ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب‌سایت

ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب‌سایت

مشخصات مقاله

ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب‌سایت

ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب‌سایت

SEO Tips for Using HTTPS on Website

نکات و ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب سایت

نکات سئو در استفاده از HTTPS برای وب سایت

اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب سایت:

خیلی کم پیش می آید که گوگل فاکتورهای مهم رتبه بندی (ranking) وب سایت ها را در نتایج موتور جستجویش فاش کند. اما یک سورپرایز بزرگ اینست که شرکت گوگل بطور رسمی اعلام می کند که استفاده و بهره بردن از HTTPS در دامنه وب سایت می تواند تاثیر زیادی بر ارتقا رتبه آن وب سایت در نتایج جستجو شود.

HTTPS شبیه سایر فاکتورهای رتبه بندی گوگل نمی باشد. پیاده سازی آن هزینه، پیچیدگی و ریسک دارد. وب مسترها منافعی را که از HTTPS کسب می کنند را در نظر می گیرند. منافعی مانند ارتقا امنیت وب سایت، افزایش تعداد لینک دهی به وب سایت و بالا رفتن رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل.

طبق یک نظرسنجی که وب سایت MoZ از مدیران وب سایت ها انجام داده است، 24 درصد از آنها می خواهند وب سایت خود را به HTTPS تبدیل کنند و 17 درصد از آنها در حال حاضر از HTTPS بهره می برند و سایر آنها یعنی 57 درصد، هیچ برنامه ای برای استفاده از HTTPS ندارند:

نظرسنجی که وب سایت MoZ از مدیران وب سایت ها انجام داده است

فواید سئو در استفاده از HTTPS:

علاوه بر ارتقا سطح امنیتی وب سایت در صورت استفاده از HTTPS ، اینکار فوایدی در زمینه سئوی سایت نیز دارد که در این بخش به آنها اشاره می کنیم:

1- داده ارجاع‌دهنده بیشتر (More referrer data):

هر زمان که داده ای از یک وب سایت امن HTTPS به یک وب سایت غیر امن HTTP ارسال می شود، referral data gets stripped away . این ترافیک بعنوان “Direct” در گزارشات آنالیزی وب سایت تان قابل مشاهده می باشد. این قضیه یک مشکل است زیرا معلوم نیست این ترافیک از کجا آمده است.

اگر وب سایت شما http باشد، ترافیکی که از سمت سایت Hacker News به سایت شما ارسال می شود بعنوان “Direct” شناخته می شود زیرا سایت هکر نیوز https می باشد.

خوشبختانه یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد: هنگامی که ترافیکی به سمت یک سایت HTTPS روانه می شود، اطلاعات ارجاعی (Referral Information) حفظ شده است. وب سایت مبدا چه از http استفاده کند و چه از https ، این قضیه صدق می کند.

2- HTTPS بعنوان یک عامل ارتقا رتبه سایت:

از یک طرف شرکت گوگل استفاده از HTTPS را بعنوان یک فاکتور ارتقا رتبه سایت (ranking) اعلام کرده است، از طرف دیگر، با بررسی چندین وب سایت، متوجه شدیم تاثیر https در رتبه بندی سایت ها اندک می باشد. بر اساس تحقیقی که وب سایت Search Metrics اخیرا انجام داده، فواید قابل توجهی از https شامل حال وب سایت ها نمی شود. در واقع نباید توقع داشته باشید https تاثیر زیاد و سریعی بر روی رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل داشته باشد.

عوامل بهبود رتبه وب سایت:

در صورتی که رتبه سایت تان در نتایج جستجوی گوگل دغدغه اصلی شماست، انجام موارد زیر می تواند اثر بسیار بیشتری روی رنکینگ سایت داشته باشد:

3- امنیت و حریم خصوصی (Security & Privacy):

برخی از مردم تصور می کنند استفاده از https فقط در سایت هایی به درد می خورد که حاوی پسوردهای حساس و مهم می باشند. در صورتی که این تصور غلط است. HTTPS/SSL Encryption در تمام وب سایت ها حتی وب سایت های روتین و یا دارای محتوای خسته کننده نیز مفید می باشد.

تامین امنیت وب سایت توسط HTTPS:

HTTPS امنیت را به روش های زیر برای وب سایت ها فراهم می کند:

 • HTTPS تائید می کند که آن وب سایت تنها جایی است که سرور با آن صحبت می کند.
 • بدلیل اینکه HTTPS از هرگونه دستکاری اطلاعات توسط شخص ثالث (3rd Party) و حملات Man-in-the-middle جلوگیری می کند، وب سایت شما را برای بازدیدکنندگان ایمن می سازد.
 • HTTPS تمام اتصالات و کانکشن ها را کدگذاری (Encrypt) می کند، شامل URL و اطلاعات کارت بانکی (Credit Card) و…

توصیه: در صورتی که برای کسب و کارتان منطقی است، به HTTPS مهاجرت کنید. امنیت و اعتماد (Security & Trust) دو نتیجه مهم HTTPS می باشند که ارزشش را دارند که پیاده سازی شود.

 چالش های استفاده از HTTPS:

 

1- بروز اشتباهات:

انتقال کل یک سایت به HTTPS نیاز به جابجایی و تغییراتی دارد که در این بخش به موارد مهم آن اشاره می کنیم:

اگرچه امکان رخداد موارد فوق زیاد نیست اما متخصصین وب سایت MOZ با بررسی وب سایت هایی که پس از سوئیچ به HTTPS دچار افت رتبه و در نتیجه بازدیدکننده شده اند، به موارد فوق رسیده اند. در اکثر مواقع، رفع این خطاها آسان می باشد.

2- مشکلات سرعت سایت:

به این دلیل که HTTPS نیازمند اتصالات (Connections) اضافی برای پیاده سازی می باشد، احتمال دارد سرعت لود وب سایت تان را بگیرد. بخصوص در سایت های کم سرعت. علاوه بر این، خود مسئله سرعت لود وب سایت، یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه وب سایت و در نتیجه تعداد کاربران بازدیدکننده می باشد.

اگر از دستورالعمل های این مقاله پیروی کنید، می توانید سرعت سایت خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. تکنولوژی های منطبق با HTTPS مانند SPDY پیشنهاداتی را به شما ارائه می کند که بیش از پیش می توانید سرعت لود وب سایت های مبتنی بر HTTPS را بهبود ببخشید.

3- هزینه ها (Costs):

بسیاری از مدیران وب سایت ها (Webmasters) حدود 100 تا 200 دلار بطور سالانه برای گواهینامه SSL هزینه می کنند. این مقدار هزینه برای یک وب سایت کوچک زیاد می باشد. از طرف دیگر امکان استفاده و پیاده سازی HTTPS بصورت رایگان نیز وجود دارد.

4- آماده بودن همه چیز برای استفاده از HTTPS:

گاهی اوقات برخی چیزها با HTTPS بخوبی کار نمی کنند. اپلیکیشن های تحت وب قدیمی تر ممکن است با URL های HTTPS مشکل داشته باشند.

اگر سرویس AdSense را برای وب سایت تان راه اندازی کنید، ممکن است شاهد افت درآمدتان باشید. زیرا گوگل تبلیغاتی را که بصورت https (ssl-compliant) باشند را محدود می کند. حتی خود گوگل وبمستر تولز از مهاجرت https پشتیبانی نمی کند. اما چیزی که مشخص است اینست که بتدریج وب سایت ها به سمت استفاده از https پیش می روند و زیرساخت های موردنیاز آن نیز در حال پیشرفت می باشند.

افزایش روزافزون تعداد سایت های https:

در این روزها، بسیاری از سایت ها از https بهره می برند. اما استفاده از این تکنولوژی در صفحات ثبت نام و پرداخت آنلاین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وب سایت های بسیار کمی وجود دارند که بطور کامل از https استفاده کنند یعنی تمام صفحات آن https باشد.

بر اساس تحلیلی که وب سایت BuiltWith ارائه کرده، از بین 10000 وب سایت، تنها 4.2% آنها بطور پیش فرض کاربر را به آدرس HTTPS هدایت می کنند. طبق آنالیز انجام شده روی یک میلیون سایت تنها 1.9% از آنها بصورت پیش فرض از HTTPS استفاده می کنند.

این رقم در آینده ای نزدیک افزایش خواهد یافت و سایت های بیشتری بطور پیش فرض از HTTPS استفاده می کنند.

سئو و https:

در این مقاله، از پیامدهای تبدیل وب سایت به https و اثرات آن روی سئو صحبت می کنیم. اگر می خواهید این قضیه را بطور فنی و علمی پیگیری کنید، می توانید به وب سایت های زیر مراجعه نمائید:

 

سئو و https

چه نوع گواهینامه SSL بهتر است؟

شرکت ها، انواع مختلفی از گواهینامه ssl (SSL Certificate) را ارائه می کنند که باعث گیج شدن و سردرگمی کاربران می شود.

انواع گواهینامه‌های SSL:

دو نوع اصلی از این گواهینامه ها عبارتند از:

 • Standard Validation SSL: دارای سطح استانداردی از اعتبارسنجی (Validation). عموما بین 0 تا 100 دلار در سال هزینه دارند.
 • Extended Validation SSL: بالاترین سطح از اعتبارسنجی را پیشنهاد می دهد که غالبا بین 100 تا 500 دلار هزینه خواهند داشت.

اگر از دید رتبه بندی سایت (ranking) به انواع گواهینامه ها بنگریم، هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد. یکی از متخصصین شرکت گوگل اعلام کرده است که فرقی ندارد وب سایت شما از کدامیک از گواهینامه های SSL استفاده می کند، اما ممکن است در آینده این قضیه تغییر کند.

اگر از دید تجربه کاربری (User Experience: UX) و امنیت (Security) به قضیه نگاه کنیم، نوع گواهینامه SSL ای که برای وب سایت مان تهیه می کنیم می تواند تاثیر داشته باشد. توجه داشته باشید که نوع SSL خریداری شده می تواند در نحوه نمایش آدرس وب سایت شما در نوار آدرس مرورگر موثر باشد. به تصویر زیر نگاه کنید:

انواع مختلف گواهینامه ssl (SSL Certificate)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در آیتم اول که نوار سبزرنگ وجود دارد، گواهینامه Extended خریداری شده و باعث اعتماد هرچه بیشتر بازدیدکنندگان خواهد شد و در مورد دوم یک SSL استاندارد استفاده شده است و در آیتم آخر نیز SSL همراه با خطا می باشد که این قضیه می تواند باعث نگرانی کاربران در مورد امنیت آن وب سایت شود.

چک لیست سئو برای بررسی رتبه بندی سایت:

 • اطمینان حاصل کنید که تمام المان های سایت تان از HTTPS استفاده می کنند. مانند اسکریپت های جاوااسکریپت، استایل ها، تصاویر و CDN (Content Delivery Network)
 • استفاده از ریدایرکت 301 برای هدایت تمام url های http به https
 • مطمئن شوید که تمام تگ های کنونیکال (canonical tags) به ورژن https صفحات اشاره داشته باشد.
 • تا حد امکان از url های نسبی استفاده کنید.
 • تا حد امکان، لینک های داخلی hard-coded را بازنویسی کنید تا به https اشاره کنند.
 • ورژن https را در هر دو کنسول جستجوی گوگل و بینگ ثبت نام کنید.
 • از قابلیت Fetch and Render در کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید گوگل می تواند بدرستی وب سایت شما را پیمایش و ایندکس کند.
 • نقشه سایت تان را آپدیت کنید تا به url های https اشاره کند. سپس آنرا به گوگل وبمستر تولز معرفی کنید. نقشه سایت قدیمی را که شامل url های http می باشد را به مدت 30 روز در همان جای قبلی نگه دارید تا موتورهای جستجو بتوانند ریدایرکت های 301 را پیمایش و پرازش کنند.
 • فایل robots.txt را آپدیت کنید. نقشه سایت آپدیت جدید را در آن تعریف کنید. اطمینان حاصل کنید که در نقشه جدید سایت، هیچ صفحه و فولدر مهمی را بلاک نکرده باشید.
 • در صورت ضرورت، کد رهگیری گوگل آنالیتیکس را آپدیت کنید. اکثر کدهای رهگیری جدیدی که آنالیتیک به ماربران ارائه می کند از https پشتیبانی می کنند، اما کدهای قدیمی نیاز به بازبینی دارند.
 • قابلیت HTTP Strict Transport Security (HSTS) را پیاده سازی کنید. با اینکار به user agent ها می گویید که فقط به url های https دسترسی دارد و حتی اگر برخی از url های https به http ریدایرکت شوند، به این http ها نیز دسترسی ندارند. اینکار باعث می شود تعداد redirect ها کاهش یابد، سرعت پاسخگویی (response time) افزایش یابد و امنیت بیشتری فراهم خواهد شود.

نکات استفاده از RSS و FeedBurner ها:

بسیاری از وب سایت ها هنوز از FeedBurner برای rss استفاده می کنند. متاسفانه گوگل مدتی است که پشتیبانی از آن را متوقف کرده است و FeedBurner با https مطابقت ندارد.

اگر شما در سایت تان از FeedBurner استفاده می کنید، باید RSS را به یک سرویسی که از HTTPS پشتیبانی می کند تبدیل کنید. با مراجعه به وب سایت Feed.Press می توانید از ابزار مهاجرت آن استفاده کنید.

نکات استفاده از RSS و FeedBurner ها

انتقال تعداد share های شبکه های اجتماعی:

وقتی به https مهاجرت می کنید، مسلما می خواهید تعداد share های انجام شده در شبکه های اجتماعی را حفظ کنید. تا جایی که ما اطلاع داریم، تعداد اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی نمی تواند روی رتبه بندی سایت (Ranking) بطور مستقیم تاثیرگذار باشد اما می تواند باعث اعتبار مقالات شود و کاربران راحت تر به آنها اعتماد می کنند و باعث می شود مطالب بیشتر به اشتراک گذاشته شوند. تصور کنید مقالات وب سایت شما دارای هزاران توییت و لایک باشند. وقتی سایت خود را https می کنید، مطابق تصویر زیر، تمام شمارنده های شبکه های اجتماعی صفر می شوند و این قضیه می تواند بسیار ناامیدکننده باشد.

انتقال تعداد share های شبکه های اجتماعی

در حقیقت، برخی از شبکه های اجتماعی (مانند فیسبوک) تعداد share های انجام شده را بعد از چند هفته یا چند ماه بازمی گردانند. در این بخش، لیستی از شبکه های اجتماعی معروف را ذکر کرده ایم بهمراه قابلیت بازگردانی تعداد share هایشان:

Facebook: Yes

Twitter: No

Google +1s: Yes

Google shares: No

LinkedIn: Yes

Pinterest: No

 

آقای Mike King در یک مقاله آموزشی، بیان کرده است که چگونه می توان با انجام تغییراتی در کد دکمه های به اشتراک گذاری، تعداد share های مطالب وب سایت را پس از مهاجرت به https نگه داشت و حفظ کرد. وب سایت MOZ هم از همین روش (که در زیر بیان می کنیم) برای نگهداری تعداد SHARE های پست هایش پس از انتقال از SEOMOZ به MOZ استفاده کرده است.

کدهای نمونه برای شبکه های اجتماعی فیسبوک، توییتر و گوگل‌پلاس:

facebook

<div class="fb-like" data-href="https://moz.com/blog/10-tools-for-creating-infographics-visualizations" data-send="false" data-layout="box_count" </div>

 

twitter

<a href="https://twitter.com/share" class="twitter-share-button" data-counturl="https://moz.com/blog/10-tools-for-creating-infographics-visualizations" data-url="https://moz.com/blog/10-tools-for-creating-infographics-visualizations" data-count="vertical" data-via="moz">Tweet</a>

 

google-plus

<div class="g-plusone" data-size="tall" data-href="https://moz.com/blog/10-tools-for-creating-infographics-visualizations"></div>

 

نکته: توجه داشته باشید که این کدها فقط تعداد SHARE های انجام شده در یک URL خاص را که در آن اعلام کرده اید را نگهداری می کنند.

نتیجه گیری:

در این سالها بسیاری از مدیران وب سایت ها تصمیم گرفته اند تا وب سایت خود را به HTTPS منتقل کنند تا از مزایای آن بهره مند شوند. این احتمال وجود دارد تا در چند سال آینده، استفاده از HTTPS به یک پیش فرض تبدیل شود. آیا تصمیم گرفته اید گواهینامه SSL را برای وب سایت خود تهیه نمائید؟ و یا اینکه اینکار را انجام داده اید و به مشکلاتی برخوردید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ایمیل [email protected] در میان بگذارید.

منبع: https://moz.com/blog

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

ترفندهای سئو برای استفاده از HTTPS در وب‌سایت

فرم ارسال دیدگاه درباره

دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

دیدگاه کاربران درباره

دلایل اهمیت فعال‌سازی HTTPS برای وب‌سایت

دیدگاهی وجود ندارد