیت نمی دهند.
 5. تولید محتوای طولانی و بهینه بطور ناخودآگاه یک سیگنال مثبت به ذهن کاربران می فرستد که سایت شما را بعنوان یک مرجع در آن زمینه بشناسد و اگر الان هم وقت و حوصله کافی برای مطالعه مقالات طولانی و باکیفیت شما را ندارد در آینده به سایت تان باز گردد و مطالعه کند.

بنابراین نمی توان عدد مشخصی برای تعداد کلمات مقالات بهینه بیان کنیم. بلکه روش هایی را بیان کردیم که خودتان بتوانید تشخیص دهید برای کسب و کار شما مقالات مناسب شامل چه تعداد کلمه باید باشد.

 

7- داده (Data):

هر زمانی که برایتان مقدور است از داده و آمار و اعداد در پست خود استفاده کنید، حتما اینکار را انجام دهید. استفاده از عدد (مثلا بصورت 23) بهتر از کلمه “بیست و سه” می باشد. زیرا کاربر هنگامی که مقاله شما را اسکن می کند و بصورت روزنامه‌وار می خواند، عدد 23 بهتر می تواند نظرش را جلب کند تا بیست و سه! علاوه بر این، اعداد و ارقام می توانند بیانگر واقعیت ها (Facts) باشند و باعث جلب اعتماد کاربر نسبت به آن مقاله و در نتیجه آن وب سایت خواهد شد.

8- المان های چندرسانه ای (Multimedia Elements):

استفاده از المان های چندرسانه ای می تواند باعث جلب توجه کاربران و نیز تمرکز او روی آن پست شود. تا حد امکان، در مقالات خود از تصاویر، ویدیو، اینفوگرافیک، صوت و… استفاده کنید تا بتوانید خوانندگان را بیشتر درگیر مقالات خود کنید. در بعضی از بخش های مقاله خود می توانید فرمت و طراحی آن را تغییر دهید تا باعث چشم کاربران را بیشتر روی مقاله خود متمرکز کنید.

المان های چندرسانه ای (Multimedia Elements)

9- نتیجه گیری (Conclusion):

هنگامیکه می خواهید مقاله خود را به اتمام برسانید و جمع بندی کنید، به خواننده خود اجازه دهید که بداند مقاله در حال اتمام است. لازم نیست جمع بندی و نتیجه گیری شما در پست طولانی شود. می توانید در انتهای آن چند منبع برای مطالعه بیشتر بیان کنید.

10- فراخوانی به اقدام (Call To Action):

بخش نتیجه گیری مقاله خود را با یک CTA=Call To Action به اتمام برسانید. این CTA می تواند یک مطلب پیشنهادی باشد، لینک به یک بلاگ دیگر باشد و… آخرین خط از پست خود را طوری درنظر بگیرید که کاربر احساس کند چیزی از شما یاد گرفته است و با ارائه یک لینک (بعنوان مثال مطالعه بیشتر) او را متوجه کنید که هنوز هم می تواند از شما مطلب بیاموزد.

فراخوانی برای اقدام (Call To Action)

11- فارسی یا انگلیسی بودن آدرس صفحات بلاگ (URL Structure):

درک گوگل از زبان های غیر انگلیسی -مانند فارسی- یک مبحث چالش انگیز و مبهم است. اگر گوگل می تواند زبان های غیر انگلیسی -بویژه فارسی- را تفسیر کند، پس آیا استفاده از url با زبان فارسی می تواند به سئوی سایت کمک کننده باشد؟
در غیر اینصورت (یعنی اگر گوگل زبان فارسی را نمی فهمد یا زبان انگلیسی را ترجیح می دهد) تعریف url های سایت به زبان انگلیسی روی سئوی سایت تاثیر مثبت می گذارد؟

اهمیت فارسی یا انگلیسی بودن URL صفحات سایت:

» از دید سئوکار:

به این دلیل که فاکتورهای زیادی در سئوی سایت و رتبه بندی آن در نتایج گوگل تاثیرگذار است، متخصصین سئو هم بدنبال نکات و جزئیاتی هستند که بتوانند وضعیت سئوی سایت های خود را بهبود ببخشند. فارسی یا انگلیسی بودن URL های صفحات سایت نیز یکی از همین جزئیات می باشد.

» از دید گوگل:

این سوال از کارشناسان شرکت گوگل هم پرسیده شده است. آقای جان مولر (John Mueller) تحلیلگر سرویس وبمستر تولز (سرچ کنسول جدید) به صراحت اعلام کرده که استفاده از زبان غیر انگلیسی برای url سایت های غیر انگلیسی بلامانع است و خزنده ها یا crawler های گوگل هیچ مشکلی برای ایندکس کردن اینگونه صفحات ندارند.

متخصصان گوگل معتقدند بجای تمرکز و صرف زمان روی فارسی یا انگلیسی بودن ساختار url بهتر است روی بهینه سازی url صفحات سایت کار کنید. بهینه کردن ساختار url صفحات سایت به این معنی است که به راحتی و رضایت کاربران منتج شود.

آقای جان مولر برای وب سایت های چندزبانه هم پیشنهاد داده که آدرس صفحات سایت شان به همان زبان سایت شان باشد.
یعنی اگر سایت تان شامل دو نسخه فارسی و انگلیسی است، برای آدرس صفحات سایت تان در نسخه فارسی از کلمات فارسی و در نسخه انگلیسی از کلمات و حروف انگلیسی استفاده کنید.

» از دید کاربران سایت:

وقتی کاربران قصد لینک دادن به صفحات سایت ما را دارند نباید با کاراکترهای عجیب و غریب و طولانی مواجه شوند. استفاده از ویرگول، فاصله، اعداد نامفهوم و هر علامت و کاراکتر خاص دیگر می تواند url ما را پیچیده کند و باعث نارضایتی کاربران شود.

نحوه تعریف یک url بهینه برای صفحات سایت

استفاده مناسب از جداکننده ها در URL:

قدم بعدی در بهینه سازی ساختار url صفحات سایت، استفاده از جداکننده ها می باشد. مثلا کاراکترهای dash (یا خط فاصله)، یا _ (underScore) از رایج ترین جداکننده ها هستند.

بررسی آدرس صفحات چندین سایت:

طی بررسی و تحقیقاتی که روی url سایت های مختلف انجام شده است، میزان تاثیرگذاری ساختار url در موضوعات مختلف متفاوت است. در سه کلمه کلیدی زیر، آدرس سایت های فارسی زبان را بررسی کردیم:

 • آموزش سئو: حدود 90 درصد سایت ها دارای url انگلیسی بودند.
 • لپ تاپ گیمینگ: حدود 50 درصد سایت ها دارای آدرس فارسی بودند و 50 درصد هم انگلیسی
 • خودشناسی: اکثر url صفحات فارسی بودند.

پس انتخاب زبان آدرس صفحات سایت کاملا سلیقه ای و وابسته به موضوع سایت است.

نحوه تعریف یک url بهینه برای صفحات سایت:

در نهایت برای تعریف یک url بهینه برای صفحات سایت خود:

 1. بررسی کنید که آیا آدرسی که تعریف کرده اید برای کاربران سایت تان بهینه است یا خیر؟
 2. کاربران آن حوزه ترجیح می دهند url های سایت شامل کلمات فارسی باشد یا انگلیسی؟
 3. شما بعنوان وبمستر کدامیک را ترجیح می دهید؟

بنابراین باید تصمیم خود را برای فارسی یا انگلیسی بودن آدرس صفحات سایت تان بگیرید و تمرکز خود را روی بهینه بودن url صفحات سایت خود معطوف کنید.

5/5 (1 نظر)

اطلاعات مقاله

تولید محتوای بهینه برای کاربران و موتورهای جستجو

فرم ارسال دیدگاه درباره

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

امکان ارسال کامنت برای این مقاله وجود ندارد.

دیدگاه کاربران درباره

تعداد کاراکتر بهینه برای پست بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

دیدگاهی وجود ندارد