آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

 فصل اول: موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند؟ 

 How Search Engines Operates

با سلام خدمت کاربران گرامی محتوابان در این سری مقالات، قصد داریم ترجمه مقالات وب سایت معتبر ماز (Moz.com) در زمینه سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. این مقالات شامل 10 بخش می باشد که بصورت تصویر زیر بخش بندی شده اند:

 

آموزش سئو یا بهینه سازی سایت

 

همانطور که می دانید وب سایت MOZ یکی از معتبرترین وب سایت هایی است که در زمینه سئوی سایت ابزارها و راهکارهای مفیدی در دسترس کاربران و مدیران سایت ها قرار می دهد. لطفا با فصل اول از آموزش بهینه سازی سایت با ما همراه باشید.

خزیدن و ایندکس کردن

دو وظیفه اصلی موتورهای جستجو عبارتند از :

 • خزیدن و یا پیمایش صفحات وب (Crawling) و ایندکس کردن آنها
 • فراهم کردن و استخراج صفحات و مطالب مرتبط با جستجوی کاربر و نمایش آنها به کاربر در کمترین زمان ممکن

شبکه جهانی وب (World Wide Web) را مانند شبکه ای از ایستگاههای مترو در یک شهر زیرزمینی عظیم در نظر بگیرید :

هر ایستگاه یک سند (Document) یکتا و منحصر بفرد می باشد که عموما صفحات وب می باشند (و گاهی اوقات نیز تصاویر-ویدیو-pdf و غیره) موتورهای جستجو باید راهی پیدا کنند تا در تمام ایستگاه های این شهر زیرزمینی بخزند. بنابراین آنها از لینک ها استفاده می کنند .

ساختار لینکها، اتصال تمام صفحات وب را به یکدیگر انجام می دهد :

لینکها این امکان را به ربات های اتوماتیک و یا خزنده ها (Spider یا Crawler) می دهند که به میلیاردها داکیومنت (معمولا صفحات وب – web pages) دسترسی پیدا کنند .

به محض اینکه خزنده ها به داکیومنتی دسترسی پیدا می کنند ، آن را در بصورت کد خاصی در پایگاه داده بسیار عظیم خود (Massive Database) ذخیره میکنند تا بعدا بتوانند با جستجوی کاربران ، آنرا استخراج کند .

موتورهای جستجو برای اینکه بتوانند این تعداد فوق العاده زیاد داکیومنت ها را در دیتابیس خود ذخیره کنند تا بعدا هنگام جستجوی کاربر آنها را در کسری از ثانیه استخراج کنند ، در سرتاسر جهان ، دیتاسنتر (Data Center) هایی ایجاد کرده اند .

این تسهیلات ذخیره سازی غول آسا ، هزاران ماشین پردازنده در خود نگه داری می کنند که بتوانند تعداد بسیار زیادی از اطلاعات را با سرعت بالایی پردازش کنند . وقتی کاربری جستجویی در هر یک از موتورهای جستجوی معروف (مانند Baidu – Google – Yahoo! – Bing) انجام می دهد ، به درخواست او در کسری از ثانیه پاسخ داده می شود . حتی اگر این پاسخ در حد یکی دو ثانیه هم تاخیر داشته باشد ، ممکن است باعث نارضایتی کاربر شود . بنابراین بسیار مهم است که پاسخ به سرچ کاربر در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

فراهم کردن پاسخ جستجو

موتورهای جستجو یک ماشین پاسخگو هستند . هنگامی که کاربری در اینترنت جستجویی انجام می دهد ، موتورهای جستجو سراغ داکیومنت های ایندکس شده خود می روند و دو کار را همزمان انجام میدهند :

 1. بازگرداندن داکیومنت هایی که بیشترین ارتباط را به عبارت مورد جستجوی کاربر داشته باشند .
 2. مرتب سازی نتایج فوق بر اساس اعتبار و محبوبیت وب سایت حاوی داکیومنت .

همین دو مورد فوق (یعنی مرتبط بودن و محبوبیت – relevance , popularity ) است که در روند بهینه سازی (SEO) تاثیر می گذارند .

موتورهای جستجو چگونه ارتباط و محبوبیت داکیومنت های وب را تشخیص می دهند ؟

این روزها برای موتورهای جستجو ، ارتباط مطلب (relevance) به جستجوی کاربر مفهومی بالاتر از پیدا کردن صفحه وبی است که کلمات درست داشته باشد . اما در روزهای اولیه موتورهای جستجوگر ، بیشتر از این مرحله پیش نمی رفتند . در طول سالیان پیشرفت تکنولوژی و به تبع آن نحوه کارکرد موتورهای جستجوگر ، مهندسین باهوش به راه های بهتر برای استخراج مطالب مرتبط با سرچ کاربر رسیدند . فاکتورهای زیادی بر روی ارتباط مطالب تاثیر می گذارند که در این سری از مقالات ، به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم .

موتورهای جستجوگر معمولا فرض را بر این می گذارند که وب سایت هایی که محبوبیت بیشتری دارند ، مطالب ارزشمندتری نیز دارند . این فرضیه باعث رضایتمندی بیشتر کاربران از نتایج جستجو شده است .

ارتباط و محبوبیت بصورت دستی اندازه گیری و یا محاسبه نمی شوند ، بلکه موتورهای جستجو ، الگوریتمهای هوشمند و دقیقی دارند که توسط آنها این عملیات انجام می شود .  به اینصورت که ابتدا گندم را از کاه بیرون می کشند (استخراج مطالب مرتبط –relevance documents) و سپس گندم ها را بر اساس کیفیتشان (محبوبیت – popularity) مرتب سازی می کنند .

این الگوریتم ها اغلب شامل صدها متغیر و فاکتور می باشند که در رشته بازاریابی به این متغیرها فاکتورهای رتبه بندی (ranking factors) می گویند .

چگونه در بهینه سازی وب سایت موفق باشیم؟

الگوریتم های پیچیده موتورهای جستجو به ظاهر غیرقابل رسوخ بنظر می رسند ولی خود موتورهای جستجوگر، بینش و بصیرتی را برای دارندگان وب سایت فراهم کرده اند که بتوانند به نتایج بهتری در زمینه جستجو برسند و آمار بازدید خود را افزایش دهند.

مواردی که موتورهای جستجو برای بهینه سازی وب سایت به ما پیشنهاد می دهند عبارتند از :

اطلاعات SEO از دستورالعمل وب مستر گوگل (Google Webmaster)

گوگل راه های زیر را برای موفقیت در امر بهینه سازی وب سایت در موتور جستجوگر خود پیشنهاد داده است :

 • طراحی و ایجاد صفحات وب برای کاربران و نه برای موتورهای جستجو . کاربران خود را گول نزنید و نیز محتوایی متفاوت به کاربران و موتورهای جستجو نمایش ندهید !
 • صفحاتی با ساختار سلسله مراتبی و لینک های مرتب و واضحی بسازید . هر صفحه باید حداقل توسط یک لینک استاتیک قابل دسترس باشد.
 • محتوای مناسب و پرباری برای صفحات سایت خود در نظر بگیرید و مطالب سایت تان شفاف و غیرپیچیده بیان شده باشند . مطمئن شوید که اتریبیوت های title , alt المان های سایت تان بصورت دقیق و توصیفی تعریف شده باشند .
 • استفاده ازکلمات کلیدی توصیفی و URL های کاربرپسند (User-Friendly) و همچنین استفاده از قابلیت 303 redirect و  یا rel=”canonical” برای مطالب تکراری (Duplicate) سایت تان .

اطلاعات SEO از دستورالعمل وب مستر بینگ (Bing Webmaster):

مهندسین بینگ در مایکروسافت ، موارد زیر را برای کسب رتبه بهتر در موتور جستجوی bing پیشنهاد داده اند:

 • مطمئن شوید از کلمات کلیدی مناسب و نیز ساختار مناسب برای آدرس صفحات (Url) استفاده کرده اید.
 • مطمئن شوید محتوای سایت تان درون المان هایی مانند flash و Ajax و javascript پنهان و مدفون نشده باشد و نیز لینک های درون آنها از خزنده های موتورهای جستجو مخفی نشده باشند.
 • محتواهایی تولید کنید که دارای کلمات کلیدی غنی باشند و نیز مطالبی که در سایت تان قرار می دهید تازه و دست اول باشند (از سایتی کپی نکرده باشید) و نیز بطور منظم مطالب سایت را آپدیت کنید (بعنوان مثال روزی یکبار و آنهم در ساعت مشخصی)
 • کلماتی که میخواهید ایندکس شوند را درون تصاویر قرار ندهید (زیرا مسلما ایندکس نخواهند شد) مثلا اگر میخواهید نام شرکت و شعار آن ایندکس شود ، نباید آنها را در لوگوی سایت قرار دهید .

علاوه بر توصیه هایی که در بالا بیان شد ، با توجه به اینکه می دانیم بیش از 15 سال است که موتورهای جستجوگر تاسیس و شروع بکار کرده اند ، بازاریاب های جستجو (Search Marketer) اطلاعاتی مبنی بر نحوه رتبه بندی سایت ها در سرچ بدست آورده اند و توسط این اطلاعات ، بر تعداد کاربران سایت خود و متعاقب آن تعداد مشتریان کسب و کار خود افزوده اند.

در فصل دوم از آموزش سئو برای مبتدیان، نحوه تعامل کاربران با موتورهای جستجو را بیان خواهیم کرد.

منبع: https://moz.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

دیدگاهی وجود ندارد