آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

 فصل دهم: اندازه گیری و پیگیری موفقیت 

Measuring & tracking success

 بخش اول 

در مقاله قبل، فصل نهم آموزش سئو را بیان کردیم و درباره این موضوعات صحبت کردیم:

چگونه متوجه شویم کارهای ما در زمینه سئوی سایت مان اشتباه بوده است ؟

چگونه در صورت جریمه شدن سایت توسط گوگل، جریمه را برطرف کنیم ؟

اگر شما می توانید چیزی را اندازه بگیرید، قادر خواهید بود که آنرا بهبود ببخشید. در موضوع بهینه سازی برای موتورجستجو (Search Engine Optimization-SEO) اندازه گیری، فاکتوری مهم برای موفقیت است. سئوکاران حرفه ای، از اطلاعاتی مانند لینک ها، کلمات کلیدی و … برای مشخص کردن راه و نقشه موفقیت و تعریف استراتژی برای رسیدن به رتبه بالاتر در نتایج موتورهای جستجو استفاده می کنند.

معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی و پیگیری (Recommended metrics to track):

اگرچه هر تجارت و کسب و کاری، منحصر بفرد است و در هر وب سایتی معیارهای بخصوصی اهمیت دارد، اما مواردی که در زیر بیان شده اند عمومی و کلی می باشند. در اینجا مواردی را ذکر کرده ایم که برای سئو حیاتی می باشند و سایر موارد عمومی شامل لیست زیر نمی شود:

1- میزان ترافیک و بازدید مجدد و بازگشتی کاربران: هر ماه، اطلاعاتی را که مربوط به میزان بازدید هر یک از موارد زیر می باشد را بررسی و پیگیری کنید:

* مراجعه مستقیم به وب سایت (Direct Navigation): مراجعاتی که توسط تایپ نام دامین وب سایت در مرورگر، توسط  bookmark ها، توسط لینک داخل ایمیل های غیرقابل ردیابی انجام می شوند جزء موارد بازدید مستقیم وب سایت می باشند.

* میزان ترافیک Referral: مراجعه به وب سایت از طریق لینک های سراسر دنیای وب مانند تبلیغات و یا شبکه های اجتماعی، لینک موجود در ایمیل های قابل ردیابی، لینک کمپین های برندینگ شما.

* مشاهده وب سایت از طریق جستجو (Search Traffic): مراجعاتی که به وب سایت از طریق سرچ کاربران در موتورهای جستجوی معتبر مانند گوگل و یاهو انجام می شوند.

دانستن درصد و تعداد دقیق بازدیدکنندگان وب سایت، نقاط ضعف آن وب سایت را به مدیرش نشان می دهد و باعث می شود وب مستر بتواند سایت خود را با سایر وب سایت های رقیب مقایسه کند. اگر در طی یک مدت زمان، میزان ترافیک سایت تان بطور چشمگیری افزایش یافت اما این افزایش از طریق لینک های با ارتباط کم (low relevance) بوجود آمده باشد، نباید زیاد خوشحال و هیجانزده شوید! از طرفی اگر میزان بازدید وب سایت تان بطور قابل ملاحظه ای افت کرد، احتمالا دچار دردسر شده اید! شما باید از این داده ها، برای ارزیابی بازاریابی خود در زمینه کسب و کارتان استفاده کنید.

2- مراجعات از طریق موتورهای جستجو (Search Engine Referral):  95درصد ترافیکی که از موتورهای جستجو روانه وب سایت ها می شود، از سه موتورجستجوی اصلی می باشد: گوگل، مجموعه یاهو! و بینگ.

برای بیشتر کشورهای جهان (به غیر از ایالات متحده آمریکا و درصدی از کشورهای روسیه و چین) میزان 80درصد ترافیک وب سایت ها از طریق موتورجستجوی گوگل می باشد. اندازه گیری میزان ترافیک سایت از فیلتر موتورهای جستجو به دلایل زیر اهمیت دارد:

 • مقایسه عملکرد وب سایت با سهم بازار (Compare performance vs. Market share): میزان سهم مشارکت هر موتور جستجو را با میزان تخمینی سهم بازار آن مقایسه کنید.
 • Get visibility to potential drops: اگر وب سایت شما در زمینه بهینه سازی و رنکینگ در موتورهای جستجو دچار مشکل شده است، مهم است که میزان بازدید از هر موتورجستجو را بررسی کنید. اگر در تمام موتورهای جستجو این مشکل وجود دارد، پس احتمالا امری که باعث بروز این مشکل شده است، عدم دسترسی خزنده های موتورجستجو به بخشی و یا کل سایت شما می باشد. اما اگر مثلا وب سایت تان فقط در گوگل دچار افت رتبه شده است، به احتمال زیاد، سئوی سایت شما تنها از سوی گوگل دارای مشکل است.
 • Uncover strategic value: این امکان وجود دارد که کارهایی که در زمینه سئوی سایت تان انجام داده اید در موتورهای جستجوی اصلی، بصورت متفاوتی تعبیر شوند و مثلا در گوگل تاثیر مثبت بیشتری داشته باشد. بعنوان مثال، بر اساس تجربه ما (نویسندگان وب سایت Moz) استفاده از فاکتورهای بهینه سازی on-page (مانند استفاده از کلمات کلیدی:keywords inclusion) بر روی موتورهای جستجوی یاهو! و بینگ تاثیر بیشتری دارد (نسبت به گوگل) و بدست آوردن لینک های زیاد از وب سایت های معتبر تاثیر بیشتری روی گوگل دارد (نسبت به سایر موتورهای جستجو). بنابراین اگر شما بتوانید کشف کنید که چه فاکتورهایی در هریک از موتورهای جستجو تاثیر بیشتری دارد بهتر می توانید روی کارهای تان تمرکز کنید.

 

3- ترافیکی که توسط کلمات و عبارات خاصی در یک موتورجستجو به سمت سایت روانه می شود: کلمات کلیدی که ترافیک را به سمت سایت شما جاری می کند هم یکی از مهمترین بخش های آنالیز سئوی وب سایت می باشد. وب سایت تان را در کلمات کلیدی ارزیابی کنید و کلمات و عبارات کلیدی که ترافیک بیشتری را به سایت شما می فرستند را شناسایی کنید. کلمات و عباراتی که در حوزه کسب و کار (business) شما مهم هستند را پیدا کنید. اگر کلمات کلیدی که توسط آنها در گوگل رتبه بالاتری دارید هم جهت با سیاستگذاری و استراتژی های تجارت شما نمی باشند، باید آنها را تصحیح کنید. بازدیدکنندگان وب سایت ها توسط سرچ در موتورهای جستجو در طی 15 سال اخیر رشد زیادی داشته اند. بنابراین یک کاهش در رتبه وب سایت مشکل ساز می شود.

 

کلمات و عباراتی که در حوزه کسب و کار (business) شما مهم هستند را پیدا کنید

باید کلمات کلیدی فصلی (seasonality) را نیز بررسی کنید. یعنی کلماتی که مثلا در طی یک هفته/یکماه/یکسال اهمیت بیشتری پیدا می کنند. مانند یکماه قبل از ولنتاین تا روز 14 فوریه، عباراتی مانند هدیه روز ولنتاین، تاریخچه ولنتاین و … می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند.

4- نرخ تبدیل توسط عبارات موردجستجو (Conversion rate by search query term/phrase):

به تصویر زیر دقت کنید. 5.8 درصد از بازدیدکانندگانی که توسط عبارت seo tools به وبسایت Moz مراجعه کرده اند، همان لحظه در سایت ثبت نام کرده اند تا عضو سایت ماز شوند.

نرخ تبدیل توسط عبارات موردجستجو

در حالی که سایر داده های آنالیزی اهمیت دارند، مواردی که در بالا ذکر کردیم (5 مورد) از اهمیت بیشتری در زمینه سئو برخوردار هستند.

 بخش دوم 

در بخش قبل، معیارهای پیشنهادی برای ارزیابی و پیگیری (Recommended metrics to track) را بررسی کردیم. در این بخش، نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) را معرفی و بررسی می کنیم.

 

نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software):

 

پولی (Paid):

 1. Moz Analytics
 2. Omniture
 3. FireClick
 4. Mint
 5. Sawmill Analytics
 6. Clicktale
 7. Coremetrics
 8. Unica NetInsight

رایگان (Free):

 1. Google Analytics
 2. Yahoo! Web Analytics
 3. Clicky Web Analytics
 4. Piwik Open Source Analysis
 5. Woopra Website Tracking
 6. AWStats

پیشنهاد ما برای انتخاب بین گزینه های پولی، سرویس Moz Analytics می باشد. و از بین گزینه های رایگان، مسلما گوگل آنالیتیکز (Google Analytics) بهترین انتخاب است زیرا هم می توانید دستورالعمل ها و راهنمایی های زیادی درباره این سرویس در وب سایت های گوناگون مشاهده کنید، هم با سرویس های دیگر گوگل مانند Google AdWords و AdSense و …

اهمیت چندانی ندارد که کدام سرویس و ابزار فوق را برای آنالیز سایت تان انتخاب می کنید. ما اکیدأ توصیه می کنیم نسخه های مختلف صفحات وب سایت تان را در سرویس موردنظر تست کنید و با توجه به نتیجه بدست آمده، باعث بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate) شوید.

تست کردن صفحات یک وب سایت هم می تواند به سادگی استفاده از یک ابزار رایگان برای مقایسه هدرهای دو ورژن یک وب سایت باشد و هم به سختی کار کردن با یک نرم افزار پیچیده و چندمتغیره برای تست صدها صفحه وب باشد.

معیارهای ارزیابی سئو (SEO Measuring Metrics):

بهینه سازی برای یک رفتار خاص موتورهای جستجو کاری مشکل است. زیرل الگوریتم آنها عمومی و کلی نیست. اما ترکیبی از تاکتیک ها می تواند موثر باشد. شما حتی می توانید از خود موتورهای جستجو برای بدست آوردن مزیت های رقابتی استفاده کنید. مانند دستورالعمل ها و ابزارهایی که موتورهای جستجو در اختیار وب مستران قرار می دهند. شما بعنوان مدیر وب سایت می توانید تکنیک هایی را که با مطالعه این دستورالعمل ها یاد گرفته اید و همچنین داده هایی که از نرم افزارهای آنالیز وب سایت بدست آورده اید را ترکیب کنید و در بهینه سازی سایت تان از آنها استفاده کنید.

موتورجستجوی گوگل (Search EngineGoogle ):

 

موتورجستجوی گوگل

جستجوی خود را در گوگل به سایت خود محدود کنید (مانند site:mohtavaban.com)

فهمیدن تعداد صفحات ایندکس شده یک سایت و دامین مشخص (مانند mohtavaban.com) می تواند مفید واقع شود. برای توسعه اینگونه جستجوها می توانید پارامترهایی را به آن اضافه کنید.

بعنوان مثال برای یافتن صفحاتی از بلاگ وب سایت Moz که در گوگل ایندکس شده اند و شامل کلمه  tools می باشد باید به این شکل در گوگل جستجو کنیم: site:moz.com/blog inurl:tools

جستجوی گوگل

و یا برای یافتن صفحاتی از وب سایت محتوا که در url آنها کلمه jquery وجود داشته باشد عبارت زیر را جستجو کنید: site:mohtavaban.com inurl:jquery و با نتایج زیر مواجه می شوید:

جستجوی گوگل

البته تعداد صفحاتی که شامل یک کلمه خاص باشند، ممکن است نوسان داشته باشد.

سرویس گوگل ترند

سرویس گوگل ترندز (Google Trends):

با استفاده از این سرویس (که خوشبختانه هنوز IP ایران را فیلتر نکرده است!) می توانید میزان محبوبیت و حجم استفاده از یک کلمه و یا عبارت کلیدی را در طی مدت زمانی خاص مشاهده کنید. برای دیدن اطلاعات دقیق تر و جزئی تر بجای اطلاعات کلی و عمومی، باید وارد حساب گوگل خود شده باشید.

موتورجستجوی بینگ (Search EngineBing ):

موتورجستجوی بینگ (Search EngineBing)

Bing Site Query :

عبارت موردجستجوی خود را در موتورجستجوی بینگ، به دامین سایت خودتان محدود کنید.

 بعنوان مثال اگر عبارت site:https://mohtavaban.com را در این جستجوگر تایپ کنید، صفحاتی را که از سایتMohtavaban.com در بینگ ایندکس شده اند را بهمراه تعدادشان مشاهده خواهید کرد که البته این تعداد ممکن است نوسان داشته باشد.

Bing IP Query :

جستجوی خود را به IP خاصی محدود کنید.

بعنوان مثال اگر عبارت ip:216.176.191.233 را در بینگ جستجو کنید، موتورجستجوی مایکروسافت، صفحاتی را که در آن IP پیدا می کند را نمایش می دهد. این روش می تواند برای کسب اطلاعاتی نظیر اشتراکی بودن صفحه یا وب سایت و همچنین فهمیدن این موضوع که چه سایت های دیگری با این IP میزبانی می شوند مفید باشد.

 

 بخش سوم 

در بخش قبل، نرم افزارها و ابزارهای آنالیز (Analytics Software) در موتورهای جستجوی گوگل و بینگ را بررسی کردیم. در این بخش، ابزارهای وب سایت MOZ را در این زمینه بررسی خواهیم کرد.

 

ابزار وب سایت Moz:

1- معیارهای صفحه محور (Page Specific Metrics):

 • قدرت صفحه (Page Authority): این معیار مشخص کننده اینست که یک صفحه وب تا چه حد می تواند رتبه خوبی در نتایج جستجو بدست آورد (بدون درنظر گرفتن محتوای آن صفحه). هر قدر که Authority یک صفحه وب بیشتر باشد، پتانسیل بیشتری برای گرفتن رتبه بالاتر دارد.
 •  رنک ماز (MozRank): این امکان که بخشی از سرویس Open Site Explorer وب سایت Moz می باشد، که میزان محبوبیت (popularity) و قدرت (authority) لینک ها را از ده نمره مشخص می کند. موتورهای جستجو معمولا به صفحاتی که دارای لینک های با link authority بالاتر باشند، رنک و رتبه بهتری اختصاص می دهند.
 • اعتماد ماز (MozTrust): بخش دیگر از سرویس Open Site Explorer معیار MozTrust می باشد که با لینک ها در ارتباط است. در ابتدا، وب سایت های قابل اعتماد مانند وب سایت های دولتی و دانشگاه های معتبر بعنوان معیار اعتماد در نظر گرفته می شوند. وب سایت هایی که از وب سایت های معتبر و قابل اعتماد مذکور لینک می گیرند، بعدا قادر به کسب رای اعتماد از طریق لینک هایشان خواهند بود. این فرآیند در سراسر دنیای وب ادامه پیدا می کند و لینک هایی که از وب سایت های معتبر (که در بالا ذکر شد) فاصله بیشتری داشته باشند،  MozRank کمتری دریافت می کنند.
 • تعداد لینک ها (Number of Links): تعداد کلی صفحاتی که حداقل دارای یک لینک به صفحه یا وب سایتی دیگر می باشند. اگر مثلا در یک صفحه از وب سایت محتوا دات اینفو، هم در متن مقاله و هم در فوتر سایت به سایت moz.com لینک داده شده باشد، هر دوی این لینک ها بعنوان یک لینک واحد محسوب می شود.
 • تعداد لینک های واقع در روت دامین (Number of linking root domains): تعداد روت دامین های یکتا که به یک صفحه خاص لینک هستند. بعنوان مثال، اگر دامین nytimes.com به صفحه اصلی moz.com لینک باشد و همچنین topics.nytimes.com نیز به moz لینک باشد، این دو دامین یعنی nytimes.com و topics.nytimes.com بعنوان یک دامین واحد محسوب می شوند.
 • رتبه ماز خارجی (External MozRank): در حالیکه معیار MozRank ارزش هر دوی لینک های خارجی (External) و داخلی (Internal) را ارزیابی می کند، External MozRank تنها لینک های خارجی را ارزیابی می کند (لینک هایی که به دامین دیگری اشاره دارند) مانند لینک زیر:

<a href=”http://www.external-domain.com/” title=”linktext”>Link Anchor Text</a>

زیرا لینک های خارجی نقش مهمی را بعنوان مهر تائید مستقل بازی می کنند و می توان توسط آنها رتبه وب سایت را در موتورجستجو پیش بینی کرد.

2- معیارهای دامین محور (Domain Specific Metrics):

 • قدرت دامین (Domain Authority): مشخص کننده میزان احتمال گرفتن رتبه بالا برای یک صفحه وب در زیرمجموعه یک دامین می باشد. هر چه میزان قدرت یک دامین بیشتر باشد، احتمال اینکه یک صفحه تحت آن دامین رتبه بهتری در موتورهای جستجو بدست آورد، بیشتر خواهد بود.
 • رتبه ماز دامین (Domain MozRank): میزان محبوبیت (popularity) یک دامین را در بین سایر دامین های موجود در دنیای وب را Domain-Level MozRank (DmR) می گویند. این معیار برای ارزیابی دامنه (Domain) و زیردامنه (subDomain) بکار می رود. DmR از همان الگوریتم MozRank استفاده می کند اما نتایج بدست آمده را در گراف لینک های سطح دامین درج می کند. مشاهده یک وب سایت از این دید، باعث می شود یک بینش دیگری از قدرت کلی دامین بدست بیاوریم.
 • رای اعتماد ماز به دامین (Domain MozTrust): همانطور که MozRank می تواند در سطح دامین اعمال شود، MozTrust نیز می تواند. اعتماد ماز در سطح دامین (Domain-Level MozTrust) همانند MozTrust عمل می کند. فقط بجای اینکه در بین صفحات بررسی انجام دهد، ارزیابی را در سطح دامین ها انجام می دهد. صفحات جدید یا کم ارزش اگر در دامین های معتبر و قابل اعتماد درج شوند، احتمالا مقداری از اعتماد آن دامین شامل آن صفحه شود و رتبه خوبی بدست آورد. و بازه امتیازدهی در این معیار نیز بین 0 تا 10 می باشد.
 • تعداد لینک ها (Number of links): تعداد صفحاتی که حداقل یک لینک به دامین دیگر دارند. بعنوان مثال، اگر هر دوی صفحات http://www.loc.gov/index.html  و http://www.loc.gov/about  شامل لینکی به سایت http://nasa.gov باشند، هر دوی لینک ها به دامین ناسا ارزیابی و محاسبه می شوند.
 • تعداد لینک های روت دامین (Number of linking root domains):  تعداد دامین های مجزایی که حاوی حداقل یک لینک به هرجا باشند را گویند. بعنوان مثال اگر در هر دو صفحه  http://www.loc.gov/index.html  و http://www.loc.gov/about لینکی باشد که به nasa.gov اشاره دارد، این دامین های سایت loc بعنوان یک دامین واحد محاسبه خواهند شد.

افت محسوس ترافیک بازدیدکنندگان:

اگر یک موتورجستجوی خاص (مانند گوگل) مدتی است که ترافیک بسیار کمتری نسبت به گذشته به سایت شما ارسال می کند، دلایل آن می تواند بصورت زیر باشد:

 • ممکن است شما توسط آن موتورجستجو جریمه شده باشید (بدلیل نقض قوانین و دستورالعمل های آن موتورجستجو) و برای خارج شدن از حالت جریمه، می توانید به مقالات قبل مراجعه کنید.
 • ممکن است شما بصورت سهوی و اتفاقی، دسترسی خزنده های آن موتورجستجو را به سایت خود محدود کرده اید. برای رفع این مشکل، متاتگ robot و نیز فایل robots.txt را چک کنید و یا از طریق گوگل وب مستر تولز (google webmaster tools) اقدام کنید.
 • ممکن است آن موتورجستجو، الگوریتم خود را تغییر داده باشد و آپدیت کرده باشد که با ساختار سایت شما در تضاد است. محتمل ترین حالتی که ممکن است رخ دهد اینست که لینک هایی که به سایت شما اشاره دارند، بی ارزش (devalue) شده باشند و این حالت عمدتا برای سایت هایی رخ می دهد که عضو کمپین های به اشتراک گذاری لینک های بی ارزش و کم ارزش باشند.

بروز نوسان در رتبه وب سایت (Website Ranking Fluctuation):

افت و یا بهبود رتبه یک وب سایت در زمینه چند عبارت کلیدی، امری است که روزانه میلیون ها بار در موتورهای جستجو و دنیای وب رخ می دهد و در کل چیزی نیست که نگرانش باشید. ممکن است در الگوریتم موتورجستجو تغییری ایجاد شده باشد. ممکن است رقبای شما لینک هایی را بدست آورده و یا از دست داده باشند. ممکن است سایت های رقیب شما از تکنیک های onPage سئو استفاده کرده باشند. و یا حتی موتورهای جستجو در امر پیمایش و ایندکس کردن صفحات وب دچار اشتباه شده باشند. هنگامی که رتبه سایت شما دچار افت محسوسی می شود، احتمالا اولین اقدام شما، بررسی سئوی صفحات وب سایت تان می باشد (شاید در بخشی از سایت تان دستورالعمل های گوگل را نقض کرده باشید و یا تکنیک های keyword stuffing و cloaking را بکارگرفته باشید) البته این نکته را مد نظر داشته باشید که پس از درج مطالب جدید در سایت، ممکن است رتبه سایت دچار افت شود و این طبیعی است.

در مورد نوسان های کوچک در رتبه سایت تان نیازی نیست نگران باشید. اما بهنگام افت شدید در Ranking سایت تان، احتیاط را رعایت کنید و بررسی های لازم را انجام دهید. اگر شما سایتی را به تازگی راه اندازی کرده اید و یا بتازگی لینک هایی را از سایت های دیگر کسب کرده اید، این نوسانات طبیعی می باشد. “

بسیاری از مدیران وب سایت، انتظار دارند وقتی از تکنیک های on-page سئو استفاده می کنند و یا لینک هایی را از سایت های دیگر کسب می کنند، رتبه آنها در نتایج موتورهای جستجو بهبود یابد. اما اینگونه نیست. قاعدتا برای سایت ها و صفحات جدید که بر سر کلمات کلیدی پرطرفدار رقابت دارند، بهبود رتبه زمانبر است. حتی کسب لینک های با ارزش و زیاد نیز نمی تواند بهبود رتبه را گارانتی کند. به یاد داشته باشید که خزنده های موتورجستجو نه تنها باید صفحات و سایت های جدید را پیمایش و شناسایی کنند، بلکه باید آنها را پردازش و بررسی کنند. بنابراین ارتقاء رتبه ای که مدیران وب سایت ها توقع دارند ممکن است پس از چند روز و یا حتی چند هفته امکان پذیر باشد.

تبریک می گوییم!

اکنون شما مقالات آموزشی اصول بهینه سازی وب سایت را فرا گرفته اید و می توانید از تکنیک هایی که یاد گرفته اید برای بهبود رتبه سایت تان نسبت به رقیبان خود استفاده کنید

شما کاربران عزیز، لطفا با ارائه نظرات و سوالات خود در زمینه مقالات آموزشی سئو و یا بهینه سازی وب سایت، ما را در نگارش هرچه بهتر این مقالات یاری کنید.

منبع: https://moz.com

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل دهم

دیدگاهی وجود ندارد