آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

در فصل دوم از آموزش سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO:Search Engine Optimization) چگونگی تعامل کاربران با موتورهای جستجو را بیان کردیم. در این فصل، به بیان دلایل اهمیت بازاریابی جستجوی اینترنتی می پردازیم.

 

 فصل سوم : دلایل اهمیت بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing

یکی از جنبه های مهم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) اینست که وب سایت خود را هم برای کاربران و هم برای ربات های خزنده موتورهای جستجو سهل‌الوصول و قابل فهم کنیم. با اینکه الگوریتم های موتورهای جستجو بسیار پیچیده شده اند ، نمی توانند مانند انسان وب سایت ها را مشاهده کنند. بهینه سازی به موتورهای جستجو کمک می کند که هر صفحه وب درباره چی هست و چگونه می تواند برای کاربران مفید باشد.

محدودیت های تکنولوژی موتورهای جستجو :

تعداد زیادی از محدودیت ها وجود دارد که باعث بروز مشکلات قابل توجهی در دو موضوع ارتباط و محبوبیت (در فصل اول در این باره صحبت شد) می شود . در زیر تعدادی از محدودیت های مهم موتورهای جستجو را آورده ایم:

 مشکل با خزیدن و ایندکس کردن (Crawling & Indexing) :

  • فرم‌های آنلاین: موتورهای جستجو معمولا در فرم‌های آنلاین مانند فرم لاگین خوب عمل نمی‌کنند و ممکن است اطلاعاتی که در پشت فرم هستند کلا از دید آنها پنهان بماند .
  • صفحات تکراری: سیستم های مدیریت محتوا (CMS) گاها نسخه های تکراری از یک صفحه تولید می کنند که فهمیدن آن برای موتورهای جستجو مشکل است .
  • آدرس های بلاک شده: وجود خطا (Error) در فایل robots.txt ممکن است باعث خزیدن موتور جستجو در میان صفحات بلاک شده شود.
  • ساختار لینک ضعیف: اگر ساختار لینک دهی در وب سایت برای موتور جستجو قابل فهم نباشد ممکن است موتور جستجو به تمام محتویات وب سایت ما دست پیدا نکند.
  • محتوای غیر متنی: اگرچه الگوریتم های موتورهای جستجو در خزیدن در محتوای غیر متنی (Non-Text Content) رو به بهبود است ولی هنوز کاستی هایی در این زمینه دارند مانند خواندن متون داخل عکس، فلش، ویدیو و غیره.

 

محدودیت های تکنولوژی موتورهای جستجو

مشکل تطابق عبارت موردجستجوی کاربر با محتوای وب سایت:

  • اصطلاحات غیررایج: عباراتی که بصورت جمله ها و یا اصطلاحات رایج بین عموم جستجو می شوند مانند جستجوی “دستگاه خنک کننده غذا” بجای “جستجوی یخچال” !
  • زبان و پیچیدگی های بین المللی کردن: مانند color و colour . زمانی که شک دارید ، چک کنید و ببینید کاربران دنبال کدام هستند و محتوای صفحه را بر اساس آن بنویسید.
  • هدف گیری مکانی غیر متجانس: به این مفهوم که بعنوان مثال شما کاربران واقع در کشور لهستان را مورد هدف مطالب سایت خود قرار داده اید ، در حالی که اکثریت بازدیدکنندگان سایت شما از کشور ژاپن می باشند!
  • سیگنال های متنی غیر هماهنگ: به این مفهوم که بعنوان مثال تیتر مقاله شما “بهترین قهوه کشور مکزیک” است ولی متن مقاله درباره “گذراندن تعطیلات در کانادا به صرف قهوه” باشد!

از دیده شدن محتوای وب سایت خود اطمینان حاصل کنید:

اگرچه کسب اطلاعات در زمینه نحوه طراحی و پیاده سازی وب سایت بهینه برای موتورهای جستجو مهم است ولی کافی نیست. موتورهای جستجو به خودی خود نمی توانند کیفیت محتوای صفحات وب را اندازه گیری کنند . بلکه توسط دو ویژگی “ارتباط و اهمیت” (relevance and importance) اعتبار محتویات یک وب سایت را مقیاس می کنند . بنابراین شرط لازم برای داشتن یک وب سایت بهینه، نوشتن محتوای مناسب و غنی برای کاربران و شرط کافی اینست که محتوای آنرا به اشتراک بگذارید و نیز کاربران درباره آن نظر بدهند.

طبیعت رقابتی موتورهای جستجو:

بطور متوسط در هر صفحه از نتایج جستجوی موتورهای جستجوی مهم مانند گوگل-یاهو-بینگ ، ده لینک نمایش داده می شود که به ترتیب محبوبیت چیدمان شده اند. مسلما هر چه رتبه شما در این ده نتیجه بالاتر باشد ، به تبع آن ، تعداد کلیک بیشتری شامل سایت شما می شود و نزد کاربران محبوب تر خواهید شد. نتایج 1 و 2 و 3 تعداد بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به سایر لینکهای نتایج جستجو (صفحه اول) خواهند داشت و همچنین اگر سایت شما در صفحه اول (جزو 10 نتیجه اول) قرار گیرد مسلما نسبت به صفحات دیگر بازدهی بسیار بیشتری دارد .  دلیل رقابتی که بین قرارگیری در بین ده نتیجه اول جستجو وجود دارد داشتن منفعت مالی برای صاحبان وب سایت ها می باشد. بدون توجه به اینکه نحوه جستجوی کاربران و نیز نحوه کارکرد الگوریتم های هوشمند در آینده چگونه خواهد شد ، رقابت بر سر قرارگیری در صفحه اول نتایج جستجو و حتی نمایش بین سه لینک اول ادامه خواهد داشت ….

 تغییر مداوم بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO):

وقتی در اواسط دهه آخر قرن بیستم یعنی حدود سال 1995 میلادی، بازاریابی اینترنتی شروع بکار کرد، تگ متای کلمات کلیدی (Keyword meta tag) قسمت ثابت و منظم تاکتیک های سئو محسوب میشد. در سال 2004 استفاده از لینک ها در وبلاگ ها و وب سایت ها و همچنین ارسال کامنت اسپم در آنها و نیز ساختار لینک ها در وب سایت ، می توانست ترافیک سایت را افزایش دهد. در سال 2011 ، استفاده از شبکه های اجتماعی و جستجوی پیشرفته ، از مسیرهای اصلی بهینه سازی بود . بنابراین سیر تکاملی موتورهای جستجو باعث شده که اگر تاکتیکی در سال 2004 باعث بهینه شدن سایت شما میشد اکنون که سال 2017 است در سایت تان استفاده کنید ، باعث صدمه زدن به سئوی سایت شما شود!

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

آینده نامعلوم و غیرقطعی است ولی چیزی که مشخص است، تغییر مدام در موتورهای جستجو می باشد.

برخی معتقدند سئو مرده است (SEO is dead!) در حالی که منطق ساده اینست:

“وب سایت ها برای قرارگیری در رتبه بالاتری در نتایج جستجو با هم رقابت می کنند، آنهایی که علم و تجربه کافی برای بهینه کردن سایت خود دارند، برنده این رقابت خواهند بود و از افزایش بازدیدکننده سایت خود نفع می برند!”

در مقاله بعد، مبانی طراحی و توسعه بهینه وب سایت برای موتورهای جستجو را بیان خواهیم کرد.

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل سوم

avatar سئو سایت (2018-07-15 14:33:56)
عالییییییییییییی. دست شما درد نکنه.
avatar Mohtava-Admin (2018-07-15 19:14:55)

سلام دوست عزیز. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله آموزش مقدماتی سئوی وب سایت را مطالعه کردید :)