آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

مشخصات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

در مقاله قبل، ابزار Keyword Explorer وب سایت Moz و  Google’s AdWords Keyword Planner را بررسی کردیم. در فصل ششم، تاثیر قابل استفاده بودن (Usability) و تجربه کاربری (User Experience-UX) بر سئوی سایت را بررسی می کنیم.

 

 فصل ششم : چگونه تجربه کاربری و محتوای وب سایت می‌توانند روی سئوی سایت اثرگذار باشند؟ 

 

نحوه نمایش نتایج توسط موتورهای جستجو:

موتورهای جستجو همواره در تلاشند تا بهترین نتایج ممکن را به کاربران نمایش دهند. وقتی موضوع “بهترین” باشد، موتورهای جستجو خوب می دانند کدامیک از وب سایت ها می توانند کاربران را راضی سازند. اینگونه وب سایت ها دارای صفات زیر می باشند:

  • راهبری (Navigation) و استفاده و درک آسان و غیرپیچیده
  • فراهم کردن محتوای مستقیم و سرراست، کاربردی و مرتبط به عبارت موردجستجوی کاربر
  • طراحی مدرن و زیبا و قابل دسترس بودن از طریق تمام مرورگرها
  • دارا بودن محتوای باکیفیت، معتبر و دست اول (کپی نبودن)

علیرغم تمام پیشرفت های تکنولوژی، موتورهای جستجو نمی توانند تصاویر، متون، ویدیوها را مانند انسان ها ببینند و تفسیر کنند. به منظور کشف مطالب مناسب و مفید، موتورهای جستجو به اطلاعات متا (نه لزوما متا تگ ها) تکیه و اعتماد می کنند. این اطلاعات شامل نحوه تعامل کاربران با وب سایت ها و بینش آنها نسبت به آن سایت ها می باشد.

تاثیر قابل استفاده بودن (Usability) و تجربه کاربری (User Experience-UX) بر سئوی سایت:

فاکتورهای محدودی بطور مستقیم بر روی موتورهای جستجو اثر دارند مانند لینک ها، کلمات کلیدی، ساختار وب سایت و …

تجربه کاربری، بعنوان دومین عامل مهم و تاثیرگذار روی موتورهای جستجو می باشد. تجربه کاربری، اثر غیرمستقیم اما قابل اندازه گیری روی محبوبیت یک وب سایت دارد. که توسط موتورهای جستجو بعنوان سیگنالی برای اعتبار و کیفیت آن وب سایت محسوب می شود.

علائم کیفیت محتوای وب سایت:

  1. Engagement Metrics: هنگامی که یک موتور جستجو، لیستی از نتایج جستجو را به شما نمایش می دهد، از نحوه برخورد و تعامل شما با لینکهای صفحه اول نتایج جستجو، می تواند رتبه و محبوبیت وب سایت ها را اندازه گیری کند. به این صورت که مثلا اگر شما روی اولین لینک کلیک کنید و وارد سایت آن شوید ولی سریعا دکمه بازگشت (back) مرورگر را بزنید و لینک دیگری کلیک کنید، موتور جستجو می فهمد که سایت اول نظر شما را جلب نکرده و مورد رضایت شما نبوده است. موتورهای جستجو بدنبال سایت هایی می گردند که بقول معروف “Long Click” باشند یعنی کاربران با مراجعه به این گونه سایت ها، مدت طولانی تری در آن سپری کنند و سریعا دکمه بازگشت را نزنند. در طی میلیون ها جستجویی که در طول هر روز انجام می شود، موتور جستجو داده های زیادی در زمینه کیفیت هر سایت تهیه می کند.
  2.  یادگیری ماشین (Machine Learning) : گوگل در سال 2011 آپدیت الگوریتم پاندا را معرفی کرد که بطور مشخص وب سایت ها را بر اساس کیفیت شان مورد قضاوت قرار می داد. گوگل با ارزیابی انسانی این قضیه را شروع کرد و بصورت دستی هزاران وب سایت را که از نظر محتوایی کیفیت کمتری داشتند را رتبه بندی کرد و سپس در مرحله بعدی، ماشین های یادگیری را به خدمت گرفت تا از این ارزیابی انسانی تقلید کند. در ابتدا این کامپیوترها قادر بودند بطور دقیق وب سایت هایی را که از نظر انسان ها بی کیفیت هستند را شناسایی کنند. این الگوریتم، بطور گسترده روی تمام وب سایت های جهان فعالیت می کرد و در نتیجه باعث جابجایی هایی در رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل شد که رتبه 20درصد وب سایت ها توسط این الگوریتم در نتایج جستجو جابجا شدند. اگر علاقه مند هستید در مورد الگوریتم پاندای گوگل بیشتر بدانید می توانید به این لینک مراجعه کنید.
  3. الگوی لینک دهی: در اولیل شکل گیری موتورهای جستجو، لینک ها بعنوان نماینده ای برای محبوبیت و اعتبار یک وب سایت مطرح می شدند. هر چه کیفیت و اعتبار یک سایت بالاتر باشد، لینک های بیشتری دریافت می کند. امروزه با اینکه الگوریتم های آنالیز لینک ها بطور قابل ملاحظه ای پیشرفت کرده است، قوانین سابق پابرجاست. به تصویر زیر دقت کنید:

 

علائم کیفیت محتوای وب سایت

در سمت راست تصویر، وب سایتی را مشاهده می کنید که محتوای محبوبی ندارد و لینکی به آن داده نشده است اما در سمت چپ، وب سایتی را می بینید که مدام توسط کاربران مختلف سفارش می شود و لینک های آن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود. و تعداد این لینک ها بعنوان معیاری برای کارایی آن وب سایت توسط یک موتور جستجو تعبیر می شود.

تولید محتوا (Crafting Content):

تولید محتوای عالی، شاید از پرتکرارترین پیشنهادها در دنیای سئوی وب سایت باشد. محتوای جذاب و مفید برای بهینه سازی یک وب سایت یک امر حیاتی می باشد. هر جستجویی که در موتورهای جستجو انجام می شود یک هدفی دارد: پیدا کردن-یاد گرفتن-حل مساله-خریدن-تعمیر کردن-رفتار کردن و یا فهمیدن.

روش های مختلف سرچ کردن کاربران:

  • جستجوهای رفتار متقابل (Transactional): مانند شناسایی یک تجارت محلی، یک خرید آنلاین، تکمیل یک فعالیت. اینگونه جستجوها لزوما شامل استفاده از کارتهای اعتباری (Credit Cards) یا Wire transfer نمی شوند. مانند ثبت نام در یک وب سایت آموزش آشپزی، ایجاد اکانت جی-میل، پیدا کردن بهترین رستوران غذای مکزیکی:

 

جستجوهای رفتار متقابل (Transactional)

  • جستجوهای راهبری (Navigational): مانند ملاقات یک مقصد از پیش تعیین شده و یا مراجعه به یک URL خاص. معمولا به نیت مشاهده یک وب سایت خاص انجام می شوند اما در بعضی از موارد، آدرس دقیق آن وب سایت را نمی دانیم.

 

جستجوهای راهبری (Navigational)

  • جستجوهای اطلاعاتی (Informational): جستجوی اطلاعات غیر متقابل (Non-Transactional) یا پیدا کردن سریع پاسخ یک سوال. اینگونه جستجوها، گستره وسیعی از جستجوهای انجام شده در موتورهای جستجو را شامل می شوند. مانند گرفتن اطلاعاتی در مورد شرایط آب و هوایی در یک منطقه و جهت یابی یک مقصد خاص توسط نقشه گوگل و … این دسته از جستجوها ذاتا غیرتجاری (non-commercial) و غیرتعاملی (non-transaction-oriented) هستند.

پاسخ دادن به جستجوهای فوق، به خودتان بستگی دارد. خلاقیت، نوشتن محتوای باکیفیت، استفاده از مثال های متعدد، استفاده از تصاویر و المان های چندرسانه ای همه اینها می توانند به بهینه شدن وب سایت و در نهایت نزدیک شدن به اهداف کاربران منجر شوند. هدیه شما می تواند رضایتمندی کاربران با ارائه تجربه مثبت شان درباره سایت تان و یا به اشتراک گذاری لینک سایت تان با سایر کاربران (مثلا از طریق شبکه های اجتماعی) باشد.

در مقاله بعد، فصل هفتم از آموزش سئو را شروع خواهیم کرد که موضوع آن “گسترش محبوبیت و تعداد لینک های وب سایت” می باشد.

 

0/5 (0 نظر)

اطلاعات مقاله

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل ششم

فرم ارسال دیدگاه درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

دیدگاه کاربران درباره

آموزش سئو یا بهینه‌سازی سایت – فصل اول

دیدگاهی وجود ندارد